o cafea buna!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns schuster laura spune:

Hallo fetelor amatoare de Cafea!
Am vazut subiectul si m-a incintat ca si eu sint o mare amatoare a cafelei.
Si mie imi merge ca si fetelor care nu mai sint in Ro am uitat ca exista cafeaua la ibric.
Acum citind despre o cafea buna o sa-mi cumpar cu prima ocazie la cumparaturi un IBRIC DE ALAMA cica este cel mai bun sa fierbi o cafea aromata.
Sotul meu bea cafeaua fara zahar de citiva ani si mi-a spus ca gustul cafelei este mai pur daca nu o indulcesti si de vre-o citeva luni sint si eu amatoare de cafea fara zahar si intr-adevar daca bei cafeaua fara zahar poti sa-ti dai seama intr-e calitatea cafelelor mai bine.
Incercati fara zahar este mai sanatos si in acela-si timp si diuretic.
Dar un lucru important:
Cafeaua transporta apa din corp de acea la fiecare consum de cafea este f.necesar sa bem un pahar de apa.
Laura si Fam.


schuster laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mispas007@yahoo.com spune:

Sa va impartasesc secretul cafelei mele. Puteti sa-i spuneti cafeaua puturosului, am invatat s-o prepar acum sase ani de la nasul meu care este neurochirurg si care este vesnic pe fuga, si de atunci numai asa o bem. Procedam in felul urmator : apa (chioara) se fierbe in ibric de care vreti voi sau craticioara, cantarola, orice, recipient curat sa fie! Se ia cana ... mare, de ceai, in care se pun trei lingurite (fara zgarcenie...mai cu varf, asa...) de cafea buna si una lingurita si jumatate de zahar. Se amesteca cele doua pulberi si peste ele se toarna apa clocotita (musai). Amesteci repede si bine si lasi la decantat. Adaugi cateva picaturi de apa rece in fiecare cana ca se accelerezi decantarea, te mai invarti prin casa cam zece minute - un sfert de ora, iti faci patul, iti stergi bocancii, ma rog... si dupa aia poti sa-ti bei cafeaua care este taaaaaare buna. Astea sunt cantitatile mele, voi puteti, prin incercari repetate, sa le adaptati nevoilor personale. Cafeaua (eu prefer Jacobs verde), dupa ce desfac pachetul mare o pun in cutie metalica la frigider pentru pastrarea aromei. Tine! Sa-mi spuneti cum vi s-a parut!
Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Cafea cu hel( cardamon) ati baut? E geniala.............

Sabina & Sofia Galagia



Subscriu si merge de minune la o sheesha/narghilea cu tutun aromat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

mai fetelor , dar rom in cafea nu pune nimeni?

Mie imi place aia in care pui cafeaua de la inceput, in apa rece, si o lasi sa fiarba la foc mic, amestecand din cand in cand.
Apoi pui un pic de rom si e suuper.

Asta e reteta de la tata, care a fost barman toata viatza, pe vremea cand nu existau expresoarele.

Hmm, ce pofta imi este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Am invatat si eu de la un amic care era bautor mare de cafea sa fac cafea buna si tare.
Pun in cana doua lingurite de cafea si una de zahar,pun peste cafea apa clocotita si acopar (sau nu daca ma grabesc) cu farfuriuta .Dupa un minut amestec cu o lingurita rece(se mai lasa din zat).E super,daca nu te deranjeaza ca e mult zat in cana..!

