Mamici de noiembrie-decembrie 2004 (46)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Buna fetelor. Ma cam dor ochii: cam de trei ore citesc la dialogurile voastre, dar merita- foarte interesante subiecte.
Si eu sunt o viitoare mamica: astazi am intrat in saptamna 24 (DPN 12.12.04) si voi avea un baietel pe care ne-am gandit sa-l numim Mihai Cristian.
Interesant subiect cu kilogramele. Aceasta e unul din motivele mele de ingrijorare. Deci am intrat in 24 saptamani si am deja 10 kg. in plus (azi dimineata am vazut aproape 11 pe cantar - 65,5 kg). Sunt la acelasi dr. ca si Moss si am citit ca a certat-o ca a luat prea mult in greutate si explicatia cu placenta. Nu ma ingrijoreaza de fapt cat am pus pana acum ci faptul ca din cate am inteles, abia de acum inainte se ia serios in greutate. Pe de alta parte am o prietena care a luat la fiecare din cele doua sarcini cate 30 kg., de fiecare data a revenit la initial (47kg) si fetele sunt sanatoase.
Alta problema: maine ma duc sa fac dozare de anticorpi. Nu am stiut pana acum grupa sotului: eu 01 cu RH pozitiv si el AII cu RH negativ.
Va pup pe toate. Eu la servici nu am timp nici sa rasuflu, asa ca ne vom intalni mai mult seara si in week-end.
30ani, DPN-12.12.04, 24 saptamani, +10 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

FELIS, daca sotul are rh negativ, ce dozare iti trebuie?! invers era problema… nu am mai auzit de asa ceva, dozare de anticorpi daca tu esti rh pozitiv… esti sigura c-ai scris bine??!!

fetele, merci mult, ca ma cam ingrijorasem, ziceam ca o fi mai grabit strumfuletle meu sa-si cunoasca surioara (numai cand o aude pe ea misca! ca sa vezi!!!;))

va pupic!
imi pare rau ca nu intru mai des aici, dar nu am timp sa urmaresc kilometrii – la propriu – de discutii…;)) faceti si voi un rezumat, da?!;))




io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Felis, bine ai venit! iti urez sarcina usoara si bb sanatos.
fetelor abia astept sa veniti maine la servici ca ma cam plictisesc fara voi...nu stiu ce o sa ma fac cand o sa intrati in concediu prenatal:-(
va pup

monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Da, am scris bine si tu ai citit bine. Eu mi-am fact analizele in luna a 3-a si am vazut ca am Rh pozitiv. Stiind ca e cel bun am stat linistita. Sotul din divrse motive a tot amanat sa afle grupa de sange si abia cand eram eu in luna a 6-a a facut-o si am vazut Rh negativ. Am citit intr-o revista mai veche (apr. 1 an) "Mami" ca e problema doar cand mama are negativ si tatal pozitiv, dar am preferat sa merg la doctor sa-l intreb mai ales ca la sefa mea a fost aceeasi situatie si a facut dozare chiar daca tatal avea negativ. I-am spus doctorului ca sotul are RH negativ cu AII iar el m-a intrebat cum e la mine si i-am zis: 01 cu RH poz. si m-a trimis la Inst. de Hemato sa fac dozare de anticorpi pt nepotrivire de RH.
Bine v-am gasit si eu, multumesc de urari.
Si voua sanatate si bbei sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

Felis, ma bucur ca ni te-ai alaturat ! Sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos !
Eu cred ca e bine sa-l asculti pe doctor chiar daca pare ciudat !
Eu am b3 grupa de sange cu RH pozitiv si cand l-am intrebat daca e cazul sa-i fac si sotului meu analizele a spus ca e OK atata timp cat la mine rh e pozitiv ! Probabil ca are legatura si cu grupa de sange !

cristina 30 saptamani, DPN 1-3 NOV Dr. Marian Iliescu - Filantropia
27 ani + 15 kg
www.larond.ro/moss/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_du spune:

