Mamici de sept-oct 2004 (36)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Violeta Nicolae spune:

Misholina,felicitari pt minunea pe care ai adus-o pe lume.Sa-ti traiasca si sa-ti aduca numai bucurii!
Nici la mine nu-i ninic nou,de pe la 17:30 am ceva contractii dar neregulate.
Maine mergem la spital si s-ar putea sa declanseze pt ca a zis nenea dr ca ar cam trebui,ca suntem deja 9 zile peste termen.
Tati se pare ca nu va asista la nastere,a plecat chiar astazi searasi vine vineri dimineta.
Va pupicesc pe toate si sa aveti o noapte linistita faca contractii(la gravide)si fara colici(la mamici)!
Violeta si Stefan scolaru`!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Violeta, sper sa ai parte de o nastere cat mai usoara posibila si sa te intorci acasa cu o bebelusa sanatoasa si frumoasa.
Eu ma duc peste o jumatate de ora la spital la control si sper sa mi se spuna ca totul e Ok.
Va pup,

Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Buna la burtici, mamici si bebici dulci.

Mai fetelor dupa ce m-am saturat de bocit a trebuit sa accept crudul adevar care ma doare enorm. Am lapte de ud tricourile si nu numai, deci am cantitate dar n-am calitate. Dupa ce am recalculat si am recantarit-o pe Niky am ajuns la concluzia ca de martea trecuta pana azi nu mi-a luat in greutate decat 30g. Foarte, foarte putin. Mie la iesirea din spital nu mi-au cantarit copila dar la doua zile de cand am iesit, adica marti, cand am facut rost de cantar fata avea 3260 pt. ca azi sa aiba doar 3290g( in ambele cazuri cu pampersul proaspat schimbat). De aseara am inceput sa-i bag completare. I-am facut 30ml lapte din care mi-a baut doar 25ml. Azi de dimineata nu i-am dat deloc lapte praf, i-am dat in schimb ceiut si bineinteles ca la cat se agita cand o pun in pat mi-a varsat iara o gramada. Cica e normal sa verse dar a mea prea le face cu varf. Si sa stiti ca nu mai beau cafea de cd. eram insarcinata in 2 luni iar ciocolata si restul produselor cofeinizate le-am sistat de mai bine de o saptamana, dar degeaba zici ca pompez lapte matern cofeinizat. Azi noapte mi-a dormit 6-7 ore dupa care a mancat, a varsat, a mancat si in final am pacalit-o sa doarma. Acum s-a trezit si am pus-o la san asa ca scriu cu o mana ca cealalta e ocupata cu comoara mea cea pretioasa.

Roandre, Frosa, Mada multumesc pt. incurajari si datele despre greutatile bebeilor vostri.
Mada sora ta a luat apoi in greutate bine doar cu lapte matern sau a trebuit mamica ta sa-i dea completare ca sa-si revina cu greutatea.

Tocmai am vorbit acum cu o dr. pediatra foarte de treaba de m-a mai calmat putin si mi-a zis sa nu-i bag lapte praf pana la o luna si sa n-o mai cantaresc vreo sapt. ca devin si mai depresiva. Mi-a mai zis ca in jur de 20-21 zile de la nastere mama are o perioada critica si se poate sa nu am lactatie deloc dar sa nu ma sperii ca de a doua zi totul revine la normal. Mamele cu bebei peste 3 sapt. a-ti trecut prin asa ceva?

Hai ca nu ma mai intind.
Mamicilor care se pregatesc sa-si tina bebei in brate le doresc nastere usoara iar mamicilor care-si tin deja bebei in brate le doresc sa se poata odihni iar bebei sa fie cumintei, necolicosi si mancaciosi.

Am uitat sa va zic, doctorita cu care tocmai am vorbit la telefon mi-a zis sa-i dau fetei cand e agitata cateva picaturi de fenobarbital pt. bebei cu o conc. de 0,1% care se mai numeste si luminete sau ceva de genul acesta. Voi ce credeti?

de la o mamica depresiva care incearca sa fie mai optimista si se roaga la Dumnezeu sa o ajute sa treaca peste perioada asta critica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa spune:

Buna fetele, am avut si noi o noapte mai linistita, asta pentru ca a mancat flacaul de m-a speriat pe la 12.30-1, si s-a mai trezit pentru papa de-abia la 7.Asta da performanta, caci pina acum masa la 2.30-3 ore, chit ca-i zi sau noapte.Si ca sa il tin 3 ore mai trebuia sa chitaie de foame 15 minute. E un fomist si jumatate, se inroseste de plans ca atunci cand face kk, daca nu ii dau tzitzi.
noi din pacate nu avem suficient lapte, ca pustiul goleste tzitzile si apoi suplimentul este intre 60-90 ml, in functie de apetit.
Eu ma sperii ca a luat prea mult, caci de la 3.400 la nastere si tot atat la externare, am ajuns la 4.400-4.500 la o luna.
Iulyp, eu stiu ca nu au voie zahar, ceaiul trebuie indulcit cu glucoza eventual.Peste tot scrie ca nu au nevoie nici de apa nici de ceai, copi alaptati exclusiv la san.Al meu a vrut ceai si cand papa numai san, dar nu asa mult, 200 ml mi se pare mult, totusi.

Fetele, incercati sa nu bagati supliment la bebei, daca aveti lapte. Dr mea a zis ca nu se poate sa nu fie hranitor, daca mama e alimentat a corespunzator, noi am avut probleme cu cantitatea. Si acum il alaptez, cat de putin as avea. Va dati seama ca imi e necaz, dar asta este.

Tinem pumnii viitoarelor mamici, ca este grea nasterea, dar si mai greu ce urmeaza.... dar cu atatea satisfactii.

Roandre, bebelina ta gangureste?


si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa spune:

Iulyp, am uitat sa iti zic, daca este cantitate, trebuie sa pui mana sa maninci consistent, ca vine ea si calitatea.

Multa bafta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Buna scumpelor!
Eu am intrat sa va salut si sa vad ce face Elyanne,ai nascut?
Deocamdata nimic nou la mine mai avem pana mergem joia viitoare la dr sa vedem ce ne spune daca nu se intampla nimic pana atunci e bine ca mai stam putin.
va pupicesc si aveti grija de voi si de bebei.

Danina si bebitza 38 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Salut!

Tocmai ce m-am intors de la medic. Temerile mele de ieri s-au confirmat. Puiu' a crescut 30 g in 2 saptamani . Se pare ca nu papa suficient si/sau laptele meu nu e destul de hranitor. Saptamana asta mancam cu program si vedem ce se intampla. Tare-s trista. Altfel el e bine sanatos.

Voi cu ce va mai laudati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybip spune:

Lorena, refacere usoara si bebita sanatos. Am vazut pozele, e frumusel foc voinicul tau, sa-ti traiasca!Sa inteleg ca nu plange cand ii faci baie, pt ca l-am vazut asa de cumintel cand i se facea baita...i-ai pus patutul intr-o camera separata sau in dormitorul vostru?
Misholina, felicitari pentru printesa ta, sa-ti traisaca!
Mamici, va citesc si nu-mi vine sa cred cat de ocupate sunteti si restante la somn...dar cred ca sunteti tare fericite.

Nastere usoara mamicilor care urmeaza!

Monica DPN 23 octombrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucule spune:

Acum sa va spun si eu povestea mea, ca de mult ma tot chinui sa o scriu si nu am timp deoarece sar la orice sunet al lui Tristan, mama zice ca astea sunt instinctele materne

