o cafea buna!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samila spune:

Mamica dulce aceasi reteta pentru cafea la ibric o folosesc si eu de ani de zile. Si e tare buna cafa asa facuta.mmmmmm!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:

fetelor, deja-mi curg balele pe tricou. Eu stiu asa despre cea mai buna cafea:
- obligatoriu ibric (normal,curat)
- zaharul la sfarsitul sfarsitului
- se combina 2 soiuri de cafea (eu folosesc una mai "arsa" si una prajita mediu, e plin in comertz de toate felurile, si cafegii/gioaicele le deosebesc dupa culoare si miros)
- mediu de tare, eu folosesc 2 liguritze cu mare varf la o cana normala (nu stiu cat are o cana - 200ml??).
Daca vrei cafea adevarata turceasca, cu zatz si caimac (pui cafeaua in apa clocotita dupa ce ai stins focul)
si daca nu vrei sa fie pipi de arici nu pui nici lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Mie imi place cea cu esenta de migdale. Pun cativa stropi in apa rece inainte sa fiaraba. E un deliciu.

Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:

da..ce bun cu esentza de migdale... e beton si cu rom, dar nu cu oricare.

Vera si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Vad ca va pricepeti asa ca sa va arunc si eu o intrebare: cum se face cafeaua greceasca? Adica acea cafea care iese groasa si foarte nisipoasa, fetele care au baut pe acolo sigur stiu la ce ma refer... Cum trebuie sa fie rasnita? Astia la magazin au niste categorii, dar eu nu ma pricep... Cu cea rasnita pentru ibric nu iese asa buna...

Asa... si cum se face espresso? Se poate face si la ibric, cu o cafea speciala, sau trebuie musai masinarie? Mie imi place cat mai tare si mai scurt, din ala de nu are loc nici lingurita in cana .

Cat despre tipul cafelei, din ceea ce se gaseste in ro mie cea mai buna mi se pare Lavazza . Eu iau din cea rosu cu argintiu, cea mai ieftina, ca si asa e f scumpa .

Dana si Stefania (27.06.2003)
-----------------------------------------------------
"Life has more imagination than we carry in our dreams".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Fetelor, mie cafeaua imi face rau, da rau de tot!!! Si totusi citind tot ce a-ti scris, am sa fac o cafea ......pentru sotu' !
P.s. sotu' va transmite felicitari si sarutari de maini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta Nicolae spune:

Fetelor am si eu o reteta buna de cafea,e de la soacra-mea.Mie imi place foarte mult cafeaua la filtru cu lapte.Cand m-am dus la soacra-mea,am zis ca eu nu beau cafea decat la filtru.Ea mi-a zis sa gust din cafeaua ei,am gustat si era minunata,o aroma deosebita.Aceeasi cafea pe care eu o beau la filtru.Cum se face?
Intr-o cana de ceai pune 2 lingurite de cafea,2 lingurite de zahar,fierbe apa,toarna in cana mesteca si o lasa putin sa se lase zatul.
Are un gust si o aroma deosebita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna2002 spune:

eu beau cafeaua facuta intr un fel de ibric format din 2 parti care se demonteaza. In interior se afla o sita care se scoate si ea si in vasul de jos se pune apa..apoi se pune sita in interiorul careia pun cafeaua..multa. Apoi insurubez partea superioara a <<ibricului>> si il pun pe foc. E gata in 5 min si e buna rau. UN avantaj ar fi acela ca nu conteaza foarte mult ce fel de cafea se foloseste. Eu o beau cu lapte.fetele.

danna2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

quote:
Originally posted by danna2002

eu beau cafeaua facuta intr un fel de ibric format din 2 parti care se demonteaza. In interior se afla o sita care se scoate si ea si in vasul de jos se pune apa..apoi se pune sita in interiorul careia pun cafeaua..multa. Apoi insurubez partea superioara a <<ibricului>> si il pun pe foc. E gata in 5 min si e buna rau. UN avantaj ar fi acela ca nu conteaza foarte mult ce fel de cafea se foloseste. Eu o beau cu lapte.fetele.

danna2002



cafea italiana ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna2002 spune:

Merci ca mi ai spus cum ii spune cafelei astfel obtzinute nu de alta dar cand ma intreaba cineva despre cafea staeam si explicam o juma de ora cum e cu <<ibricu>> meu.

danna2002

Mergi la inceput