Prima zi de gradinita...

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

quote:
Originally posted by Pegasis


Partea care nu-mi place mie e ca nu-mi povesteste nimic din ce face acolo, da' cred ca o sa vina si momentul asta in viitorul apropiat...


Carmen, pina incepe ea sa-ti povesteasca, poti incerca un "truc": jucati-va acasa "de-a gradinita". Ai sa fi surprinsa de cit de multe afli intr-un asemenea joc despre ce se intimpla la gradi! (sa stii ca nu m-a dus pe mine mintea la smecheria asta, am citit-o tot aici, pe forum, si functioneaza!). Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mutulica spune:

baiatl meu are 3 ani si 5 luni, si l-am dus la o gradinita cu program prelungit. Deabea astepta prima zi, si cind am ajuns la gradinita, si am aflat ca vom fi la etaj, a inceput sa plinga, probabil ca astepta ubn pretext, si a plins cam o ora, si am plecat.Cind am mers sa-l iau la plecare, statea, si cind m-a vazut pe mine a inceput sa plinga. Spunea el acasa, ca plingea de bucurie:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Cool!

quote:
poti incerca un "truc": jucati-va acasa "de-a gradinita". Ai sa fi surprinsa de cit de multe afli intr-un asemenea joc despre ce se intimpla la gradi!


Vreau sa zic ca Sandica se joaca singura de-a gradinita si aflu tare multe chestii, deocamdata nimic rau, doar ce fac si cu ce se ocupa.
Azi am vazut si lucrarile lor afishate in hol. Au desenat cu acuarela. Am intrebat si D-na educatoare mi-a zis ca le primim la sfarsitul anului.

Cristina & Sandica
floricica cu pozici si pozici pe desprecopii.com La marewww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=la mare&mid=3494&c br / id=10216" target="_blank"> si My bestwww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Sandica%2C poze no br / i&mid=3494&cid=10207" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emirac40 spune:

Daca toate aveti copii plangaciosi la gradinita,sa stiti ca al meu a rezolvat problema(2 ani si 10 luni)NU MAI VREA LA GRADINITA-ESTE MULT MAI BINE LA FACULTATE asa ca acum merge la facultate,unde nu mai plange si in plus a inceput sa-i si placa.Bineinteles ca educatoarea i-a explicat ca gradinita este doar o etapa....Fiti mai optimiste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Mihnea mi-a marturisit intr-o zi cind veneam de la gradi ca-i place acolo foarte mult si mi-a cintat tot drumul "podul de piatra".chiar daca dimineata mai trage cite o smiorcaiala pe cinste(dupa ce am intrat in gradi,pentru ca pina acolo merge foarte vesel,tzopaind,sta la dezbracat)iar cind ma duc sa-l iau nu se mai da plecat.
Are si doua "iubite"Maria si Irina pe care le "stringe de git - a se citi imbratiseaza"in fiecare zi.
In fiecare zi im recita poezeia sau cintecelul pe care l-a invatat in ziua respetciva,dar fara sa-l intreb eu,incepe timid si apoi recita sau cinta cu glas tare.
Cam asta e,de luna asta vor incepe cursurile optionale:engleza,dansuri,etc...si va povestesc cum a fost!
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

fetelor, ma primiti in clubul vostru? de lunu Mara trebuie sa mearga la cresa...ne pregatim sufleteste...o sa vin luni cu primele impresii...n-am dus-o pana acum ca voiam sa mai aman cateva luni, dar nu se mai poate...

Eliza si Mara (24.01.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Dragii mei, la noi se pare ca problema e rezolvata in intregime pentru ca musiu' Toma e indragostit de una dintre educatoare si, in mod logic, merge cu placere la gradinita desi asta inseamna departirea temporara de cea mai mare iubire a vietii lui - MAMA, careia ii spune de fiecare data sa vina repede sa-l ia ...


vlad
ps. Barbatii astia domne'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Bravo..voua...
Lui Vlad ii este foarte , foarte bine la gradinita...
A invatat cantecele, poezii,..a luat Foarte Bine...la desen...
Acum imi este groaza..de week-end...ca plange ca vrea la gradinita...


In rest bafta la toti...

Va pup...


Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Dragii mei,

Miruna a inceput gradinitza de luni. Eu nefiind acasa cred ca am avut emotii mai mari decat ea si sotul meu, ca nu stiam la ce sa ma astept. Daaaar...a fost singurul copil care nu a plans! Au schimbat-o si ea s-a dus tinta la jucarii, nici macar nu s-a mai uitat in urma.
Mie nu prea imi venea a crede, sincera sa fiu, am zis ca poate a doua sau a treia zi va fi poate mai rau, in schimb nici vorba de asha ceva, a doua zi chiar s-a trezit singura ca sa mearga la gradi, iar azi dimineatza mi-a zis mama ca sotul meu dormea si fata era deja 3 sferturi imbracata (singura) pentru gradi.
E foarte mandra pentru bulinele rosii pe care le primeste, si are acasa un cosulet in care le strange ca sa mi le arate cand voi veni shi eu.


UUUfff, ce bine! Si mananca, chiar daca nu tot, se joaca cu ceilalti copii si acum e foarte incantata de jocurile de grup, de dansurile tip hora pe care le fac. Doar dupa masa de pranz merge doamna care sta cu ea sa o ia acasa, caci deocamdata mai sunt copii care plang si e cam galagie, iar ea fara somnul de dupa amiaza...nu e aceeasi.

Va pup, o seara frumoasa,
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxanica77 spune:


Fetelor, am o mare problema :(. Am o fetita de 2.10 luni si anul acesta am dus-o prima data la camin.Era foarte entuziasmata....dar nu stia ca v-a ramane acolo numai ea, si ca eu voi pleca acasa.A plans 2 dimineti la rand.A 3-a dimineata am hotarat sa o tin acasa...macar pentru o zi. Urma weekend-ul...si imi ziceam ca poate se v-a acomoda.Luni am dus-o din nou...si iarasi a plans.Marti la fel...si miercuri s-a imbolnavit...nu am mai dus-o din cauza ca s-a depistat un microb in camin si...apoi m-am imbolnavit si eu.A fost o pauza de 7-8 zile...timp in care am aflat de la fata mea ca a fost "batuta" de o ingrijitoare de la camin.Acum cand aude de camin plange...nu stiu ce sa-i mai fac...cum sa-i mai explic si cum sa o fac sa inteleaga ca e bine pentru ea sa mearga la camin.Intai de toate trebuie sa merg sa rezolv problema cu ingrijitoarea...dupa care sa incerc sa-mi conving fata sa mearga din nou la camin.Voi ce sfaturi imi dati?


Va pupa Roxana si Raluca

Mergi la inceput