Cu incredere spre Canada (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ynutza spune:

Nu inteleg de ce mai toata lumea se plinge care e plecata in canada.
Si aici este greu in romania ...daca nu ai casa mostenita faci rate daca vrei servici bun muncesti sa il ai , cred ca aici e mai greu sa rezisti din punct de vedere financiar.
Nu am avut indoieli cu privire la emigrare pina nu a inceput toata lumea sa se plinga. eu nu ma consider o persoana norocoasa pentru ca fiecare ban sau lucru care il am este muncit si probabil nu mi-ar fi greu sa muncesc orice la inceput in canada.Si aici in romania am luat-o de jos (si ma refer la dat cu matura si spalat pe jos).
oricum imi face placere sa stau de vorba cu voi pentru ca asa stiu mai multe despre cum este in alta tara in care sper sa ajung.
Oricum eu va felicit pentru curajul de a face o schimbare asa mare in viata voastra.
salutari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliput spune:

Buna fetele,......imi pare nespus de rau ca nu am mai avut destul timp sa va scriu dar am mai citit cate ceva din ce ati postat voi.
Am si eu mare nevoie de un raspuns de la cele care au fost de curand la interviu sau cineva care stie daca la interviu trebuie in afara de actele originale, sa ai la tine, si un rand de acte fotocopii si un rand traduse si legalizate ???????? sau doar pe cele originale si atat. Sunt teribil de emotionata pentru interviul ce ne ducem sa-l sustinem pe 25 oct., sper sa reusim o sa va tin la curent, mai mult ca pana acum dar am fost tare prinsa in invatat si in hatisul treburilor de zi cu zi care au implicat si reglarea conturilor cu Ro in caz ca vom reusi sa plecam. Merci d'avacce,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliput spune:

Merci d'avancce.!!!!! acum cred ca este coret scuzati-mi greselile de repezeala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Ira, fetelor, s-a produs minunea!!! am primit si raspunsul...

Mr. Paduret,

Concernant votre fax daté le 15 octobre, vous êtes toujours sur la liste
d'attente pour une entrevue.

Votre conjointe et vos enfants à charge (célibataires de 22 ans et plus)
devront vous accompagner à l'entrevue.

Le Bureau d'immigration

Sotul a trimis fax si am stabilit sa mergem la interviu pe 10 decembrie (speram sa ne facem un cadou de Mos Craciun) si vom petrece si cateva zile pe meleaguri mult indragite si colindate de noi cu ani in urma (Hong Kong, Macau, China). Din cate am inteles cei din HK nu prea au cereri multe de emigrare (dovada si nr. dosarului) si am inteles ca ei ne asteptau de acu vreo 2 luni sa ne ducem la interviu cand vrem noi... Probabil ca si restul procesului va merge repede, asa ca abia astept sa ne vedem in Montreal!!!
Va mai tin la curent!! Pana una alta ma documentez si eu cu interviurile care banuiesc ca nu sunt la fel peste tot. Cine stie ce ne cer cei de aici???
Numai bine,
Mamamariana





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

mamamariana felicitari
ma bucur pentru voi
Succes la interviu, de fapt la pregatirea pentru interviu



Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara.
(Radu Gyr)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

quote:
Originally posted by liliput

Buna fetele,......imi pare nespus de rau ca nu am mai avut destul timp sa va scriu dar am mai citit cate ceva din ce ati postat voi.
Am si eu mare nevoie de un raspuns de la cele care au fost de curand la interviu sau cineva care stie daca la interviu trebuie in afara de actele originale, sa ai la tine, si un rand de acte fotocopii si un rand traduse si legalizate ???????? sau doar pe cele originale si atat. Sunt teribil de emotionata pentru interviul ce ne ducem sa-l sustinem pe 25 oct., sper sa reusim o sa va tin la curent, mai mult ca pana acum dar am fost tare prinsa in invatat si in hatisul treburilor de zi cu zi care au implicat si reglarea conturilor cu Ro in caz ca vom reusi sa plecam. Merci d'avacce,

liliput



Noi am avut la noi actele originale, traducerile originale plus copii dupa fiecare.Ni s-a intimplat ca doamna cu care am dat interviul sa ne opreasca citeva diplome traduse originale la unele, iar la altele copiile.
Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

quote:
Originally posted by ynutza

Nu inteleg de ce mai toata lumea se plinge care e plecata in canada.
Si aici este greu in romania ...



