Mamici de septembrie-octombrie 2004 (30)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Alina, multumim de poveste. Ce bebe frumos ai si tu... Sa fie sanatos si mancacios. Vorba Marlenei, cred ca toate suntem acum nerabdatoare sa-i vedem si pe ai nostri. Totusi, tu la cate saptamani ai nascut? Ce burtica mica ai avut... si eu care credeam ca a mea e mica... Asa e, nu marimea burtii conteaza ci bebe sa fie sanatos.

Andreea, iti tinem pumnii si speram sa nu ajungi la cezariana. Nu-ti face probleme ca e bebita mica, poate ca nici tu nu esti mare... Si eu imi fac atatea ganduri ca mi-a spus dr la eco ca are bebe capul mic... asa ca, ne consolam reciproc.

Fetele cu bebei: mai asteptam poze noi!

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucule spune:

Buna fetelor, de doua zile ma chinui sa va scriu si cand ma asez la computer, ma scoate Dim la cate o plimbare si tralala
Azi, am stat acasa, si am dormit ca o bestie hhahahahaha

M-ati intrebat de fierul meu habar nu am ca nu scrie nimic in carnetul meu, dar daca nu mi-au zis nimic o fi bine.... Apoi tensiunea o am 110/70, deci de unde ametelile mele si durerile mele de cap? Anticorpii mei nu si-au facut de cap, asa a iesit la analize..... Oricum ma trimiteti toate la dr, dar dr vine voar luni , asa ca pana luni mai e putin, daca am tinut-o pana cum mai rezistam pana luni, bebele e activ deci asta e bine, durerile alea ca la ciclu= contractiile nu sunt regulate, vin si pleaca, pasarelul ma doare din cand in cand, arsurile ma omoara....

Burta mea are 37 de cm, si diametrul de 111, si avem 34 de sapt si 6 zile....
Mihaela si Alina tare mi-au placut povestiile voastre, Alina chiar m-am mai linistit, ca vroiam sa imi schimb alegerea, sa incerc sa nasc normal dar nasc prin cezariana

CAMI NASTERE USOARA

Danyce pe unde umblii??????????

CRISMIR poate te ocoleste uraganul, Baftaaaaaaaa

pupici


ralucule
http://community.webshots.com/user/ralucule

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxi spune:

Draga Roandre, sa va traiasca bebe si sa fiti sanatosi si fericiti impreuna. La ce spital ai nascut? Cand ai timp da-ne si noua o idee de ce "scoruri" se practica la asistente si infirmiere, sa stiu ce bancnote sa pregatesc :o))

Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Fetelor, dupa ce v-am scris povestea nasterii, cand sa plec de la calculator se pare ca mi-a amortit piciorul drept si mi-am luxat glezna. Acum e umflata cat un butuc. Uf, asta mai imi lipsea.

Iulip, nu e nici un secret cat am "cotizat" pe la spital. Doctorului i-am dat 4 mil pt ca a meritat. e un doctor deosebit!
Anestezistei i-am dat 1 mil iar trusa am cumparat-o eu de la Municipal cu 700000 lei. De la o mamica din salon am inteles ca i-a dat doctoritei anestezist 1,5 mil incluzand si trusa.
Banii i-a dat sotul dupa nastere. Eu bani am dat doar de a doua zi pt toaleta mea si baita lui bebe.
Sotul nu a asistat la nastere pt ca nici eu n-am vrut lucrul asta si nici nu avea cum sa ajunga pt ca totul s-a derulat foarte repede. Oricum a ajuns imediat ce am nascut si a filmat-o pe bebelina din primele minute de viata, apoi pe mine cand eram in sala de travaliu. Deci, teoretic putea sa stea cu mine.
Pt toaleta "pasarelului" am dat cate 20000 lei aproape de fiecare data cand ma duceam....asta in primele 3 zile pt ca apoi n-am mai avut chef sa tot dau la aceleasi asistente ...si sincer va spun ca isi faceau treaba la fel de bine ca si inainte. Se rugau de noi sa ne ducem pt toaleta si nu asteptau bani. De vata nu am avut nevoie deloc pt ca iti dadeau ei vata infasurata in tifon sterila de fiecare data plus cate 4 rezerve. Pot sa spun ca m-am si intors cu cateva tampoane de vata si acasa. Am dat atat pt ca am vazut ca si alte mamici din salon dadeau aceeasi suma si n-am vrut sa stric "piata". Pt baita bebelinei am dat cate 50000 la inceput pana cand n-am mai vrut sa dau....si tot la fel ii faceau baita. Ideea era ca in salon mai era o mamica cu un bebe care a zis ca nu le mai da nimic asistentelor si cum ramaneam doar eu sa dau...am zis ca nu are rost. Oricum am dat la toate schimburile macar o data.
Era o asistenta tare nesimtita la copii care pur si simplu iti cerea de la obraz....i-am dat ca o fraiera. Daca m-as intoarce nu i-as mai da!
Pt a vedea copilul in prima zi sotul a dat 100000 lei asistentei sefe care se cam ferea sa ia banii pt ca sora mea filma pe caseta....lol, abia acasa si-au dat seama ca asistentele nu vroiau banii pt ca erau filmate si le era teama. Deci daca nu vreti sa dati nimic, luati-va o camera de filmat...
Moaselor le-a dat sotul cate 200000 la fiecare si erau doua. Eu i-am mai dat 50000 unei infirmiere care imi schimba camasa in sala de travaliu, ma spala, imi schimba asternutul. Femeia asta chiar a meritat. O singura data am dat 20000 pt a-mi schimba camasa si asternutul in salon. Aici nu ti le schimba decat daca cereai. In salon oricum poti sa stai cu lucrurile tale.
Sincera sa fiu n-am facut socoteala cati bani am cheltuit, dar cred ca nu exagerat de mult.
Pt bebelina ca sa-i faca gauri in urechi am dat asistentei sefe 400000 pt ca mi-a cerut de la obraz, Cerea in functie de cum avea chef intre 300000-500000 lei.
Doctoritei pediatru nu i-am dat nici un leu pt ca am fost foarte suparata pe ea pt ca nu mi-a dat nici un fel de informatie despre bebe, nu a venit decat de 2 ori iar in rest a venit medicul de garda. Oricum bebe nu a avut probleme, iar eu eram pregatita sa-i dau cam 300000...maxim 500000 daca isi dadea interesul.

