Prietenii omului (3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Liana,

bine ai venit printre noi. Felicitari pentru catelul tau, care se v-a face mare si frumos, dar e bine sa-l educi de acuma, ca nu vrei sa ai un caine mai mare decat tine care sa nu te asculte.
Noi ne-am invatat catelul sa faca afara si la comanda prin "crate training". Am folosit o cusca destul de mare, in care Oreo putea sa stea comod. Dormea in cusca, cand se scula, hai la pipi afara. Cand nu puteam sa stau cu ochii pe el, il puneam in cusca cu o jucarie, doua. Cam la 2 - 3 ore il scoteam afara sa-si faca nevoile. Deabea pe la varsta de un an am avut incredere sa-l las nesupraveghiat in casa.
Ce sa-i dai sa manance? Depinde si de timpul tau, si cat de des mergi la cumparaturi. Eu pe Oreo il am pe mancare cruda - oase, gaturi de pui, gaturi de curcan, legume, si fructe. Intai l-am avut pe crochete, dar de 4-5 luni santem pe o noua dieta. Ii dau si oua crude, iaurt, branzica de vaci, tofu. Inainte sa-i fac schimbarea in dieta am citit si m-am documentat cat am putut, si cand i-am dat primul os, am stat cu o mana pe telefon sa sun la veterinar daca se intampla ceva... Mancarea din conserva nu este recomandata ca nu ii tine dintii curati, iar 60 la suta e apa... Chiar daca e pui, iti poate roade si manca crochete usor.
Inca un mic sfat, se recomanda sa nu faci exercitiu mult cu cainii mari pana la un an, ca mai tarziu in viata pot avea probleme de artrita. Exercitiu se recomanda deabea dupa ce au terminat de crescut.

Lucia, am uitat sa pun link-ul....

uite aici pozele cu animalutele mele:

http://community.webshots.com/album/183215607BRdngO


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Sanca,

Motanul tau are niste ochi foarte interesanti. Foarte amuzant in punga de cadouri. Asa l-ai primit? :)

Catelusul tau imi aminteste de filmul "Cats and Dog" era agent secret.

Sa-ti traiasca animalele!


Am tot vazut ca in general lumea are diferite animale, caini cu pisici in general, ma bucura sa vad pentru ca si eu intentionez sa-mi mai populez casa.

Ma bucur ca Bunny, fiind cel mai fricos, este primul si-i va fi mai usor sa se obisnuiasca cu restul.

Sa ne traiasca iubitii nostrii membrii de familie!


Lucia sotia lui Csaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Motanul meu are ochii albastri, la fel si fetitza. Era in punga ca se baga in toate pungile posibile, si mi s-a parut haios momentul, asa ca am facut photo session cu el in punga.
Nu numai ca se baga in pungi, dar se cocotza unde nu-ti poti imagina. In sufragerie am geamuri cam la 3m inaltime, cu un mic pervaz. Astazi se plimba pe acolo si miorlaia ca nu poate sa coboare. Ca sa ajunga acolo a sarit pe sofa, de pe sofa pe stereo, iar de pe stereo pe biblioteca, iar de pe biblioteca pe geamurile de sus. Balamuc.
Si eu am vazut filmul cu cats and dogs, dupa ce l-am avut pe Oreo. Daca nu ar fi fost cu beagles nu cred ca l-as fi inchiriat.
Pai Iepurila al tau o sa devina mai confident si mai brav? Nu stiu de ce traiam cu impresia ca iepurasii asa raman - timizi si fricosi.

numai bine la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Iepurasii nu raman timizi, am tot citit pe net despre ei. Este putin mai greu la inceput, dar dupa aceea, cand vad ca le vrei binele si nu vrei sa-i papi, se imprietenesc si ei.

Se urca pe tine, fug dupa tine, poti sa joci chiar si ascunsea cu ei.

Eu vad ca al eu a facut pasi uriasi, cred ca este important si cum il obisnuiesti, daca petreci timp suficient cu el incepe sa te cunosca si se imblanzeste ca si fiecare animal.

Intr-o zi am adus pisica vecinei ca sa vedem ce fac ei doi si Bunny era cel agitat, el tot fugea dupa pisica si pisica era cam rece. Cred ca o pisica i-ar fi pe plac lui Bunny si lui Csaba (sotul meu).



Lucia sotia lui Csaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna spune:

Lucia, multumesc pentru aprecieri. Si tie sa-ti traiasca Iepurila care este tare haios.

Liana, eu am o catelusa de ciobanesc mioritic care are 5 luni acum, o am de la 3 saptamani si am trecut prin faza “invatatului”. Asa cum ti s-a spus deja, trebuie in primul rand sa iei legatura cu medicul veterinar, sa incepi deparazitarile si vaccinurile. In aceasta perioada nu trebuie scos afara, avand in vedere ca este destul de micut si fara laptele mamei lui, ii lipseste imunitatea pe care o primea prin laptic si doar dupa terminarea vaccinelor este considerat ca fiind imun la diversele boli.
A mea cat a trebuit sa o tin doar in casa pe perioada vaccinelor si-a ales singurica un loc pe hol pe gresie unde isi facea necesitatile. Fiind atat de mic, el va face destul de des – cam o data la o ora – o ora si jumatate.
Dupa mine – batutul si bagatul cu botul in ceea ce a facut – nu reprezinta o solutie.
La patru luni cand am putut sa o scot afara, am scos-o la ore fixe si a invatat ca trebuie sa-si rezolve problemele. Acum este scoasa afara cam din 4 in 4 ore si atunci cand are nevoie incepe sa latre si sa se agite.
Nevoile energetice cu totul speciale ale puiului inseamna o alimentatie deosebita, pentru a sustine procesul accelerat de crestere a acestuia.
Mesele trebuie sa fie putine si dese. Eu am inceput cu 6 mese pe zi, din 4 in 4 ore, apoi am trecut la 5 mese pe zi si intr-o buna zi si-a stabilit singura 3 mese pe zi. La inceput cand avea dintii de lapte i-am dat orez cu carne de vita sau de pui si legume – ardei gras, morcov, telina, pastarnac; foarte multa branza de vaci cu galbenus de ou; gris cu lapte, biscuiti. Dupa caderea dintilor de lapte, nu a mai vrut sa manance orez si la indicatia medicului am trecut-o pe mancare uscata speciala pentru talia ei.
In afara de alimentatie trebuie sa fii atenta la aportul de vitamine, minerale si calciu care ii sunt necesare, tratament care la cainii de talie mare si foarte mare trebuie tinut pana la varsta de 1 an – 1 an si jumatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Vai, fetelor, ce s-a speriat Tazar asta noapte, cand a fost cutremurul. Nu l-am vazut niciodata in halul asta...nu stia unde sa se ascunda! Of, bine ca a trecut si ca suntem bine cu totii! Cumplita spaima am tras si eu!

Sanca, ce coloratie interesanta are Oreo! Zici ca a fost pictat...si ce-am ras cand am vazut poza in care l-ati surprins cu urechile in vant! E nostim tare!

Carmen si Iustin(5 iunie 2004)
Album IUSTIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna spune:

Dintre cei 3 caini ai mei pe care ii tin in casa, doar mica mea mioritica Azara a simtit ceva. Toata seara a fost extrem de agitata, dar nu intelegeam de ce.
Fix la 23.30 cu toate ca o dusesem inainte cu vreo 10 minute afara, a urcat scara si nu a vrut sub nici o forma sa coboare. Asa ca am fost nevoita sa ies cu ea afara, unde m-a si prins cutremurul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Fetele din tara sper ca sinteti toate bine, sanatoase!!! Oare de ce numai Azara a simtiti ceva inainte??? Pe mine m-a prins un cutremur odata (cred ca era unul de prin '86) la o matusa de-a mea si tin minte ca dormeam in camera cu ciinele ei...catelul nu numai ca n-a simtiti nimic inainte, dar cind a inceput cutremurul s-a speriat ingrozitor si n-a mai iesit toata nopatea de sub masa!!!

pozulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna spune:

Eu stiam ca in general cainii simt inainte un cutremur. Si ma asteptam ca una dintre catelele mai batrane sa fi simtit ceva.
Azara are un ritual al ei cu care m-am obisnuit seara de seara. Sare pe mine, alearga ca o nebuna in toata casa, latra si se zbenguie in continuu. Drept pentru care, aseara am considerat ca se comporta ca de obicei si nu am bagat-o in seama.
Nu stiu daca a simtit ceva sau nu, dar cert este faptul ca ea a fost singura care a vrut afara inainte de cutremur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

da ... si Ariss al meu a simtit cutremurul ... in timpul cutremurului ...

saracul era atat de speriat ca am stat cu el in brate sa-l linistesc ... pe urma s-a culcat langa capul meu ... si el doarme intotdeauna la picioare ... si se spune ca pisicile au un al 6-lea simt ... cred ca al meu e nesimtit .... dar mami tot il iubeste ... mancal-ar mama de bursuc cu nas carn ...




Maruta 5 sapt.
DPN 19 iunie 2005; UM 12.09.04

Mergi la inceput