Romance in Spania

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Louisea, sunt superbe pozele, si eu le-am salvat. Imi place cum suna sukkermus, hihi!

Vianne, hai mah sa punem de-un curs de portugheza colea pe forum, cum fac fetele cu japoneza. Am acasa un curs al Micaelei Ghitescu in dublu exemplar, daca vrei iti trimit unul. Imi dai adresa pe PM sau pe mail. Si-ti trimit si Madredeus.

Ca sa-ti faci o idee, intra pe www.madredeus.net . Site-ul e superb (e in Flash) si poti asculta muzica chiar acolo pe pagina. Eu acolo am ascultat prima oara "A vaca de fogo" ... sa-mi spui daca-ti place. Ma mine ma trec fiorii ...


Clopotzel, unde anume stai in Madrid? Stiu ca-s o groaza de romani, desi nu stiu cat de dispusi sunt sa-ti ofere ajutor ... Of, mi-e asa de dor de Madrid, anul trecut in noiembrie eram acolo

Chatonel, poate Aura te-ar putea ajuta si mai bine, ca locuieste in sud ... patria flamenco-ului! In Madrid gasesti tot ce vrei, mai ales in magazinele pentru turisti ... tot ce inseamna traditie spaniola, in toate versiunile posibile - de la kitsch pana la arta. In Puerta del Sol, pe Gran Via si Calle Mayor sunt multe asemenea magazine, dar si prin cartiere gasesti cate o "tienducha" (pravalie) tinuta eventual de o batranica vorbareata, unde fusta de flamenco se vinde la un pret "dupa sufletul omului".

Pupici tuturor ... ma bucur ca v-am gasit si ca vorbim de Spania

Smilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaG spune:

Fetelor,si eu vin aici la voi.Prietena mea cea mai buna pe care o am aici vine din Malaga.Intotdeauna vorbeste si spaniola cu mine,eu din pacate raspund mai putin ca nu am exercitiu dar inteleg tot.
Daca o data as putea sa imi aleg tara in care as vrea sa locuiesc ar fi Spania,Mexic sau una din tarile Americii de Sud.Iubesc tot ce tine de spaniola,muzica,traditiile absolut tot.
Urmatoarea limba pe care vreau sa o invat este portugheza(am vazut ca mai sunt si alte fete care iubesc portugheza),limba pe care de asemenea o iubesc(ca si spaniola).
Acasa am multe CD-uri cu muzica spaniola si si eu ma uit foarte mult la programele spaniole pe care le prind prin satelit.
Sper ca si noi vom ajunge anul viitor in Spania ca tare mi-as dori sa o vizitez.
Ma bucur ca v-am gasit.
Besitos

LindaG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Hihihi, LindaG, bine ai venit!! Spune-ne si noua ce muzici spaniole asculti?

Ar fi super sa ajungi in Spania ... pana atunci sa exersezi cu prietena din Malaga. Roag-o sa te invete cuvinte si expresii simple si repetati-le cand va vedeti.

Pupici si te asteptam in clubul iberic, aici

Smilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaG spune:

Smillaraaq,mersi pentru urarea de bun venit.
Puedo hablar un poco pero no mucho.Asta-i problema.De exersat,exersez eu.
Orice fel de muzica ascult.Imi place absolut tot.Am uitat sa spun ca am invatat sa dansez un pic de salsa si am zis ca o sa vreau sa fac si un curs ca sa pot dansa bine de tot.
Muchos besos.

LindaG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Linda, bine ai venit! Ce fain ca si tie iti place portughezaAi vazut ce a zis Smilla mai sus... Hai sa invatam portugheza, aici pe forum:-) Ce zici?

Smilla, inca o data...Multzam

Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

smillaraaq, multumesc pentru raspuns :)



Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaG spune:

Vianne,mersi.Idee buna cu invatatul portughezei,dar inainte trebuie sa gasim pe cineva care stie si ne poate invata.
Besitos.

LindaG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Eh, invatam noi singurele cu cartea ... ca ea stie!
Mai greu o sa fie cu pronuntia ... cred ca va trebui sa ne uitam mai des la "Capsune cu zahar" []

Smilla_optimista

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

lol, ce frumos se rostogoleste capsorul intre paranteze!!!

chatonel, pupici si te mai asteptam pe la noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivian spune:

buna fetele si noi locuim in madrid.
pe min persona ma fascineaza..spania si stilul lor de viatza.
am ajuns intamplator aici..dar sincer nu voi regreta niciodata ..alegerea facuta.
vivian si burticel...


Mergi la inceput