Pe data de 6 octombrie eram programati pt internarea in spital, la ora 13 trebuia sa fim acolo. Bun, fac eu bagajul, pe 5 seara, cu plansete, ca ce fac eu o noapte in spital cu burta, ca eu tre s ama duc la baie din 5 in 5 minute, ca ma doare ca cine ma tine pe mine de mana acolo, ca Dim nu e cu mine, ma rog psihoza era in floare la mine.
Terminam si noi bagajul, si eu si Dim si mama bagam care cum apucam in geanta aia tot felul de lucruri, unele mai folositoare altele nu, dar nu conta macar eram ocupati. Toate bune si frumoase, toata noaptea Dim m-a tinut in brate zicandu-mi : Ralucule, o sa fie totul bine si maine le zicem ca nu vrei sa innoptezi acolo si o sa vii acasa in noaptea urmatoare, si ma pupa si ma mangaia pe fata si pe burta, asa ca am trecut si peste acea noapte "furtunosa".
Dimineata ne trezim toti trei adica eu Dim si mama, mergem la magazine mai cumpar eu niste sticle de alaptat copilul schimbam cauciucurile la masina, ne umplem timpul pana la ora 12:30, asa ca vine timpul de mers la spital, eu aveam emotii deja. Dim ma tinea de mana tot timpul , conducea cu mine de mana, ajungem la spital, si mergem sa vorbim cu anestezistul, ca doar facem cezariana la cerere.
Ne asezam noi in sala de asteptare, Tristan dadea din picoare prin burtica, Dim il mangaia el se mai linistea, apare si anestezistul. Un tip la vreo 40 de ani, slabut cu o fata de om bun , il vad imi trece toata frica, figura lui mi-a inspirat putere si incredere, discutam noi in 3 limbi cu el, pana la urma ajung la concluzia ca fac anestezie spinala ca la cea totala sunt mai multe riscuri, si apoi imi e mai rau si e mai bine asa. Imi arata anestezistul cam cum arata acul de intra la mine in spate, il vad ma calmez, ca era micut, si subtire. Imi explica, ca mai intai vine acul asta micut si subtire pt anestezia locului, a pielii si apoi intra alt ac pe care eu nu il simt si nu are sens sa mi-l arate. Bun semnam hartiile, toata lumea multumita, plecam la sala de nasteri pt a pune hartia la dosar si pt a le spune dorinta mea de a merge acasa. Ajung acolo si ne intalnim cu moasa care era de servici acolo, moasa Andreea, o femeie la vreo 45-50 de ani cu tenul mai creol, cu o figura nemaipomenit de blanda, o mai vazusem pe acolo cand am mai fost, si ea chiar mi-a inspirat un sentiment de calm tot timpul, asa ca ii zic lui Dim: vezi Dim m-a ascultat Dumnezeu, ca m-am rugat sa fie Andreea aici sa ma prepare ea.Bun facem CTG- ascultam inima si masuram contractiile, ni se ia sange, mi se explica ca imi vor pune sonda si imi vor face clisma, Andreea era acolo ma tinea si ea de mana, si doctorita imi explica toate astea, iar Andreea ma imbarbata zicandu-mi ca toate astea le facea ea asa ca sa nu imi fie frica. Bun, trece si asta, si urmeaza intrebarea: putem pleca acum acasa si venim maine dimineata? Rapsunsul a fost pozitiv doar ca la ora 7 punct dimineata sa fim acolo, si de la ora 12 seara sa nu mai beau nimic, sa nu mai mananc nimic. Fericire pe capul nostru, plecam spre casa, mi se face pofta pe drum de mancare greceasca, asa ca mergem la grec, sa mancam, stam la grec vreo 2 ore jumate, mancam vorbim, ne simtim bine si ne pregatim moral pt marele eveniment, sau macar incearca maiaca-mea sa ma pregateasca, eu nu raspund afirmativ la pregatirea ei morala, Dim vede acest lucru asa ca mergem in parc sa plimbam catelul, si apoi Dim propune sa mergem la un prieten italian ca sa ne cante ala la mandolina ca asa ma linistesc. ZIs si facut, ajungem la "papa Enzo" unde mai erau niste rusi acolo tot muzicanti, si se tutungea ca in codru, si dai cu muzica si voie buna ca sa uite Ralu ca maine urmeaza cezariana. Ne-amsimtit fff bine, eu m-am intretinut cu suc si apa de la robinet ca eram prea plina sa mai bag spaghete in mine, iar restul cu grappa si vin si tigari si spaghete.
Se face 8 seara mi se face pofta de inghetata, asa ca mergem la salonul de inghetata sa manacam cate una ca deh mai e timp pana la 12 noaptea si e inca voie, mancam si inghetata, venim acasa. Mai stam prin bucatarie, prin sufragerie, mai fumeaza mama si Dim, mai una mai alta, ajung in pat la fel Dim m-a tinut in brate, o sa fie bine, ai sa vezi ca scapam cu bine, eu voi fi acolo tot timpul stai calma Ralu.
Suna ceasul dimineata, facem dus impreuna, ne imbracam, si plecam, mama ramane acasa cu catelul Nick, cand ies pe usa incepe sa planga, ii zic "gata cu nebuneala, potoleste-te Dim e cu mine, ai grija de Nick ca de nu ai grija ne suparam, hai papa"
Pe drum spre spital ma apuca fluturii in stomac, ii zic lui Dim, el ca de obicei ma tinea de mana, asa ca ma pupa imi trec fluturii. Ajungem , ne baga in camera unde voi sta, desfaem geanta ca asa ni s-a spus, imi aduc niste ciorapi albi impotriva trombozei, asa ca la Moulin Rouge, si imi dau niste chiloti de plasa, si o camasa alba deschisa in spate, ce mai eram super sexy, Dim facea glume deja pe tema asta, asa ca am inceput sa radem si sa glumim, mai trece o ora. Ne cheama in sala de nasteri, acolo ne mai asculta iar inima, imi pune branula,nu doare e bine, Dim acolo de mana mea. Iar mai vb mai glumim , mai trece jumate de ora, urmeaza clisma, ceea ce nu vroiam eu, dar Andreea o face asa ca nu imi e frica si nici rusine, nu simt nici o durere, trece si clisma. Ma baga in pat, imi face toaleta, si imi baga sonda, nu am simtit nimic la sonda, chiar m-am mirat ce mana buna are Andreea mea, deja era Andreea mea, asa de bine imi era.
Aud cum incep femeile sa tipe prin alte camere acolo, ma ia cu frigur, vine Andreea imi zice ca eu nu am treaba cu ele ca ele nasc normal si ca eu nu voi simti asa ceva, asa ca sa nu le ascult, si sa glumesc in continoare cu Dim, zis si facut.