Hello fetelor ! Am reusit sa ma conectez de acasa, si in felul asta sa-mi iau si eu la revedere pentru urmatoarele 2 saptamani. Cand mi-a zis Onitza sa fiu atenta sa nu plec fara sa zic "pa" m-am gandit ca la cat sant eu de capiata asa voi face, cu siguranta. Si asa am si facut! Vineri am stat 10 ore la birou, si eram prea disperata sa ajung acasa. Abia acasa m-am dat seama ca ....
Maine plecam un pic din Bucuresti, pentru o saptamana. Dar sper ca saptamana cealalta sa pot intra pe net, macar pt. un "hello" scurt (acasa am conexiune dial-up, si merge destul de greu).
Bianca mea e imbucurator de activa, si-mi place ca se vad deja miscarile ei prin burtica. Face valuri-valuri !
Fetelor, va pup FOARTE mult, sa fiti sanatoase si voinice, si bebeii la fel !
Sa ne auzim cu bine !

Ioana si Bianca pui
in sapt 23 de la UM, DPN 24 dec, dr. Urleteanu, Sf. Pantelimon
http://photos.yahoo.com/ioana_du

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

felis, nu zic sa nu-ti asculti dr... ma interesa ca si eu sunt cu rh neg, dar cazul celalalt... eu negativ, sotul pozitiv... am citit destul despre subiect si nicaieri n-am gasit asa ceva... a fost doar curiozitate, atata tot...

nu vrei sa faci un topic separat despre asta, sa vedem daca au mai fost fete in cazul tau?
(am 2 familii de prieteni exact ca tine care n-au facut nici o mama de dozare de anticorpi... la hematologie ce ti-au zis??!! ca e nevoie?!!!)

doar din curiozitate, sa-mi imbogatesc cunostintele medicale

io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madachan spune:

Buna dimineata!!!

BITS, nu te mai enerva ,ca doctorul tot ca el face. Vorba Roxanei ,poate-i mai bine sa fie surpriza! Ce grasunel e bebelusul! Apropo,rezultatele analizelor au iesit bune,nu? Mie pe 3/09 imi ia sange.

in 27 saptamani ,DPN 21 Nov, http://photos.yahoo.com/madachan2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

Madachan rezultatele analizelor la sange sunt bune,multumesc lui D-zeu.am intrebat si eu doctorul in leg cu imbatranirea placentei din cauza kg-melor in plus si mi s-a spus ca un mare rol in are si factorul ereditar nu numai kg in plus.sunt persoane care nu se ingrasa mult dar placenta le imbatraneste fff devreme.Madachan tu i-ai vazut baietelului tau"punguta"(cu doi bani?

octy 30 sapt DPN:29oct

http://photos.yahoo.com/octyb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madachan spune:

quote:
Originally posted by onitza

Madachan, daca nu sunt prea indiscreta, te-as mai intreba daca ti-a fost foarte greu sa-ti gasesti serviciu in Japonia? Cat ai lucrat si in ce domeniu.
Multam, daca te feresti raspunde-mi pe mesaj privat.

Onitza
DPN - 8 decembrie
Municipal, dr. Corina Grigoriu
http://community.webshots.com/user/fix_indiferent

Mi-a fost chiar foarte usor.Sau poate am avut eu noroc. Am lucrat la aceasi firma unde e sotul angajat.Si la fel lucreaza si sora mea cu sotul(sunt si ei aici).Eu si sora nu avem(aveam) contracte la firma respectiva ,doar sotii nostrii. Este o firma de export motociclete,au in Romania reprezentanta.
ONITZA,nu regret nici o clipa acesti 3 ani. Suntem multumiti. Adevarat toate sunt scumpe aici,dar sunt si salarii pe masura.Inca nu ne-am gandit ce-o sa facem acasa,poate o micuta afacere,ceva....

in 27 saptamani ,DPN 21 Nov, http://photos.yahoo.com/madachan2002

Mergi la inceput