Ce servim la starea civila?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Pai n-ai cum sa nu oferi nimic la primarie, mai! Poate unii nu vin la restaurant.... Cum sa nu ciocnesti un pahar si acolo?

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariagi spune:

Anca,draga mea,
ideea cu placintele mi-a fost sugerata de un bun priten.este la mare cautare la ei in Franta.am sunat la majoritatea restaurantelor chinezesti de pe la noi.nu au sau nu au auzit de asa ceva!mai am de sunat la cel de pe Lemnea(nu dau nume sa nu fac reclama).daca nu si nu,o sa iau niste mini canapele.ideea este sa fie combinatii si sarate.ca sa li se faca foame la restaurant
nici eu nu sunt de parere ca nu ar trebui serviti oamenii cu nimic la primarie.nu se cade!eu imi iau doar prietenii foarte bune si rudele la restaurant,deorece nunta o am la anul.si atunci o sa vina toata lumea.pana atunci o cupa de sampanie si ceva mizilic pentru cei care te onoreaza cu prezenta la starea civila.o sa sun si la o firma de catering sa vad ce scoruri au.


Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana07 spune:

Fetelor, la ce meniu v-ati gandit pentru masa de la restaurant, de dupa cununia civila? Credeti ca aperitiv+friptura+desert este suficient, sar ar mai trebui si peste? Si o sa fie un meniu fix, stabilit dinainte de voi sau fiecare invitat comanda ce vrea?

Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

In functie de timpul de dupa, prajiturele, pateuri, vin, o tarie si sampanie.

http://community.webshots.com/user/emma_ana
http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Si noi am avut cununia civila cu 6 luni inainte de cea religioasa. La starea civila, la ora 11.30, am servit sampanie (atentie, daca vin si copilasi, nu uitati sucul) si prajituri si apoi am mers seara la 4 la restaurant. Meniul fusese dinainte stabilit de noi: aperitiv ceva mai bogat decat la o nunta (pentru ca e mai putina mancare per total), friptura si prajituri, saleuri etc. din belsug. Prajiturile si bautura le-am adus de acasa. La restaurant am invitat doar familia si cativa prieteni f. apropiati. Am fost 22 de persoane. Dar am dansat si ne-am distrat super!
Cu 2 sapt inainte fusesem la cununia unui coleg, care apoi ne-a dus la un restaurant, unde fiecare a comandat ce a vrut. Si nu mi-a placut, pentru ca nimeni nu a avut curaj sa comande prea mult si toti se uitau la pret cand comandau. Si nici "mirii" nu erau foarte incurajatori la capitolul asta, probabil tot gandindu-se la bani, asa ca multi au terminat mancand pizza. Nu se face! Mai bine stabilesti un meniu fix pe care ti-l permiti, nu sta nimeni sa se uite la pret gandindu-se ca-ti face o paguba, si nici nu se uita nimeni in farfuria celuilalt cu pofta.
Petrecere frumoasa si casa de piatra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

La fel se intampla si cu bauturile. Cand fiecare cere ce doreste, multi se rezuma la apa si suc.
Acasa o sa face cateva salate - ceva cruditati, ceva cu ton si porumb, ceva cu pui. Plus o ciorba si o friptura pentru a doua zi.
La primarie ma gandeam la ceva pateuri (doua feluri) si fursecuri plus bauturi.
Iar la restaurant, noi ne gandim sa facem aperitiv CALD (ficatei, bulete de cascaval,...), apoi salau cu garnitura de legume si sos alb, apoi un mixed grill in tre culori cu cartofi, tort si alte maruntisuri. Renuntam la sarmale.
Ce parere aveti? Nu as vrea mare balamuc, si nici risipa.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariagi spune:

noi la restaurant o sa servim un aperitiv cald,unul rece,grillcu garnitura si salata si cafea.si noi o sa aducem bautura si sucurile si ceva fursecuri si saleuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Fetelor, dar e musai sa faci masa la restaurant dupa cununia civila? Eu ma gandeam sa pun civila joi sau vineri, cu prezenta intima (prieteni apropiati si familie), servit prajituri si sampanie si atat. Iar sambata e nunta cu tot fastul...la ce sa faci atatea cheltuieli?! Daca iti permiti, e frumos, dar daca nu, nu e obligatoriu, cel putin asta e parerea mea.

"I shall be telling this with a sigh
Somewhere ages and ages hence:
Two roads diverged in a wood, and I--
I took the one less traveled by,
And that has made all the difference."(Robert Frost)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Scuze ca ma bag si eu ca musca-n lapte, dar nu am putut rezista.
Subscriu la ce a intrebat Leah:"chiar e musai"...petrecere la restaurant dupa starea civila?De ce nu organizati in aceeasi zi sau intr-o perioada scurta de timp ambele ceremonii (oficializarea relatiei-casatoria-si cununia religioasa)? Asa scapati mai usor si mai ieftin de toate cele.
Eu am fost mai cu mot ca am facut aici starea civila ca era mult
mai usor pt. acte si apoi cununia si nunta in Romania ca era mult mai comod sa-mi invit acolo tot familionul si alaiul de prieteni si cunostinte. Si pentru olandezi a fost mult mai usor sa se deplaseze acolo (dpdv financiar) decat ar fi fost pt. romani.
Dar voiam sa zic altceva: de ce nu faceti o petrecere acasa la voi (daca aveti casa) sau la casa unui prieten bun/ruda apropiata. Ma refer la o casa cu curte unde se poate instala un cort de petrecere si se pot pune ceva decoratii : baloane, flori, etc. Eu asa am facut cand am avut starea civila. Am cumparat mese pliabile inalte pe care le-am vopsit personal si le folosim si acum la petrecerile mari in familie. Am instalat un cort de toata frumusetea in gradina. Am scos si toata mobila din living si am dus-o pe la vecinisi am decorat totul cu flori, baloane, etc, etc. Am servit aperitive de toate felurile, cozonac, tort (pe asta l-a facut cumnata-mea), sarmale (nebunia olandezilor - sa-i fi vazut cum se lingeau pe bot), ciorba de perisoare si friptura. Totul a fost pus de cale de moi-meme si pregatit de mine, mama si o prietena buna care mi-a fost si martor la cununie. Si in ziua de azi se pomeneste de petrecerea asta (a avut loc pe 23 oct. 2002). Inca ceva: aici nu se prea danseaza la petreceri, insa eu am pus un afis mare si comic pe care am scris:"Dansul obligatoriu!!!" si oamenii mi-au ascultat indemnul.
E doar o idee, nu trebuie sa o respectati neaparat. Eu una nu vad nici un rost in a arunca bani pe fereastra cand nu e nevoie si se poate face ceva dragut si doar cu putina imaginatie, creativitate si chef de treaba.Si, garantez, satisfactia e de o mie de ori mai mare, iar costurile sunt incomparabil mai mici.


Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariagi spune:

din pacate nu putem sa facem si nunta anul acesta.asa ca numai cununia civila si obligatoriu pentru multimea de rude si prieteni apropiati care nu sunt majoritatea din bucuresti o masa.suntem prieteni cu seful de sala si nu ne-a costat mult tacamul.bautura o aducem noi.si nu avem casa sau acasa cum sa facem.si eu raman la parerea ca dai un ban dar merita sa nu faci deranj si am facut un calcul ca acasa ar fi fost mult mai scump.nu aruncam cu banii pe geam,dar nu avem incotro

Mergi la inceput