Bebelusi de iulie-august 2004 (7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eli spune:

quote:
Originally posted by cristalina

papadie...
La al doilea sa inghitzi o lanterna ca sa poata sa semnalizeze...

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
http://community.webshots.com/user/cristalina_monica




hai ziceti-mi si mie cat stau copii vostri treji. al meu parca doarme prea putin, cum am zis, a stat 5 ore treaz de dimineata, plus in cursul zilei cat manca, iar seara iar a mai stat treaz vreo 2 ore.

mami Eliza & bebe Stefan Takeshi (16/08/2004)
www.geocities.com/flakeherald/Moments_of_our_life.html" target="_blank">Paginuta personala www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32097" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rain spune:

Eli, moata mea doarme foarte putin ziua, cred ca adunate "reprizele" de somn abia doarme 2-3 ore, mai are si zile in care doarme 2 ore continuu, dar asta foarte rar, in schimb noaptea doarme de la 10-10.30 pana la 9.30-10 (sau 7-8 ) dimineata si ne laudam doar cu pauzele de papat, adica nici nu deschide ochii, imediat cum o aud ca se foieste sau ca maraie ii dau sa pape si in 5 min a adormit la loc.
asa ca noi noaptea nu avem chef de conferinte !
in schimb ne sforaie tati la greu ...hehehehe

noapte buna mamici si pitici

Nicole & Andreea Alexandra (fomista)

http://community.webshots.com/user/niar1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Buna dimineata!...:)

Buburuza doarme de pe la 23 pana pe la 8-9 dimineata. Pauzele de mancat nu se pun ca ea mananca in somn. (se pun la mine ca io stau ca prostu' treaza sa ma uit la ea!...:))
Juma de ora dupa masa de la 11 dimineata...2-3 ore dupa masa de la pranz si mai baga cate juma de ora candva seara inainte de baita.
Pana acum doua zile baga si juma de ora la plimbare, dar de cand cu vantul asta de afara....

Voi scoatetzi copiii afara acum!?

O zi linistita sa avem!

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
http://community.webshots.com/user/cristalina_monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Ete ce prostii scrisei...
Stau treaza sa ma uit la ea dupa ce termina de mancat si o pun in patutz...:)
Ca la masa tre' sa stau treaza, altfel ii bag tzitza in ureche!!..

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
http://community.webshots.com/user/cristalina_monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Buna dimineata!
Cristalina aveai dreptate - isi regleaza singur programul - se culca pe la 10, 10 jumate si se mai scoala sa manince pe la 6, 7. In rest, in timpul zilei maninca la 4 ore. Ieri am fost la control - are acum 5,600 kg si dr. mi-a zis sa incep cu sucurile de fructe, asa ca de saptamina viitoare voi incerca sa-i dau. Mi-a spus sa-i dau mere, portocale si morcovi - in primele zile citeva lingurite de suc clar, dar apoi sa-i cresc treptat cantitatea si sa i-l si ingros cu pulpa si mai apoi cu cereale fara gluten, astfel incit pina la 4 luni sa manince masa de la 10-11 integral piure de fructe, adica vreo 150g nu mai mult. Sa vedem ce vom reusi sa facem ca nu stiu daca ii place sau nu...
Ca veni vorba de slabit - eu din cele 26 kg pe care le-am pus in sarcina am dat in primele 2 luni 16 jos si de atunci nimik!! In plus, de cind iau Exluton, am mai si pus 2 kg... Incerc eu sa nu mai maninc dulce, dar am o pofta uneori ca as minca si pietre, doar sa stiu ca sunt dulci...Rushii n-au venit si nici nu vreau sa-i vad prea curind...

Gabriela si Stefan David (08.07.2004)
32 ani, zodia: gemeni
http://community.webshots.com/user/leelooga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Neata fetili,
Vazui ca intreba cineva daca scoateti bebicii afara acum si nu ma dumiream care/i buba... asa ca ma uitai si io pe yahoo weather si am inteles deplin Deci nu mai am de ce sa ma plang ca imi ingheata oscioarele pe aici Vad ca stam la fel la capitolul asta, si cu soare si cu dinti. Aici soarele incalzeste foarte tare dar cand ai intrat la umbra e belea. Asa ca facem gimnastica cu pune haina/scoate haina.
Azi sunt superharnicuta fac ture in beci la spalat. Si intre ele arunc un ochi la voi. Sper sa nu/mi perturbe Eva activitatile.
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Vorbim de sucuri de fructe: a mai incercat cineva sa dea sucul la masa de la ora 16? Ca eu asa fac, eu trebuie sa merg la serviciu si ajung acasa la 15.30 si dimineata puiul meu sta cu bunica mea (76 ani !!!). Mamaie ii face laptele si ii da biberon la 12, dar cu sucurile eu sunt responsabila, asa ca ii dau suc de morcov la ora 16 si ma gandesc sa ii bag si suc de mar de saptamana viitoare. Nu stiu cu supa de legume cum ma voi descurca...

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Danuta m/am uitat pe pozele voastre si m/a apucat dorul de voi... mai are Vic pata alba Nu te mai planga ca ai slabit la loc... mai bine facem un schimb de experienta ca eu nu poci neam. Drept e ca si mananc... si numai porcosenii, sosuri, dulciuri si alte alea. Apoi ma plang ca mi/a incetinit metabolismul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns butterfly spune:

Noi avem 7 kg dar la 4 luni! Am cam dublat greutatea de la nastere. Oricum in ultimele doua luni nu a mai crescut asa rapid. Am gasit in Academia Mamicilor:
luna 1.........750-1000g....4 cm
2 si 3 800-1000g....3 cm
4 450-600g.....2 cm
5 si 6 450-600g.....1 cm
Roller, pot sa-ti recomand bona, e libera abia peste 1-1,5 luni.
Roxana, bine ai venit in club. Si al meu sot a gustat lapticul dar nu direct de la sursa....
Nicole, eu am facut o euptie pe coapse cu mincarimi groaznice de la epidurala. A trecut repede.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ssarah spune:

Hello fetele,
Marcela, si a mea a avut colici, acuma nu mai are, e doar maraita, si nu-i convine nimica, iar eu nu vreau s-o invat in brate ca deja ma doare mijlocul, si nu are decat 5 kg...
Monica, bebelina ta e si mai grea ca a mea, ce te faci mai tarziu cu tinutul in brate? Oare sa fie rasfatz la copiii astia?
Mani, puiutza mea are momente in care se uita la televizor si cate jumate de ora, nu conteaza ce program e, nu cred ca e ceva rau, ca televizoarele din ziua de azi nu mai emit asa radiatii cum era pe vremuri..
Irinuca, eu port sutien permanent, sau o bustiera, imi pun si tampoane de protectie, ca altfel curge lapticul si patez hainele...
De mancat, mananc si eu de toate, ce-i drept am inceput sa am grija sa nu exagerez cu dulciurile si grasimile, ca la kg tot stagnez de 1 luna..am ramas cu 6 din cele 15 cat am pus in sarcina.... Am mai auzit de l aunele mamici ca dupa ce termini cu alaptatul mai slabesti ceva, ca acuma organismul nu vrea sa dea rezervele jos, sa nu ramana bebe fara laptic..
Exluton am cumparat si eu, dar dupa ce am citit prospectul si am vazut ca ingrasa, am renuntat la idee, asta-mi mai lipsea...Asa ca voi avea grija inca o luna jumate pana face bebelina 4 luni, si apoi renunt la alaptat si trec pe anticonceptionale de generatie noua..



Mergi la inceput