Bebelusi de iulie-august 2004 (8)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Anca...eu fierb apa , o las sa se raceasca la 50C , fac formula in 2 sticle mari de 260ml , dupa acre mi le pun in sticle mici de 120-140ml.Cind se racesc, le bag la frigider , iar cind vine ora de masa doar le pun tetinele si le pun intr-un vas cu apa fierbinte si in citeva minutele se incalzeste lapticul. Si al meu e cu masa ACUM ca daca nu e teroare , dar asta mi se pare solutia cea mai buna ( alta nici nu am incercat de fapt ) . Iar tetinele si sticlele le sterilizez dupa fiecare masa...e drept m-am inarmat cu destule, dar fiindca i-am dat de la inceput numai formula, a meritat sa investesc .

O noapte buna la mamici si bebei !!!

Mani si Alex
http://community.webshots.com/user/manihall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Buna seara si de la noi!

Anca, eu am multe biberoane si la fel de multe folosesc... asa ca le fierb o data pe toate si am toata ziua. N-am folosit biberonul de doua ori, nu stiu ce sa zic...
Inainte faceam laptele pentru toata ziua si bagam la frigider, cand nu avea mesele bine stabilite. Acum iau de la frigider numai laptele muls de mine de care ii dau ziua, pentru celalalt am o sticla in care tin apa si ii fac atunci cand trebuie.
Insa buburuza mea nu a mai plans de foame de vreo luna...mananca putinel si incet...sclifosita la mancare ca ta'su!...:))

Plange numai de oboseala...pentru ca doarme numai cand pica franta!
Zici ca ii da cineva premiu daca sta cu okii deschisi!...:))
(adoarme pe la 12 noaptea, mananca pe la 4 tzitza, pe la 6 biberon si la 9 ne da desteptarea! Iar peste zi mai baga maxim 4 ture de cate juma' de ora de somn...)

Papadie, bun sucul de morcovi! Va puteti lauda ca nu mai aveti kk de martian...(cel putin domnisoara Botosel a produs una bucata portocalie de mai mare dragul dupa ce a mancat suc de morcovi...:)))

I-am facut poze cand baga suc pe sub mustati! (de cand cu sucul am patat tot ce se putea!...:)))

Eli, eu nu am masurat talia sistematic, asa ca nu pot sa spun cat a crescut...In total vreo 15 cm in 3 luni jumate...
O seara excelenta sa avem!

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
http://community.webshots.com/user/cristalina_monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

ce zi superba ! am stat pana acuma afara !
Anca ... iata metoda mea ..am facut ceva investitii ca sa-mi usurez traiul dar a meritat .. am cumaparat un sterilizator pentru 6 biberoane si un incalzitoe de Chicco .. dimineata sterilizez biberoanele+suzete , etc si le am toata ziua ... seara inainte de a ama culca prepar doua biberoane de 120 ml cu apa plata la temp camerei si le bag in frigider astfel incat atrunci cand imi da trezirea bb ma duc cu ochii inchisi scot biberonul il bag in incalzitor care este reglat la temp optima si -l pastreaza cald atata timp cat vreu eu ... apoi ma -ntorc la raport ... ii dau laptic de la san vreo 15 min. si apoi ma duc si iau biberonul ...
este cam naucitor dar tin musai sa-i dau si lapte de la san atata cat mai am ... in total dureaza 45 min ...apoi cand am pus capul pe perna ..dusa sunt
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rain spune:

pupici!

