Prima zi de gradinita...

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lacramioara t spune:

Nu Cristina,canta si la gradinita,pt. ca in afara de ce mi-a spus domnisoara educatoare am auzit-o si eu luni cand se jucau in curte.Se auzea vocea ei din strada.Eu imi vac griji in privinta timiditatii din alta cauza.Marti seara am vrut sa o las cu 3-4 fetite 2 minute afara si nu a vrut pt. ca"m-am intimidat si mi-era rusine mami de ele".De ce Andreea?(zic eu).Pai asa ca eu ma joc cu baietei la gradinita.Am zis ca mor cand am auzit.Sper sa nu se mai repete faza si alta data ca nu stiu ce sa zic.
In rest nu e timida decat atunci cand cunoaste pe cineva si doar cateva minute pana se acomodeaza.
Mai vorbim Cristina,ca sunt chemata la "vorba" cu sefu.
Pupici,Lacramioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobo spune:

Parca de ieri s-au mai ridicat si la noi norii. A comentat inca de la plecarea din casa ca nu vrea la gradinita si cand am ajuns acolo a matait putin insa cand a intrat in clasa a mers la copii si a uitat de mine care stateam de vorba cu educatoarea in usa. La un moment dat a dat cu ochii de mine si a pus iarasi botul. Insa au facut ieri "dansuri" si a fost destul de incantat. Cu o zi inainte am inteles de la educatoare ca pe toti i-a apucat plansul la un moment dat(incepe unul si e molipsitor), numai Dragos nu a plans.
Speram sa fie din ce in ce mai bine. Insa vine acum week-end-ul si o sa se invete iar acasa asa ca luni probabil o luam de la capat.

Deviez oarecum de la subiect cu o intrebare. Voi, mamicile de baieti, ii pupati inca in public? Dragos este un pupacios, insa in prima zi educatoarea a zis sa dea mana "ca barbatii"( cand a primit florile), iar ieri cand ieseam cu Dragos din clasa mai pleca si o fetita si pe ea a pupat-o. Oare pe Dragos nu il deranjeaza? Sau sa nu-l mai pup nici eu atata?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Bravo Dragos!
Apropo de pupat, daca nu ti-a zis nimic, sau daca nu te-a intrebat de ce lui ii strange mana dar pe fetite le pupa eu zic ca nici macar nu i s-a parut important acest fapt.
Uite ca Sandica mea nu lasa pe nimeni sa o pupe pe gurita, nici macar pe taica-su. A zis ca doar mami are voie, ori nici eu nu o pup pe gurita. Are niste idei cum ca doar sotul ei cand va creste mare si eu o vom pupa pe gurita, ceilalti nu! Cand pupa ea pe cineva (daca primeste ceva, sau daca vine bunica) , de fapt nu pupa dar intinde obrazul, dar zice ca a pupat. Ori de felul ei nu e o pupacioasa, pentru ea conteaza mai mult sa o cuprinzi si sa o tii in brate, decat sa o pupi


Cristina & Sandica
floricica cu pozici si pozici pe desprecopii.com La marewww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=la mare&mid=3494&c br / id=10216" target="_blank"> si My bestwww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Sandica%2C poze no br / i&mid=3494&cid=10207" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns barbye spune:

Fetelor la mine la servici a fost saptamana plansetelor de copii.Am avut o saptamana grea..Sper ca cea care va veni nu vor mai plange....Si tocmai ca cei care n-au plans in primele zile plang acum...Ti se rupe sufletul cand ii vezi cum plang

mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobo spune:

Noi am inceput saptamana cu greu.
Dimineata s-a trezit singurel la 6 si a zis ca face pipi. A stat pe WC. Apoi stand in pat cu funduletul gol a mai facut o data pisu.
A comentat doar putin ca nu vrea la gradi dar nu foarte insistent ( la fel ca si zilele trecute).
La gradinita insa a inceput sa planga( tot ca si zilele trecute) dar apoi a vomat( mai face asta cand plange la tuns). Apoi in timp ce-l imbracam a facut iar pipi pe el. Cand am fost pe la 9 sa-i mai duc schimburi ( ca le folosisem dimineta ) imi spune ingrijitoarea ca iar facuse pe el. Ma streseaza de mor. Nu cred ca face pipi de stres. Poate e doar putin racit. Nu stiu ce sa cred ca nu a mai facut asa. Sau poate sa fie din cauza ca a mancat ieri pepene? Dar ar fi facut noaptea pe el sau dimineta, nu toata ziua cate putin. Sunt terminata. Nu stiu cum o sa mai rezist sa-l mai duc la gradinita. Sper sa nu cedez.
Si inca ceva. La noua cand am mers la el era cu ei doar ingrijitoarea, o femeie mai in varsta si cam neinstruita. Educatoare ioc. Si nu e prima data cand am inteles ca raman cu ingrijitoarea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Multumim mult pentru urari!

I-am luat tort lui Mihnea de cea mai buna cofetarie din Iasi,Ana sio a fost insotit de certificat de calitate,asa incit nu a fost nici o problema.La ora 12,dupa masa de prinz,grupa mica a ramas in sala de mese,lui Mihnea domnisoara(educatoarea lui)i-a confectionat o coroana de imparat,copiii(vreo 10)i-au cintat multi ani,apoi au papat tort si au baut suc(Prigat).



Astazi a miorlait un pic la plecarea mea,dar sint sigura ca in 5 minute si-a revenit!

O saptamina usoara si pupici la bebici!
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Vlad..a plans in week-end de a innebunit...
el vrea la gradinita....inca nu intelege de ce nu il duc..:))
Am scapat de un stres...acum dau de altceva...

va pup

Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

An (3 ani fara 2 sapt.) a inceput gradinita de 2 saptamini si pina acum (Doamne ajuta!) e de bine. La inceput a fost curiozitate multa, apoi vreo doua zile s-a trezit cu "eu nu vreau sa merg la gradinita!", dupa care azi dimineata a zbughit-o in clasa s-o caute pe prietena ei pe care tot Ana o cheama.
Partea care nu-mi place mie e ca nu-mi povesteste nimic din ce face acolo, da' cred ca o sa vina si momentul asta in viitorul apropiat...

Carmen
"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume. "
(Enriyeu Castaldo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Sunt o fericita! Sandica se duce cu placere la gradinita ( adica s-a dus si azi cu placere) si acasa se joaca de-a gradinita. Mi-a zis ca nu-i place ca se joaca la masa, ca ea la cresa se juca pe jos si-i placea mai mult. Si-a facut si un prieten Cristi si s-au jucat cu el de-a alimentara (avem di tati). Prietene inca nu... dar am devenit optimista!

Cristina & Sandica
floricica cu pozici si pozici pe desprecopii.com La marewww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=la mare&mid=3494&c br / id=10216" target="_blank"> si My bestwww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Sandica%2C poze no br / i&mid=3494&cid=10207" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara t spune:

Felicitari pt. Sandica,Cristina.La noi uneori mai sunt mici problemute,cand eu nu urc cu ea sus in gradinita incepe sa planga,iar cand o duc eu sus este cea mai fericita.Astazi a fost una din zilele acelea negre pt. Andreea si ca atare a miorlait putin,dar trebuia sa ma conformez.

O zi buna la toti si multi pupici.
Lacramioara

Mergi la inceput