Miresele anului 2005 (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana07 spune:

Bibyroxx mersi mult pentru mesaj, esti o scumpa
Flafi,, In legatura cu intrebarile tale:
1. muzica de obicei o alegi in functie de invitati, tinerilor le place mai mult muzica disco, iar celor mai in varsta le-ar placea si muzica populara, muzica anilor '60. Am observat ca mai toata lumea danseaza pe latino deci... ar fi bine sa predomine acest gen de muzica, iar house-ul... nu cred ca isi are rostul la o nunta. Parerea mea. Dar ca sa nu ai vreo surpriza neplacuta, ar fi bine sa stabilesti tu cu DJ-ul o lista cu melodiile pe care ai vrea sa le asculti.
2. partea cu recuperarea cheltuielilor... asta depinde de cat costa meniul la restaurant. De obicei invitatii ar trebui sa dea putzin peste pretzul meniului, dar nu cred ca vor da mai mult de 100-150 de euro de pereche. Acum depinde si de ce invitatzi ai; daca sunt mai instaritzi poate dau si mai mult. In general tinerii nu dau mai mult de 100 de euro.
3. Eu personal, de cumparaturi cred ca o sa ma apuc anul viitor; acum prioritatzile sunt restauraltul si biserica.
4. Nasii ar trebui sa plateasca biserica, lumanarile, (partea cu voalul nu o stiam). Daca se ofera ei sa le plateasca e bine, daca nu... nu ar fi prea frumos sa te duci tu la ei sa le ceri banii. Acum depinde si in ce relatii esti tu cu ei...

Cam atat am avut de spus

Va pup

Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_2004 spune:

'neata miresicilor!

Am vazut ca vorbit de acoperit cheltuieli. Parerea mea ca depinde mult de lumea care iti vine si de cat te costa meniul. Oricum in general si eu am auzit ca cel putin restaurantul si l-au acoperit toti.

Acum sa va spun cum a fost la mine: au fost persoane care mi-au dat peste meniu asa cum au fost persoane care mi-au dat sub pretul meniului. Dar cum v-am mai spus am avut un meniu de 36 de euro fara bauturi, ceea ce pt anumiti invitati ar fi fost prea mult. Asa ca noi am insistat sa vina indiferent de cati bani ne dau. Si sa nu uit de surprizele neplacute: persoane care mi-au confirmat cu 2 zile inainte in final nu mi-au venit. Asa ca m-am trezit ca a tb sa si platesc cateva meniuri .
Concluzia a fost ca si in conditiile astea mi-am acoperit restaurantul si ceva din celelalte cheltuieli: dj, fotograf si cameraman. Deci eu zic ca am iesit bine.

Va pup,
AnaMaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_2004 spune:

Am uitat sa va zic cum am facut cu nasii. Si noi le-am spus acelasi lucru: ca vrem sa fie alaturi de noi. Nu le-am ceut bani pt nimic, unde au vrut sa plateasca ei au platit unde nu au zis nimic am platit noi. Ca atare am platit noi si lumanarile, voalul si corul iar la biserica au platit ei preotii.

Totusi Mada, daca pentru tine nu e un efort financiar foarte mare eu te sfatuiesc ca cumperi lumanarile si volalul. Nu ca sa scutesti de o cheltuiala pe miri ci pentru ca mie mi se pare ca asa te implici mai mult. Eu mi-am zis ca daca o sa fiu nasa am sa le cumpar.

AnaMaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vmariejeane spune:

Neata fetele...legat de nasi...eu am emotii. Nasii pe care ii vrem noi nici nu stiu de lucrul asta. Sunt niste prieteni buni si vrem sa le facem surpriza cand va veni "sotiorul" meu in tara. Sper sa fie o surpriza placuta si sa nu se socheze. Oricum nu am nici o pretentie de la ei.Vreau sa ne fie nasi si atat, fiindca ii iubim foarte mult si ne sunt foarte dragi.Asa ca eu cred ca cea mai mare parte a lucrurilor pe care tb sa le plateasca ei le vom plati noi, mai ales ca au si un bebe de 10 luni si cheltuieli destul de multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

