Miresele anului 2006

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdala spune:

Bine v-am gasit fetelor! Si pentru ca ne auzim pentru prima oara in acest an vreau sa va urez tuturor "La multi ani !" si "Un an nou fericit si plin de bucurii!".
Cum ne-am tot distrat de sarbatori acum avem o groaza de treaba la munca dar nu uitati de forumul nostru.
Multumim pentru urari Krelia, la fel si tie si tuturor.

Drept sa va spun nu mi-am mai facut nici un fel de planuri cu toate sarbatorile astea care au fost .
Dar, acum suntem in 2005 deja - ce va spuneam ca va trece repede?-si maine-poimaine va fi 2006,deci trebuie sa ne pregatim temeinic.
Vrabiuta, draga mea, ai avut o nunta de vis,si ma bucur pentru tine, dar eu sunt din Constanta si voi avea ceva de cautat pana ce voi gasi ceva convenabil si pe gustul meu.
Dar am sa va tin la curent cu tot ce mai fac in aceasta privinta caci nu ma dau batuta deloc.
O sa am si eu o nunta de vis!

Pupici la miresici si la bebiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

Pupaturi celor "vazute" si celor "nevazute"
Magdala, sa fii convinsa ca vom avea cele mai frumaose nunti , caci, deocamdata vad ca suntem singurele...buuun....asta inseamna mai multe modele de rochite pentru noi! :))
Vrabiuta, si pe mine ma batea gandul la de-alde Crowne, CM, tot felul de "Case", (Capsa, Diplomatilor, etc)..dar cred ca pana la urma vom opta pt ceva mai putin "fitzos". Totusi, Crowne e Crowne si lumea in general se cam "sperie".....cred ca se poate gasi si o locatie ceva mai accesibila ca pret si care sa-ti trezeasca interesul. Cameramanul,hm...prieten de-al nostru, baloane, huse si aranjamente florale, iarasi prieteni, invitatii-pasajul de la lipscani, nasii-prieteni, makiajul-prietena...restul...mai vedem pe parcurs. Ah, si eu ma gandeam la ceva tip listuta la intrare cu aranjarea salii si numele fiecaruia cu numar corespunzator...sau hostess pt invitati.....teoretic, ar fi mai frumos ca noi, gazdele sa conducem invitatii....(dar parca o sa mai stim noi care pe unde vine... )

Hai v-am pupat si sa ne "auzim" cu bine!

Krelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdala spune:

Buna feteleeeee!!!

Am inceput din nou sa fac planuri de nunta Ma gandesc sa-mi fac singura invitatiile de nunta, fara a le printa deocamdata. Unde as putea gasi in Cta materiale pentru asa ceva? De fundite fac rost de la mercerii dar de hartie mai deosebita de unde fac rost? Voi stiti ceva? Informatii din Buc tot am dar eu sunt din Cta, dupa cum stiti. Ceva ajutor din parte voastra? A, sa nu uit, am gasit un local pe malul lacului, nu stiu inca aspectul lui interior dar mi-am adus aminte ca este exact langa lacul Tabacariei, are un fel de terasa care se termina exact in apa. Va mai tin la curent dupa ce o sa ma duc sa-l vizitez.
Pupici viitoare miresici!

Mami Magda si scumpa Rafaela

Sa lupti si sa cauti, sa gasesti si sa nu te lasi doborat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusha1 spune:

Bine v-am gasit! Am citit si eu ce ati discutat aici. Ferice de voi fetele din orase mai mari ca aveti o "piata de desfacere" mai larga. Eu sunt din Valcea si mai toate sunt limitate aici. Si noi am planuit sa facem nunta in vara lui 2006 .. doar cea religioasa.. momentan ne ocupam de botezul baoietelului nostru, pe 29 ian. N-ai cum sa nu iti faci planu` ca tiganu` din moment ce restaurantul trebuie sa-l inchiriezi cu un an inainte.. sau cel putin cam asa e la noi. Oricum, n-am inceput deja nici un fel depregatire, dar cred ca dupa botez o sa am iar noptile incarcate de vise cu ochii deschisi. Cred ca toate mai intai visam si apoi punem in aplicare.. in cazul in care ne premitem.
Am sa revin si eu dupa botez ca acum sunt de stres.
Va doresc tuturor o nunta asa cum imi doresc pt mine!
Multa fericire si tot ce va doriti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi_turbat spune:

