copii de aprox 3 ani - evolutie/copii de 2001(2)

copii de aprox 3 ani - evolutie/copii de 2001(2) | Autor: Veve

Link direct la acest mesaj

Continuare la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=27126&whichpage=10" target="_blank">copii de aprox 3 ani - evolutie/copii de 2001



Irina,veve & croko

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adita spune:

De cand cu gradinita, Antim e foarte agitat, ma inteleg foarte greu cu el. Eu cred ca nu doarme bine la gradi, si tot circul asta e de la oboseala, fiindca seara se baga singur in pat pe la 21.30, pe cand inainte, pe la 23 ma rugam de el sa se culce. Si dimineata trag de el sa se trezeasca si mi-e tare mila. Ma gandeam sa-l iau mai devreme, sa doarma acasa,dar ma gandesc si ca poate pana la urma se obisnuieste si se invata si el cu un program. Voi ce ziceti?
Sa stiti ca sunt si copii care se duc la gradinita cu cea mai mare placere. e in grupa cu Antim o fetita care se pune pe plans de fiecare data cand vin ai iei s-o ia acasa: "de ce ai venit sa ma iei?" Poate o fi mers si la cresa si e obisnuita in colectivitate, nu stiu care o fi motivul, dar va doresc sa aveti si voi copii care merg cu placere la gradinita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancade spune:

Azi am fost cu Vladimir la o asistenta(aici se merge 1 data pe an dupa varsta de 1 an la control cu copiii)care l-a masurat, cantarit si i-a facut un test de vedere;la test a iesit perfect, are 18 kg si 103cm;din ce o creste atat ca mancare nu prea mananca.Ai vostri copii sunt agresivi?al meu a inceput sa fie cu cei de seama lui;le ia lucrurile, ii impinge etc.
Anca si Vladimir(21.08.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Vai ce nevoie aveam de voi!
Saru mina admi pentru ca ai reusit sa reolvi problema su serverul!

Doamne ce greu e,nu-mi imaginam.
In prima zi a fost binisor pina si-a dat seama ca plecam si au inceput plinsetele,dar cind l-am luat acasa la 3 si jumatate era bine mersi si-a luat desertul mi-a zis ce a mincat,in schimb seara a inceput rugator:te og nu ma du a gadaitza!Nu a dormit decit jumate de ora,iar seara la 9 a cazut lat.
Marti dimineata,circul de pe lume la gradinitza nu vroia sa-l dezbrac,cu chiu cu vai am reusit sa plec,in schimb la 15,30 cind l-am luat iar bine mersi,a dormit 2 ore(s-a asezat domnisoara linga el in patut) si a papat fiindca l-a hranit domnitoaa (domnisoara edcuatoare).
Miercuri,a treia zi,cea mai grea de pina acum,tipete de acasa si pina la gradinitza,in schimb atunci cind a iesit domnisoara educatoare si i-a intins bratele s-a dus la ea,fara a protesta ,dar tot miorlaia:Chitinutza mea nu ma asa(lasa),nu peca,mamica mea...
Am zbughit-o la baie fiindca m-a podidit plinsul si cind sa plec am ascultat la usa si se auzea stins(nu mai urla)Chitinutza mea,unde eti?
Nu va spun ca luni si marti 8 ore am stat numai cu ochii pe ceas,asteptind ora 15,30,astazi dupa ce am plins bine,m-am linisit si parca nu mai sint asa de stresata.

Si la Mihnea la gradi sint copii care nu pling,dar am inteles ca au fost la cresa de mici si sint obisnuiti.
Partea proasta este ca nu prea au jucarii,i-am cumparat scaunel(nu ma deranjeza)iar "lectiile" incep abia de pe 1 octombrie cu optionale de engleza,gimnastica,etc.