raportam si noi ...weekend super frumos! ieri am ajuns pe la Pucioasa si am facut burtile mari ...mici, pastrama de berbec cu mamaliga, must (am baut vreo 4 pahare iar moata nu a avut nimic ), fripturi ...iar vremea era foarte frumoasa fata de ceata care era in Bucuresti de dimineata, numai ca dupa amiaza a inceput o ploaie mocaneasca , nu stiam daca sa ramanem acolo peste noapte asa ca pana la urma am venit acasa, iubirica a adormit pe la 12 noaptea, s-a mai trezit pe urma la 4, la 7, si trezirea a fost la 9 !
astazi am dus-o pe iubitica la cumparaturi, ii place la nebunie sa stea in marsupiu si sa admire toate culorile, cred ca ii place si agitatia, iar dupa amiaza a venit o prietena in vizita, tare nerabdatoare sa se joace cu ea si moata a dormit aproape toata dupa amiaza, nu stiu ce a fost cu ea, cred ca a obosit-o drumul de ieri!
acum doarme si fuge si mami la somn !

aaaa sa nu uit! Anca, nu e singura moata ta care se trezeste din 2 in 2 ore sa pape, a mea face la fel cateodata, sint si exceptii cand se trezeste la 3 sau 4 ore ...or sa creasca ele si vor dormi mai mult SPER !!!!

pupici

Nicole & Andreea Alexandra (fomista)

http://community.webshots.com/user/niar1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaMaria spune:

Fetelor, multumesc de raspunsuri! M-am lamurit cum e cu preparatul formulei... acu trebe sa ma duc sa cumpar mai multe tetine.. si cu dormitu/mancatu vad ca nu e ea singura (cristalina si a mea se antreneaza pentru concursul ala de tinut ochii deschisi..:))
In cartea astora de aici zice ca acu are cam 5-6 mese pe zi, pai a mea are vreo 10... e adevarat ca nu mananca mult odata dar nici nu pot sa fortez kupilu... marti implineste 3luni si o si cantaresc, dar nu cred ca a luat prea mult in ultima luna...

Azi cica e zi de dormit... dar acu, ziua... ca la noapte nu se stie... si e o vreme groaznica afara, ploua non stop, si m-am saturat de stat in casa..



Anca & bb Bianca (19 iulie 2004)

http://community.webshots.com/user/aneagu100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Uf, iar am ramas in urma cu cititul!

Mani: Asa faceam si noi cu biberoanele in primele 2 saptamani, le puneam la frigider si le incalzeam. Dar acum in nici un caz. Cum a zis si Cristalina, tinem apa calda intr-un termos, si in doi timpi si trei miscari am preparat laptele proaspat. Andy stranmba din nas daca i-l incalzim de la frigider. O exceptzie o face laptele de tzitzi, pe care il bea oricum ar fi.

Intrebare: are ceva daca incalzim biberonul la microunde?? E mai simplu, daca e la temperatura camerei ii ia numai 10 secunde, 30 secunde din frigider! Ma saturasem sa-l incalzesc in ibric cu apa calda.

Cine vorbea de sterilizator (na ca am uitat!): citeste bine prospecrul (eticheta ) ca, din cate stiu, odata sterilizate ele raman asa maxim 3 ore dupa. Cu alte cuvinte, trebuie sa sterilizezi de fiecare data cand vrei sa folosesti biberoanele, nu este suficient doar 1 data pe zi. Noi avem sterilizator (a fost set cu 4 biberoane, perie de curatzat, etc) Avent, ptr microunde sau pastile. Il bagam la microunde 5 minute si aia e!

Mihaella: Noi am avut problema cui kk verde la 5 saptamani. Bebe era ft agitat si plangea aiurea, si am dedus noi ca are el ceva la burtica. Am mers la doctor si a spus ca are bowel infection (nu stiu care este traducerea exacta), oricum, o infectie. Nu ne-a recomanadat nimik ptr ca era bb prea mic. A zis sa incercam sa-i dam ori formula ori san, nu amandoua, dar eu am continuat sa-i dau amandoua (nu m-am indurat sa renuntz la san) si i-a trecut de la sine. Acum avem iar problema aceasta, a facut un kk la 30 de ore ( de obicei face 4-5-6/zi) si cam verzuliu si aracetos. Asteptam sa treaca!

