Cat ati platit chelnerilor?

Cat ati platit chelnerilor? | Autor: ralucasimarius

Link direct la acest mesaj

Azi am fost sa finalizam ultimele detalii la restaurant si stupoare,seful de sala ne-a cerut 10% din consumatia care va fi facuta la nunta.
Va dati seama ca treaba asta ne-a dat toate calculele peste cap.Restaurantul nu este cu mari pretentii (Casa Universitarilor).Voi cit ati dat chelnerilor?
Nunta este simbata si avem asa putin timp la dispozitie........

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns serenaxxx spune:

sa ai o nunta ca-m povesti...asa cer in majoritatea restaurantelor. 10 % din toata consumatia ( si noua ne-au cerut la fel ) + 10 milioane sotului meu de dimineata. Asa ca asa sta treaba ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Si noi tot 10% am dat pentru ospatari dar ne-au spus din start de banii astia. Voua nu v-au spus nimik? Oricum ii platiti dupa nunta si sigur te vei descurca

http://community.webshots.com/user/blanca_000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica P spune:

10% nu e cam mult pentru o nunta? Asa lasa clientii obisnuiti.
Si daca nu le dai ce fac pleaca?

Ma intereseaza si pe mine cit costa un meniu la Casa Universitarilor?


Rodica si Stefan-Daniel
http://community.webshots.com/user/stefandaniel10
http://www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

10% este o suma standard care se ofera pentru serviciul prestat (ospatari,barman, taximetrist etc). Nunta este o petrecere cu mai multi oameni, de ce crezi ca ar trebui sa difere acest procent fata de o petrecere mai mica sau de o cina in doi? Este un procent aplicabil la o anumita suma.
Nu vreau sa iau apararea castagului ospatarilor dar mie chiar mi se pare normal sa lasi 10%, in strainatate acest procent a inceput sa se ridice la 15%.
Totusi zic ca era normal sa iti spuna de la inceput sa iti poti calcula tot..

http://community.webshots.com/user/blanca_000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Vai de mine si de mine:
1. in primul rand mi se pare foarte mult 10% cand e vorba de o nunta, si nu are nimic a face cu ce bacsisuri se dau in State - in alte tari nu exista bacsis, dealtfel!
2. In al doilea rand, noi am semnat un contract cu ei, nu scrie nimic de plata suplimentar. Spunme cat am dat avans, spune ca vom plati meniurile in functie de nr de persoane.
3. In al treilea rand: la botez, am dat la fiecare chelner 500 de mii, si peste 12 noaptea ar fi trebuit sa mai dam 100 de mii pe ora. S-a stat pana pe la 3 noaptea, insa nu ne-au mai calculat diferenta.
4. In al patrulea rand, cunosc cazuri precise (m-am informat), unde chelnerilor li s-a dat dupa cum s-a considerat ca merita. Si gata!

Pai, ia faceti si voi un calcul: Daca meniul este de 50 euro, cum am vazut pe aici multe nunti, si ai 150 de persoane, ar insemna sa lasi 750 de euro la chelneri! Nu vi se pare cam mult?

La nunta noastra, unde sper sa ramana maniul pe la 25 de euro, si vom avea cca 80 de invitati tot mi se pare mult 200 de euro pentru chelneri, avand in vedere ca noi nu avem invitati cu bani.... Si speram sa acoperim decent consumatia, nu ma astept sa ne ramana ceva
deci in contextul asta, atata timp cat nu scrie in contract si nu ni s-a spus pana acum, mi s-ar parea deplasat sa mi se ceara TZ la suta, numai asa,... ca se da!
Nu se da, nene, nimica, asta suna a spaga. Daca vreau eu sa dau, dau cat vreau si cat pot, nu-mi baga ei procente pe gat la spartul targului!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suparici spune:

Noi am avut nunta la Restaurantul "Les Oliviades" , la Sofitel.
Persoana noastra de contact, care s-a ocupat de organizare ne-a recomandat sa le dam 3-4 mil. Noi le-am dat 5 mil si am mai lasat niste bauturi care oricum ne ramasesera dupa nunta.
Oricum am avut niste chelneri si chelnarite super, care s-au dat peste cap sa iasa totul perfect, iar sefa de sala..a fost de 5 stele!
La sfarsit cand am vrut sa le dam si bauturile chiar nu voiau si erau sinceri...a trebuit sa insistam ca sa accepte.
De aceea zic ca pana la urma depinde de om.
10% mi se pare mult, dar daca asa ti-au cerut mai bine onoreaza-le pretentiile ca sa fii sigura ca vor face treaba buna.

Violeta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Da, si mie mi se pare ok 10%.
Nici la noi n-au vrut sa zica de la inceput. Au zis ca daca vom fi multumiti discutam "dupa". Am tot insistat pe langa seful de sala. Doar la sfarsitul nuntii ne-a zis ca se practica 10%, noi sa dam cat vrem. Atat am fost de multumiti incat am dat cei 10% cu tot sufletul.

Adina + Olivia Karla 04.03.2004
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

mi se pare aiurea sa imputi un 10 % spaga pentru serviciul chelnerilor mai ales ca nici nu stii daca vei fi multumit sau nu de serviciile lor !

Noua nu ne-au cerut asa ceva ! Am facut nunta la Vila Clubului Diplomatic.
Dimineata le-am dat chelnerilor 5 milioane si le-am lasat f. multe bauturi ( vin Jidvei, sampanie Jidvei, toate sticlele de bauturi alcoolice incepute, 10 bacsuri de apa minerala, bascuri intregi de santal si apa plata )
Au fost mai mult decat multumiti.

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:


Mie mi se pare chiar exagerat. Si mie mi-au cerut pentru personal cel putin 10 mil pentru la anu' si sa platesc tot meniul daca nu imi vin oamenii, nu ca la alte restaurante doar aperitivul. Mi se pare o chestie tampita care numai in Romania se poate intampla.Normal ospatarii ar trebui sa fie platiti din meniul pe care il comanzi, nu sa dai si in plus pentru ca te duci sa-i faci consumatie.Ca ii dai tu asa ca esti dragut si multumit de serviciile lor, sau ca le lasi bautura sau mincare(nu mai zic de cat fura ei ) e una dar asa mi se pare jaf in toata regula. Un restaurant care se respecta nu ar trebui sa faca asa ceva.

PS. Muzica am gasit la cel putin 600 euro - nunta e in provincie.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucasimarius spune:

Am mai intrebat prin cunoscuti si am ajuns la concluzia ca intr-adevar au cerut cam mult (cel putin pentru ce ofera).Nu stim daca sa le spunem ca nu le dam atit inainte sau dupa nunta.
Multi ne-au spus sa le spunem dupa ca nu cumva sa faca diverse chestii nasoale in timpul nuntii.Ce spuneti?
Trecind peste asta m-au ajuns si pe mine emotiile si gindul ca s-ar putea sa nu iasa bine.
De abia astept sa trec si eu de partea celor care au trecut prin nunta si sa incep sa dau sfaturi din experienta proprie.

Mergi la inceput