Am gasit un articol interesant in care noi parintii sintem sfatuiti sa rezistam psihic cit mai mult,pentru aceste plinsete sint normale,fiind o schimbare majora in viata lor si sa nu cedam,decit daca dupa perioada normala de adaptare(minim 2 saptamini - maxim 1 luna)ei nu comunica,nu ne povestesc ce fac la gradi,sau isi schimba total comportamentul fata de noi.
Asa incit string din dinti si astept sa vad ce va fi.
DOAMNE AJUTA !
Astept sfaturi pentru dimineata,ce sa-i spun ca sa nu mai plinga cind plecam la gradi!
Va pup dulce de tot !
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Off..Cristina...
Parca ma vad pe mine...dar sa stii ca se va obisnui...asta este sigur...
Al meu mai scartie putin dimineata..dar se potoleste repede...
Si eu am plans de am innebunit...dar ..strang din dinti...:)..am citit si eu articolul ala...:))
Sfaturi :

- nu mai vine mosul la tine
- o sa stai acasa cu toti copii rai..(numai cei cuminti au voie la gradi)
- ma imbrac si ii spun ca eu ma duc la gradi...si el o sa stea acsa..si nu mai creste,..si copii nu se mai joaca cu el..

etc...

NICIODATA..nu-l santaja cu persoana ta ..ca nu mai vi sa il iei..ca pleci..sau mai stiu eu ce....

te pup mult...si bafta in continuare...


Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina-alina spune:

dragele mele,in sfirsit...impreuna!am crezut intii ca din cauza ca "stau" cam mult la birou pe DC ai mei colegi s-au gindit ca ...o pauza nu strica!apoi am vazut ca de pe nici un alt calc. nu pot intra si m-am calmat!
ce sa va spun....nu am scapat de tot de lacrimi dimineata, dar sint mult mai putine ...cantitativ si nici ...calitativ nu-s prea ..grozave!
au venit mai multi copii, am gasit pe net niste poezii si cintecele cu "gradi" , ne punem la culcare mult mai devreme(21 deja sintem in tara viselor)si toate la un loc....au dus la un rezultat POZITIV!
trebuie insa rabdare si mult calm!
va pupacim cu drag,
Andreea si eu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Jurnal de gradinitza..ziua a patra:
Dupa ce ieri dimineata m-a bocit in toate mijloacele de transport cu care am ajuns la gradinitza astazi am hotarit sa mergem pe jos,adica eu pe jos si el in brate.A inceput cu plinsetul de cind s-a trezit ca el nu merge la gradinitza si m-a bocit pina la gradi,unde l-am lasat in bratele educatoarei si am plecat.Am incercat pe drum sa-i spun ca domnisoara plinge dupa el si pe cine mai tine ea in brate si mi-a raspuns:pe alt copil,eu nu mai deau a teviciu meu(eu nu mai vreau la serviciul meu) .Cind am ajuns aproape de poarta gradinitzei tipetele s-au intetit si am fost nevoita sa-l pacalesc spunindu-i ce voi veni un pic mai tirziu sa-l iau.Din cite inteleg eu din manifestarile lui cea mai mare problema o are cu dormitul la prinz acolo,fiindca nu mai este mami sau tati linga el.Am incercat si eu sa-l ademenesc cu fel si fel de jucarii,creioane colorate si altele,dar degeaba si cu cit stau mai mult cu atita ii fac mai rau , desi ma doare sufletul ca fug de linga el si ma simt vinovata.
Dupa amiaza incerc sa stau cit mai mult afara cu el,ca sa-i consum toata energia.
De mincat maninca bine,domnisoara mi-a spus ca a mincat ambele feluri fara piine(l-a hranit ea) si desertul,struguri. Ieri era la baie asista pe infirmiera la schimbatul unui baietel care facuse pe el.
Partea cea mai rea nu e plinsul,sint crizele de isterie pe care le face cind nu vrea ceva , da cu picioarele isi da cu minutza peste fata si pina acum nu a facut asa.
Acum citeva minute am sunat-o pe educatoare si mi-a spus ca nu mai plinge,aproape a incet imediat dupa ce am plecat eu .
Doamne ajuta!

