Dr Ioan Ionut Giulesti - informatii va rog!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

quote:
Originally posted by corami
are niste probleme personale foarte grave si ca o sa dureze mult timp de acum incolo aceasta situatie. Sincer, m-a impresionat, pentru ca eram obisnuita sa-l vad tot timpul concentrat asupra muncii si intr-o dispozitie care imi dadea o stare de liniste. Si intrucat cred destul de mult in puterea rugaciunii, m-am gandit ca poate un gand bun din partea persoanelor care il apreciaza ar ajuta.



Of, ce veste proasta!
Am sa-mi indrept si eu toate gandurile bune si rugaciunile spre el si familia lui.

De cand am scris la topicul asta eu am mai nascut un copil, tot cu dl dr. Acum ma uit ca ultima oara cand am scris aici eram cu 1 zi inainte de UM.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonica spune:

corami,

acum am citit mai bine si am vazut ce ai postat!!

stii ceva mai mult.

Eu acum 2 zile m-am intalnit cu asistenta dansului si nu mi-a zis nimic, poate n-a vrut, desi am intrebat-o de dansul.

cu siguranta ca suntem alaturi de dansul si pe aceasta cale fac si eu apel la toate pacientele dansului care pot face ceva , de ordin spiritual fireste, pentru dansul.

Sunt pacienta dansului de aproape 2 ani, am si nascut cu dansul acum 1 an si ceva si chiar atat de mult m-a impresionat ca OM incat baietelul meu ii poarta numele.

Sa dea Dumnezeu sa nu fie ceva fff grav cum spui tu si sa treaca cu bine peste toate!!

[url=http://www.baby-gaga.com/][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeypuma spune:

Sa dea Dumnezeu ca domnul doctor sa nu treaca prin ceva asa grav! Si daca Doamne fereste trece printr-un moment atat de greu precum spuneti, ii doresc sa treaca cat mai repede si cat mai bine peste acest obstacol!

Si eu sunt o pacienta de-a dansului, trebuie sa nasc luna viitoare, adica cam pe 26 aprilie si chiar am fost la control acum pe 2 martie, dar nu mi s-a parut suparat sau schimbat in vreun fel...nu stiu ce sa zic, dar daca el a zis ca are probleme, inseamna ca asa e...poate ca doar nu mai vrea sa arate asta...nu stiu ce sa zic...E drept ca si eu, in loc sa vad daca e omul suparat sau nu, o dadeam intruna cu cat imi e mie frica sa nasc si ca eu vreau cezariana ca nu ''rezist'' domnule sa nasc normal...de unde oi fi stiind eu cum e sa nasti normal, nu stiu, nu ma intrebati...Cred ca pana la urma o sa reusesc sa il enervez atat de tare ca poate ma lasa singura la nastere, uite asa ca sa ma invat minte sa vad cum e....

In fine...Doamne ajuta ca acum sa fie totul bine si sa isi rezolve problemele pe care le are!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonica spune:

honeypuma,

stai linistita!!
si eu faceam la fel cand ma duceam la control!

il innebuneam pur si simplu cu tot felul de intrebari tremuram de frica si ziceam mereu: eu daca nu fac cezariana nu mai nasc, si incepeam sa tremur ca varga.

Pana cand intr-o zi m-a luat de mana si pret de 40 minute mi-a vorbit efectiv despre puterea de a-ti invinge teama cand trebuie sa aduci pe lume un copil.

Mi-a zis ca pentru a aduce pe lume un copil nu trebuie sa-ti fie teama. Trebuie sa privesti sarcinape toata durata ei ca pe o stare de bine, un bine absolut, un atu al fiecarei femei..si cum orice lucru frumos si deosebit cere sacrificii esteaproape de neconceput sa te eschivezi de la acest moment.

Mi-a spus: gandeste-te cat sufera micutul tau ca sa iasa de acolo.
De cand incepe travaliul si pana in momentul expulziei este intr-o continua suferinta. Si tu vrei sa te scutesti de suferita?
Nu crezi ca ar fi pacat sa nu treceti amandoi prin aceasta suferinta, adica sa fii alturi de el din primul moment in care intra in viata??
Toater aceste vorbe mi-au fost mai mult decat alinare, m-am gandit la ele pana in pragul nasterii si apoi pe tot parcursul travaliului si am nascut usor si cu triumful ca am fost alaturi de copilul meu in cele mai grele si in acelasi timp frumoase momente. Momente pe care o operatie de cezariana nu ti le poate oferi.