A intrebat cineva de biserica Sf. Spiridon: pretul a fost de 5,5 milioane, anul acesta in septembrie.
Dupa parerea mea ... nu prea merita. Am fost la vreo 2 nunti acolo si cred ca am mai spus la un topic, dar poate nu m-au citi toate viitoarele mirese. Deci, repet, e numai parerea mea si nu vreau sa supar pe nimeni: biserica e f. mare, daca ai putini invitati sunt cam rasfirati prin biserica si te simti cam pierdut (eu cel putin prefer o biserica mai mica, mi se pare mai intima si mai calda si ma simt mai apropiata de Dumnezeu, dar fiecare cu gusturile lui). Sunt 3 preoti (sau 4), slujba este OK, dar nu deosebita; ceea ce nu mi-a placut absolut deloc a fost ca se desfasoara ca pe banda; dupa ce costa de te rupe, nici n-apuca sa iasa bine mireasa din biserica si te si baga inauntru, prin spatele alaiului precedent ! Nu mai spun ca noua mireasa o vede pe cea veche, desi stiu ca nu ar trebui, nimeni nu se gindeste la asta, ci cum sa intre mai multe nunti in aceeasi zi. Pina se strecoara tot alaiul nuntii nr 2 prin spatele nuntii nr 1 ... Dupa slujba, repede repede te da afara din biserica, sa poata baga nunat nr 3, felicitarile se fac afara ! Toti invitatii stau nedumeriti si asteapta sa mearga sa felicite mirii, cum se face de obicei la alte biserici, dar nu, mirii ies afara, primii (nu are cine sa-i intimpine, sa le faca poze, sa dea cu orez, doar tiganii multi si plini de diformitati care stau ca ciorchinele la usa), dupa care se inghesuie si nuntasii, care se intersecteaza cu mireasa si alaiul nuntii nr. 4 ! Sincera sa fiu, mi se pare ca momentul ar trebui sa fie mai llinistit, nu ca la cununia civila, unde e ca pe banda ! Nicaieri unde am mai fost n-am vazut asa o graba si la asa un pret !
O impresie buna mi-a lasat Gradina Icoanei, unde am facut eu si sora mea. Daca vreti poze, vedeti pe profilul meu, iar pretul este undeva la jumatate.
Sfatul meu - inainte sa arvuniti biserica, mergeti si vedeti cum arata o slujba, de la inceput pina la sfirsit, sa nu aveti surprize neplacute !
A, inca ceva: nu va inghesuiti sa dati avans prea mare la inscriere, ca preotii "uita" si la slujba nu mai stie nimeni cit ati dat inainte !


Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

quote:
Originally posted by Michelle_2004



Totusi Mada, daca pentru tine nu e un efort financiar foarte mare eu te sfatuiesc ca cumperi lumanarile si volalul. Nu ca sa scutesti de o cheltuiala pe miri ci pentru ca mie mi se pare ca asa te implici mai mult. Eu mi-am zis ca daca o sa fiu nasa am sa le cumpar.

AnaMaria



nici nu m-am gandit altfel... sapt viitoare vom merge impreuna sa alegem florile pentru buchete si lumanari, insa lumanarile le vom plati noi. la fel si voalul si biserica. chiar am pus-o sa intrebe la croitoreasa cat reprezinta voalul din pretul total. dupa ce-i voi da voalul jos, ea vrea sa-i pun o palariuta. a gasit deja ceva care-i place si i-am zis sa si-o cumpere si ii decontez eu. in rest mireasa mi-a cerut parerea aproape in toate aspectele legate de nunta(invitatii, cocarde, biserica, verighete, rochie), chestie care pe mine m-a uns la suflet...

mada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Fete, as vrea sa o contrazic pe Bogdanai (sper sa nu se supere), dar merita din plin sa faci nunta la Sf Spiridon.
Asa am crezut si eu ca va fi ca pe banda dar nu a fost deloc asa. Poti intra in biserica fara sa vezi mireasa cealalta (poti sta cu spatele, sau chiar intr-o parte a bisericii, te poate ferii lumea stand in jurul tau), oricum la toate bisericile mai mari se intampla acelasi lucru, dar daca esti un pic atenta totul se desfasoara cum vrei tu.
Cat despre fatul ca lumea sta rasfirata..pot spune ca de fapt lumea sta jos pe scaune. Eu am avut destul de multa lume (se poate vedea si in poze cine are chef sa vada), si intradevar ninemi nu a stat in spatele meu decat parintii (al caror loc era acolo). Toti ceilalti au stai frumos pe scaune sau au putut merge mai in fata sa ne vada din fata. Toata lumea a spus ce lucru minunat ca au stat jos, ca e aerisit, ca au putut sa ne admire din fata. Am fost si eu la nunti in biserici mici sau mai inchesuite si lumea nu avea loc decat in spate si in picioare si daca vroiai sa vezi mireasa trebuia sa lungesti bine gatul , asa ca unii renuntau sa mai vada mirii sau sa asculte slujba si incepeau sa vb intre ei si sa vezi nene murmur....
Slujba a fost foarte frumoasa, elegant asi completa, a dura 30 minute. Preotii vb foarte clar, corul se aude minunat. In nici un caz nu se grabesc pentru urmatoara nunta. Fac totul cap-coada superb. Intradevar nu o lalaie dupa slujba cu un discurs banal despre viata cum fac alti preoti.
Pe noi ne-a felicitat toata lumea si nu ne-a grabit nimeni, da r asta depinde, cred, si de ora la care sunt programati.
Aici am dat avans si ne-a dat chitanta pentru acesti banuti care la sf au fost scazuti din suma totala. Costul a fost intradevar de 5.5 mil. Dar nasii nostrii au fost de acord ca achite.
Eu spun din proprie experienta de mireasa cununata la Catedrala Sf Spiridon cel nou. Merita din plin.....


http://community.webshots.com/user/blanca_000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Revenishi! Blanca draga mea gusturile nu se discuta. Eu am aceeasi parere ca si Bogdanai... Mai multa harababura si bataie de cap ca la biserica aia nu am mai vazut. Si, sincer, dupa parerea mea, nu-si merita banii! Nici 2 milioane nu le-as fi dat! Si am mai spus: la biserica lumea trebuie sa stea in picioare! Hellooo suntem ortodoxi!
"ceea ce nu mi-a placut absolut deloc a fost ca se desfasoara ca pe banda; dupa ce costa de te rupe, nici n-apuca sa iasa bine mireasa din biserica si te si baga inauntru, prin spatele alaiului precedent ! Nu mai spun ca noua mireasa o vede pe cea veche, desi stiu ca nu ar trebui, nimeni nu se gindeste la asta, ci cum sa intre mai multe nunti in aceeasi zi. Pina se strecoara tot alaiul nuntii nr 2 prin spatele nuntii nr 1 ... Dupa slujba, repede repede te da afara din biserica, sa poata baga nunat nr 3, felicitarile se fac afara !" - exact asa a fost si la nunta la care am participat pe 4 septembrie! Deci nu a fost o pura intamplare.

Deci fetelor, nu va luati dupa aspectul bisericii (care intr-adevar este superba) da-ti o fuga intr-o sambata sa vedeti ce si cum pe-acolo!

Pupici

"You only live once, but if you live right, once is enough!"
Roxxy

Daca vreti sa ne cunoastem :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

am mai spus: la biserica lumea trebuie sa stea in picioare! Hellooo suntem ortodoxi!


Dupa mine ,credinta in Dumnezeu si in biserica nu se reflecata in faptul ca esti catolic sau ortodox, daca stai jos sau in picioare in timpul slujbei. C
Ce te faci daca ai persoane invitate la nunta care au probleme cu picoarele si au nevoie sa stea jos, sau au obosit femeile pe tocuri?Daca la biserica "lumea trebuie sa stea in picioare"?

Oricum va pup si faceti cum vreti voi pentru nunta voastra

http://community.webshots.com/user/blanca_000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Dupa mine, discutia aceasta in contradictoriu nu are sens. Hai s-o incheiem aici pana nu ne incheie Catalin subiectul! Oricum dupa cate am citit si rascitit s-a mai vorbit despre biserica Sf.Spiridon in vreo 3-4 subiecte!
Blanca...dar totusi nu ne-ai spus daca ai apelat la vreo firma sau ati facut totul singurei?

Pupici la miresici

"You only live once, but if you live right, once is enough!"
Roxxy

Daca vreti sa ne cunoastem :)

Mergi la inceput