Cat ati platit chelnerilor?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liviujuristul spune:

Peste tot se da un avans.Incercati sa negociati.
va doresc succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Liviu, eu nu am dat absolut nici un avans, n-am platit nici o spaga chelnerilor si am avut o nunta super, totul a iesit minunat. Doar ceea ce a ramas dupa am lasat acolo ca nu am mai avut chef sa le car in alta parte, mai ales ca eu m-am si intors in Olanda in cursul aceleiasi saptamani. In plus, eu sunt genul de om care nu da spaga nimanui pt. ca sunt total impotriva ei. In mod normal si civilizat, tariful acesta pentru chelneri e inclus in meniu.Chelnerii sunt platiti de cei de la restaurant si nu de client pentru astfel de activitati.

Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Nu se da nici un avans, nicaieri in lume, pt bacsis ! Cum o sa dai avans pt asa ceva? Avansul se da numai pt consumatie, ca sa poata ei sa se aprovizioneze cu marfa, nu si pt comisionul chelnerilor, care oricum e inclus in pret.
Sfatul meu e sa le spuneti dupa, cind oricum nu mai au ce face. Daca va tiganiti (scuzati expresia, dar ei sunt de vina), s-ar putea sa va faca figuri. Unei prietene i-au dat papucii la 12 noaptea, pe motiv ca ei pina la ora aia au program, desi inainte convenisera sa stea, dar probabil nu le-a convenit.

Boghi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanaiascu spune:

Noi am facut nunta la o cantina foarte mare deoarece prin imprejurimi nu exista nici un restaurant in care sa incapa 400 de persoane. Am angajat 10 chelneri, ne-a costat 1 500 000 pentru fiecare chelnar, deci 15 000 000 ne-au costat chelnarii de dimineata de la 10 pana maine zi dimineata la 7.

http://community.webshots.com/user/lisa_mica28
http://community.webshots.com/user/loredanaiascu83

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucasimarius spune:

Am fost din nou la restaurant si le-am sugerat ca au cerut cam mult.Nu au fost comentarii prea mari din partea lor dar s-a vazut ca nu le-a convenit.Oricum ne-am hotarit sa nu le dam mai mult de 5%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Dar de taxa pentru daune ati auzit? 5% din meniu, chiar daca nu se sparge nimic.Incredibil, de unde le mai scot??

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaangeli_que spune:

eu,de cand sant in Italia nu cred ca am dat bacsis la restaurant, ( doar 2-3 € in total)iar sotul mananca de 7 ani zilnic la restaurant,au salar ,chelneri. Si cu toate astea am fost mereu servita mult mai bine ca in tara cand am dat bacsis ,dar sa stiti ca anul asta nu am lasat nici un leu de ciubuc chelnerilor care se miscau ca melci .Mie seful nu-mi da ciubuc nici macar 2 centi,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Dom'le eu ma supar daca mai comparati mult Romania cu alte meleaguri! De ce comparati, dom'le daca nu exista comparatie?

E o aiureala> Si voi, Raluca si Marius, cu cine ati discutat voi de procent? Noi nu am stat de vorba cu chelnerii, nici macar cu seful lor. Cu seful lor am discutat numai cand ne-a aratat sala, am dicutat despre capacitate si aranjament. restul cu directorul, nene, cu el am semnat contractul, si in contract nu scrie nimic de taxa de daune si nici de spaga la chelneri.
Iar de lasat, nu mi se pare normal sa le lase nimeni zeci de bacsuri de apa, Santal, samd... De-aia se obraznicesc toti. N-am inteles: au salariu, la revedere! Daca sunt multumit, le dau cat consider, nu ma apuc de inmultiri in procente! Si de lasat, ramane de vazut. Dar avanmd in vedere ca dupa multe nunti mai primesti musafiri si acasa, eu una as lua inapoi ce ar ramane, fireste, in limita bunului simt! Dar nu le-as lasa produse in valoare de alte milioane, ca apoi, cand ma duc si eu ca un client normal, sa imi vanda paharul de Santal cu 50 de mii!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Ma uimeste ce scrieti voi pe aici!!Chiar nu lasati nimic la ospatar, chelner sau ce o mai fi cand mergeti sa mancati sau sa beti ceva in oras? Ii platiti asa suma fixa la leu...?
Noi intotdeauna lasam aprox 10% si in afara am facut la fel.


http://community.webshots.com/user/blanca_000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Ba da, las ceva la ospatar, si de regula ma gindesc chiar sa las in jur de 10%, dar numai daca m-a multumit servicrea ! Adica nu consider ca este obligatia mea sa-i dau bacsis numai pt ca vine la serviciu! Ca mie nu-mi da nimeni bacsis pt prezenta ! Si am intilnit cazuri de chelneri obraznici, sau care incurca, comenzile, sau care te lasa sa astepti o ora pt o bere ... si mi se pare normal si echitabil sa nu-i tratez la fel cu cei care se ostenesc sa fie amabili si prompti! Deci, daca-l vad ca se straduieste, ii las ceva, pt ca mi-a facut placere sa fiu servita de un om amabil, dar daca nu ... de ce sa-i las ???
Deci, ca sa-i raspundem fetei la intrebare: "Daca noi vom fi multumiti, si dumneavoastra veti fi" si cu asta basta, negociati la sfirsit suma cu care ar trebui sa fie multumiti, cind vedeti si voi suma finala pe care o aveti de platit si cam cit ati strins.

Boghi

Mergi la inceput