Asa ca stai linistita si incearca sa treci cu ganduri bune peste aceste temeri si sa privesti nasterea ca pe ceva frumos si special.

Si mai ales sper sa fie bine totul cu dl doctor.

Ne mai tii si pe noi la curent daca mai afli ceva cand te duci la control.



[url=http://www.baby-gaga.com/][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

honeypuma ia si citeste de aici
http://www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#lavi02
povestea nasterii mele, daca tot avem acelasi dr.
E drept ca e al doilea, dar nici la primul nu a fost mult mai greu.
In pagina respectiva sunt povesti de nastere de la noi, mamicile de nov-dec 2005. Unele mai usoare, unele mai grele, dar noi toate ne amintim acum de ele cu nostalgie si drag. Durerile nasterii se uita, dar nu poti uita bucuria momentului cand iese bb si iti este pus in brate.
Intr-adevar, la nasterea naturala simti totul ca un crescendo in intensitate - emotie si durere si din acest varf vine eliberarea si momentul de maxima fericire. Este o fericire inegalabila!

Daca n-as fi TRAIT cele doua nasteri, parca n-as fi trait viata asta complet. Asa simt eu.

Nastere usoara si curaj!

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeypuma spune:

Multumesc mult Lavinia pt. raspuns! Frumoasa povestea nasterii minunii tale nr. 2! Eu totusi cred ca vreau cezariana...offfffffff....cu cat citesc mai multe povesti si incerc sa ma pun in locul celei care o spune, cu atat imi e mai frica si nu mai vreau...ce sa fac...offffffff...de nascut tot trebuie sa nasc, nu?! N-a scapat nimeni de asta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

fetelor, scuze ca-s off-topic , insa voiam sa o rog pe honeypuma sa ne anunte pe noi, mamicile de martie-aprilie 2006 daca mai vrea sa fie pe lista noastra, ca nu mai avem vesti de la ea de cam multicel. nu avem nici cum sa-i trimitem email, nici PM, asa ca singura solutie era sa ii scriem la un subiect unde a postat ea :)

Nasteri usoare, ca fulgul


37+6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

si eu am nascut cu dr. ion, si totul a decurs ff bine, dat fiind ca eu am nascut normal un bb de 4.450 kg. cusatura s-a vindecat repede si bine, ce sa va zic, n-au fost probleme.
intr-adevar, acum trece printr-o perioada foarte grea in plan personal, si cred ca o rugaciune nu i-ar strica. nu pot sa spun ce i s-a intamplat, pentru ca am aflat intamplatocr si cred ca ar prefera sa nu spun mai departe. dar, repet, o rugaciune e intotdeauna de folos
c & andrei-ardei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Lavinia,Doamne ajuta ca ai scapat cu bine si totul a fost okay atunci cind nu ti s-a contractat uterul si ai avut hemoragia dupa operatie.

Ma intreb,DE CE in Romania doctorii nu dau medicamente pt.a ajuta uterul sa se contracte???Aici este un procedeu de rutina dupa nastere!

sanatate tuturor si numai bine
Mariana
mama Monicai(1998), a lui Matei(2001) si a lui Markus(2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

mariana si sa-ti traiasca!!! - am avut perfuzia de oxitocina pt contractii, nu mai stiu exact cand s-a terminat, dar cred ca in timpul expulziei sau imediat dupa. Ergomet nu se da de rutina Eu cred ca vina a fost a rezidentei care mi-a dat drumul din sala de nastere cu uteul probabil nu chiar OK ( o rezid. mi-a pus mana pe burta cand sa ma duca in salon) si a asist de la lauze care imi tot zicea sa mananc, ca de-aia lesin si nu-mi punea mana pe burta sa verifice starea uterului.

La a 2-a nastere mi-a pus oxitocina la dilatatie 5-6 dar am nascut in jumatate de ora asa ca s-a scurs in vena mai mult dupa nastere decat inainte. Ca sa nu-ti mai zic ca ma controla toata lumea, inclusiv dr a venit in salon cand sa plece acasa, sa vada cum ma simt. (la vreo 5 ore dupa nastere).

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput