Romance in Spania

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Multumesc mult, Vianne, ma bucur ca ti-a placut Si mie mi-a facut mare placere sa povestesc despre Santiago si sa retraiesc momentele frumoase petrecute in Galicia.
Eu initial am vrut sa studiez portugheza, fascinata fiind de muzicalitatea acestei limbi, dar in anul cand am dat admitere nu existau locuri la sectia de portugheza si, mai de voie mai de nevoie, m-am orientat spre spaniola. Iar acum n-as mai putea trai fara ea!!

In ceea ce priveste pelerinajul ... tare as vrea sa vina si ziua aceea. Cred ca e o experienta extraordinara!

Pupici, Vianne!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Smilla, e incredibil! Sunt foarte indragostita de limba portugheza si am vrut sa incep niste cursuri dar am fost tare dezamagita sa constat ca aici, in Brasov, nu exista asa ceva. Se fac doar la Bucuresti la Ambasada Braziliei. Dar nu am renuntat la idee si cu siguranta o sa invat:) Cat despre spaniola... E tot atat de minunata dar mai am de invatat pana sa vorbesc bine. Tu ai invatat singura? Pana una alta merg la niste cursuri de esperanto.

Multzam fain inca o data....
Mai astept sa povestim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clopotzel spune:

Si totusi, nu este nimeni din Madrid???
Eu stau aici si va citesc dar...nimeni care sa fie aici?!?

Cei mai buni prieteni ascultã
ceea ce nu spui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Clopotzel, tu esti in Madrid? Povesteste-ne de oras, de tine, cum iti place, cum te-ai adaptat, de cand esti ...

Eu sunt acolo cu gandul mai mereu ... acolo insemnand cand Madrid, cand Santiago, cand Barcelona, in functie de dispozitie. Am vazut multe orase si mi-s dragi toate; doar in sud, pe la Aura1974 n-am ajuns ...

Vianne, n-am invatat spaniola singura, ci in facultate. Am vrut neaparat sa scap de franceza in clasa a 12-a si am dat admitere la spaniola (prin franceza). Portugheza si mie imi place mult acum (de cand am descoperit Madredeus ... ai ascultat?), iar in Brasov nu se poate sa nu se faca, macar la o scoala de limbi straine privata. Si chiar daca nu exista in cadru organizat, poate gasesti un meditator. Eu una ma gandesc serios sa-mi iau meditator.

Pupici,

Smilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

http://www.galinor.es/c-santiago/santiago.html Aici puteti admira cite ceva de Santiago de Compostela.

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

http://www.galinor.es/c-santiago/fotos1.html

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

Fetelor aici puteti gasi tot ceea ce va intereseaza despre orasul in care traiesc eu. Pentru mine e orasul cel mai frumos din Spania, Probabil din cauza ca e locul unde locuiesc ,unde am familia etc.Orasul si istoria lui fascineaza , a fost denumit Cordoba Patrimoniu de la Umanidad.http://www.turiscordoba.es/index.php?page=2

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Smilla, multzam de raspuns, chiar ma gandeam ca m-ai uitat. Nu am auzit de Madredeus dar sa stii ca deja am dat sfoara in tara si poate gasesc vreun cd. Abia astept sa ascult:). Despre curs de portugheza in Bv, crede-ma ca nu e. Si eu am ramas surprinsa cand am sunat la toate scolile private iar cei de acolo se mirau de parca intrebam de cine stie ce limba. La varianta cu meditatorul m-am gandit si eu:)

Louisea, ce ma bucur ca si tu esti din Brasov... Cand ai fost ultima data? Uite, daca ti-e dor de oras ai ceva poze aici:)
http://www.ofoto.com/I.jsp?c=126otbbm.116x57vm&x=0&y=3u6zly

Multzumim de poze:) Sunt minunate, eu una le-am salvat Cat despre pelerinajul la Santiago...tare mi-ar placea sa il fac la un moment dat....

Aura, multzumim de poze si informatii. Trebuie sa fii tare fericita ca traiesti acolo. Ma bucur pt tine:)

Pupici la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clopotzel spune:

Da sunt in Madrid, de putina vrme. Deocamdata sunt in cautare de serviciu, de adaptat m-am adaptat zic eu, in limitele in care te poti adapta departe ed casa. Imi lipseste familia si mancarurile de acolo, imi lipseste natura si frumusetile ei.....

Cei mai buni prieteni ascultã
ceea ce nu spui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Clopotel, vin si eu cu o rugaminte, daca tu esti la Madrid, si anume: dansez Flamenco si as vrea sa stiu cam ce se gaseste prin magazine pe la tine in privinta rochiilor si fustelor pentru dansatoarele de flamenco... aici la T-lse nu prea e mare lucru, am mai comandat cite ceva pe un site care e bazat la Madrid, dar sint sigura ca se poate gasi ceva mai interesant in privinta ofertei... ai putea tu sa arunci un ochi cind ai timp- sau cind se-ntimpla sa iti apara un magazin de-asta in cale, te rog?



Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput