Prietenii omului (3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

quote:
Lucia, daaaa, e haois tare Bunny...cu urechile ale pleostite si grasun (sau numai blana e de el???)Iepurii naprilesc si ei???


Este numai blana de el. :( Din pacate nu au voie sa se ingrase, au o dieta foarte stricta. Si eu mor dupa animale grase...

Da, naparlesc si ei, o data sau de doua ori pe an, numai puf care zboara.

quote:
mey, dar ce rasa e, ca nu-i iepure comun??? vreau si eu...oare s-ar intzelege cu nebuna si toanta mea???



Este Holland Lop. Este cea mai mica rasa de iepuri pe care o stiu eu. Pot sa creasca pana la maxim 2 kg.

quote:
Am avut si eu o tentativa de a tine un iepure in casa. Din pacate nu am avut sanse de reusita datorita bracitelor mele care il alergau tot timpul si a mioriticei care nu se oprea din latrat cand il vedea


Da, e destul de nasol pt ca sunt niste fricosi..., fac foarte repede atac de cord.



Lucia sotia lui Csaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Lucia,

uite poze cu catei si pisici - Oreo, Mishu si Sasha.

Numai bine la toti patrupezii si lui Lica (Lica iepurica )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

quote:
Originally posted by Sanca

Lucia,

uite poze cu catei si pisici - Oreo, Mishu si Sasha.

Numai bine la toti patrupezii si lui Lica (Lica iepurica )



Sanca,

Nu reusesc sa vad nici un link cu pozele. :(

Lucia sotia lui Csaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna spune:

Lucia, un catelus gras si blanos poti vedea aici www.mioriticromanesc.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Azi, tinarul Vicki (aproape 6 luni) si-a pierdut barbatia, si tot cu ocazia asta a fost si tatuat (aici tatuajul e obligatoriu)...L-am dus dimineata la 8h30 la cabinet, si m-am dus la 11h30 sa-l recuperez, treaz da'cam ametit, drept pentru care in masina mieuna pe diverse tonuri .
Nu e cusut deloc, azi n-are voie sa iasa afara deloc, nici sa pape nici sa bea apa pina pe la ora 19, si mi-a zis sa ii inlocuiesc nisipul din tavita cu ziare, vreo 3 zile, pina i se inchide acolo, sa nu se lipeasca nisipul de rana...
In alta ordine de idei, cred ca o sa-i iau casuta inchisa pentru facut nevoile, nu de alta dar tavita cu "guler" a fost doar o frina temporara in aruncatul nisipului cit mai departe, si eventual facut si treaba mare pe linga laditza...
Cam asta facem noi, Topaze e si el bine acum...
Pupici de la noi, patrupezilor si urechiatului!

"Viata e ca mersul pe bicicleta: daca vrei sa-ti mentii echilibrul, trebuie sa avansezi. (A. Einstein)"
Cu bine,
Elena
Pozele noastre


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

Buna va salut pe toate!
ma alatur si eu voua...de cateva zile am primit un rotwailer(scuze nu stiu daca am scris corect)nu are decat 2 luni si jumatate si nu stiu nimic despre el: ce mananca,etc..etc..si cel mai grav cum sa il invat sa-si faca nevoile intr-un anumit loc...
il iubesc atat de mult si nu pot sa-l bat..mi-a spus cineva ca trebuie batut ca sa-l invat sa-si faca nevoile...
astept un sfat de la voi...va multumesc..
numai bine va doresc...

Liana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

quote:
Originally posted by Danna

Lucia, un catelus gras si blanos poti vedea aici www.mioriticromanesc.home.ro



Dana,

Este extraordinar de simpatic. Am avut si eu un caine Ciobanesc Carpatin, simpatic rau de tot ca si al tau.

Sa-ti traiasca!

Lucia sotia lui Csaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Elena,

Sper ca Vicki sa fie bine. Si eu trebuie sa-i fac aceasta "operatie" la iepu' meu, dar mai aman putin. Imi este mila si frica.

