Prietenii omului (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Si cainele meu se tavaleste in iarba sa ia mirosul pe el. Sant sigura ca daca ar depista o balega, direct in ea ar fi. Daca mergem la plaja si sant gramezi de alge pe mal, in ele se rostogoleste bine....
Pisicile mele au un "pom" de ascutit ghiarele si are si 2 platfome pe care le place sa doarma. Nu am insistat prea mult sa vina la noi in pat, dar cand ma trezesc noaptea sa invelesc copii si ma opresc pentru 2 secunde in dreptul patului lor, incep amandoua sa toarca, tare de tot, de pot sa le aud din celalalt dormitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Buna fete si baieti,

Eu am o catelusa de 6 ani pe care am lasat-o acasa cu ai mei pariti. Este bucuria lor, iar ea este extrem de fericita cu ei.

De dorul ei mi-am luat un iepuras pentru ca la noi in caldire nu sunt permise animalele care fac galagie.

Pe Bunny (nu am avut prea multa imaginatie la nume ) il am de doua saptamani si inca lucram la imprietenire.

Mai are cineva iepuras?

Asta este iepurasul meu
http://www.cisst.org/ftp/Lucia/




Lucia sotia lui Csaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Lucia,

felicitari pentru Peter Rabbit (vezi, ti-l botez eu daca vrei). Si eu am vazut iepurasi la adoptie la Humane Society. Mi s-a parut foarte interesanta idea, mai ales ca ei fac la cutia cu nisip ca si pisicile. Nu am iepure, dar mor de curiozitate sa aflu detalii de la tine cum e viata cu un rozator. Ce culoare e? Cat de mare se face, si ce-i dai sa manance?

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

quote:
Originally posted by Sanca

Lucia,

felicitari pentru Peter Rabbit (vezi, ti-l botez eu daca vrei). Si eu am vazut iepurasi la adoptie la Humane Society. Mi s-a parut foarte interesanta idea, mai ales ca ei fac la cutia cu nisip ca si pisicile. Nu am iepure, dar mor de curiozitate sa aflu detalii de la tine cum e viata cu un rozator. Ce culoare e? Cat de mare se face, si ce-i dai sa manance?

pupici



Sanca,

Viata cu un iepuras este amuzanta, dar cere multa rabdare, mai ales ca al meu are 5 luni, varsta la care atinge maturitatea sexuala si sunt mai greu de dresat.

Probabil cu unul adoptat este mult mai usor pentru ca este deja obisnuit cu oamenii.

Noi suntem la faza in care il invatam ca ii vrem binele si nu vrem sa-l papam.

Iepurii sunt cunoscuti ca si animale foarte speriecioase, deci trebuie sa te porti cu blandete cu ei, mai ales ca de obicei ei sunt pradati si la fiecare miscare brusca de-a ta ei gandesc "Aha, acum vrea sa ma manance!"

Nu seamana nici cu cainii nici nu pisicile. Eu initial doream sa semene cu un caine, dar este departe de caini sau pisici.

Sunt simpatici, arata mai frumos decat o jucarie de plush, e o placere sa-l observi cum alearga prin casa, cum papa desertul preferat (marul), cum se spala, cum te linge timid cand iti multumeste pentru ceva, sau cand pur si simplu vrea sa-ti arate ca te iubeste.

Totusi, sa nu uitam ca sunt niste rozatoare. Au o placere deosebita de a roade cablurile electrice, si daca nu ai grija de ei poate fi fatal pentru ei.

Le place sa roada lemn si piele, dar exista spray-uri amare sau acre cu care poti sa dai pe mobila si canapea astfel incat sa nu se atinga de ele.

Ceea ce simt eu este ca trebuie sa-l protejez mereu, daca-l iei in brate are impresia ca este pradat (cel putin la inceput, pana nu iti cunoaste clar intentiile, noi suntem in faza aia), dar e o placere sa protejezi o asa frumusete.