O mamica disperata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

Cristina, cum ti-am scris si pe mail, nu e cazul sa-ti faci inima rea, stiu ca doare sa-ti lasi copilul plangand, am bocit si eu doua zile, dar un lucru e bun: ca inceteaza sa mai planga imediat ce pleci tu...
Uite, chiar ieri d-na educatoare de la Danut mi-a spus ca a fost un copil care a plans non-stop, incat ceilalti copilasi se uitau speriati la el si nu stiau cum sa reactioneze...
Danut are 5 zile de cand nu mai plange deloc si asta nu pt ca il amenint cu ceva, dar de fiecare data incerc sa-i dau ceva cu el ca sa-i arate d-nei educatoare si odata intrat in clasa - uita de mine
mare succes au cartile la noi, ia cartea si merge imediat la educatoare si o roaga sa-i citeasca ceva:)))
In rest, Danut e foarte sociabil, receptiv, atent si invata cu usurinta: a invatat deja la gradi o poezie si un cantecel, a fost si o trupa de papusari la ei si a ramas super incantat, iar seara povesteste totul cu mare entuziasm

partea mai proasta: nu vrea sa manance, dar sper sa se obisnuiasca in curand cu mancarea de la gradi

Pupii la copilasii vs.,



Cu drag,
Dana, mamica lui Danutz
Poze>:http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Povestea+de+Craciun&mid=1214&cid=3759
http://www.yamafoto.com/?ref=6599
http://www.yamafoto.com/?ref=14353
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Danza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Cristina, vezi ca incet, incet dispar lacrimile... ai sa vezi ca trec toate si o sa ii placa la gradi...
Diana e topita dupa gradi, abia asteapta dimineata sa ajunga, dar ea a mers la cresa de la 1 an si 10 luni...

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Salut!

Si Moni e topita dupa gradi.Am scris si pe celalalt subiect"Prima zi la gradinita"...deja avem o saptamana azi.

Noi avem probleme si ce educatoarea.Una dintre ele tot imi spune ca face obraznicii...nu o asculta.Ieri mi-a spus ca nu o poate lua din sala de mese?!?Alaltaieri s-a trezit devreme(prima)si-a aruncat hainele si s-a dus in oglinda cu o perie(nu stiu de la cine ) si a inceput sa se aranjeze...educatoarea naspa a incercat sa o convinga sa se imbrace si si-a aruncat papucii...asa i-am gasit cand am ajuns eu si fata mea era in sosete.Cealalta educatoare e draguta.Ieri am intrebat-o pe Moni care educatoare ii place si mi-a spus ca cea blonda(chiar e draguta cu copii).
Voi le-ati dat ceva in afara de flori?Am inteles ca se da cate ceva la 2-3 luni...1 pachet cafea,bomboane....
Ma enerveaza educatoarea asta care imi tot reproseaza!




Gabi si Moni(aproape 3 ani).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Jurnal de gradinitza...ziua a cincea:

Ghici cine se trezea la 7 si intreba cit este ceasul?
Evident Mihnea care mi-a si spus :ai a gadaitza!
Eu il intreb daca papa laptic si mi-a spus ca nu fiindca va minca si va dormi cu copiii la gradinitza!
Eram circumspecta la inceput ,ma gindeam ca e doar asa de pacalirea adversarului,dar de unde!Am mers voiosi pina la gradi,a stat la schimbat fara scandal s-a dus in clasa la copii si apoi mi-a spus :pa , ta dii ta ma iei,ta nu ma ati aiti,da?(sa vii sa ma iei sa nu ma lasi aici).
A inceput sa stranute cam des,sper sa nu fie mare lucru,dar zilele astea il doftoricesc eu cu niste vitamina C,ceai si un pic de nurofen.
O mamica fericita ..cel putin pina luni dimineata.

Ps.Postasem mesajul la scoli,gradinite,si am uitat sa va impartasesc si voua vestea cea buna!
Noutati din jurnalul de gradinitza,luni dimineata

Mergi la inceput