Apare tanti doctor in verde cu punga pe cap, eu incep: aoleu Dim, aoleu Dim, dar Dim e acolo si ma imbarbateaza ma pupa, pupa burta, totul revina la normal, pleaca tanti dr, imi zice nevedem in sala de operatii. Apare Andreea imi da o sticluta cu lichid imi zice bea-o ca pe un shot, o beau, e sarata ca naiba, dar o beau, ma stramb, dar a trecut si asta, ma ia cu pat cu tot , ma duce pe un hol, acolo ma dau jos din pat, si ma pune pe o masa, incep si tremur ca varga, era si frig acolo si imi era fff frica. Il vad pe Dim in usa, Andreea imi zice , venim si noi imediat, il imbrac pe Dim in verde, si nu are voie sa stea sa vada anestezia, asa e regula, asa ca in 5 minute vin eu acolo , si la anestezie sunt eu cu tine, nu te speria nu doare nimic, stii ca tot ce am zis pana acum asa a fost. Bun , ajung in sala, vine o tanti la mine, ma intreaba cum imi este eu ii zic mi-e frig de mor, ma inveleste cu mai multe verzituri sterile, mai imi pune o branula, pe mana cealalta, imi intinde mainile, parca eram Isus, imi pune electrozii pe piept, imi aud inima, apoi imi intinde si picioarele la fel ca mainile, ma intraba ma simt bine asa? Eu zic da, e bine tremuram din toate incheieturile, ce mai stiam eu ca stau bine sau nu. Apare prietenul meu din ziua precedenta, anestezistul , in sfarsit pot vb si eu engleza, ca m-am saturat de latrat in germana.Imi zice, acum te ridici in fund, o sa facem intepatura aia mica in spate, nu ai sa simti apoi vorbim putin si apoi vine Dim aici, uite Andreea e aici, ea era acolo deja cauta papuci marimea 45 pt Dim, ca nu aveau, asa ca am stat putin in fund pana i-a dus papucii, apoi a venit Andreea m-a luat in brate, aveam capul pe pieptul ei, si ma mangaia pe cap, ma simteam protejata, pe maini bune, nu mai imi era asa de frica pt mine, dar parca incepuse sa imi frica pt Tristan, o sa fie sanatos, o avea tot ce trebuie, imi ziceam in minte asa: Doamne nu ma parasi acum te rog, multumesc ca am ajuns pana aici cu bine, dar nu ma parasii acum, te implor.
Tremuram ca varga, pulsul era aiurea, nu puteau sa intre cu acul inca ca cica nu eram calma, asa ca mai asteptam, vine prietenul anestezist in fata mea, imi zice: Esti pregatita acum? HAi ai incredere in mine, ai sa vezi ca este cum am zis eu ieri. Ii raspund: ok acum ma concentrez, ii dam drumul, El ; perfect, dar daca simti ceva aiurea spui, da? Eu: sigur ca spun.
SImt rece pe spate, imi spune prietenul, asta e dezimfectia, acum stam putin, apoi la 1 minut imi zice acum urmeaza intepatura aia mica, nu ai sa simti mare lucru, si astept intepatura, o strangeam pe Andreea in brate, dar nu stateam bine, imi zice Andreea: trebuie sa stai ca pisica, adusa de spate,bun , incerc sa stau asa, cand stau si eu in pozitie buna, scade pulsul inima o ia razna, eu aud toate astea, si imi zic in cap: hai mai ralucule chiar asa o durea, hai calmeaza-te ca nu oi murii. Dupa 1 minute se regleaza toate, ma concentrez din nou, intra acul, durere nu am simtit am simtit ca o ciupitura, poate ceva si mai putin, ii zic prietenului anestezist: am simtit exact cum ai zis tu ieri, sunt linistita, acum. Ma intreaba ce simti acum? Simteam caldura la noada fundului, o caldura faina, apoi caldura ajunge in picioare si pe spate in sus, ii zic ce si cum simt, si ii zic e asa cum mi-ai zis tu ieri. Imi era mai bine totusi dar tot tremuram ca varga, de frig era acum.Imi zice sa ma intind pe masa, ma ajuta sa ma intind ca abia ma mai miscam, pune campurile sterile pe mine, apoi vine o fata si imi zice acum trebuie sa zici cum si ce simti, imi dadea cu un spray, pe piept si imi zicea aici e rece, apoi cu sprayiul pe mijloc si intreba daca e la fel de rece, a durat si chestia asta cateva minute, pana nu mai simteam sprayiul la mijloc. Bun, apare Dim, imbracat in verde cu caciula in cap, ii dau un scaun, se aseaza langa capul meu, se pune paravanul, asa ca vedem doar paravanul ala verde, Dim statea obraz in obraz cu mine, ma pupa de zor si imi povestea ca mai e putin si Tristan e langa noi, asa a si fost in vreo 5-10 minute am vazut 2 stropi de sange pe paravan, si am auzit copilul, plangeam amandoi, eu deja intrebam e sanatos, are tot ce ii trebuie, prietenul meu anestezistul langa mine, ma intreba ce simt e bine, nu e bine, eu il intrebam: Tristan cum este?El imi zice stai ca nu il vad inca mai dureaza 1 minutel , dar cum te simti tu? Eu ii zic: simt apasari si trageri, dar nu ma doare, mi-e frig de mor, tot asa tremuram.
In minutul 2 Tristan era intre capul meu si al lui Dim plangeam toti trei, si il pupam pe Tristan eu pe un obraz Dim pe celalalt, la un moment dat si-a intors capul si l-am pupat pe buze, a fost cel mai frumos sentiment din viata mea. Apoi l-au luat pe Tristan ca era prea frig acolo, Dim a mai ramas cu mine pana m-ai cusut, si apoi a plecat la Tristan, apoi m-au dus in postoperator, acolo am inceput sa simt dureri dar nu mari asa ca la ciclu, am cerut calmante mi s-au dat acm stat in postoperator 30 minute si apoi am ajuns in camera speciala unde era Tristan , Dim era sa o ia pe mama, la 10 minute a aparut si Dim si mama, eu eram cu lacrimi in ochi, si l-am cerut pe Tristan pe pieptul meu, si pe Dim langa capul meu, asa ca nu mai simteam nici o durere, nepupam in 3 acum, ceea ce facem de o saptamana.
Azi Tristan are o saptamana.
Sunt fff multumita de alegerea pe care am facut-o, nastere prin cezariana, sper ca toate femeile sa nasca asa ca mine.
Va multumesc inca o data pt sprijinul moral acordat in timpul sarcinii, si sper ca si de acum inainte.


