Mamici de septembrie-octombrie 2004 (30)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Pupici pe burtici.

Noapte destul de linistita. Nani si eu si bebe, cu pauzele de rigoare pentru dus la baie si cea de la 4:30 pentru rontait Culmea e ca la 8 iar am mancat (de data asta mic dejun complet).

Nu mai stiu care dintre voi spunea ca doarme asa bine dupa ce papa noaptea... hehe, are dreptate

Eu eram cu intrebarea aia cu masuratul culcata sau in picioare, ca pe mine ma masoara ginecologul cand ma pun pentru control (stiti voi, pozitia lor preferata )

Altfel, bebe e bine, sta tot timpul cu piciorusele in ficatul meu (mai mult) si tati e tare incantat de spectacol.

Eu cred ca m-am zapacit... ziceam ca azi e joi Ce repede trece timpul...

Si eu vreau sa ies azi la cumparaturi pentru casa. Vreau si eu caciulite pentru bebe ca am cateva dar sunt cam marisoare si cum mi s-a spus ca are caputul mic cred ca o sa trebuiasca sa-i iau mai mici...

Cam atat.

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Eu am cumparat cam tot, mai putin manusi si nici nu ma stresez prea tare. Cand am nascut-o pe Ioana nu era moda asta cu manusi la noii nascuti si nu i s-a intamplat nimic. Nu vreau sa mi-o luati in nume de rau dar mie mi se pare ca exageram un pic, nu? E drept ca o facem voit si ca ne place dar daca ne gandim bine.....

Geo DPN 06 oct.
Spitalul Municipal Dr. Valeriu Horhoianu

http://photos.yahoo.com/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Buna fetele!

Alinah super si povestea nasterii tale. Si ce conditii misto acolo. Eu numai cd. ma gandesc ca ajung in spital aici si ma i-a cu fiori. Nu mai zic ca o prietena a fost internata acum vreo 2 luni ca a avut niste pb. si zicea ca-s carcalaci(gandaci) si se plimba nestingheriti pe pereti. Si totusi C-ta e un oras destul de mare zic eu si unul singur e sp. jud. aici. Nici nu vreau sa ma mai gandesc.

In rest eu sunt bine, adorm seara f.f. greu si la fiecare miscare, rasucire in pat sau ridicare din pat mi se cam intareste burtica. Chiar si de pe wc cd. ma ridic am obs. azi-dimineata ca mi se cam intareste burtica. O fi vreun semn? Eu nu vreau sa nasc inca. Nu prea ma simt pregatita psihic mai ales ca urasc spitalul. Si mai ales n-am implinit 36 sapt.
Mi-am masurat burtica stand pe spate si are 34 cm. In final cum tb. masurata, in picioare sau culcata ca eu tot nu m-am prins.
Hai ca ne mai auzim azi. Sper

Aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

f neuronu asta bata-l vina de aiurit!
Miha am uitat sa-ti multumesc pt. rasp. Esti dulce ca ai avut rabdare sa detaliezi. Mutumesc inca o data. Imi pare rau ca ti-ai luxat glezna, acum iar tb. sa stai la pat + compresa rece pe picior. Cam nasol.
Bai mamici sa aveti b.b.i linistiti azi sa va lase sa va odihniti ca sa va refaceti, iar voi gravidutelor sa aveti o zi buna fara dureri si alte neplaceri.

Aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frosa spune:

Felicitari fetelor care au nascut, cum de mai gasiti timp sa mai si scrieti? Cred ca va solicita ceva bebelusii.

Apropo de preturi la spital, vedeti ca in revista Academia Mamicilor din septembrie este un articol despre cit se da spaga, pe judete. Va scriu si voua din revista/
doctor 1 milon / 200 EUR
anestezist 500.000 / 2.000.000
asistente din timpul travaliului 100.000 / 1 milion
asistente 20.000 / 50.000
In revista este mai pe larg dar am scris si eu ce era mai imp.

