Miresele anului 2006

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Krelia ce sa-ti spun, si al meu zice ca am innebunit cu forumul asta, ca nu mai lucrez nimic.Seara ii mai povestesc despre ce mai discutam aici si l-am cam zapacit. Ma implic prea mult si prea devreme -vorbele lui. Dar eu vreau sa avem o nunta superba si de aceea caut ca o nebuna si notez tot.
In Alba Iulia-unde am rezervat e meniul 30 euro, dar fara bautura, prajituri, tort. Asa ca, am facut noi un calcul si nu va spun ce a iesit...
sa speram ca totul va fi bine.
pupici la toate miresutele!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Em spune:

magdala, si eu imi planific nunta din constanta (desi nu sunt de aici) si mi-a fost greu sa cred ca sunt asa putine optiuni pentru rochii de mireasa. Invitatiile ni le-am facut noi acasa, personalizate - a costat ceva, dar a meritat.
O sa incerc pentru rochie la targul de nunti din Bucuresti din februarie si martie, am auzit foarte multe despre asta.
Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

Hihihi, Gio, si eu sunt la fel, sunt lovita de virusul nuntilor; si eu ma duc acasa si incep, "uite, fetele au zis asa, fatele au facut asa, meniul la cutare restaurant e asa, serviciile sunt asa...", evident ca raspunsul primit este " mult prea devreme de acum, lasa, mai la vara, o sa incepem cu cautarile", si eu pana atunci ce fac? Inghit in sec cand ma uit la rochite? Apai, daca ar fi dupa mine, mi-as lua de pe acum, si as fi in stare sa vin si la serviciu cu ea ! Aoleu, nici nu vreau sa ma gandesc cand le-oi pune pe hartie....am citit atat de multe pe forum, cu ce sa incepi, cum sa-ti planifici, etc...dar zau daca ma vad in stare....cred ca ma voi apuca din nou sa citesc (daca n-or inchide subiectele pana la nunta mea) si o sa trec operatiunile pe hartie, ca altfel...
Eh, tot o sa fac un pas inspre planificare....sambata (si poate si duminica ) ma infiintez la Sofitel, nah! (btw, stie cineva cat e "beletu'"?

Krelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdala spune:

Bina v-am regasit fetelor!
Vad ca ne inmultim pe zi ce trece si ma bucur nespus de mult ca o sa mai avem tovarase de bucurii si idei.
Acum sa va dau si eu o vaste care ma bucura nespus de mult: daca tot am stat acasa cu sotiorul meu in acest WE am discutat mai mult despre nunta, ca planificari, meniu, invitati(i), haine si altele . Si m-am bucurat atat de mult caci pana acum numai eu ziceam "fetele au zis... fetele au scris... ar fi bine sa.... " si aveam impresia ca vb de una singura. Si acum am avut si noi o discutie mai serioasa, care a ramas deschisa bineinteles. Cine stie cand il mai prind la o discutie din asta.
Si tot n-am reusit sa ajung sa vad de materiale pt. invitatii, sa vad dc gasesc ceva.
Va pupic miresici.
Si spor la planuri. Mai asteptam sfaturi de la "veterane"


Mami Magda si scumpa Rafaela
noi

Sa lupti si sa cauti, sa gasesti si sa nu te lasi doborat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

Fetele, sunt asa de bucuroasa, acum am vazut ca am primit o stelutza DC, yupiiiiii
Sunt un membru nou! Catalin, iti multumesc inca o data
Azi incepe targul de la Sofitel, intre timp am aflat si ca biletul este 50.000. Maine dau si eu o fuga pe acolo . Mai vine cineva?
Pup.

Krelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Sa mergi Krelia la targ, macar asa prin voi, aflam si noi cele din provincie.
sa ne tineti la curent cu tot ce a aparut, preturi, modele, tot, tot, tot.
Poate puteti si fotografia si sa ne trimiteti niste poze, sau cer prea mult?
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

Merg, merg, negresit, Gio, imi iau si carnetel cu mine , insa nu stiu cum sta treaba cu pozatu'...om avea voie sa facem pozuci sau nu? Voi incerca sa iau un digital de la un coleg si apoi sa le descarc la serv., poate poate...hihi, abia astept!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdala spune:

Upiiiiii!
Am si eu stelutaaa!!!
Multumesc mult, Catalin!
Krelia, asteptam impresii de la targ, sa nu ne uiti!
Mai fetelor, stie vreuna dintre voi cum se fac acele cosulete din satin? Caci ma gandeam sa le fac singura si nu prea am idei.
Pupici,
Magda.

Mami Magda si scumpa Rafaela
noi

Sa lupti si sa cauti, sa gasesti si sa nu te lasi doborat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy79ro spune:

draga magdala te referi la coshuletzele pentru cocarde?intradevar se fac foarte simplu.eu mi-am facut deja shi vreau sa-tzi zic ca a ieshit super.iar la pretz nu-tzi mai spun.daca in orash unul gata facut te costa 300.000,tu il scotzi la 100.000.ce-tzi trebuie?coshuletz (care poate fi unul obishnuit din plastic, sau chiar impletit).daca nu are tortize nici o problema.i le faci tu.te duci la mercerie shi cumperi balene(intaritor de plastic pentru corset- o sa shtie fetele de acolo, dar vezi sa iei din acela care se baga pe canal).itzi mai trebuie cam jumatata de metru de meterial(eu am luat 1 m sa fiu sigura ca imi ajunge).in primul rand decupezi o bucata de material pe care o lipeshti pe fundul coshuletzului, apoi masori coshul de jur imprejur shi tai o bucata egala cu o lungime shi jumatate, cu care vei acoperi marginile coshului(sper sa intzelegi ce explic.itzi zic e tare ushor.suna complicat, dar e simplu).bucata asta trebuie sa fie destul de lata incat sa acopere coshul shi inauntru shi pe dinafara (tot asha vei folosi un lipici rezistent sa lipeshti materialul de cosh).daca, coshul nu are tortize i le faci tu de ce dimensiune vrei.pentru ele tot asha.daca au 1 m sa zicem,vei folosi 1,5 m de material,iar latzimea nu depasheshte 3-4 cm.oricum itzi trebuie o mashina de cusut ca sa potzi coase toate astea.dupa ce ai terminat cu husa pt. tortitze,le introduci pe rand(ca sa fie mai solid, e bine sa foloseshti 2 randuri de balene)shi apoi le fixezi pe coshuletz cu un lipici rezistent.daca ai un coshuletz cu tortize, e mai simplu.infashori tortizele cu pamblica shi gata.dupa ce ai terminat de facut toate cele de mai sus, coshuletzul tau e gata.urmeaza sa-l ornezi cu ce vrei tu.de aici incolo imaginatzia ta conteaza.
sper ca nu tzi-am facut capul calendar shi am reushit sa-tzi raspund la intrebare cat de cat.mie mi-a explicat o tipa care chiar se ocupa cu asha ceva.lucreaza la o firma de accesorii pt. nuntzi shi face chiar coshuletze.am zis ca nu o sa reushesc niciodata sa fac shi eu.dar ajunsa acasa, cu materialele in fatza m-am descurcat mult mai bine decat ma ashteptam.itzi zic.a ieshit superb coshuletzul meu.multa bafta shi spor la lucru.sper sa reusheshti.daca nu-tzi iese ceva cauta-ma pe PM.shi incerc sa-tzi mai raspund dc. ai nelamuriri.
pupici la toate miresicile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy79ro spune:

am uitat sa-tzi zic de ce foloseshti mai mult materialshi pentru imbracarea coshuletzului shi pt. tortitze.ca sa iasa un pic incretzit, sa faca nishte cute.arata mai bine.
gata, ajunge ca deja ma doare pe mine capul.

Mergi la inceput