quote:
Originally posted by vrabiuta

dragelor, citesc ce scrieti si ma iau emotiile.
noi am avut nunta anul trecut in aprilie si a fost asa de frumooooooos...
si m-am gandit sa va spun cum am facut noi, poate o informatie in plus nu strica.
in primul rand am rezolvat cu ce ne-a fost mai usor: dj-ul, fotograful si cameramanul - cunostinte mai vechi din mediapro.
apoi am inceput sa cautam restaurante - a fost greu de tot. am fost la cercul militar national, la pescarus, la intercontinental, la capsa, la un restaurant prin baneasa, am dat telefoane la diverse restaurante... pana la urma am ajuns la crowne plaza, grand ballroom, si ne-am hotarat in secunda doi! locatia excelenta, personalul cu o doza mare de profesionalism, pretul rezonabil ~ 50Euro/persoana meniu+bauturi.
apoi am inceput sa cautam o biserica - initial pe criteriul locatiei: sa fie aproape de restaurant. dar pana la urma am ales-o dupa preot, biserica de langa CEC-ul mare de pe victoriei. am gasit acolo un preot extraordinar, cald si deschis. iar biserica micuta si frumoasa.
apoi am inceput sa cautam invitatii, dupa ce initial ne-am gandit sa ni le facem dar ne-am dat seama ca nu mai avem timp. am fost la targul de nunti de la sofitel si am gasit importatorul firmei koza in romania, care produce invitatii pe toate gusturile si pentru toate buzunarele. ne-am hotarat la unele care erau foarte asemanatoare cu ce aveam noi in gand: carton patrat cu foaie dubla de calc deasupra, prinsa de carton cu o funda transparenta din voal alb. cartonul imprimat cu trandafiri, textul scris pe calc cu auriu.
au urmat la rand hainele. pentru rochia de mireasa am vorbit cu monica darie, cu care am rasfoit o multime de reviste si cataloage de rochii de mireasa. am ales un model, mi l-a facut jumatate, dupa care intr-o zi cand m-am dus la proba mi-a spus ca i-a venit o alta idee. si mi-a facut o rochita superba!!! si voalul, si un bolero si o posetuta, toate cu mini-flori din dantela aplicate.
pentru catalin a fost un pic mai complicat. la agnes toma aveau costume foarte frumoase, dar vanzatoarea a spus foarte senina ca nu se mai fabrica nicaieri costume talia 2 !?! asa sa fie? asa ca am luat de acolo doar vesta, lavaliera si camasa. butonii de la cavalieri si un costum negru.
pentru decoratiile salii am vorbit cu floraria d&d, de pe mosilor, chiar langa magazinul monicai darie. am avut reducere, pentru ca ei lucreaza cu crowne, asa ca am avut husele la 1 euro. ne-am ales nuanta huselor, nuanta fundelor, florile din aranjamentele de pe mese. si pentru ca ne-au placut cei de acolo, am facut si buchetele de mireasa si nasa si lumanarile si cocardele tot la ei. toate au fost superbe si au rezistat foarte bine in timp.
in ziua nuntii am fost la crowne de la amiaza - in pachetul de nunta este inclus si un apartament nuptial gratuit - unde au venit machioza si coafeza. a durat 2 ore, dar a meritat. machiaj "de televiziune", cu trasaturile bine conturate, dar in culori discrete.
a, sa nu uit - mesele au avut fiecare cate un numar, iar la intrarea in sala era un pupitru cu dispunerea invitatilor la mese. la inceput, cand a venit marea majoritate a invitatilor, o angajata a hotelului a explicat fiecaruia unde va sta.
pupici si o nunta de vis tutor!

marcela si alexandra lia
album: http://community.webshots.com/user/vrabiuta9
povestea nasterii: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37669



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi_turbat spune:

Dragelor,
va salut pe toate si va felicit!

v-am scris o gramada, dar dintr-o eroare a programului de forum (am vrut sa va trimit un link pentru rochii de mireasa si vrand sa-l verific, mi-a deschis pagina in pagina pe care vi-o scrisesem; n-am putut sa recuperez nimic! )

pe scurt:
intru in Club, cununia va fi pe 20 aug 2005, iar nunta pe 24.06.2006.
Asta daca nu se opune cineva!
Stiti, cumva, daca este bine sa te cununi religios intr-o zi de sarbatoare?

Apoi, Vrabiutza, mie mi se pare super ideea cu Crawn Platza, iar 50 euro/pers. pentru garantia unui serviciu impecabil este un pret corect. Ca sa nu mai vb. despre apartamentul nuptial

In privinta pregatirilor, niciodata nu e prea devreme!
Am inceput sa ma gandesc la un restaurant pentru cununie si imi doresc o terasa pe malul unui lac. Cum Herastraul este deja ocupat, poate am mai mult noroc la Snagov, poate chiar la El Capitan. Cum or fi preturile, stie cineva? Sau, alte localuri cu terasa pe malul lacului cunoasteti? Imi puteti recomanda ceva?