M-am uitat la pozele cu cainele si pisica, superb cuplu. :)
Visez si eu sa am casa si curtea plina de caini, pisici, si iepuri, dar deocamdata nu am curte.

Bunny meu
http://www.cisst.org/ftp/Lucia/




Lucia sotia lui Csaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Liana

Am inteles ca rotwaileri sunt destul de destepti si cred ca nuvei avea mult de lucru cu el.

Eu am invatat-o pe catelusa mea destul de greu, dar cu rezultate.

O duceam afara la ore fixe, destul de des la inceput. Cand isi facea treburile afara o laudam si alintam. Cand ajungea acasa toata familia o lauda, de i-a ramas si acum obiceiul ca in moemntul in care se intoarce de afara fuge la fiecare sa se bucure de ea.

Cand se intamplau accidente prin casa o pedepseam, o bagam la WC (unde avea o tavita cu nisip sau ziare) cu usa intredeschisa, si eram rece cu ea (in mine plangeam mereu) pana la un moment dat cand ii aratam ca mi-a trecut.

Sa fi atenta sa-i arati ceea ce a facut ca el sa inteleaga care este motivul pentru care mami este suparata.

Eu am bagat-o uneori pe a mea cu nasucul in ceea ce a facut, dar am inteles ca nu a fost o tehnica prea buna si am renuntat la ea. Poate e bine sa-l apropii putin ca sa simta si sa inteleaga ceea ce te supara.

Dupa ce-si face treburi in locuri nepermise o mustram si o taram pana la locul in care trebuie sa-si faca si ii repetam "aici sa faci" (de obicei puneam o tavita in baie).

Poate am sarit de la o chestie la alta, sper sa intelegi ordinea de idei. :)

Daca mai ai intrebari poti sa ma intrebi linistita.

Succes si nu renunta pentru ca toti se obisnuiesc la un moment dat, doar ca-ti trebuie putina rabdare.


Lucia sotia lui Csaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Liana, sa-ti traiasca cutzu si sa te bucuri mult-mult de el!
In primul rind, daca are doua luni, ar trebui sa te duci cu el la veterinar, caci trebuie deparazitat si vaccinat (calculeaza vreo vaccine pina la un an).Veterinarul o sa-l consulte si o sa-ti spuna ce trebuie sa faci,mai departe, stiu ca ccc cutzii din rase mari, cum e si rotweillerul, au cerinte specifice in ce priveste calciul si vitamina D.
Despre ce sa-i dai de mincare, depinde ce alegi: mincare preparata in casa (dar e cam greu sa-i asiguri cu asta o hrana echilibrata), conserve sau crochete. Eu una ii dau catzelului meu conserve, si din ce in ce mai mult in ultimul timp, crochete.Cit e mic-mic insa, mai greu cu crochetele, ca are dinti de lapte...
Cīt despre cum sa-l inveti sa nu faca in casa, ei reusesc sa se controleze bine de tot pe la un an, parca, si nu inainte de 6 luni. Noi il inchideam noaptea in bucatarie (aveam gresie pe jos, acolo), il scoteam musai seara inainte de culcare si dimineata cind ne sculam, si foaaaarte des in timpul zilei. Sa fii rece cu el, cum au zis fetele, cind face in casa, si bucuroasa pina la exagerare cind face afara...

Vicki pare ok,doarme de le rupe, peste vreo 30 min. am voie sa-i dau sa bea si sa pape...
Lucia, daca n-ai vreun motiv anume, atunci de ce vrei sa-l castrezi pe Bunny tau? Daca nu e vreun risc, eu in locul tau cred ca l-as lasa asa cum e...

"Viata e ca mersul pe bicicleta: daca vrei sa-ti mentii echilibrul, trebuie sa avansezi. (A. Einstein)"
Cu bine,
Elena
Pozele noastre


Mergi la inceput