Azi i-am dat primii 5 ml de suc de morcov si 5 ml suc de portocale (asta in sperantza ca face kk). A fost incantat, o sa continuam maine, E ft devreme?????HElp! Are acum 2 luni si jumatate.

Irinuca si bebe Andreas nascut pe 30/07/04

http://community.webshots.com/user/irrinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Am vazut si eu (cam tarziu) ca la capitolul precedent ati vorbit de cum aratam. Dureroasa problema!

Si eu am suferit la botez ca nu aveam cu ce sa ma imbrac! Asa ca mi-am tras o fusta (noua) si o camasa mai veche pe care ma bazam ca-mi vine. Insa am descoperit cu stupoare chiar in dimineata cu pricina ca nu mi se inchide nasturele din dreptul sanilor. Normal, am crescut de la 34B la 34F! A trebuit sa ma fortzez sa intru in ea, dar prin crapatura mi se vedea si sutienul si toate suncile.

La mine se intampla un paradox! Desi pe cantar se vede clar ca am ramas cu kilogramele (vreo 7-8 in plus) am inceput sa intru cam in toate lucrurile de dinainte de sarcina, multe erau masura 8 sau 10. Cu o exceptie: bluzele care nu sunt elastice, din cauza sanilor mari si umflatzi. Panatlonii imi vin acum mai totzi, thanks God, ca eram pe punctul de a-i dona pe totzi la caritate daca mai stateam 1 saptamana.
DAR nu mai stau mai fetelor carnurile pe mine cum stateau odata!
Problema e ca nu am timp sa mamanc in timpul zilei ptr ca dorm cu ala mik nas in nas toata ziua Niste puturosi amandoi! Asa ca fac lapte la san din ceaiurile pe care le beau seara.
Exercitzii la sala????? Nu mai faceti glume proaste!

Irinuca si bebe Andreas nascut pe 30/07/04

http://community.webshots.com/user/irrinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns naomi_ioana spune:



Dragi mamici si bebei va multumim de urarile de bun venit.Nu am reusit sa scriem pana acum ca am fost ocupatecu plimbarile.
Eu ce sa va spun de a mea printesa;din totdeauna vroiam fetita iar eu toata perioada sarciniam stiut ca am baiat asa ca va dati seama ,la nastere adevarata surpriza,mai degraba un socplacut...ca nu ma mai puteam opri din plans.

Dupa cum v-am spus,am nascuta destul de mica,zic eu;san nu i-am dat decat ff putin,la inceput am avut ff mult si ea sugea ff bine(in spital toata lumea se mira,sugea la o masa 40ml)insa odata ajunsi acasa Naomi a inceput cu mofturile,tot timpu prefera biberonu,eu ma storceam si probabil ca nu m-am stors tot timpul bine(nu am putut suporta pompa,tot timpu m-am stors lA mana)asa ca am ajuns la o blocatre de canale,a fost destul de greu si de dureros,insa o alta nenorocire a venit,mi s-a infectat degetu de la picior(si acum mai am probleme)si am fost nevoita sa iau o perioada destul de lunga antibiotice si binenteles ca nu am mai putut alapta;eu m-am muls in continuare dar nu laptele ca,cantitate a scazut fff mult asa ca am renuntat la san.In greutate ia destul de bine,acum are5923g(dezbracata si flamanda),e ok,nu credeti?

Infasatu,o mare problema din partea sotului,ma amenintase ca ma da pe mana politiei,spunea ca "maltratez"copilu,dar pana la urma ,dupa o adevarata ceartaam iesit invingatoaresi am infasato.Sa stiti ca ii placea si adormea asa de repede insa cum se lumina afara incepea concertu si trebuia sa o desfasor,ziua nu am reusit sa o tin infasata.

Eu de la o luna am inceput sa ii dau intre mese ceai,iar de la doua luni suc de mere(si nu numai)40ml si supa de zarzavaturi tot 40ml si ii place asa de mult.

