Unde sunt musulmancele mele (4) ?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mari_alhillo spune:

da Maryam si eu incerc sa stau cat mai mult,inshallah sa reusesc.Acum sunt in pauza un pic dar eu stau aici la calc,imi scri de pe un site pe agenda mea surele cu transliterarea cu litere latine apoi scriu si traducerea,iar apoi cu castile pe urechi ascult pronuntia si inshallah sper sa reusesc sa pronunt cat mai corect.si cam asa o sa imi petrec toata noaptea.Deoarece nu am pe nimeni langa mine sa ma ajute acum cu pronuntia recitarea pe care o gasesc aici ma ajuta foarte mult.
Hannen hai zine nascusi?
Kristina ma voi gandi la tine si stiu prin ce emotii treci.O sa vezi ca totul va fi bine,ma rog inshallah sa fii fericita alaturi de viitorul tau sot.
catan ma rog de asemenea pentru piciul tau inshallah sa fie bine si sa treceti cu bine de ziua de maine.Sper sa poti si sa ai timp maine sa ne spui cum a fost.
Pe toate celelalte va pup si ma rog sa aveti pace si liniste sufleteasca(mie imi mai lipseste cateodata dar vor veni si zile mai bune inshallah).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

Fetele mele dragi.
Piciul meu e un dulce si cumintel nu a zis nici psss cind i-au facut injectia cu pricina si l-au lasat inauntru in aparatul ala vreo 15 min .Rezultatul va fi trimis la pediatru lui si el ne va anunta .Inchallah sa nu aiba nimic.
Nu stiu azi eram ca pe jar.
Ce mai faceti fete dragi?
Amoodelu tu mama nu mai ai timp sa mai treci pe la noi de cind cu puiutu?Sa ti le pirasc pe fete au rupt bunatate de catalog ,nimeni nu raspunde la prezenta.
Dodo zi ce-i cu prajitura aia Basima ca ma facusi curioasa?E simpla de facut ,dar nu se pune in ea si unt?
Maryam ce vesti mai ai?
fetelor eu acum doi ani l-am visat pe Profet (sallahu aleihi wa salam).Era un vis atit de real .Eram intr-un cimp mare si era mai pe inserat,erau multi oamnei ,musulmani si profetul le vorbea,sa uitat la mine si am simtit ca eu voi muri musulmana .Cumnatamea mi-a zis eu niciodata nu l-am visat pe Profet.Se zice ce e f bine sa visezi profetul.
Hannen felicitari fata frumoasa sa -ti traiasca minunea surprizicasa ne zici cum te simti cind ai timp.
madelaine bre tu pe unde zici ca te plimbi?
Coscos lasa ca -si vede si vipera de colega de ale ei cind o sa vada cit e de nula
Mari hai zi tu ce mai faci?
Kris pe cind logodna ca eu mi-s grea de minte cu atitea pe cap
Anca tu ce noutati mai ai?Cum e in Syria acum inainte de aiid?In ce zona stai tu?
Denisa tu ce noutati ai?Pupa Catan si trupa de cumintei foc


http://community.webshots.com/user/catya106

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisuca spune:

Nuuu, nu a rupt nimeni catalogul/condica, dar sunt ocupate fetele...
Noi ti-am spus ca o sa fie bine, Catya ! Si asa o sa fie, insha Allah!!!
Eu sunt bine, nu prea am noutati, ieri am "implinit" o luna de cand nu mai fumez si chiar nu am nici o problema, credeam ca o sa "fac urat", dar uite ca Allah m-a ajutat si chiar incerc sa-i determin si pe parintii mei (cu foooarte slabe sanse de reusita!) sa renunte la obiceiul asta.
Acum e aproape 11 PM si de-abia am terminat treaba, o sa merg acasa imediat. Am vrut doar sa semnez condica. Azi am intrat toata ziua sa vad daca a zis Catan ceva de puiutul ei si nimic pana acum. Va dulcic pe toate!!! Costina, ce mai zici?

Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Inshallah sa nu aibe nimic, puiutul mic, Catan, si toti puiutii sa fie-n paza lui Allah..
Nu se mai pune si unt la basima, ca are destul ulei (1/2 pahar) dar cred ca poti pune unt in loc de ulei, daca vrei.
De unde stiti c-a nascut Hannen??Eu presupun ca da, dar voi stiti sigur ca are baietel???
Daca-i asa, mabruk, iubita si sa fiti sanatosi si mincaciosi si..si..stii tu ce mai urmeaza..
Mai sint 2 zile si gata, a trecut si Ramadan, asa de repede!!Eu mai am de recuperat 5 zile si vreau sa tin si cele 7 zile albe, inshallah sa pot, sa nu dea caldura peste noi, ca pina acum a fost bine, nu ne-am plins de sete..
Fetelor, ce dulciuri vret sa pregatiti de Eid? Stie cineva reteta de namura? Plzz, Catan, tu stii multe dulciuri, o stii si pe-asta??
Intr-adevar, Ttik, El Ain nu e asa frumos ca Abu-Dhabi sau Dubai dar nu e nici rau, fii linistita. Atita doar ca fiecare casa are sistemul propriu de aer conditionat in loc de sistem centralizat cum e in Abu-Dhabi dar are o zona de agrement superba, Jebel se cheama, unde toata lumea da navala la picnic seara, e o animatie..Si in centru, in zona comerciala, e o placere sa dai raita magazinelor..Casele sint dispuse in zone rezidentiale mai mult sau mai putin luxoase, aveti si Zoo, ce mai vrei???Piscina??Ntzzz...Daca erai in Abu-Dhabi aveai si plaja cu marea aferenta special pt.femei, unde nu te deranjeaza priviri "evaluatoare" ca prin alte locuri "civilizate"
Asa e Denisuca, cind Amoodia a lasat condica din mina, ne facem de cap dar si cind o veni si ne-o lua la refec, sa vezi tu cum plingem pe la corijentze
Auras, ne-ai uitat?/ Anca, bine ca am baiat, sa-l trimit cu ta-su la cumparaturi, sa nu-mi rupa mie picioarele de alergatura..
Coscos, ai rupt bre, pisica?? Zi-ne ce-ai facut!
Maryam, esti o fericita, daca n-ar fi urit, te-as invidia, zau!
Sper ca n-am uitat pe nimeni la apel, daca da, scuzoaie mari si-un sa treaca supararea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryam spune:

Am vrut sa va scriu ceva,dar nu mai am cuvinte,sunt pur si simplu...uitati-va si voi:
"http://www.al-furqan.5u.com/miracles3.html"

"ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU"
maryam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

Dodo am doua retete de namoura ,dar din pacate amindoua sint esecuri.Una incercata de mine si una de prietena mea.Poate oi fi gresit eu cu ceva ?Nu era rea la gust dar era prea uscata si siropul s-a inchis pe ea.O sa o scriu poate tu o dibui.Eu la Aiid fac mamool de toate felurile.Hai ca am luat alta reteta cu unt si sa vaz ce o iesi. O vreti ?Daca da o sa o scriu cu placere.Va multumesc la toate ca sinteti atit de bune si sinteti alaturi de noi.Mi-au zis ca dr-ul o sa ne sune decit daca e ceva.Sa speram ca nu ne va suna deloc.
Pupa Catan si trupa de piticei cumintei foc


http://community.webshots.com/user/catya106

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Scrie retetele de namura, poate dibui una..Si la reteta de sfoof ai uitat sa spui cit lapte pui, asa ca pune mina si mai scrie-o o data, plzzz. Mi-am tiparit retetele si ma gindeam ce sa fac bun de Eid, ca miine e vineri si sa fac cumparaturile...Cum se simte Rayan??Tu te-ai mai linistit??Inshallah sa fie bine..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

Sfoof:
1 pahar de lapte, 1pahar si 4 linguri mari de zahar,1 pahar jumate de gris fin,1/2 pahar de faina,1 1/2 lingurita de baking powder,1 lingurita sofran,1/2 pahar de ulei,snowabar sau loz(ptr decorare)
Amestecati zaharul cu laptele pina cind se dizolva f bine zaharul.Intr-un castron separat puneti grisul +faina +baking powder +sofranul si amestecati bine.Puneti ingredientele uscate peste lapte+zahar,si puneti uleiul (1/2 pahar).Amestecati la mixer 5 min la viteza medie.IncaLZITI cuptorul la 350 F (175 C) .Ungeti o tava rotunda cu tahini.Puneti compozitia de sfoof in tava si decorati cu snowbar sau cu loz .Puneti-o la cuptor 30 ,35 min.Cind este facuta (se observa cind un cutit infiptiese curat din sfoof)

