Miresele anului 2005

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Off.. si eu sunt foarte entuziasmata dar incerc cat de cat sa ma abtin ca daca dupa acum incep sa vorbesc numai despre nunta... la anu' ce naiba o sa fac?! O sa-i innebunesc pe toti! Bine macar ca existati VOI . Cu voi pot vorbi in voie... caci stiu ca nu va stresez.
Noi am facut logodna la biserica acum 2 ani si dupa cate am inteles la nunta va sari peste acea slujba.. deci: va dura mai putin!


Pupici la miresici

"You only live once, but if you live right, once is enough!"
Roxxy

Daca vreti sa ne cunoastem :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_2004 spune:

Fetelor eu am facut cununia religioasa la Biserica Visarion si subscriu la tot ce a zis Ioana: preotii sunt minunati si slujba este superba! Si desigur sa nu uitam corul! La sfarsit preotii iti canta La multi ani! Mi-a placut la nebunie si toti cei prezenti au zis ca a fost o slujba deosebita.

Eu am avut nunta in septembrie si programarea am facut-o prin aprilie si am mai gasit doar la ora 16.00. Asa ca imediat ce ati decis restaurantul faceti rezervarea la biserica.

spor la pregatiri!
AnaMaria

quote:
Originally posted by ioana07

Bisericutza se afla pe strada cu acelasi nume, Str. Visarion. Mergand din Piata Romana spre Piata Victoriei pe B-dul Lascar Catargiu, este prima strada pe partea dreapta. Sper ca ai inteles; nu prea ma pricep la explicatii.
http://www4.pmb.ro/wwwt/wwwcs/biserici/biserici_buc.html
Poti sa te duci la adresa asta si o sa vezi cam toate bisericile din Bucuresti, cu adresa, si poza.


Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Multumim Michelle si pentru sfaturi si pentru faptul ca ai trecut pe la noi! CASA DE PIATRA!
Pupici

"You only live once, but if you live right, once is enough!"
Roxxy

Daca vreti sa ne cunoastem :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Fetelor ascultati aici un sfat intelept.
Mancarea, servirea si muzica fac toata nunta. Chestia asta cu mama ce slujba si ce cor (vax- 90% dintre invitati nu aud nici macar un cuvintel din slujba), ce rochie misto ai( intotdeauna exista o rochie mai frumoasa decat cea pe care o porti sau una care daca nu e mai frumoasa cu siguranta te avantaja mai bine, etc.
Am citit cu atentie toate cele 5 pagini si despre muzica cam nimicutza.
Prietena mea a avut nunta in iulie anul asta. N-are rost sa spun acum exact cati bani a bagat in ea. Foooarte multi. Verighete de la Cellini, rochie de 600 euro cu pantofi de 100 euro, rochie de cununie de 300 euro cu pantofi de 100 euro, buchete de 50-80 euro, agentie(angel`s day), cursuri de dans, artificii, restaurant Mc Monis, limuzina, formatii, etc. A muncit fatuca asta pentru nunta ei mai bine de 6 luni. Impresiile: mancarea de cacao cu o servire execrabila(trebuia sa astepti 30 de minute ca sa ti se aduca o apa plata) iar muzica, jaleeeee!!!

Bibi si David (08.07.2003)
http://community.webshots.com/user/bgoran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kopilash spune:

hello!!
pupezica..stiu si mie mi-au zis acelasi lucru...numa ca eu mizez pe niste pile mici ca nici mie nu-mi convine sa astept pana atunci...oricum si cca-ul mi-a zis de ex sa vin dupa 1 dec deci.....oricum nu ma risc...fac si eu pe draq in 4 sa obtin mai devreme.de bautura nu ne-au zis nici noua nimik ...si nici alte detalii.

in rest...cine a zis de muzica cam are dreptate...si de servicii.sa speram ca nu fac vre-o figura ca eu ii alerg imbraca in mireasa asa cum sunt si tot ii bat.

hai idei de muzica...vedeti ca in primul topic despre nunti exista o listuta foarte frumusica cu cateva melodii ...ca cred eu ca o sa mearga