ralucule
http://community.webshots.com/user/ralucule

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Am actualizat listuta!

Iulyp si mina, tinem pumnii sa ia in greutate bebelusii si sa nu fie nevoie de completare.
Iulyp si a mea vomita foarte mul dar in ultima vreme vad ca nu mai vomita asa mult. Am inteles ca e bine sa-i dai sab simplex ca sa nu mai vomite. Eu ii dau cam de 3 ori pe zi. Pana pe la 1 luna jumate vomita de schimbam si cate 3-4 bluzite inr-o ora. Daca ati vazut eu in marea majoritate a pozelor o am pe bebelina cu babetica la gat (plastifiata pe spate) ca sa nu se mai ude din cauza vomitatului. Am intrebat-o pe doctorita si a zis ca e normal sa faca un bebe asa, mai mult din cauza ca nu scoate tot aerul dupa masa.

Danina, Eliana n-a nascut caci am fost astazi la medic (este si medicul ei) si mi-a zis ca n-a nascut. Maine se duce si ea la control.
Eu am fost astazi pt examenul citologic si se pare ca am cervicita (rana pe uter) dar asteptam luni rezultatele sa vedem daca e nevoie de cauterizare sau nu. Apoi urmeaza sa-mi puna sterilet Mirena (costa 5250000 lei pt cine e interesata).

Ralucule, frumoasa povestea ta si sa creasca mare Tristan, sa fie mancacios si sa n-aiba colici!



Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput