Nunta dupa bebe

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_noemi spune:

nu voi face nunta, in sensul ca nu vreau petrecere la restaurant pentru ca mi-ar place sa o organizez intr-un anumit fel si nu imi permite buzunarul! in sensul ca as face o nunta fara dar si la un restaurant cu servicii si mancare foarte bune si nu pot sa fac asa. avem noi ceva deosebit in cap si daca ne ajuta Dumnezeu, si o sa ne ajute, ca nu ne-a lasat niciodata, asa vom face!
plus ca ma enerveaza sa aud chestii de genul: "ma asteptam la mai multa mancare, sau as fi vrut nu stiu ce muzica, etc" sau mai stiu eu ce pretentii, cum mi-au auzit urechile dupa botez!
eu stiu ca nu ai cum sa ii multumesti pe toti si ca de fapt e petrecerea mirilor, dar pe mine nu ma multumeste treaba asta si e prea mare bataie de cap. astea sunt motivele mele, voi daca v-ati hotarat sa faceti o treaba, eu zic sa o faci cu entuziasm si sa te bucuri cat mai mult de petrecerea voastra! chiar daca unii mai carcotesc pe la colturi, tu mergi pe drumul ales!
inca o data: mult succes!

Oana si bb Erik
http://community.webshots.com/user/oana_noemi
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Anca, pana la urma cum a ramas cu rochia de mireasa. E de imprumut au ba?
Si ? Cum e?

Bibi si David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Buna pranzul tuturor!
Gata, am rezolvat cu rochia de mireasa! Cred ca este cea mai buna solutie, si as zice cea mai economica.... Pentru ca din pacate nu ne permitem sa facem cheltuieli prea mari...
Este foarte frumoasa, de tafta, cu un jupon de tul de culoarea trandafirului putred, dedesubt, iar pe "fustone" sunt cusuti din loc in loc trandafiri (par usor ofiliti, seamana cu florile naturale uscate), iar in fiecare trandafiras fusta e adunata, asa, intr-un pliu fistichiu. Partea de sus este pe corset, cu bretelute, cu doi trandafirasi, unul in decolteu () si unul intr-o parte. Voalul este asortat, cu aceiasi tradafirasi prinsi in tul. Este foarte frumoasa, si mi-a dat-o cu imprumut o prietena a mea, care a facut nunta anul trecut. Asa ca ii multumesc din suflet!
Si voua la fel!
Va pup!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobo spune:

Un singur lucru vreau sa-ti spun. Noi ne-am cununat(religios) in facultate. Nu aveam bani. Noroc cu bunica sotului(Dumnezeu s-o odihneasca!) care i-a dat bani de verighete, ca soacra mea nu a vrut sa auda de cununie, iar sotul meu a vrut neaparat sa fie luate de el verighetele, nu de ai mei, si mi se pare normal.
Verighete pe care soacra mea le-a catalogat drept "saibe".
Cununia religioasa am tot amanat-o, tot din motive de soacra, insa dupa patru ani, cand eram amandoi pe salariu am zis ca gata, e momentul. Bine inteles ca socrela mea a avut iarasi de comentat ca "ce ne mai trebuie nunta?"
Ideea este ca dupa patru ani de trai in comun, nici eu nu mai credeam ca o sa fie altceva decat o formalitate, si totusi am fost atat de fericita si emotionata cum nu am mai fost niciodata pana atunci. Ulterior am simtit ceva si mai puternic cand l-am avut pe Dragos.

Ankalaura, stiu ca e neplacuta situatia, insa trebuie sa mergi inainte si gandeste-te doar la voi trei. Eu nu cred ca pe mama ta o deranjeaza ordinea evenimentelor din viata ta. Ci pur si simplu asta este un pretext pentru faptul ca nu va poate ajuta si cred ca se simte prost pentru asta.
Incearca sa discuti cu ea in continuare despre fericitul eveniment pentru a simti si ea cat esti de entuziasmata. Nu vad ce mama nu se va bucura de fericirea propriului copil. Daca totusi nu reusesti sa intri in dialog cu ea, bucura-te alaturi de sotul tau si nu te mai gandi la asta.

Multa fericire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Anca, daca te consoleaza, ai vazut ca nu esti singura care face nunta "altfel" decat majoritatea membrilor societatii.
Si eu voi avea, spre dezamagirea parintilor care asteapta de 10 ani sa-mi faca nunta si mai ales spre dezamagirea soacrei, o nunta altfel.
Pentru ca daca era dupa noi nu ne casatoream inca, desi nu avem bebe deocamdata. Dar a intervenit o oferta de job irezistibila pt mine si a trebuit sa-mi fac valiza si sa plec din tara si asta repejor. Fiindca formalitatile administrative necesare pentru a ma urma si partenerul meu de viata in noua tara se simplifica foarte mult daca suntem casatoriti cu acte in regula, ne-am hotarat pe loc.
Cum saptamanile astea sunt dedicate organizarii la noul loc de viata, cum pun treburile in ordine cum alerg la Bucuresti si aranjam sa ne casatorim.
Nu suntem nici unul din Bucuresti, asa ca parintii trebuie sa vina de la distanta daca vor sa nu rateze momentul. Desigur nu-s fericiti cu solutia aleasa de noi dar la urma urmei e casatoria noastra!
Si pentru ca nu am timp de alergatura am simplificat totul la maxim: adica rochia de mireasa va fi una pastel, de voal de la Levintza, buchetul de mireasa va fi un buchet de margarete, de la starea civila mergem direct la biserica din cartier unde preotul ne cunoaste, doar am stat 6 ani acolo, si de la biserica aranjez cu un restaurant mic si cochet sa primim invitati prietenii care vor veni la eveniment.
Parintii-s bineveniti daca vor sa vina! Ajutor financiar de la ei nu asteptam si petrecerea de nunta nu-i cu dar. Vrem doar sa impartasim fericirea noastra cu prietenii care daca-s prieteni adevarati o sa vina daca nu... atata paguba.
Eu am de gand sa ma las in voia momentului si sa ma simt bine! Doar e clipa mea nu momentul mamei mele care a visat sa-si vada toate neimplinirile ei implinite in nunta mea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacn spune:

Draga Anca,

Eu sunt o foarte fericita viitoare mamica. Alexandru se va naste la inceputul anului viitor si e singurul lucru la care ma gindesc de citeva luni bune. Nu sunt casatorita, insa o s-o "aranjam" si pe-asta, mai mult de dragul parintilor prietenului meu. Ceva cit se poate de simplu si fara nici o rochie sofisticata. Daca era dupa mine n-as fi avut niciodata timp. Inteleg si ma bucur mult pentru toate cele care abia asteapta sa se casatoreasca si viseaza la ziua nuntii ani de-a rindul. Eu n-am fost asa si nici nu vad de ce sa-mi para rau ca sunt diferita. Ma bucur pentru ele, insa nu mi se pare normal sa-mi pun toate sperantele intr-o singura zi. Fericirea, recunostinta, grija, emotiile, toate sentimentele frumoase din ziua casatoriei formeaza dupa parerea mea o stare care ar trebui sa dureze toata viata. Ceva diferit e fara indoiala nasterea baietelului meu.

Despre parinti o sa-ti spun numai un singur lucru. Ai mei si-au vindut apartamentul ca sa-i cumpere masina fratelui meu. De la data la care s-a urcat in masina n-a mai venit sa-i vada. Mama-i dadea zor sa-si vinda si casa ca sa-i cumpere lui casa. Am intepenit de frica. Nu ca n-as avea grija de ei, tin la ei enorm cu toate greselile pe care le-au facut si continua sa le faca. Insa nu-i pot judeca, cel putin nu atita timp cit nu mi-am crescut proprii copii si nu stiu ce inseamna toate sentimentele pe care ei le incearca. Atit. Te pup, ai incredere mai ales in tine, in sotul tau si-n copilul tau si nu-i lasa pe ceilalti sa-ti strice bucuria. Altfel sa stii ca sunt multi alaturi de tine.

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Uite ca citint mesajul Elenei, am avut o "revelatie". Cred ca si asta e un aspect: eu n-am visat inca din copilarie la momentul cand voi fi mireasa. Ci la momentul in care voi fi mama. Si mi-am zis: intr-adevar! Asa este! M-a preocupat mult mai mult cum va fi ca mama. Am avut o amica in copilarie care visa la ziua cand va iesi la pensie!
Deci,... fiecare e cu bazdacii lui! Hi hi hi!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns any si stefi spune:

Bine v-am gasit!
Tin sa-ti raspund,pentru ca am trecut si eu printr-o situatie similara.Am o fetita de 4 ani,iar nunta am facut-o cand fetita avea 2.Sa sti ca m-am simtit mireasa.Nici pe noi nu ne-a ajutat nimeni,ne-am facut totul singuri;important este sa va intelegeti voi doi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

draga mea,

sa iti spun cum a fost la noi, ne-am casatorit legal in 98 si am facut numai cununie civila, din lipsa banilor.
in iunie 2002, am botezat-o pe Diana si odata cu acest botez am facut si cununia religioasa si nunta.
a fost super!
rochia a facut-o la o croitoreasca din oras si m-a costat foarte putin in comparatie cu una cumparata si a fost foarte apreciata!
Eu iti tin pumnii!!!

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput