Prima zi de gradinita...

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

fetelor, sunt fericita...Mara n-a zis nimic...a intrat in clasa direct la copii si n-a zis nimic...mai tarziu am aflat ca a intrebat de mine si domnisoara i-a zis ca sunt dupa bomboane

Eliza si Mara (24.01.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobo spune:

Roxanica77 o sa-ti fie foarte greu mai ales ca au fost pauzele astea. Intredevar trebuie sa rezolvi intai cu ingrijitoarea. Apoi trebuie sa o duci la gradinita zi de zi, doar asa se obisnuieste si trece de faza asra grea.( Asta doar in cazul in care microbul de care spuneai nu este un semn de intrebare asupra igienei din gradinita.) Noi am mai facut urmatoarele: la somnul de pranz am obtinut acceptul educatoarei sa-i ducem ursuletul favorit. Dimineata ia cate o jucarioara ieftina ( gen surpriza ) pe care sa o arate copiilor si intra mult mai incantat in clasa. Dupa masa cand l-am luat, mai ales vazand ca este tare dornic sa mai stea, am ramas si eu cateva minute in clasa, lasandu-l sa se mai joace. Am facut asta in ideea ca daca plecam ca din pusca din clasa sa nu creada ca este ceva neplacut chiar si pentru mine.
In fiecare zi la vestiar intram in vorma cu ceilalti copii din grupa si ii spuneam uite pe fetita o cheama XXXX, spune-i si tu cum te cheama, astfel incat sa se familiarizeze cu copii.

Oricum iti tin pumnii sa ai nervii tari. Este o perioada foarte grea, mai ales daca ati avut si acel incident neplacut. Si eu dupa prima saptamana imi venea sa renunt.

Ar mai fi si o alta solutie, sa schimbi gradinita. Discuta cu ea si intreab-o ce nu-i place la gradinita, daca vrea la alta gradinita. Jucativa de-a gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Din ciclul: "Sa nu zici hop pana n-ai sarit !"
Iubirea lu' Toma - educatoarea cea tanara, a plecat.
Deocamdata Toma stie ca a plecat in concediu si deci nu a facut o tragedie din asta dar sper ca cea care va veni in locul ei sa fie in stare sa-i aline dorul. Altfel ma tem ca o sa o luam de la capat.

vlad - deja ,un fost "socru mare"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Roxanica77, eu zic sa intrebi la camin, daca e adevarat ca a fost 'batuta' pentru ca nu e in regula. Vorbeste cu educatoarea si cu ceilalti parinti care au copii de mai mult timp acolo. Daca e asa - e o problema, pe langa ca e un nou inceput pentru fetita, e un inceput cam dur. Nu o traumatiza si schimba caminul.

Cristina & Sandica
floricica cu pozici si pozici pe desprecopii.com La marewww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=la mare&mid=3494&c br / id=10216" target="_blank"> si My bestwww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Sandica%2C poze no br / i&mid=3494&cid=10207" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

dupa 2 zile linistite, mara a plans ieri iar azi dimineata tipa dupa mine sa o iau acasa...sper sa-i treaca...nu cred sa se fii intamplat ceva acolo...la urma urmei mi-am zis ca e normal sa planga putin...

Eliza si Mara (24.01.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Crezi ca numai lui Tomitza i s-a pus "pata iubirii" pe educatoare,sa va spun eu de Mihnea care-i lipici pe fusta domnisoarei sau a oricui ii da un pic de atentiede nu se mai pot duce saracele nici la baie,fara el coada.
Ieri la prinz,cind cica ar fi trebuit sa doarma domnisoara i-a lasat in grija tanticii Mariana si a iesit din gradinitza pina la un camin din apropiere.
In spatele ei cine mergea tiptil-tiptil ca un adevarat detectiv particular?
Mihnea ,evident care nu a scos un sunet si urmat-o cu stoicism pina a pierdut-o din raza vizuala.
Si apoi tin-te bocete.
Nococ cu ele,ca altfel cine stie unde ajungea copchilu meu.L-a auzit domnisoara si cind l-a vazut a inlemnit;a tras o spaima de zile mari si bineinteles ca i-a tras o mustruluiala pe cinste tanticii Mariana care umbla aiurea in loc sa aiba grija de cei de la grupa mica si nu a inchis usa principala.De mine nici nu mai spun.
Cind am auzit mi s-au taiat picioarele de spaima si nu-mi revin nici acum gindidu-ma ce s-ar fi putut intimpla.

De cind cu Maria,prietena lui de grupa ,Mihnea face ghidusii si la prinz ciu-ciu nani,iar cind merge spre casa adoarme in bratele mele instantaneu.


Asa..ieri am avut sedintza cu parintii si trebuie sa cotizam cu
- 350.000 pentru mocheta(ar fi fost mai ieftin daca erau mai multi copii in grupa,dar asa fiind doar 12,asta-i situatiunea)
- 150.000 pt.rechizite sa aiba toti la fel
- 100.000 pt.televizorul gradinitzei
- 200.000 pt.radiocasetofon la grupa
- 60.000 : limba engleza/lunar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Maria,cum treci de wk-enduri cu dragostea lui Vladutz pentru gradi?
Tot asa te jeluieste ?
Pupicei!Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Cristina,

Spune-mi te rog la cat timp de la inceperea gradinitei s-a tinut sedinta cu parintii?
si la cat timp au inceput activitatile reale, de invatat una-alta, cantece, jocuri, povesti, in fine...
La sedinta vi s-a spus ceva si de programa de gradinita? Sau numai de banii pe care trebuie sa-i dati (apropos, in cat timp trebe dati, ca ma gandesc ca o famile cu mijloace mai modeste poate resimti serios mocheta din clasa). pentru ce platiti, primiti chitante?

Multam,
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Prima zi de gradi a fost pe 13 septembrie,iar activitatile le-au inceput cam dupa doua saptamini,dupa ce s-au obisnuit marea majoritate a copiilor cu noul mediu.
In fiecare zi ii invata un cintec sau o peozioara,coloreaza cu creioane colorate sau cu acuarele,invata reguli de comportare si in acest sens ne-au aratat caietul cu programa.
Multe din ele le-am "probat"pe Mihnea fiindca imi recita sau imi cinta iar cind il iau de acolo ii vad "operele de arta".
Astazi au inceput lectiile de limba engleza si vor face cite doua ore pe saptamina.
Din cite am inteles vor avea activitati de genul :
- biblioteca
- frizeria
- la doctor
- mesterul
- bucatarul,
unde se vor familiariza cu instrumentele de baza ale fiecarei activitati in parte.
Si mie mi se pare fabuloasa suma pe care trebuie sa o dau,avind in vedere minunatul meu salariu de bugetar,dar cind stiu ce preturi sint la gradinitzele particulare(pe luna)incerc si eu pe cit posibil sa ma adaptez cerintelor.
Daca nu dam banii(nu ne obliga),parintii copiilor care au fost inainte in acea grupa vor sa ia mocheta(pt.in clasa in care sint ai lor nu e decit parchet)si din doua rele..o alegem pe cea mai putin rea.Tot ce se cumpara e pe baza de factura si va fi verificat,iar noi dam banii pe baza de tabel si semnaturi.Banii pentru rechizite si cei pentru mocheta trebuie dati saptamina viitoare,iar cei pentru televizor si radiocastefon pina la sfirsitul lui noiembrie.
Eu sint membra in comitetul de parinti si la cit sint de "chisata"nu scapa ei fara intrebarile mele "Intrebatoare".

Pupici Mirunei!
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Ahaaaa.... deci noi mai avem de asteptat o saptamana, caci a inceput abia pe 27 septembrie. Deja eram cam nemultumiti ca inca nu fac decat foarte putin, Miruna e obisnuita cu activitati stimulatoare permanente. Am banuit ca pana nu se face sedinta va fi mai lejer.

Oricum, parerea mea referitoare la mocheta este ca mai bine isi iau mocheta lor iar voi cumparati una noua, caci oricum este mai curata. Niciodata n-am inteles moda asta cu mutatul in fiecare an in alta clasa, cu schimbarea de rigoare a nu stiu carei chestii.

Vreau sa zic ca mi-a stat inima in loc la povestea cu Mihnea iesit din gradinita. Ma gandesc ca ar trebui sa-i explici ca in momentul in care este iesit de pe usa gradinitei, trebuie sa semnaleze unei persoane adulte chestia asta. Of, bine ca n-a patit nimic si a avut inspiratia sa inceapa sa planga in loc sa gaseasca singur drumul spre casa sau mai stiu eu!

Totul e bine cand se termina cu bine!
Boga

Mergi la inceput