Cu kk am avut probleme pa la oluna si 2 sap,numi iesise cu kk vreo trei zile,chiar incepusem sa imi fac griji,dar iam facut un pic de masaj la fundulet cu ulei pt bebelusi si si-a revenit.Acum imi face o data pe zi(ff rar se intampla sa faca si a doua oara)dar face destul de mult.Credeti ca e vreo problema ca face o data in zi?

Anca eu nu am decat patru biberoane si reusesc sa la dezinfectez dupa fiecare masa.Aici se gasesc niste pungi in care incap 2 sticle cu tot cu biberoane,pui 70ml de apa si le bagi la cuptor cu microunde,insa ieri mi-am cumparat o cutie din plastic,in care incap trei biberoane,pui apa(inca nu m-am uitat sa vad cat,nca mai am pungi,o punga o folosesti de 20 de ori)si o bsagi la cuptor.Daca gresesc va rog sa ma corectati,dar eu stiu ca formula mai mult veche de 20 de minute trebiue aruncata.Voi o preparati de seara si bebele o papa peste noapte,credeti ca e bine?Eu am in camera un termos,si tot timpul prepar lapticu cand se trezeste Naomi,chiar daca plange un min ,dar cred ca asa e cel mai bine si mai sanatos.
Altceva ce sa va mai spun...ah,fetita mea cum se apropie seara(in jur de ora17)devine ff agitata si nu o pot linisti decat in brate unde reuseste sa adoarma dar daca o pun in patut se trezeste si incepe a plange rau de tot,asa ca eu seara ,de la ora 17 pana la ora baitei,ora20,stau cu dea in brate,noroc ca stau cu soacramea si facem cu svchimbu,...dupa baita,papa(acum papa200ml la o masa)si somnel de voie.Peste noapte nu mi se trezeste decat o singura data,de obicei in jur de ora 3,cand o schimb de pampers,papa si iar somnelpana dimineata in jur de 7,cand se trezeste nu pentru ca iar fi foame ci pentru ca a facut prea mult pipi si nu se simte bine,iar urmatoarea masa este in jur de ora 9.

Acum trebuie sa va las ca tipa ca nu vorbesc cu ea,e o dulceata,

vaAncasi Naomi Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaMaria spune:

Fetele, io-s mai grea de cap...:)) nu am inteles daca incalziti biberonul de formula la temperatura corpului (care-i aia..37 de grade)... ca io il pun in apa fierbinte si nu-mi dau seama cat de mult trebuie incalzit...

Anca (mama lui Naomi Ioana), fetita a luat in greutate foarte bine... asta e parerea mea... poate pui si pozici cu ea sa oo vedem si noi... iar cu infasatu, si a mea doarme cel mai bine asa... dar problema e ca acum de vreo cateva saptamani nu prea mai sta la infasat, iar eu am zis s-o las asa, ca s0a mai marit... dar tare ma gandesc ca daca o infas ar dormi mai bine..
poate pui si pozici cu ea sa oo vedem si noi...

Cristalina, ti-am vazut dulceata manjita de suculet... inseamna ca ii place de "munceste" asa mult la el...:))

Ma uitai la toti bebeii si sunt niste scumpi.

Dana (roller), tu esti din Piatra Neamt? Ca am vazut ca unul din albumele tale e cu poze de acolo... te intreb pentru ca eu m-am nascut acolo..




Anca & bb Bianca (19 iulie 2004)

http://community.webshots.com/user/aneagu100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineatza si de la noi!
bine ca ati mai dat ieri cite un semn de viatza...intrasem la idei!
Anca (naomi_ioana) bravo tie, deja ati inceput cu diversificarea? felicitari! cred ca si de aceea a crescut asa bine pitica ta.
Monicula tare de tot Maria cu suculetul.... incepem si noi peste 2 saptamini, sa vedem cum e cu distractia asta.
aici a inceput sa ploua....dupa ce a fost asa de frumos in week end!! asa ca azi....zi de stat in casa!
va uram o saptamina super!

Mergi la inceput