Culoarea lui Bunny este maro, daca vrei sa-l vezi mai bine poti sa-l vezi aici:

http://www.cisst.org/ftp/Lucia/



Lucia sotia lui Csaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Luci,

Bunny e un simpatic. Eu las lua la imbratisat si mangaiat cum as pune ochii pe el. Ce nas carn are! Sant simpatice si pozele in care sta in cusca lui si se roaga (sau face yoga). Pare tare ganditor.
Vad ca are si el jucarii de plastic ca un micut puppy.
Sa va traiasca si sa se faca cat mai ascultator. Cred ca e fantastic sa-l privesti topaind prin casa.
Si eu care credeam ca morcovul e desertul favorit la iepuri... Are vreo preferinta la mere? - verzi, ionatane, granny smith, sau fuji?

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

quote:
Originally posted by Sanca

Luci,

Bunny e un simpatic. Eu las lua la imbratisat si mangaiat cum as pune ochii pe el. Ce nas carn are! Sant simpatice si pozele in care sta in cusca lui si se roaga (sau face yoga). Pare tare ganditor.
Vad ca are si el jucarii de plastic ca un micut puppy.
Sa va traiasca si sa se faca cat mai ascultator. Cred ca e fantastic sa-l privesti topaind prin casa.
Si eu care credeam ca morcovul e desertul favorit la iepuri... Are vreo preferinta la mere? - verzi, ionatane, granny smith, sau fuji?

Pupici




Sanca,

Ma bucur ca-ti place Bunny.

Cand face Yoga, el se spala, e mai ceva ca un japonez. E atat de curat ca dupa ce ma linge imediat incepe sa se spele, poate e un semn ca trebuie sa mai fac si eu .

Dupa Bunny meu, cred ca partea cu morcovul nu este dect un mit.
Lui Bunny nu-i plac morcovii, nici macar aia de lemn.

Tu ai poze cu cainele tau? Sunt inebunita dupa caini.


Lucia sotia lui Csaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna spune:

Bunny este super simpatic. Am avut si eu o tentativa de a tine un iepure in casa. Din pacate nu am avut sanse de reusita datorita bracitelor mele care il alergau tot timpul si a mioriticei care nu se oprea din latrat cand il vedea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

lucia - ... mai dar e chiar haios ... daca as fi langa el ... de drag .. l-as musca de nas ... lui Dolly asa-i fac ... si ea in semn de riposta ma prinde si ea cu gura ...

ce va mai fac animalutele ... ????

... in legatura cu tavalitul ... mare trasnaie ... Dolly nu e caine de vanatoare dar la viata ei a incercat diferite sortimente de imputiciuni ... de la balega si rahat de om la mortaciuni .... mai si cand scapa ... apoi ori se tavalea ori nu ... si pana o prindeam imi ieseau peri albi ... iar acasa intra direct in baie ... unde capata o sapuneala ... avea o fata ... de parca eu eram tampita si nu stiam ca nu trebuie s-o spal ... asa mirosuri .......

dar "noua" nu ne place doar sa ne tavalim ... ci sa si mancam ... anumite specialitati de rahat ... scarbos ... si de fiecare data dai si spal-o pe dinti ... ehe ... ce stiu eu ce-i bun ??????



Maruta 7 sapt.
DPN 19 iunie 2005; UM 12.09.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Lucia, daaaa, e haois tare Bunny...cu urechile ale pleostite si grasun (sau numai blana e de el???) Iepurii naprilesc si ei??? Io il am pe Balder, rozatorul (Chinchilla) care pierde par, puful ala subtire si plutitor :-)) Noroc ca sta numai in cusca fiindca altfel as avea toata casa plina de par!!! Ilie vad ca nu-si mai leapada blana lucru care nu face decit sa ma bucure nespus!!! Cit despre tavalit si "delicatese", n-am treaba cu el...le ocoleste, cu nasul pe sus. In schimb, am vazut ca-si pierde capul dupa femeile parfumate...serios!!! In Romania aveam, o vecina, pianista, care era toata invaluita in Dune....sa fii vazut cum ii lua Ilie urma, vrajit!!!

pozulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:


Dupa Bunny meu, cred ca partea cu morcovul nu este dect un mit.
Lui Bunny nu-i plac morcovii, nici macar aia de lemn.

Lucia sotia lui Csaba.
[/quote]



mey, dar ce rasa e, ca nu-i iepure comun??? vreau si eu...oare s-ar intzelege cu nebuna si toanta mea???

"Copiii au mai multa nevoie de modele decat de critici"
poze la http://community.webshots.com/user/energy1602

Mergi la inceput