copii de aprox 3 ani - evolutie/copii de 2001(2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Mihnea s-a adaptat binisor.A mai miorlait el inclusiv ieri dimineata (fiindca era doamna educatoare mai in virsta si nu iubita lui domnisoara Anca)doar asa pentru impresionarea adeversarului,dar dupa ce am iesit (am ascultat la usa)nu mai plingea deloc.De mincat maninca doar daca il hraneste domnisoara,s-a invatat cu narav omu',fiindca acasa nu lasa pe nimeni sa-l hraneasca,mai ales cu borsuletz(papa el cu doua linguri ).Are doua "iubite" Maria si Irina,iar de la Maria invata multe,multe trasnai( e cea mai marisoara ca virsta de la grupa mica);de dormit doarme,iar cind se trezeste asteapta cumintzel pe scaunel sa venim dupa el si cind intram pe usa nu se mai da plecat,face turul gradinitzei,ne arata sala de mese,isi mai aranjeaza patul isi cauta de lucru.
Daca il intrebi ce facut la gradi,zice nimic,dar daca nu-l intrebi incepe sa cinte sau sa spuna poezia pe care a invatat-o in ziua respectiva!
Joi avem sedintza cu parintii si se vor hotari optionalele care se vor face!Revin cu vesti noi!
Pupicei la nazdravani!
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobo spune:

Noi de vineri nu mai plangem la intrarea in gradinita. Secretul nostru este ca i-am dau tot mereu o jucarioara pe care sa le-o arate copiilor. O amarata de jucarioara sau o poza. (Nu de alta, da pana la 3 nu o mai are).
El nu mai plange, insa se plange una din educatoare de comportament violent din partea lui!
Am postat chiar un subiect.
http://www.desprecopii.com/FORUM/topic.asp?TOPIC_ID=32916

S-a imbolnavit deja de doua ori, insa niste viroze usoare.
A invatat o poezioara de la gradinita si-mi povesteste tare incantat ce fac la dansuri.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

quote:
Originally posted by palmyrah2002

Are doua "iubite" Maria si Irina,iar de la Maria invata multe,multe trasnai( e cea mai marisoara ca virsta de la grupa mica);Pupicei la nazdravani!
Cristina si Mihnea




Mihnea ce faci ne tradezi?

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Mamicilor cu copii incepatori la gradinita, va dau o idee.
La noi la gradi educatoarele fac un mic album pentru toti copiii, cu cteva poze (4-5), poze cu parintii, bunicii, prietenii si ei, copiii. Asta le mai alina dorul de cei dragi in timpul pe care-l petrec acolo. Si vad ca si Sobo s-a gandit la solutia asta, sa aiba copilul ceva personal la el. Poate le sugerati si voi educatoarelor sa faca un album, cred ca e bine si pentru ca-l arata pe copil in mai multe ipostaze ale vietii lui si nu se mai simte asa izolat, ca printre straini.
Si Roxana a facut deja doua viroze, parca se pregateste de a treia.
Voi ce faceti, tineti copilul acasa daca nu are febra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina73 spune:

Nora,si fetita mea a fost un timp la fel.Se juca, minca,dormea etc.dar nu vorbea cu nimeni.Si noi vorbim romaneste acasa si a trebuit sa invete engleza la cresa.Dupa un timp a inceput sa dea semne ca intelege ce i se spune dar tot nu vorbea.Apoi a inceput sa vorbeasca cu ceilalti copii dar nu cu educatoarele!Dupa alta perioada de timp a inceput in sfirsit sa vorbeasca cu toata lumea.Nu stiu daca s-a datorat faptului ca era zapacita din cauza celor 2 limbi sau fiindca e mai rusinoasa din fire.Eu zic sa nu-ti faci probleme ca o sa-si dea si baietelul tau drumul
Donia, eu nu o tin acasa daca nu are febra si citeodata o trimit chiar cu putina febra dar nu peste 38.N-am ce face, se imbolnaveste atit de des si ne-am luat atita timp liber de la servici incit nu mai putem face fata.Pe de alta parte si alti parinti fac la fel, isi trimit copiii la cresa chiar daca sunt bolnavi, ca altfel de unde ia fetita mea toti microbii??Cred ca depinde de "politica" fiecarei crese, cit de bolnavi ii accepta.
Noi ne luptam cu amigdalite de mai bine de un an si nu se mai termina.Pina la urma cred ca ii vom scoate amigdalele la anul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

quote:
Originally posted by cristina73

Nora,si fetita mea a fost un timp la fel.Se juca, minca,dormea etc.dar nu vorbea cu nimeni.Si noi vorbim romaneste acasa si a trebuit sa invete engleza la cresa.Dupa un timp a inceput sa dea semne ca intelege ce i se spune dar tot nu vorbea.Apoi a inceput sa vorbeasca cu ceilalti copii dar nu cu educatoarele!Dupa alta perioada de timp a inceput in sfirsit sa vorbeasca cu toata lumea.Nu stiu daca s-a datorat faptului ca era zapacita din cauza celor 2 limbi sau fiindca e mai rusinoasa din fire.Eu zic sa nu-ti faci probleme ca o sa-si dea si baietelul tau drumul
Donia, eu nu o tin acasa daca nu are febra si citeodata o trimit chiar cu putina febra dar nu peste 38.N-am ce face, se imbolnaveste atit de des si ne-am luat atita timp liber de la servici incit nu mai putem face fata.Pe de alta parte si alti parinti fac la fel, isi trimit copiii la cresa chiar daca sunt bolnavi, ca altfel de unde ia fetita mea toti microbii??Cred ca depinde de "politica" fiecarei crese, cit de bolnavi ii accepta.
Noi ne luptam cu amigdalite de mai bine de un an si nu se mai termina.Pina la urma cred ca ii vom scoate amigdalele la anul...


Nu stiu daca era din cauza celor doua limbi diferite, eu cred ca mai degraba se intampla asa fiindca era mai rusinoasa, ca si Antim al meu, ca la fel face. sper sa se obisnuiasca si el si sa mearga cu placere la gradinita, ca m-am saturat sa avem in fiecare dimineata aceeasi discutie: mami nu mai vreau sa merg la gradinita ca am invatat destul. Si eu il mai duc chiar daca e un picut racit (nu l-am dus cand a facut febra sau cand tusea rau), fiindca al meu e mai tot timpul mucos si ar insemna sa nu-l mai du deloc. si mi-e frica de orice zi in care ramane acasa, fiindca pe urma iar incep problemele la gradinita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Laura e in vacanta de "sukot" pina duminica...insa in fiecare dimineata ne trezeste la ora 7:00 ...vrea sa mearga la "gan"=gradinita; cu toate ca in fiecare zi ii explicam ca acum e vacanta si nici fratii ei nu merg la scoala.
Ea s-a acomodat destul de repede si chiar si la noi s-a pus problema limbii, acasa vorbim romaneste insa aude foarte mult in jurul ei vorbindu-se ebraica. Educatoarea ne-a spus ca fetita intelege si ca oricum sa nu imi fac probleme...la virsta asta copiii nu prea comunica intre ei...doar cind deja se cunosc mai bine si s-au obisnuit unii cu altii.Din spusele ei copiii la virsta aceasta invata si imita adultii, educatoarea are experienta de 34 de ani, cred ca stie ce spune.
Acum ce am observat eu ca face dimineata cu copiii...cum vine cineva il cheama la ea si il stringe in brate, il intreaba cum se simte si ii spune ca e "matok" =dulce. Se pare ca smecheria asta prinde la copii.
Laura a inceput sa vorbeasca ebraica acasa ...mai ales cind se joaca cu papusile si cind "gateste" ca si mami

"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdala spune:

Buna ziua din nou va spun mami Magda si Rafaela Maria.
Noi mergem la gradinita de aproximativ o luna si cum deja suntem mari - al doilea an de gradinita- la grupa mare, desi nu avem decat 3 ani si jumatate( dar nu mai gasisem loc),ne-am adaptat.
Toti copiii ne iubesc, mancam singurica,la toaleta mergem "cu fetele" si ne miram ca alti copii plang cand stau la gradinita.
Incepusem sa va zic de mica noastra problema cu gatul si amigdalele care la noi sunt mai mari decat de obicei, dar pana acum nu am avut probleme deosebite iar de cand am inceput gradinita nici nu ne-am imbolnavit prea tare. Cateva raceli usoare dar ii fac o frectie cu alcool dublu rafinat de 85 de grade si la cap- cum m-a sfatuit chiar medicul de familie- si in aproximativ 2-3 zile nici nu ne mai curge nasucul.
Spuneti-mi si mie cum sa o determin sa doarma invelita caci nu reusesc deloc si din cauza asta mai avem cateodata probleme cu pipi noaptea in pat mai ales iarna, caci la noi este ceva mai frig cu tot radiatorul pe care il folosim.
In rest ne-am inscris la cursul de dans ritmic, caci la engleza am zis ca este putin prea devreme si mai are timp sa studieze.
Va urez tuturor copiilor sanatate multa si mamicilor rabdare... la fel de multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina73 spune:

Si Alexandra mea are un mic "boyfriend" la cresa.Sunt mindra ca are gusturi bune, a ales cel mai dragut baietel din grupa ei!
Intr-o zi i-a spus foarte serioasa taticului ei ca ar fi bine ca el si cu mine sa mergem la cresa in locul ei iar ea sa ramina acasa cu prietenul ei...La care sotul meu i-a raspuns foarte serios ca asta nu se va intimpla pina nu va implini ea vreo 30 de ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_2803 spune:

Nora, si fetita mea e la fel. Cred ca din cauza ca e rusinoasa si nu pentru ca nu vorbeste bine limba. Zic asta pentru ca si cand e intre romani si nu-i cunoaste face la fel, pana se acomodeaza.
La gradinita intelege, participa la activitati, se joaca, dar nu vorbeste. important e ca se duce cu placere. O sa-si dea drumul singurica.

Gabriela (DPN 9 martie) & Laura (9 aprilie '01)

Mergi la inceput