Namoura:
6 pahare de gris mare,3 pahare de nuca de cocos (macinata),1 pahar zahar,3 lingurite de baking powder,1/3 pachet unt,2 pahare de lapte,maa zaher un cpacel si maa wared(un capacel)Se amesteca toate bine .Coca sa nu fie moale.Se pune intr-o tava tapetata cu tahini si se taie buc (inainte sa o pui la cuptor.Se lasa o jum de ora sa se odihneascaDupa se pune la cuptor.Cind e gata se taie din nou (e gata cind e aurie ).totla 175 C.
Siropul:
21/2 pahar zagar,1 1/4 pahar apa,maa zaher si maa wared ,citeva picautri de lamiie vreo 10.Se fierbe siropul cu zaharul pina se dizolva se pune lamiia ca sa nu se inchida siropul .E gata cind face o atisoara pe o lingurita scoasa din sirop[.La sfirsit pui maa zaher si maa wared si se toarna fierbinte peste namoura .Ea absoarbe.Sper sa -ti reuseasca Dodo ca pretina mea cind a facut-o nu era imbibata.
Pupam.
piciul e bine si speram sa fie tot bine.Inca nu ne-au zis nimic.Va pup.Dr-ul va vedea scannerul.

http://community.webshots.com/user/catya106

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Coscos spune:

Salamaleikum, fetele mele dragi!!!!
Ce mai faceti?
Eu am incercat sa semnez de prezenta aseara, dar am fost intrerupta.
Denisuc, plecasi de la serviciu la 11 pm? Ehee.. esti fericita. Eu stau pe aici tot intr-o "veselie". Acum plecara si fetele, dar bineinteles, nebuna aia nu s-a lasat pana nu mi-a facut iar o magarie. Eu incerc sa ii explic omeneste niste reguli pe care ea tot le incalca, si ea imi raspunde cu ofense. N-ar fi cine stie ce daca nu o face in fata altora, care mai sunt si noi pe aici, si care imi sunt si subalterni. Deci va dati seama ce umilita ma simt si cat de enervata, dupa un asemenea .
Allah mi-e martor ca nu-i vreau raul, dar trebuie sa plece de aici, musai. Dodo, cred ca pana in decembrie am sa rup pisica.
Madelaine, am incercat eu sa fiu calma si rece si sa discut cu ea direct si la obiect, dar e imposibil.
Dar, fetelor, de cand mi-ati zis ca si voi va loviti de asa oameni, parca suport mai usor crizele astea.
Catane, ia sa vezi ca nu te suna dl. Dr. Piciul e Ok, nu?
Krisztina, sa fii fericita, cand ma gandesc la tine, ma trec fiorii.

Fetelor, eu in noaptea de Laylatul Qadr ( am presupus ca a fost pe 9-10.11) am devenit musulmana. Am urmat niste sfaturi gasite pe un site. Nu am avut martori cand am facut-o, pentru ca am inteles ca nu trebuie neaparat sa ai martori atunci. Dar am sa imi aduc martori cand voi fi mai libera de serviciu si am sa fac si demersurile necesare ca sa oficializez noul meu statut religios. Numai ca nu stiu ce trebuie sa fac pentru asta. Stie cineva, sa imi spuna si mie?
Hannen, probabil esti ocupata cu noul bebeu mic si draguuuuuutz foc.
Va pup pe toatele. Maryam, hai ca acum intru si eu pe site-ul acela, sa vad ce te-a socat atat de tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Salawaleikum, fetelor!
Azi e deja vineri si miine se pare ca e ultima zi din Ramadan, asa ca vreau sa fiu prima care sa va ureze Eid Mubarak si Kul Antum bi Heir!!!!
Hannen, aku sint sigura ca ai nascut, lipsesti de prea multa vreme de-aici, asa ca :mabruk pt. noul-nascut si sa fiti sanatosi!!!
Pe celelalte fete le invit la bucatarie sa mai salivam nitzel si sa ne apukam de gatit, ca numai miine ne-om trezi ca ne lipseste ceva, asa ca tre' sa ne facem planuri de meniuri.
Va pupici, in caz ca nu mai am timp sa intru si ne "vedem"saptamina viitoare!

Mergi la inceput