Pestoaicele sunt pe aici? (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

Marutza, na ca intreb si eu ce te-a intrebat Emily: cum e mai cu semnatura aia a ta..ca m-ai ametit de tot...uf..se calculeaza de la UM...
nici io nu stiu cum e cu dozare cu grupele de sange..nu inteleg , n-am auzit...

Emily, pai si eu retin multa apa..ca am mainile si picioarele umflate...of...inca nu stau cu moralul la cap. kg foarte prost dar ma dor picioarele de la greurare si am senzatia ca orice mananc se pune

cu David, 34 sapt., DPN 7 dec.
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

hai ca nu mai e mult!!!4-5 saptamini si apoi o sa intreb de tine cum intreb acum de Mirela....
tu stii ce dor imi e de perioada de gravidie?!!tare mai e frumoasa, o sa vezi ca o sa zici ca mine ...e adevarat ca ultimele saptamini sunt mai dificile.
Cu miinile si picioarele umflate e o intreaga poveste, pune-l pe sot sa te maseze si oricita apa ai retine tot e indicat sa bei multa apa...si sa vezi apoi dupa nastere n-o sa crezi dar o sa ti se dubleze picioarele de umflate ce vor fi, sau poate la tine nu o sa fie asa.

Hai te pup ca nu vreau sa te sperii sau sa vorbesc aiurea, sarcina usoara in continuare!Mai ce frumos o sa fie ca o sa faceti Craciunul in 3!!!

Emilly si Ilinca web 1 web 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Buna pestisorilor!
Nu am timp prea mult si v-am citit pe sarite,scuze.
Vreau sa o felicit pe MARUTA,pt bebe,sa te ajute Dumnezeu sa duci sarcina la sfarsit cu bine si sa il tii in brate pe bebele mult asteptat!
Fetelor,sunt zombii,pt ca desii mama mea e aici,eu ma trezesc tot timpul sa ii dau papa lui asta micul..nu alaptez,din pacate,desii am vrut,dar e o poveste mai lunga si poate alta data v-o spun,cert e ca ii dam formula...si tot are colici dragutul!..nu pot sa zic ca tot timpul,e mai mult cuminte decat altfel ,dar mie mi se rupe sufletul cand il vad chinuinduse cu gazele.
Draga FULGULETZ,sa sti ca eu am zis ca daca ar trebui sa mai aleg o data cum sa nasc as face cezariana...eu am nascut natural cu epidurala,dar am simtit la sfarsit aproape totul si mi s-a parut infernal de mult ultima suta cand sa iasa bebele...impingeam si totusi nu era de ajuns,iar eu simteam ca nu mai am suflu si putere...groaznic!
Hai ca nu vreau sa te speriu,pt ca fiecare corp,organsim e diferit,s-ar putea ca tu sa nu ai asa dureri.
Fetelor noi le doresc bun venit!
Acum trebuie sa fug ca asta mic plange de colici,Doamne m-i se rupe sufletul de el!
Mirela si bb Robert Cristian

http://community.webshots.com/user/crismir100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

buna pestisorilor ... ei asa imi place de voi ...

de ce mi-am schimbat semnatura ... pai eu una sunt foarte nedumerita ... m-am uitat la descrierile sarcinii si am ramas cu gura cascata ... in saptamana 32 scrie sarcina la 8 luni iar in sapt 36 scrie tot sarcina la 8 luni ... i-a sa mergeti si voi sa va uitati ca pe mine m-a zapacit rau de tot ... cum dumnezeului stai 2 luni in luna 8 !?

pai daca e s-o iau asa ... nu mai stiu la cate saptamani sa ma uit (la stadiul de dezvoltare) ... ia sa mergeti la calculul "cand vine barza" si sa vedeti ca arata cate saptamani am scris eu acum ... deci eu sunt ametita rau ... hai ca v-am ametit si pe voi ... oricum fatul meu chiar are atatea saptamani ... asta intr-un ciclu de 36 de sapt ...

crismir - imi pare asa de rau ca esti atat de agitata si de ingrijorata ... si eu stiam ca trebuie sa-i dai lui bebe lamaie cand sughite ... dar daca tu zici ca vomita ... o sa mai intreb si eu prietenele ... poate stiu ele ceva ... fi tare Mirela ...

- mi-am adus aminte se numeste dozare cu anticorpi ... dar mai multe va spun miercuri, dupa ce stau de vorba cu doctora ... ca nici eu nu stiu ...

fulguletz - din cate imi aduc aminte ... arata-i foarte bine in poze ... asa ca eu nu te vad grasuta ... sa vezi cand o veni bebe ca nu-ti mai arde de kg sau alte alea ...

emily - mai iubita ... ce-ti face tie Ilinca ???



Maruta 5 sapt.
DPN 19 iunie 2005; UM 12.09.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

quote:
Originally posted by Maruta

buna pestisorilor ... ei asa imi place de voi ...

de ce mi-am schimbat semnatura ... pai eu una sunt foarte nedumerita ... m-am uitat la descrierile sarcinii si am ramas cu gura cascata ... in saptamana 32 scrie sarcina la 8 luni iar in sapt 36 scrie tot sarcina la 8 luni ... i-a sa mergeti si voi sa va uitati ca pe mine m-a zapacit rau de tot ... cum dumnezeului stai 2 luni in luna 8 !?

pai daca e s-o iau asa ... nu mai stiu la cate saptamani sa ma uit (la stadiul de dezvoltare) ... ia sa mergeti la calculul "cand vine barza" si sa vedeti ca arata cate saptamani am scris eu acum ... deci eu sunt ametita rau ... hai ca v-am ametit si pe voi ... oricum fatul meu chiar are atatea saptamani ... asta intr-un ciclu de 36 de sapt ...



, sincera sa fiu eu nu inteleg ce nu intelegi tu...
pai io sunt in luna a opta..care incepe cu sapt. 32 ..si se tremina la sf. sapt,. 36...
simplu : 36-32= 4 sapt.= o luna...nu am inteles cum ai calculat tu 2 luni?

bun...

pai tu ai UM pe 12 sept, duminica....asta inseamna ca prima sapt. de sarcina incepe la tine pe 12.09..si in fiecare duminica mai adaugi o sapt...
simplu: 12.09 prima sapt
19.09 incepe sapt. 2
26.09 incepe sapt. 3...
si tot asa..dupa calculele mele (sper sa nu fi gresit) pe 31.10 ..duminica incepi sapt. 8
si te uiti la odiseea sarcinii la sapt. 8...
eu le am numerotate in calendar ca s-mi fie usor..


daca nu ai inteles , iti mai explic inca o data

cu David, 34 sapt., DPN 7 dec.
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

quote:
Originally posted by CRISMIR
Draga FULGULETZ,sa sti ca eu am zis ca daca ar trebui sa mai aleg o data cum sa nasc as face cezariana...eu am nascut natural cu epidurala,dar am simtit la sfarsit aproape totul si mi s-a parut infernal de mult ultima suta cand sa iasa bebele...impingeam si totusi nu era de ajuns,iar eu simteam ca nu mai am suflu si putere...groaznic!
Hai ca nu vreau sa te speriu,pt ca fiecare corp,organsim e diferit,s-ar putea ca tu sa nu ai asa dureri.
Fetelor noi le doresc bun venit!
Acum trebuie sa fug ca asta mic plange de colici,Doamne m-i se rupe sufletul de el!



...ai ma chiar asa nasol a fost?..pai atunci eu cum mai nasc? ...

of si cu colicii astia de ii terorizeaza asa pe copilasi... imi pare rau..dar va trece si asta...
Asteptam poze cu Robert... mamicutza dulce!

cu David, 34 sapt., DPN 7 dec.
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

Marutza, am uitat sa-ti zic : sunt 40 sapt sarcina si 9 luni...Logic, ceva nu se potriveste, calculand ca o luna ar avea 4 sapt...40:4=10 luni...Dar o luna are ceva mai mult de 4 sapt. fix, si atunci sunt sapt astfel calculate ca pana la urma sa iasa 9 luni(deci nu te mira daca pe site sau in carti mai gasesti ca o luna are de ex. 5 sapt..e normala imparteala)...
sper ca nu te-am zapacit de tot

cu David, 34 sapt., DPN 7 dec.
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

fulguletz - esti o dragutza ca incerci sa ma lamuresti ... dar uite dute la "cand vine barza" si pune tu 12.09.2004 cu un ciclu de 28 zile si sa vezi ce stadiu de sarcina iti arata ... ei bine de aici a inceput nedumerirea mea ...

si mai e o chestie eu luandu-mi temperatura bazala stiu clar cand a avut loc ovulatia ...pe 27.09 cel mai precis deci eu sapt asat inchei sapt 5 ... si la calculul berzei e la fel ...

care e UM a ta ... sunt curioasa la tine ce arata ????