sincer si eu imi pun aceeasi intrebare.Aici problemele sunt cu totul altele, de integrare, de limba, de job.
Sotul meu are tendinta sa se plinga mereu, chiar si la telefon cind vorbeste in Ro, iar eu ii fac semne disperate sa se opreasca.Cum poate intelege un amarit care se chinuie sa-si plateasc chiria, intretinerea ca tie ti-e greu in Canada.
De cele mai multe ori uitam problemele cu care ne confruntam in Ro si avem senzatia ca mama ce dificil ne e aici.Nu e asa, o ducem de 10 ori mai bine ca in tara si avem mari sanse sa facem ceva cu viata noastra.Probleme sunt peste tot indiferent de tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Felicitari, Mamamariana! Bafta in continuare!

Deasemeni, SimonaBB, MonaB, Liliput si Ynutza, succese si sa auzim numai de bine!

Laura
_

"We build too many walls and not enough bridges." Sir Isaac Newton

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliput spune:

Felicitari mamamariana pentru chemarea la interviu, o sa va spun cum a fost si la al meu dupa, caci eu il am inaintea voastra.Multumesc pentru relatii referitor la acte Emilly si multumesc pentru succesul urat, Laurei B, o sa vin cu precizari si intrebari dupa interviu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliput spune:

Ynutza, stai sa-ti zic scurt si eu cateva lucruri, noi suntem inca in Ro si vom avea cat de curand interviul,dar legat de pasul de a emigra in Canada nu am intrebat pe nimeni ce sa fac ?, te rog sa ma crezi, ci doar am cerut relatii de puncte de vedere diferite, pentru ca fiecare percepe aceasta emigrare in felul lui in functie de foarte multi factori personali si inconjuratori si vede fiecare cu ochii lui diferit culorile vietii, adica nu ai intalnit pe nimeni care vede partea plina a paharului si unul care o vede pe cea goala,sau care unul care spune uite ce bej frumos iar altul despre aceeasi culoare spune ca uite culoarea untului sau unul spune galben pai altul galben ca mierea ..........este chestie de nuante si de perceperea lor deasemeni este vorba mult mult de tot despre ce te motiveaza,si cat de mare incredere ai in tine, ca ai sa reusesti in orice ti-ai propus sa faci.Bunica "dumnezeu sa o odihneasca" avea o vorba de duh pe care ti-o voi zice " maica, aceeasi gaina, cu acelasi fund, va face aceleasi oua,indiferent unde s-o duce" trage tu de aici concluzia ca daca reusesti sa realizezi aici(unde situatia este austera)in Ca vei reusi sigur daca asta ti-ai propus, indiferent ca vei munci in domeniul actual sau vei invata ceva nou adaptat pietii de munca de acolo.Privind parerile celor de acolo, chiar si a celor ce se intorc, consider ca nu sunt o sursa tocmai potrivita pentru a lua o decizie de genul acesta, deoarece, cei ce
s-au intors sunt invinsi si ca orice om este tentat sa dea vina pe tot ce-l inconjoara, numai el nu este vinovat, iar pe cei ce raman dar se plang nu pot crede ca este o realitate totala deoarece mai stau inca acolo............!!!!?????,realizez ca nu-i usor sa o iei de la zeroindiferent de varsta, dar e zeroul meu si o sa-l fac roata sa se invarta, sa ma duca unde doresc pentru ca si in Ro tot eu le-am facut pe toate, nu am primit nimic de nicaieri.Dar basca daca ai si un bb de 4 ani cred ca te motivezi,chiar si de vrei sa faci de aici inainte.Eu nu pot si nimeni nu poate sa-ti spuna daca sa emigrezi sau nu, decizia iti apartine dar daca vrei poti sa mai intrebi, mai punctual, ce anume te intereseaza,exceptand serviciul care tine de fiecare in parte,fa-o, ti se va raspunde fie personal fie la forum, si ai sa vezi ca cu timpul vei putea sa discerni si singura daca e bine sa faci pasul sau nu!!!.Succes in ce ti-ai propus.Bon chance!

Mergi la inceput