Mamici de noiembrie-decembrie 2004 (46)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bits spune:

Monica eu pana acum am facute 12 eco,aici e regula ca de fiecare data sa-ti faca ecografie.depinde de tara!pupici.

octy 30 sapt DPN:29oct

http://photos.yahoo.com/octyb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

bits, imi pare tare rau ca esti asa nervoasa dar sti ce mi-a zis verisoara mea din sua...ca acolo isi pot da seama daca e fetitza sau baietel si dintr-un test de sange, vezi poate reusesti sa faci asa ceva daca la eco nu se vede.... eu sunt in 24 de saptamani si nu stiu ce e bb si nu sunt suparata asa vrea el(ea) sa fie surprizica, nici la primul copil n-am stiut desi eram in thailanda atunci unde au o aparatura super suparata dar alex avea cordonul ombilical intre picioruse si nu s-a putut vedea niciodata ce este(cand am ajuns in romania...acum 4 ani dr si-a dat cu parerea ca ar fi baiat dar se uita pe un ecograf de-mi venea rau...era un jaf si nu am crezut nimic din ce mi-a zis...asa ca a fost si atunci surpriza. nu mai fi suparata ca orice ar fi este bb-le tau si o sa-l iubesti mai mult decat orice pe lumea asta...te pup

monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

Monica te dulce ,merci de incurajare!eu nu sunt suparata ca ar putea fi baietel ,caci e copilul meu,sange din sangele meu,ma doare incompetenta doctorului sau mai bine zis faptul ca nu insista cu ecograful caci bebe e in pozitie buna(gandeste-te ca e cu fundulletul langa coasta dreapta)eu una zic ca se vedea,dar el imi spunea ca nu i-au coborat inca coitele si nu poate sa-mi spuna exact.

oricum m-am mai linistit acum si nici nu mai vreau sa stiu,nu mai vreau sa ma rog de tampitul ala sa-mi spuna.mai am putin si o sa nasc si am sa vad atunci.

octy 30 sapt DPN:29oct

http://photos.yahoo.com/octyb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

BRAVO BITS....asa te vreau, acum esti linistira, lasa ca mai ai putin si o sa vezi cu ochii tai ce este bebelusul.
eu cred ca dr-ii se feresc sa-ti zica ori ca e fetita ori ca e baietel, probabil nu sunt siguri si atunci ca sa nu se arda sufla si-n iaurt, mai bine decat sa-ti zica sigur sigur ca e fetitza si apoi sa nasti baietel, nu?
te pupic si toate cele bune
pa pa

monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Bits, scumpa, nu trebuie sa iti mai faci nervi cu aia, da-i incolo. Tu te superi si se supara si bebele tau. Uite eu azi am avut parte la fel de o super criza de plans, cand am crezut ca am pierdut tot ce scrisesem pe calc. in lucrarea mea de master (pe care o sustin in spetembrie). Dar un plans cum nu am plans, cred, toata viata mea, de nu mai stia al meu sot ce sa-mi faca. Dupa mi-am dat seama ca trebuie sa ma opresc pt ca ii faceam rau lui bebe.
Stiu ca voiai fetita (asta a fost si cazul meu), dar vorba Monicai, orice-o fi il vei iubi la fel de tare, numai sa fie bine, asta e important. Mult curaj si poate ca ar fi bine (daca nu te costa f mult) sa mai faci o eco in alta parte.
multi la toate si mai vorbim (eu sunt pe acasa in we )


27 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

bits, marturisesc, acum, ca sunt relativ uimita de ce se intampla la voi acolo in Japonia !
Stiu ca Japonia esta tara celor mai performante aparate din lume, din toate domeniile ( audio, video, etc )Si, totusi, tocmai aici, la 30 saptamani de sarcina nu ti se poate spuune sexul bebelusului. Chestia asta m-a lasat pur si simplu cu gura cascata, dar tu, nu dispera, este minunat sa ai o surpriza cand va fi sa fie !!!
Eu nu am vrut sa stiu nimic inainte de sarcina dar pe sotul meu il manca undeva de nerabdare...
spre deosebire de tine, eu imi doream un baietel si simteam ca voi avea un baietel, motiv pentru care nu m-am gandit o secunda cum ar fi sa am o fetita !!! Acum ca stiu ca va fi fetita ( pana la proba contrarie ) am inceput sa ma gandesc ce inseamna o fetita, cum va fi viata ei, cu cine as vrea sa semene, etc...Marturisesc ca la nastere mi-ar pica destul de greu sa aflu ca este de fapt baietel ! Sotul meu , la inceput, isi dorea si el baietel din cauza ca asta imi doream eu, dar cu o seara inainte de ecografia morfologica de la 19 saptm ( cand am aflat prima oara ca e fetita )mi-a spus ca el are un feeling si radea cu toata fiinta lui ! Si feeling-ul lui s-a adeverit a doua zi dimineata la cabinet. Acum suntem fericiti amandoi si abia o asteptam pe micuta !!
Concluzia ( am tras si eu o concluzie dupa ce v-am umplut capul cu prostii ) este ca, indiferent ce o sa fie vei fi nebuna dupa acest copil. Mai ales daca vi l-ati dorit de la inceput !! La noi a fost o intamplare ( planificasem un bebe pentru anul urmator )

In fine, pentru mine ar fi extraordinar ca in acele momente sa mi se spuna": " Aveti o fetita !!! " sau " Aveti un baiat ! "
stai linistita si daca chiar vrei sa afli exact incearca si alt medic..daca si ultimul iti spune ca ai baiat poti sa te gandesti la un nume dar in nici-un caz nu exclude posibilitatea de a naste o fetita !!
Din cate stiu eu NIMENI in lume nu iti poate spune 100 % sexul bb prin ecografie ci doar in proportie de 75 % max. ( desi al meu dr. ni-a spus 99 % )

va pup pe toate fetelor...

try, ai griga cu durerea aceea ..

cristina 29 saptamani + 6 zile Dr. Marian Iliescu - Filantropia
27 ani, + 15 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miche spune:

Jasmine, doctorita Corina Grigoriu poate fi gasita la Centrul Medical Unirea , lunea si miercurea.
Uite nr de tel:
327-11-89
327-11-90

http://www.unireamedical.net asta in cazul ca vrei sa le vizitezi si situl
Eu merg la ea si sunt tare multumita . Prima consultatie costa 500.000 apoi celelalte 250.000 .
Si Onitza e la ea, asa ca .. ne bucuram sa ni te alaturi.





quote:
Originally posted by Jasmine

Fetele,imi spune si mie cineva adresa si nr de telefon de la cabinetul particular al dr. Badiu de la Municipal?
Si dr Corina Grigoriu?
Banuiesc ca exista pe undeva,dar acum n-am timp sa le caut.

Jasmine
27 saptamani



DPN 27 NOV
Dr. Corina Grigoriu -Municipal
http://community.webshots.com/user/micheee100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

feteleeeeeeeeeee

il simt pe bebi "cocotat" extrem de jos, in partea "cea mai inferioara" a burticii, aproape de exit... sa fie de la placenta joasa? ca nu mai stiu cum era la sarcina cealalta...

tot timpul ma tropaie pe acolo

io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela roxana spune:

Bits acum am citit ce-ai scris tu.Nu te mai enerva ca sa nui faci rau lui bebe, mai ales ca esti si la prima sarcina. Mai daunazi m-am intalnit cu o cunostinta jap., care are DPN cu o zi mai tarziu decat al tau, si-am intrebat-o ce are in burtica(ea este la a doa sarcina, primul copil fiind fetita); ea isi doreste tare mult baietel de data asta, dar medicul la fel ii tot spune ca nu isi da seama ce are inca in burtica, si ea nu mai poate de nervi; la prima sarcina mia spus ca tot asa i-au spus pe la 7-8 luni ce are in burtica; stii ca din cate am mai vorbit cu jap. astea c-am toate mi-au spus ca pe la 7-8 luni le-au spus ce au in pantece, asa ca nu-ti mai face sange rau ca nu este bine nici ptr. tine(ti se urca tensiunea, burtica se intareste, Doamne fereste), si nici lui bebe nui place stresul lui mami.Varianta cu alt spital este fffff. buna;sincera sa fiu si eu ma gandisem la aceasta varianta, si inca ma mai gandesc uneori, dar sotul meu nu este de-acord, spune sa avem rabdare ca la Arisa(mai stiu o tipa care a nascut la acelasi spital cu mine, si cum med. nostru nu-ti spune in ruptul capului ce o sa ai, de data tipa (fiind la a doua sarcina,pe primul nascand-ul tot acolo, sa suparat si sa dus la alta clinica, si i-au spus imediat ca o sa aiba o fetita, primul copil fiind baiat, si sa rezolvat cu stresul.Sau alta varianta ar fi sa astepti pana nasti, ca ce va fi acolo tot al tau este, comoara voastra, sange din sangele vostru.Va fi o adevarata surpriza(ti-o spun din proprie experienta); eu mi-am batut med. la cap timp de 9 luni sa-mi spuna, si nu mi-a spus nimic, toata lumea care ma vedea spunea"a faci baiat", iar la nastere m-asteptam sa-mi spuna "sa va traiasca baietelul", si cand colo m-am trezit cu "sa va traiasca fetita";
MAI UN PICUT DE RABDARE!!! Este bine ca bebe este bine si ca lai vazut.Eu una tin sa cred in continuare ca tu acolo in burtica ai o MARIUTA!!!Chestia cu scrisul in rosu in carnetul de gravida, sa vezi ca pana la sf. tot asa va fi; la mine la sarcina trecuta este numai cu rosu scris, precum ca beam prea multe lichide.Eu cred ca le place culoare rosie prea tare si deaceea vor sa o foloseasca
Monica chestia cu cate ECO trebui sa faci, sa stii ca difera de la tara la tara.Cum ti-a spus si Bits noi aici facem ECO la siecare control.Nu stiu cum este in tara sau in alta parte, dar aici de la inceput si pana la sfarsit ti se face ECO; nu conteaza de bani, ca oricum intra pe asigurarea medicala, si nu costa cine stie ce.
Try intra-devar eu cred ca medicii de aici ne ia-u in calcul dupa graficile lor jap.; de fapt gura fac si cu ale lor, alea prea mari(si la ei sunt barosane, dar naspa de tot, ca nu le mai poti distinge conformatia corpului); ei intr-adevar calculeaza sarcina cu doua sapt. mai mult decat noi europenii(nu le poti scoate ideea asta din cap, sunt pur si simplu ; asta este);la ei un bebe daca are in jur de 2500g, il poti naste ca nu sunt probleme; dealtfel ei nici nu vor bebei prea mari(sunt si la ie cazuri, mai rare normal, cand se nasc copii mari, si atunci fac niste mutre de nu-ti inchipui, dar interesant este ca bebelusii lor scad foarte repede in greutate dupa nastere; adevarul este ca nici nu-s asa de mancaciosi ca alte natii; imi adunc aminte ca fiimea manca cel mai mult lapte, ajusese la cateva zile sa bea chiar 100cc, ceea ce i-a speriat rau, ptr. ca ai lor daca trageau de trei ori din biberon si incepeu sa tipe; fiimea il bea pe tot si apoi adormea, facea gura cand o trezeau miorlaitii de pe langa ea, si se mai supara, dar avea noroc ca ziua mi-o luam cu mine in salon si dormea cat dorea ea
Try incearca ca la seviciu sa te mai si relaxezi cate putin; durerea aia este datorata de statul pe scaun prea multe ore,bebe este "cocotat" inca sus, si de-aceea apare acest disconfort; stai sa vezi ca de-acum incolo, vreo luna jumate va fi si mai groaznic(eu la prima sarcina nici noaptea nu puteam dormi normal; ajunsesem sa dorm in popou, pe scaun, pe balcon, asta pana a mai coborat burtica, ca pe urma a devenit OK.)Ai grija de tine!!!
Gandacelule nu esti singurica cu aceste simptome; si eu il simnt uneori pe-acolo, si in momentele alea ma i-a cu fiori de teama, si ma odihnesc un pic, si apoi isi revine la normal. Ai mare grija de tine!!!
55.4kg&26saptDPN29nov.

roxana
http://photos.yahoo.com/arisalaura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

fetelor multumesc mult pentru incurajari!intradevar sunt curioasa ce ascunde burtica mea dar imi aman placerea pt momentul nasterii.am inteles de la prietenii sotului meu ca sunt doctori care fac dinadins lucrul asta tocmai pt a-ti oferi surpiza la sfarsit,oricum am renuntat sa mergem la alt cabinet si nici pe doctorul meu nu-l voi mai intreba.

Gandacelule nu-ti fa griji,s-a mutat bebe cu capul in jos si de aceea simti asta.pe mine ma loveste exact in "gaurice" si am impresia ca-l scap pe strada.

Roxy mama chiar ca ai dreptate cu "Eu cred ca le place culoare rosie prea tare si deaceea vor sa o foloseasca" m-am prapadit de ras.

va pup pe toate si o duminica placuta!


octy 30 sapt DPN:29oct

http://photos.yahoo.com/octyb

Mergi la inceput