Am uitat sa spun ca bebelina mea a zambit prima data in a 3-a zi iar de atunci zambeste mai tot timpul si e asa de dulce!

Incerc sa mai incarc cateva poze noi cu bebelina!

Pupici!


Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Eu am nascut la spitalul Cantacuzino iar conditiile au fost foarte bune. Este curat spitalul iar personalul este ok...cu mici exceptii!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Foarte interesante si impresionanate in acelasi timp povestile proaspetelor mamici!

Mi-am masurat burta si de la baza pana sub sani si se potriveste exact cu numarul de saptamani, am 35 de cm. la aproape 35 de saptamani. M-a distrat intrebarea daca culcat sau in picioare trebuie masurata.

Geo DPN 06 oct.
Spitalul Municipal Dr. Valeriu Horhoianu

http://photos.yahoo.com/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina G spune:

Doamne ce frumos ati povestit, noile mamici!!! Ce experienta minunata!! Si aveti niste bebici asa dulcici!!!

Azi am fost la dr. si m-a masurat: am 37 cm in sapt. 36 si cateva zile. Deci e bine. Mi-a spus ca totul e bine de fapt. Bebe a mai coborat un pic deci e pregatit. D-abia asteptam sa facem cunostiinta. Dar mai rabd un pic ca sa se "coaca" el bine acolo in burtica la mamica lui. :o)

Doamne ce putin mai avem?? Va vine sa credeti?

Multi pupici,

- DPN Sep. 28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

Va rog explicati-mi si mie, despre ce trusa vorbeste Mihaela (roandre) ca a costat-o 700.000? ceva parca legat de anestezie? Nu inteleg, nu-ti fac ei cu medicatia lor anestezia epidurala? Sau ce? Si daca nu ai trusa aceea nu-ti fac epidural?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Neata fetele!

Mihaela si Alina ce povesti frumoase! Bininteles ca mi-au dat lacrimile. Am revazut inca odata pozele cu minunile de bebelusi!

Garofita, trusa despre care vorbeste Mihaela este intr-adevar trusa de anestezie, dar pentru epidurala, nu este decontata de casa de asigurari, deci o cumperi singura daca vrei nastere fara dureri. Nu vorbim de anestezia totala, asta e decontata.

Raisa chiar ca ai patit=o, am ras asa cu juma de gura cred ca te-ai stresat rau... pana ai realizat ce naiba se intampla.

Ieri am umblat toata dimineata, am fost cu mama la control si pe urma la mine la serv unde am stat cu colegii de vorba, pe urma am mai bantuit prin oras, am ajuns pe la 3 acasa si ne-am apucat de gatit, cert e ca la 9,30 dormeam eram varza de oboseala.

Azi am de gand sa mai umblu prin oras, la cumparaturi, nu prea am caciulite si sosete pt bebelina. Am si programare azi la cosmetica tratament si epilat abia astept sa-mi curat fata, iar mi=au aparut niste cosuri...Si diseara ma duc la control si sa stabilim probabil cum si cand va fi cezariana.
Deci azi voi umbla...

Va pup


Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora de 35
sapt
http://community.webshots.com/user/madaspa
spit.Giulesti, dr Riga Bogdan
DPN 1 oct

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Off acum am vazut, Cami probabil a nascut deja. Iti urez refacere usoara!

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora de 35
sapt
http://community.webshots.com/user/madaspa
spit.Giulesti, dr Riga Bogdan
DPN 1 oct

Mergi la inceput