kopliash



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Eu am ajuns la o concluzie . In Bucuresti e mai ieftina o nunta. Pai minunati-va de conditiile restaurantelor din Bacau. Personalul se plateste la toate restaurantele cam un meniu de om( la 100 de persoane ,la nunta servesc 8-12 oameni, cu tot cu bucatar deci intre 5 mil si 10mil). La un restaurant se cer chiar 10 milioane anul acesta . La anu' nu vreau sa ma mai gandesc cat va fi.
Sala se inchiriaza la unele restaurante , cele mai modeste insa (cam 2-3 mil ).Cele cu meniul mai scump si mai selecte nu se plateste inchirierea. La unele cer taxa pentru ce se sparge 5% din meniu (aprox 5 -6 mil la 100 pers).Aceste restaurante baga in meniu si o apa minerala, un suc ,tortul miresei ,fructele, prajiturile (ca sa aiba din ce sa-ti opreasca 5%). Majoritatea cer limita de persoane, de exemplu la unul din ele platesti obligatoriu 100 persoane chiar daca ai la nunta 70 oameni, iar daca nu vin oamenii pe care i-ai comandat platesti tot meniul nu doar aperitivul. ( nu stiu ce te faci daca din 130 invitati confirma 70 ). Meniul e intre 500 mii cele mai modeste restaurante , pina la 800-900 mii . In acest meniu nu intra taria, la meniul de 800-900 mii intra tortul, fructe si prajituri.La noi nu prea merge cu DJ cum am vazut ca se obisnuieste in Bucuresti ( deh .. nu e lumea obisnuita) . Asa ca pentru la anu' formatia care mi-a placut mie (ca nu sint nici tigani) cer in jur de 600 euro , plus ca daca vin acasa sa cante pentru imbracatul miresei mai vor 600-700 mii, si sint 4-5 membri. Trebuie sa le dai si un meniu la nunta. in total muzica te usuca de vreo 30 mil. Sincer numai de nunti nu-mi mai arde, ca bag seama ca trebuie sa vin cu bani de acasa sa platesc toate taxele .Salile care imi plac au conditii de astea de ramai praf, iar cele modeste sint jalnice. Si nu va ganditi la cine stie ce lux. Pai cat ar trebui sa inchine o pereche ca sa pot sa scot macar restaurantul si muzica, ca la celelalte cheltuieli nici nu ma mai gandesc.
Sint asa dezamagita.. Spuneti voi, exagerez eu, sint pe dinafara si nu-s in pas cu realitatea?

PS. Am uitat sa specific si ca la noi inca mai fura personalul din meniuri si tot ce mai aduci tu. Nici prin gand sa-ti treaca sa mai iei ce ramine iar la gramaje .. deja sint profesori.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pupezica spune:

Buna dimineata miresici!
Bibirox, astazi am fost mai harnicuta ca tine!

Alecsia, sa stii ca si in Bucuresti la majoritatea restaurantelor trebuie sa le dai bacsis chelnerilor.Noi cd am rezervat la Polo Club nu ne-au zis, dar scria aici Schobo, care a organizat nunta aici, ca e 10% bacsisul din ce iei de la ei. Adica la 30E cat e meniul, 3E de pers pt chelneri, la 150 pers inseamna 450E...enorm...O sa le lasam cu siguranta, dar sper ca nu suma asta, mi se pare f. mult. Si oricum dupa nunta, nu inainte cum zicea cineva pe aici.
Unele restaurante iti zic din start de acesti 10%.
Noroc ca ne scoatem cu DJ , oricum nu doream lautari, formatie, etc.

Dar puse toate pe hartie, te duc intr-adevar f. mult,noi speram sa ne scoatem cat mai mult din banii cheltuiti, atata tot, oricum,cu siguranta nu e o afacere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kopilash spune:

neatza fetelor!!!

pupezicaintradevar ai dreptate ..cam asa ne-au zis si noua la restaurant si mie mi-au dat cam aceleasi sume ...imi pare si mie foarte mult..darasta este ce sa-i faci..nu prea ia de ales.

eu sper sa fie ok la restaurant...ca daca nu dau cu ei de toti peretii..ca imi strica nunta.si eu vreau dj la nunta..dar ramane de vazut

la mine din calcule primare se pare ca nu voi reusii sa-mi acopar nunta complet..dar sa dea domnul sa fie invetrs.
puse pe hartie cam toatre sumele care pe astiue eu pana acum ma duce la o suma enorma 7500euro cu totul ....sunt ticnita nu???

va pupic pe toate si un weekend super placut

kopilash


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zam spune:

'Neata mireselor!!
Scuzati stangacia dar sunt nou venita. Am si eu nunta pe 21 mai 2005.
Suntem in cautare de restaurant. Am vrea in Drumul Taberei daca gasim ceva frumos. Aveti ceva sfaturi??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana07 spune:

Bibi, poate ca asa e cum zici tu: ca 90% dintre invitati nu aud nici un cuvintel din slujba, dar slujba e in primul rand pentru miri si cel mai important e sa le placa lor. Iar invitatii... oricat de nepriceputi ar fii cred ca tot pot sa faca diferenta intre o slujba frumoasa si una ca vai de mama ei. Niste prieteni de-ai mei care au avut nunta anul asta, au dat la biserica peste un preot care abia vorbea, nu mai zic de cantat. Si bineinteles ca toata lumea se strica de ras in timpul slujbei, mirii se chinuiau saracii sa para cat mai seriosi... A fost cam penibil si cred ca nimeni nu-si doreste o chestie de genul asta. Asa.. daca sunt macar doi preoti, cantand impreuna,se mai acopera unul pe altul si chiar daca unul nu are voce sau e mai ragusit in ziua respectiva nu e chiar asa de grav. Asta e parerea mea.

Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume.

Mergi la inceput