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Findus spune:

La soacra-mea am baut o cafea grozava facuta la un filtru obisnuit insa ... cu apa de la fantana .N-as fi crezut ca va fi de la apa asa o diferenta.
Iar o alta cafea grozava iasa la noul sistem de filtru "Senseo Kaffemaschine" Philips care functioneaza nu cu cafea macinata ci cu niste Kaffepads, ca niste cubulete.A nu se confunda cu Espresso .
Insa cafeaua e grozava , ce aroma !!!!!! Hai , ca mor de pofta si e prea tarziu sa beau una ca dupa aia nu dorm la noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geut spune:

Fetelor, ati baut vreodata cafea facuta la filtru pe aragaz? Am avut un filtru rusesc cu doua cescute in miniatura, la care faceam o cafea minunata. Din pacate, i-am ars garnitura, pentru ca am uitat odata
sa-i pun apa si acum nu mai functioneste. Dar imi aduc aminte cu mare placere de cafeaua pe care o faceam atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittutza spune:

quote:
Originally posted by mispas007@yahoo.com

Sa va impartasesc secretul cafelei mele. Puteti sa-i spuneti cafeaua puturosului, am invatat s-o prepar acum sase ani de la nasul meu care este neurochirurg si care este vesnic pe fuga, si de atunci numai asa o bem. Procedam in felul urmator : apa (chioara) se fierbe in ibric de care vreti voi sau craticioara, cantarola, orice, recipient curat sa fie! Se ia cana ... mare, de ceai, in care se pun trei lingurite (fara zgarcenie...mai cu varf, asa...) de cafea buna si una lingurita si jumatate de zahar. Se amesteca cele doua pulberi si peste ele se toarna apa clocotita (musai). Amesteci repede si bine si lasi la decantat. Adaugi cateva picaturi de apa rece in fiecare cana ca se accelerezi decantarea, te mai invarti prin casa cam zece minute - un sfert de ora, iti faci patul, iti stergi bocancii, ma rog... si dupa aia poti sa-ti bei cafeaua care este taaaaaare buna. Astea sunt cantitatile mele, voi puteti, prin incercari repetate, sa le adaptati nevoilor personale. Cafeaua (eu prefer Jacobs verde), dupa ce desfac pachetul mare o pun in cutie metalica la frigider pentru pastrarea aromei. Tine! Sa-mi spuneti cum vi s-a parut!
Madalina



Aferim, soro! Iese bestiala cafeaua asa... cu, sau fara bocanci facutzi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Eu beau cafea multaaaa!!!Pentru ca imi place!!!mai stiu oameni care daca nu beau cafeluta dimineata sunt nebuni de cap,nu simt nevoia,dar gustul e delicios!!

si eu o prefer tot la ibric,in romania cu zahar,in germania cu lapte,cu exceptia zilelor de dor cand intr-adevar savurez o cafea buna!...abia astept sa vina dimineata!!
DAR!!in germania sunt mai comda si o fac la filtru si pun lapte (ca zahar in cafea la filtru....bleah!!!)

Reteta la ibric:pun in ibric cu cana,cate vreau sa.mi iasa,plus o juma' de ceasca rezerva.
Cand bulbuceste pun cafeaua-doua lingurite pline pe cana,plus inca putina.
pun zaharul,cate o lingurita pe cana.
o las sa fiarba bine bine ,ridicand ibricul cand da in foc,de vreo 3 ori.
apoi cateva picaturi de apa rece (sau asez ibricul in chiuveta si dau drumul la apa rece pe langa el.

la filtru:
tot cu cana cate vreau sa-mi iasa,plus doua lingurite pe cana.


http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

fetele...zilele astea cat n-a mers DC-ul am baut numai cafea la ibric
pentru iubitoarele de cafea solubila(ness)sa va dau o reteta mortala!!

intr-o cana (de aia mare,de ceai) puneti vreo 2 linguri de ness si tot atata zahar tos (sa fie omogena combinatia in cana,cat zahar,atata ness)

puneti la fiert lapte si cand e fierbinte puneti in ceasca putin cate si frecati pana se face o pasta de culoarea caramelului,cu spuma.(daca puneti prea mult lapte nu mai iese)

cand e laptele fiert il puneti peste si amestecati usor-usor...e UN DELICIU!!!!!!
e dulce si tare..si pentru amatoare un strop de amaretto .. e orgasmic,ce s-o mai lungesc!!

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0

Mergi la inceput