Bebelusi de iulie-august 2004 (7)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Nicole, ma intrebai cum este la serviciu? Pai ce sa va spun dragelor, mi se rupe sufletul dimineata cand il las pe Victoras in patul nostru sa doarma in continuare (eu il trezesc la ora 8, il iau din patutul lui, ii dau sa pape un biberon plin 200 ml, atat papa el la o masa si apoi il asez in patul nostru) si eu plec la munca.

In primele zile era foarte trist, isi sugea degetul in dusmanie si nu mai zambea asa mult, dar acum este mai bine, il gasesc destul de vesel la ora 15.30. Noroc cu bunica-mea, ii canta, ii spune poezioare, i-am pus un radio in camera si mai nou l-a invatat sa scoata limba!!

Eu vin la 15.30 ii storc morcovelul, ii dau suc, peste 15 minute ii dau si lapte, ne mai jucam un pic si pe urma il scot afara (daca nu este prea frig).

Pe la 19.00 vine tati de la serviciu, mananca si il ia el in primire ca sa mai pot sa fac si eu ceva treaba... in orice caz este foarte greu, nu ai timp sa faci mai nimic in plus, nu m-am uitat la tv de cand s-a nascut asta mic nici macar 20 de minute la rand, abia lunea trecuta (deci la 3 luni si o saptamana de la nastere) am ajuns si eu o ora jumatate la cosmetica, ca ma umplusem de puncte negre si nu-mi permit sa apar asa la serviciu. Nu mai spun de cumparaturi, calcat haine, curatat pantofi, o urma de fard pe obraz, tot tacamul de rigoare.. ca eu trebuie sa am tinuta bussine la job, ceea ce inseamna obligatoriu taior sau pantaloni de stofa cu camasa sau bluza uni, in fine.... daca nu erau banii la mijloc stateam si eu acasa mai mult.

Si chiar si acum imi storc creierii sa gasesc o solutie care sa imi permita sa lucrez mai mult de acasa...desi acasa nu se prea poate sa spui ca lucrezi...



Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Andries, eu ii dau si la masa de 5-6 seara sucul ...nu are nimic.

Alexa, e grea si io's deja cocosata!(6, 700 kg la 3 luni si o saptamana...)
Pai daca nu e inca rasfatz cu luatul in brate in foarte scurt timp o sa fie...

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
http://community.webshots.com/user/cristalina_monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Jos palaria Andries!! Esti o mamica curajoasa. Sigur ca e greu sa lasi odorul asa micut acasa si sa pleci dar daca trebuie.... Ai grija sa stai cat mai mult cu el seara si sa/i acorzi toata atentia. Cresc asa de repede... nici nu/ti dai seama cand ajungi sa/l duci de manuta la gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

hai ca m-am vaicarit destul, sa va mai spun si de parteabuna a faptului ca merg la munca: mai am si eu o conversatie cu voi pe forum , in plus ma mai relaxez facand ceea ce stiu eu sa fac mai bine, discut cu colegii si pe alte teme decat pampers & milumil, vreau nu vreau, am chef, nu am chef trebuie sa ma imbrac frumos si asta mai ridica moralul cateodata, fac si munca de creatie, etc.

cine mai merge la serviciu dintre voi? sau cine se gandeste sa se intoarca la job in curand?

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Intrebare: la botez copii primesc prima impartasanie nu? Adica o lingurita de vin stiu eu... voi ati dus vin la biserica special pentru asta? Cum au reactionat puii vostri?

Ca mie tare imi este frica de lingurita aia de vin sa nu ii strice stomacul copilului...

Eu fac botez sambata, cu masa la restaurant (ca acasa nu am loc pentru bairam) si cu masa mai modesta (adica fara dans si fara muzica) a doua zi dupa baita la noi acasa.. si am atatea emotii ca nu stiu cand o sa apuc sa le rezolv pe toate...

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Andries puiuta mea a baut vinutul de la biserica fara comentarii apoi la restaurant a dormit tun. Si avea o fix o luna la botez. Spor la pregatiri si petrecere frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Originally posted by Andries

Intrebare: la botez copii primesc prima impartasanie nu? Adica o lingurita de vin stiu eu... voi ati dus vin la biserica special pentru asta? Cum au reactionat puii vostri?

Ca mie tare imi este frica de lingurita aia de vin sa nu ii strice stomacul copilului...

Eu fac botez sambata, cu masa la restaurant (ca acasa nu am loc pentru bairam) si cu masa mai modesta (adica fara dans si fara muzica) a doua zi dupa baita la noi acasa.. si am atatea emotii ca nu stiu cand o sa apuc sa le rezolv pe toate...

Andries



io am imaprtasit-o pe Mielu sapt tercuta si i-a dat parintele un virf mik mik de painica inmuiata in vin. Ea a simtit lingurita si n-a vrut prima data (stie ca vin medicamnete cu lingurita gen sirop cu fier si alte porcarii) da' p-orma cin a dat e gustu vinului nu mai lasa lingurita din gura

la botez nu i-a dat nici un vin ca avea cateva zile si pina-n doo kile

Papa, juma de neuron calare pe juma de iepure skiop si Catrina, sfarma pietre, rupe tzitze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Andries, vin te pune preotul sa aduci, noua asa ne-a zis, dar evident ca nu ne-a dat din ala...:))
Nu se strica la stomac din vinul ala...Insa o sa doarma bine...hehehe

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
http://community.webshots.com/user/cristalina_monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

Buna mamici.
Dupa o absenta destul de mare (rusinica o juma de ora), iata ca apar si eu.Noi suntem bine, deja avem o luna si jumatate, iar sambata ne botezam.
Bogdan e bine, vioi, mancacios, cumintel (cat poate fi un bebelus...).De dormit doarme excelent noaptea (sa nu-l deochi), suge pe la 9-9,30, adoarme pe la 10,30 si se mai scoala dimineata la 6.Super baiat ce am!!!! In rest mananca destul de mult,ii dau completare lapte praf (nu se satura doar cu san), el suge deja 150 ml la o masa.
In rest ce sa va mai zic,totul e bine si frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_oana spune:

He he
Capul a fost 97 mmDPB la ultima masuratoare, adica vineri inainte de luni (ziua nasterii) iar la nastere 34 cm circumferinta; oricum dr spusese ca are loc sa iasa dc are pana in 10,5 cm dar am zis sa nu ajungem pana acolo. De fapt credeam dupa echo ca nu a ajuns nici la 4 kile, dar...mai sunt si surprize..oricum aveam o supra-burta. A doua zi dupa ce am nascut m-am inatlnit cu o doctorita in lift care mi-a zis sa fiu pregatita ca mai am putin si nasc :)))

n-am facut nici o alergie la anestezie, iar spatele m-a durut doar a doua zi..dar n-am simtit taietura...si a fost asa de bine :)

Eu nu port sutien prin casa..poate fac inot dupa si se refac; dc nu..nu mai am 20 de ani si de aia exista sutiene..oricum nu te poti pune cu gravitatia

Sab simplexul e vreo 130 000 lei
Pediatra noastra ne-a spus ca pana la 1 anishor mainile si picioarele sunt reci, adica asa e normal, si eu zic ca-i mai periculoasa supraincalzirea pt piticei.
Merci mult pt primire !!
Va pup



Mergi la inceput