Mi/am cumparat ieri un sutien pt alaptat SUPER de la Jolidon (nu f scump 320.000) este din bumbac si ma simt super in el. Nu il au la vedere dar trebuie sa intrebati vinzatoarea , mie mi l/a adus din spate.

Monica 38 saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

Salut fetelor

Cami , probabil ca isi tine deja bebeul in brate, asteptam vesti!

Mihaela si Alinah - frumoase povesti si ce e mai bine e ca sunt realiste, asa stiu toate fetele la ce sa se astepte.
Eu mai intarzii putin cu povestea mea...

Au inceput deja noptile nedormite cu colici asa ca sunt cam zombi...fetelor bagati somn acum cat se poate :)).

pupici

Cristina si bebe Marc http://community.webshots.com/user/blue77102

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:



M-am apucat sa va scriu si pana sa trimit, ma uitam inca o data peste ultimele raspunsuri, si, bine-nteles ca dupa ce am terminat am inchis fereastra si s-a dus tot ce scrisesem eu...

Monica, din ce magazin ti-ai luat sutienul de la Jolidon?

Fetelor care v-ati luat camasi de noapte din Unirea, de la care magazin, ca m-am invartit ieri tot etajul 3 si nu am gasit...
Sau, daca stiti in alta parte, spuneti-mi si mie... trebuie sa ma apuc incet-incet sa-mi pregatesc bagajul pentru spital, ca sa fie gata pe la inceputul lui octombrie, cine stie, poate se grabeste si bebelina mea si trebuie sa fiu pregatita...



Eliana si Elena, DPN 28 octombrie
Dr. Ciulcu Alexandru, Spitalul Cantacuzino

http://community.webshots.com/user/elianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlen_b spune:

Fetelor, nu stie nimeni nimic de Cami?

Mihaela, asteptam cu nerabdare sa ne spui ce ai pus in bagajul de spital.

Burtici, ati cumparat carucioare pentru bebei? Daca da, ce marca si de unde.

Pupici mamicilor si viitoarelor mamici,


Marlen - DPN 5 oct.
http://f2.pg.photos.yahoo.com/marlen_hg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Eliana sutien pt alaptat de la Jolidon mi-am luat si eu si ti-l recomand pt ca este extraordinar. L-am cumparat din magazinul Obor cu 320000 lei, dar cand l-am trimis pe sot sa-mi mai cumpere inca unul a gasit doar cu 350000 lei (nu a mai nimerit raionul).


Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut, fetelor,

Eu sunt asa de cascata mai nou ca nu am cuvinte sa ma complimentez mai bine. Dupa ce am lucrat ieri toata ziua la 2 proiecte pt. Sony am uitat sa salvez cam jumatate din cel de-al 2-lea si uite asa mi-am facut si azi de lucru aiurea. Dar, Slava Domnului, m-am incadrat exact la tanc in deadline (am trimis cu 20 de minute mai repede de expirarea timpului).Doamne ce emotii am avut ca nu o sa termin la timp!
Ce imi vine sa va pap bebelusii, fetelor!Ma intreb ce o sa fac cand o sa o vad pe a mea daca asa reactionez la pozele bebelusilor vostri.
In alta ordine de idei, nu stiu eu ce efect am asupra copiilor, dar toti piticii de pe strada imi zambesc si s-ar juca cu mine de cate ori ma vad. Bebelusii cunostintelor sau prietenilor se linistesc instant daca ii iau in brate si le zambesc. Nu mai zic de nepotica mea, care numai la mine sta cuminte (cu exceptia mamei ei).
Cristina , eu mi-am adus din Romania ceai de fenicul la recomandarea unei prietene. Se zice ca face minuni in caz de colici. Incearca-l!E "fenouil" in franceza (cel putin asa imi zice mie memoria
Acum ma duc si eu sa pap ceva ca m-am zapacit cu proiectul ala nenorocit si am uitat sa mananc. Revin mai tarziu. Pupici la toate pe burtici,

Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput