Nunta dupa bebe

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Ankalaura eu pe 20 aug fac 10 ani de cand sunt impreuna cu sotzul meu,avem un baiat de 8 ani si o fetita de 6 luni si abia acum 3 saptamani am facut cununia religioasa,si ce daca,m-am simtzit excelent ,cu toate ca multe lucruri n-au fost asa cum mi-am dorit,dar ,asa a fost sa fie,eu zic sa discutzi franc cu mama ta si daca nu ajungeti la nici un rezultat,las-o balta si bucurate de evenimentul ce va sa vina.N-o lasa sa-ti intunece unul din cele mai frumoase evenimente din viatza.

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

pentru voi, toate!
Incepe sa ma prinda curajul... Of, sper sa rasuflu usurata dupa ce trec toate, sa vad ca a fost frumos!
Am ajuns si la o concluzie: cu mama oricum nu se poate vorbi. despre nimic. Daca ceva nu-i convine, tace, este absenta, ba chiar ma face sa imi pierd si argumentele... nefiind un dialog. Am mai incercat sa discut cu ea,... degeaba! Cred ca va trebui sa ma consolez cu ideea, si sa merg inainte si gata! Totusi, e pacat. Mai ales ca pe noi drumurile ne-au purtat departe de casa.
Si, pana la urma, noi am tot incercat sa facem si cununia religioasa, nunta, dar tot din cauza buletinului nu -sa putut. Am zis macar la botez, poate ne citeste si noua popa ceva.. N-a vrut, ca n-aveam certificatul de casatorie. Dupa aia, soacra-mea a zis ca nu e chiar asa (ea stie mai bine cum e cu biserica...) ca preotul de la ei ne-ar fi citit...
Papusica mea are deja toaleta, avem rochita din Spania, de catifea de culoare trandafir putred si cu danteluta... E o papusa! Ieri am inceput sa ma interesez si de verighete, si in prma sambata libera, cred ca o sa-l iau pe ovidiu de manuta si o sa ne alegem un model.
Ba, mi-am ales si un inel, da' el inca nu stie... Da' vad eu cum il fac sa mi-l ia
Fiti fericiti!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Casa de piatra si o nunta ca-n povesti!iar papusei tale sa-i dea Dumnezeu parinti sanatosi si voiosi si fericiti.

Parerea mea e ca mama ta se comporta asa din cauza distantei care a fost intre voi atata vreme.Clar nu e deloc un motiv plauzibil dar se intimpla.Am inteles ca fratele e inca in acelasi oras cu mama.
E o posibilitate, si oricit ai incerca sa nu le pui la suflet stiu cit de tare doare.
Dar trebuie sa mergi inainte si de dragul fetitei si al sotului sa fii fericita, zimbitoare si optimista.


Va fi bine!

Emilly & Ilinca (26 ian.2004)
http://img.photobucket.com/albums/v97/Lepricon/Emilly/InMerrionPark.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v97/Lepricon/Emilly/Rosmere6net.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobi spune:

baietelul nostru are deja un an si 2 luni si nu suntem "oficiati" nici intr-un fel. ne cununam civil anul asta in noiembrie, iar nunta o facem la anul in iunie cand bebitu va avea 2 ani.
nu mi se pare deloc un "fel de nunta" (singura chestie ca nu vreau rochie de mireasa clasica, dar imi voi pune manusele si voal - insa asta este strict legat de gusturi nu de prejudecati), suntem super entuziasmati, vorbim de verighete, vrem sa facem o super nunta la munte la cabana cu porci la protap, va si suuuper, nimeni nu are voie sa-ti spuna altfel, daca e o casatorie cu adevarat din dragoste. e tot ce conteaza!!!

casa de piatra, bucurati-va din plin!!!

bobi si bb andi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_noemi spune:

cam asa cum procedeaza mama ta, cam asa face si a mea. asta e! si la noi bb a venit fara casatorie, noi am fost mai originali, ne-am casatorit civil intr-o joi(ca tiganii, cum au ras unii), n-avem inca nici verghete, eram cu carutul cu bb Erik si 2 prieteni de-ai nostri martori, dupa am fost la restaurant si gata! bineinteles, ca am avut si comentariile de rigoare de la mama: cum ca aratam ca doi saracuti, ca de ce nu avea calin costum si eu nu stiu ce drac de costumatie...sincer, asta e parerea lor, sa fie sanatosi ca nu m-au ajutat nici macar cu un sfat, si pe calin nu pot sa-l sufere, din diverse motive, pe viitorul meu cumnat il tot lauda ca uite ce face si drege, ca uite sor-ta ce face si drege si ca noi credeam cu tu vei face si drege...cum sa-ti spun tot felul de "incurajari" din astea, intr-un cuvant i-am dezamagit, desi culmea nu mi-au spus nicioata ce asteptari au de la mine, sau daca le convine ce fac sau nu...dar, ii iau asa cum sunt si sanatate. soacra-mea, care ne-a ajutat in toate demersurile noastre, s-a declarat socata de comportamentul lor! na, ca i-am parat!
ia lucrurile asa cum sunt, bucura-te de ca sunteti o familie fericita si ca sunteti sanatosi! daca poti, spune-i mamei tale ce simti, dar fara cearta si scandal, daca intelege bine, daca nu, iar ASTA E!
va doresc numai fericire!

Oana si bb Erik
http://community.webshots.com/user/oana_noemi
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Oana: pe bune ca mama ta foloseste cuvantul SARACUTI??? HA HA HA. Si mama mea. Mai foloseste cateva cuvinte din astea.... specifice.
Emilly: fratele meu e si mai departe: e in Spania de cativa ani. Insa noi am cam fos "fata tatii" si "baiatul mamii".
In principiu, rezultatele mele au fost mai "vizibile" decat ale frateui meu, deci la noi nu e o "dezamagire" din partea vreunuia dintre noi.
Dar ceea ce ma mira este ca ea nu vede diferentele pe care le face intre mine, familia mea si nunta noastra, si fratele meu, viitoarea mea cumnata si nunta lor.
Eu, cand vom avea al doilea bebe, sper sa fiu impartiala, sa ii iubesc la fel, sa ii tratez la fel....
Si mai cred ca atitudinea asta a mamei mele e si din cauza faptului ca este o persoana conservatoare, destul de rigida in gandire... Iar daca pe Ovidiu nu l-a placut de la inceput... mai greu sa isi schimbe parerea acum!
deci spatele drept, fruntea sus si piaptul inainte.
PLUS DE ASTA: IN SEARA ASTA MA DUC SA VAD ROCHIA DE MIREASA!



Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Draga Anca, daca te consoleaza cu ceva pe lumea asta mai sunt cupluri ca al tau si parinti ca mama ta. Eu mi-s un exemplu viu. Ne-am cunoscut in mai 2002, in iulie 2003 s-a nascut David si ne-am cununat civil, cu chiu cu vai( tot lipsa de timp) in iulie 2004. Parintii nostri nu sunt din Bucuresti dar zau ca nici nu le duc dorul.Nici mama nu-l agreaza pe consortul meu si automat nici familia lui nu-i este deloc la suflet, asa ca ajuns la concluzia ca decat sa stau tot timpul in garda si sa parez intepaturile ei mai bine se vad cat de rar pot.
Nunta o sa facem si noi la anul, dar in cazul meu, nunta asta este un cadou pentru socrii mei, oameni simpli de la tara care tin la traditii si traiesc cu frica lui Dumnezeu.

Bibi si David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_noemi spune:

hi, hi, anka, pe bune, mamicile noastre fac un tandem reusit! si sor-mea e si mai departe e plecata in canada si s-a realizat, iar cumnatu a facut MBA si sunt realizati, pe cand al meu sotz are o perioada mai proasta cu jobu'! Doamne fereste, sa nu ma intelegi gresit, eu tin mult la sor-mea si cumnatu' chiar e un tip super si noi nu suntem in competitie, dar ma irita tratamentul la care ma supune maica-mea!
eu nu am facut nunta pentru ca mi-am facut un car de nervi si am ramas foarte dezamagita cu botezul lui fiu-mi unde au fost doar 20 de oameni! dar o nunta! desi sincer, mi-ar place sa fiu mireasa, sa am rochie, etc...
va doresc mult succes!

Oana si bb Erik
http://community.webshots.com/user/oana_noemi
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_noemi spune:

sunt un pic off topic: ankalaura vad ca papusa ta e nascuta in august 2003 ca si bb erik: te invit in "clubul scutecelor" la "bebelusi de august septembrie 2003" si vorbim de toate acolo! te pupam si pentru papusa eliza de la erik!

Oana si bb Erik
http://community.webshots.com/user/oana_noemi
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Oana - chiar ca este deja amuzant! Nu numai ca mamicile noatre sunt "asemenatoare", dar chiar asa si cu botezul??? Hahaha! Si noi am patit la fel! Din pacate, am ramas cu o amintire nu tocmai placuta. Am rugat sa ni se confirme, ni s-au confirmat 35 de persoane, si au venit... 27! Nu pare mare diferenta, la prima vedere, dar pe mine lucrul asta m-a dezamagit!
Sper la nunta sa nu patim acelasi lucru! Voi de unde sunteti?
Si apoi, voi de ce sa nu faceti nunta? Iti spun eu, daca EU pot, inseamna ca oricine poate! Gandeste-te ca la noi mai sunt doar 2 luni, si eu inca nu sunt... entuziasmata! Dar eu am "un defect" - trec eu peste el...
Ia sa aud ca si voi v-ati hotarat! Si in fond, de ce sa nu avem si noi petrecerea noastra?

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput