Unde sunt musulmancele mele (4) ?

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Krisztina spune:

Amoodia stafilococul se afla oricum pe piele si daca nu s-a dezinfectat bine locul cind ti-au suturat epiziotomia e normal sa ajunga acolo,si sa nu ti se inchide plaga.Eu stiu ca se face tratament cu oxacilina si apoi sutura secundara.Dar mai mai vazut cazuri cind se injecta ampicilina direct in plaga...depinde si de medic....se poate eventual face o antibiograma din plaga sa vezi la ce antibiotic este sensibil,....de obicei stafilococul merge pe oxacilina.....si sutura secundara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisuca spune:

Salam aleykum, dragutele mele!
Eid mubarrak!!!
Stiu ca de data asta merit bataitza, ca nu am intrat mai repede sa va urez si voua cele bune, dar nu am reusit nicicum sa intru pe DC de pe minunatia de calculator de-acasa si mi-a parut asa de rau ca nu am putut sa va ieri . Eu ieri am sarbatorit Eid-ul, desi am cam fost singura musulmana pe o raza de cateva sute de metri , poate mai mult chiar , ba chiar a venit in vizita o amica si se tot chinuia sa imi explice (desi a recunoscut ca nu stie prea multe despre Islam) ca nu crede ca e bine ca am facut pasul asta . Eu am incercat sa ii spun, atat cat am stiut, ca sunt mai mult decat implinita dupa ce m-am convertit. Si chiar asa e!
De gatit am reusit (MINUNEEEE!!!) sa gatesc ceva destul de simplu si mai mult cu ajutorul mamei – pulpe de pui cu legume (ca un fel de ghiveci).
Reteta ii apartine iubitelului meu, care a fost socat cand i-am spus ca am reusit sa gatesc si altceva in afara de cartofi prajiti si clatite...
Cam astea sunt "noutatile" mele.
Daca are cineva timp sa imi explice si mie cum sta treaba cu cele sapte zile "albe" in care e bine sa mai tinem post, pala la Ramadanul urmator, v-as fi super-recunoscatoare. Oricum, va sunt . "Al meu" mi-a zis doar de sase zile, de-asta sunt putin nedumerita


Va multumesc ca existati si ca sunteti aici si sper sa aveti parte numai de impliniri si de fericire. Inca o data, EID MUBARRAK!

Multa sanatate, fericire si tot ce va doriti voi, dragutele mele!
Costina, ma bucur pt. tine, nu am reusit sa aflu ce inseamna mabrook, dar intuiesc ca e "de bine".

Va Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_alhillo spune:

fetele care stiti araba sunteti dragute sa imi traduceti si mie 2 propozitii?va rog frumos!
"kolo sana wa antom tybeen"
"wa rabana yihagig al-amani kolaha"
multumesc mult.
ce mai faceti? cum ati petrecut?
amodelul ce ai patit iubita?o sa iti trimit si eu adresa mea de mail si hai capul sus si nute agita ca il agiti si pe cel mic.
restul sper ca sunteti bine.
va pup dulce pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Intrucit si azi e Eid, va pup pe toate in grup si va spun din nou Eid Mubarak!!!
Denisuca, Mabrook inseamna felicitari iar despre "zilele albe" este bine sa tii post dupa Eid inca o saptamina(de asta diferenta de 6 sau 7 zile), asa cum facea Muhammad(saalws). Nu sint obligatorii dar mai toata lumea le tine ca oricum are "antrenament" dupa post.
He, he, ieri, prima zi de Eid am sarbatorit-o cu....pizza!! Ca am fost la un festival local, prilej de distractie pt. pitici si nu numai pt.ei, impreuna cu niste prieteni si am luat din mers niste pizza si ceva de baut, ca nu puteam sa car dupa noi mincare din cealalta (de lene!) si abia cind am ajuns acasa am luat desertul-kaek si cataif. N-am facut mai multe feluri ca si-asa mi-a "scos okii" ca nu trebuia sa fac 2 feluri de dulce, ca punem la loc suncile date jos in Ramadan. Cine zice ca femeile sint cele vesnic nemultumite!!??Minte!!!
Inshallah sa fiti sanatoase alaturi de cei dragi si sa avem parte de liniste, pace sufleteasca si sanatate, ca-i mai buna decit toate! Eid Mubarak, iubitelor!Kul Sana antum Taybeen(care tot La Multi Ani inseamna, asa se felicita egiptenii mai ales)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Coscos spune:

Ttik, de cand nu te-am mai vazut pe aici.
Denisuca, ti-am scris pe adresa de pe gmail.
Amoodia, mai ai of-ul acela, sa-l spui? Eu ti-am scris, sper sa vorbersti cu mine.
Maryam, poate in curand ne vedem, eu abia astept.
Va pup pe toate fetelor, n-am timp sa mai stau.

Pa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

Fete dragi Aiid Mubarak ,sa fiti fericite si mult noroc in tot ce va doriti.
kris cind pleci ?Mult noroc si fericire.
Eu astazi am tinut post si inchallah toata saptamina asta voi tine post dar ptr zilele pierdute si am pierdut 3 zile cu gastrita mea.Azi am avut o teribila durere de cap de la caldura din casa.Fetelor astia aici din cladire au pus gind rau sa ne terminestiti ce temperatura avem in casa ?30 de grade .Deschidem ferestrele dar e iarna totusi si daca deschidem mult explodeaza tevileI-am chemat azi sa-mi repare termostatul ca simteam cum ma sufoc.Cladire mai veche deh
E f mult nu?eu stiam ca temperatura normala e undeva intre 22 -23 de grade?am cumparat umidificator ca aerul este f uscat si simti ca nu poti sa respiri.Astept miine sa faca nebunii ceva ca e de groaza.si mi-a nimerit unul batut in cap care nu vorbeste bine franceza ce o fi inteles nu stiu .Ca nici engleza nu stia .Zici ca-i venit din Papua
Va pupam .Hai ca mi-am varsat oful aici la voi.Pupici dulci.

http://community.webshots.com/user/catya106

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

Buna tuturor.

Sa stiti ca va citesc pe toate insa de multe ori nu pot raspunde mai ales pentru ca nu stiu boaba de araba.
Am citeva intrebari pentru voi si va rog sa ma ajutati.
Unde pot gasi aici un Quran ( Koran),eu am o editie doar in limba spaniola insa pe mine ma intereseaza sa fie in limba araba cu traducere in spaniola, romana sau turca.
Am cautat peste tot insa nu am avut sanse.
Am gasit unul la niste prieteni de Maroc insa fara traduceri.
In Romania am unul adus de de la Mecca un dar de la un seih insa nu il am aici linga mine.
Vreau unul pentru ca doresc sa invat cit mai mult , sa pot participa mai activ in acest forum alaturi de voi.
Cealalta intrebare e relationata cu dansul oriental.
E pacat sau sint probleme daca dau clase de dans pentru femeile de aici ce vor sa invete?
Va explic, eu fac sport, musculatie si aerobic intr-o sala iar responsabilii m-au rugat sa dau clase de dans ,ca profesoara , deci inca un post de munca in afara celui care il am.
Deci voi ce parere aveti, sint doar femei cuprinse intre 18 ani si 66 ani?
Sper sa ma ajutati.
Maryam vezi sint aici, multumesc mult pentru urarile tale, m-au surprins si chiar imi dadusera lacrimile.
Mi-am speriat sotul si prietenii ca erau aici cu totii, saracii credeau ca am primit vreo veste rea.
Va pup pe toate : Dodo , Coscos,Amoodia,Catan,Mari alhillo si celelalte fete la fel de bune si frumoase.
Un pupic.

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

In primul rind ii zic bine ai revenit lui Aura si ii dam pupici de la pitici.
Fetele ce aveti de nici una nu mai semneaza condica ia vedeti ca intru acum in voi,pai unde va credeti?
Dodo ,Maryam ,Coscos ,Anca ,Denisa?Tick?
kris iti da Catan belet de voieca tu esti arus(miresuca in devenire)
Hai cind vin sa va vad aici pe topic da?
Mi se stricara socotelile azi eram si eu saime(adica tineam post)recuperez zilele pierdute si au venit rusii.E lasa ca 7 zile acolo nu mai conteaza nu fetelor/?
Au venit ieri aia de la cladire si mi-au reparat cica sofajul ,dar tot e cald ,a mai scazut un grad doua acolo.
Va pupam si la apel cu voi

http://community.webshots.com/user/catya106

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

Catan, eu am fost intotdeauna alaturi de voi.

Va citeam in fiecare zi insa nu scriam.
Celelalte unde ati disparut?
Ce se intimpla cu voi?

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisuca spune:

Ooops!
Sunt aici, Catan, mama, nu daaaaaaaaaa!!!!!!!
Azi nu mi-a fost prea bine, asa ca am ajuns super tarziu la serviciu si de atunci nu m-am ridicat de pe scaun. Si inca mai am...
Asa ca am semnat doar condica si va ... sorry ca nu pot sta mai mult, sa nu ma terceti absenta, va rooog

Denisa

Mergi la inceput