Maruta 5 sapt.
DPN 19 iunie 2005; UM 12.09.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

quote:
Originally posted by Maruta

fulguletz - esti o dragutza ca incerci sa ma lamuresti ... dar uite dute la "cand vine barza" si pune tu 12.09.2004 cu un ciclu de 28 zile si sa vezi ce stadiu de sarcina iti arata ... ei bine de aici a inceput nedumerirea mea ...

si mai e o chestie eu luandu-mi temperatura bazala stiu clar cand a avut loc ovulatia ...pe 27.09 cel mai precis deci eu sapt asat inchei sapt 5 ... si la calculul berzei e la fel ...
care e UM a ta ... sunt curioasa la tine ce arata ????



ai ca m-am uitat si io la "cand vine barza"..apai ce sa zic...ceva nu se potriveste acolo cu informatia pe care o gasesti daca te uiti la prima sapt. de sarcina:
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=SAP1 ...
intr-o parte e data varsta embrionului iar in odiseea sarcinii e data de la UM..e vorba de un decalaj de 2 sapt (exact data pana la ovulatie)..
eu zic sa nu te mai iei dupa "cand vine barza" ca acolo e calculata data embrionului (asta e clar) dar care nu are link-ul corespunzator pentru saptamana ta de sarcina...
Dar toata lumea isi pune data dupa UM pentru ca e sigura (si nu data embrionului), exact cum ti-am calculateu mai sus ..asta pentru ca e ceva (sa-i zicem international) si data ovulatiei se presupune necunoscuta..Stiu ca tu stii data ovulatiei dar o foarte mare parte din femei nu o stiu ...(eu de ex. nu o stiu exact) ..

Eu am UM 8 martie...cu ciclu de 24 zile.

Dupa parerea mea personala, e bine sa nu te mai incurci cu calculele de la "cand vine barza" (pentru ca acolo e calculatat corect varsta embrionului si nu data de la UM) si numara sapt simplu de la UM, exacvt cum ti-am zis eu mai sus : in fiecare duminica incepi o alta sapt.
cam asta ar fi...daca tot nu ai inteles sa stii ca am rabdare...
iar daca ai inteles , ramane la decizia ta sa-ti pui semnatura cum vrei , dar am observat ca toata lumea si-o pune de la UM...



cu David, 34 sapt., DPN 7 dec.
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Sunteti mortale!!!fulguletz si Maruta...hai sa-ti zic Maruta cum e aici in ceea ce priveste virsta sarcinii.
Deci intri in cabinet la consult si primul lucru care te intreaba e care a fost prima zi a ultimului ciclu si apoi iti calculeaza si iti spun care e data probabila a nasterii, deci e cum zice fulguletz, dar mai putin important acum, sa fii sanatoasa si sa creasca bb mare ca nu conteaza apoi daca ai 38 sau 40 de saptamini la nastere...



fulguletz nu te panica...e normal sa doara si sa te chinui un picut ca doar e nastere.Eu sunt curioasa care o sa fie opinia Mirelei dupa vre-o 6 luni dupa nastere, sunt convinsa ca nu o sa i se mai para asa de rau.Acum, primele 2 luni, e o perioada mai dificila si pentru ea si pentru bb.

Mirela de la formula bb face colici mai multe si de intensitate mai mare.Vezi ca exista in comert ceva fiole din plante COCYNTAL speciale pt.colicile bb-ilor, daca aveti pe acolo Uniprix sau Pharmaprix gasesti la ei.
Am citit ca si sughite, e cit se poate de normal o sa-i treaca in citeva saptamini.Ilinca sughitea cite juma de ora.
Incearca si tine-l ridicat dupa masa citeva minute si sa nu uit e indicat ca salteaua patutului sa fie inclinata.
Eu i-am pus Ilincai sub saltea o carte groasa care ii tine salteau inclinata.E foarte important... e indicat pentru ca sa nu i se scurga lapticul in urechi si pentru refluxul gastro-esofagian

Dar tu o ai pe mami tau linga tine si sigur are multe sfaturi utile pentru tine si bb. si dormi cind doarme bb.
E bine ca macar grija gospodariei nu o mai ai.

Maruta sa-ti zic ce-mi face galusca??pozne multe si repetate...se catara de tot ce se poate catara, merge de-abuselea in toata casa, am blocat toate sertarele, usitele, prizele, firele, am pus musafirii sa se descalte la usa, le-am cumparat papuci speciali pentru musafiri, albi frumosi pufosi....mai si cade si plinge si daca e tata-su in zona tipa chiar ca de ce a cazut, la mine se cuibareste la pieptu-mi si plinge de mi se inmoie inima.
Zice mama, papa si baba si tata si iaia.

V-am zis cit imi e de groaza ca vine iarna??nu stiu cum o sa stau zile in sir numai in casa cu gaza...

Abia astept sa vina Craciunu sa facem pom de iarna frumos, pom pe care o sa-l urcam pe o masuta si o sa-i blocam Ilincai accesul la el...si abia astept sa vina mosu'...si uite asa mai trece un an, mai sa fie!

Mi-am cumparat ieri niste rame de pus poze si am cautat prin albme poze cu cei dragi...ce tinara si frumoasa mai eram, simt ca trece timpul foarte repede, imediat Ilinca face 1 an!!!!!

Va pup ca cred ca v-am zapacit, am scris tare mult azi.


Emilly si Ilinca web 1 web 2

Mergi la inceput