Si, daca fac cununia civila si dau o petrecere de dupa-amiaza, ce fel de meniu ar trebui sa aleg? Astept sugestii, pentru ca aici m-am impotmolit, iar daca ma intreaba vreun patron de restaurant, n-as vrea sa fiu picata din pom!

Eu va trimit totusi 2 link-uri pentru viitorul eveniment!
primul: www.weddingchannel.com unde gasiti tot ce va trece prin minte, dar trebuie sa navigati o gramada si sa aveti rabdare pana gasiti!
al doilea: www.maggiesottero.com este .... va las pe voi sa decideti!

Abia astept sa vad daca v-a placut!

Va pup si ne vedem in curand!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Salutari la toate!!!
Indraznesc si eu sa ma inscriu pt. miresele anului 2006.sincer trebuia sa facem in 2005, aug., dar ne-am gandit ca timpul este scurt si mai bine lasam pe 2006. Suntem din Alba Iulia, dar locuim in Timisoara.nunta o vom face in Alba.Sunt cam stresata deoarece, nu gasesc nici invitatii pe gustul nostru, verighete si ce sa va mai zic de rochia de mireasa.Am locuit 2 ani in Italia, la studii, iar acum cand ne-am intors, 2cu aerele de acolo2 ne dam seama ca nu gasim nimic simplu dar frumos. poate ne puteti ajuta voi, ca eu sunt tare in ceata.
va pupic pe toate.

Gio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Mersi de site-uri Pisoi Turbat!!!
Sunt misto. Problema mea este ca nu duc lipsa de idei(am venit din Italia cu o tona de reviste pt. un asemenea evenimient), dar nu le pot pune in practica.am gasit un magazin de prezentare a lui Agnes Toma, nu am vazut nimic frumos, si preturi mari.i-am intrebat daca fac dupa modelulu pe care-l duc.mi-au spus ca nu.la o croitorie nu ma incumet sa merg ca cine stie ce iasa. din Italia n-o aduc ca sunt super scumpe.mai vedem noi.
bafta la toate.

Gio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdala spune:

Buna ziua tuturor si bine ati venit- noilor miresici de 2006.
Fetelor, vad ca ne inmultim pe zi ce trece! Ma bucur ca nu mai suntem doar eu si krelia, sa ne intrebam una pe alta cu ce sa incepem.
Pisoi_turbat--e extraordinar de comic nick-ul tau multumim pt site-uri, sunt superbe. Eu chiar folosesc unul dinttre ele sa-mi fac planificarile.
Si dupa atatea cautari pe care le-am facut eu, concluzia e ca nu vei gasi-cel putin nu foarte usor- ceea ce au in Italia si in magazinele nostre la un pret convenabil.
Mie imi place ceva simplu si romantic,asa ca m-am gandit sa-mi fac singura invitatiile, ca sa fac ceea ce imi place. Daca nu reusesc oricum am gasit ceva si pe net la un pret cat de cat convenabil.
Iar rochia, am gasit o poza pe net, o frumusete, care cred ca poate fi realizata cu succes de o croitoreasa, deoarece este extrem de simpla. Sa vedem, daca nu gasesc ceva mai dragut prin magazine, cred ca ma risc si o fac. Ma gandesc ca daca e simpla nu va costa prea mult nici la croitoreasa. Mai vedem.
tuturor.

Mami Magda si scumpa Rafaela

Sa lupti si sa cauti, sa gasesti si sa nu te lasi doborat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi_turbat spune:

Fetelor,
rochiile brandului Maggie Sottero sunt intr-adevar superbe (am vazut ca au suplimentat imaginile, dar au si scos cateva modela dementiale! Pacat!)!!!

Problema este: 1. cine mama naibii se incumeta sa le faca aici?
2. cine mama pisicilor (asta-s eu!) se incumeta sa lase mandrete de material pe mana criotoresei?
3. unde mama naibii gaseste fata niste materiale care sa rupa gura targului plin cu babe clevetitoare?

Inca ceva: cum vad o chestie misto pe net, va anunt! (mie imi cam place sa vaaaadddd inainte de a lua o decizie!)

Gio, au la Agnes Toma... nu m-as baga. Cunosc atat persoana, cat si brendurile; ce sa spun? lucruri frumoase, executate excelent, dar ... niste fitzeeee, ca imi pica greu la stomach si trebuie sa ma traga cineva cu otzet! Mai intreb si eu si, daca gasesc ceva realmente BUN , va recomand!

Magdala, sunt incantata ca iti place nick-ul meu! Inca ma defineste destul de mult! Candva.... eram mult mai turbata! Acum, am imbatranit! Daca nu ma lua anul asta expira termenul de valabilitate!


Va pupacesc pe toate si ne auzim!

Mergi la inceput