Nunta dupa bebe

Nunta dupa bebe | Autor: ankalaura

Link direct la acest mesaj

Am o problema.
Noi suntem impreuna, desigur, avem casa, tot tacamul, avem si bebe (deja stiti), si asta de ceva vreme - bebele mai de un an...
Sigur ca ne iubim, nu am facut bebe din greseala, samd...
Nu ne-am cununat - nici oficial, si deci nici la biserica. Au fost motive "birocratice", sa spunem asa... N-avem inca buletine de Bucuresti, de unde suntem noi nu am putut din cauza de du-te / vino etc...
Ei, asta n-ar fi nimic. In sfarsit, pe 30 octombrie am fixat nunta. Dar nu sunt deloc... excited, cum s-ar spune. Am fixat restaurantul, am facut contractul, dar doua lucruri ma nelinistesc:
1. pe mama mea nu pare ca o preocupa. Zice ca e "un FEL de nunta". Ca o nunta se face inainte, ca toate vin la randul lor, si ca e anapoda asa. Si ca oricum ei nu au cu ce sa ne ajute. Dar noi nu vrem sa ne ajute, ca stim ca nici ai mei, nici ai lui nu au cu ce. Dar macar sa ma intrebe ce si cum. ce am mai facut... etc. Nici de verighete, nici de meniu, nici de invitati, nimic! Ma face sa ma simt prost chestia asta, si nici mie nu imi mai vine sa deschid subiectul!
2. este un aspect practic: si eu si el, nu suntem din Bucuresti. Prieteniile din orasele de origine, s-au cam dus. Aici, fiecare cu oprobleme, s-au rarit si prieteniile. Mai ales de cand e bebe, cei FARA bebe au inceput sa dispara.... Ca la noi nu se mai fumeaza in casa, ca noi nu mai putem iesi asa des, etc.... Si la botez, am insistat sa avem confirmarea. Si totusi, au fost care ne-au confirmat, si nu au venit. Nu va povestesc ce era sa se intample, ca stiti si voi la ce ma refer.
Imi adun gandurile, si imi spun ca eu trebuie sa ma bucur de nunta mea, ca nu am de ce sa am emotii, ca nu trebuie sa ma intereseze ca vecinii vor fi probabil socati sa ma vada mireasa... Eu nici nu vroiam sa ma imbrac mireasa, dar Ovidiu a spus ca atunci n-ar mai fi nici o diferenta intre mine si o invitata oarecare... Si are dreptate.
Pe de alta parte, nici bani nu avem prea multi, nu o sa facem prea mare tam-tam. vreau ceva discret, pentru sufletul nostru.
Dar credeti ca dupa ce ai un copil, nunta e UN FEL DE nunta? Presupun ca mai sunteti in situatia mea. La voi cum a fost?

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

draga mea, nu este drept sa gandesti asa !!!
Poti sa fi mireasa in orice moment al vietii ! Nu exista niste reguli dupa care trebuie sa traim !!
Eu am stat cu sotul meu ( am locuit impreuna ) 6 ani inainte sa facem nunta ! Nu ne gandeam la chestia asta ! Ne era bine si gandeam ca asta este o grija in plus ! Apoi totul a avenit de la sine..dupa nunta unei prietene , care a avut loc anul trecut, ne-am gandit si noi...ce ar fi ???
Am inceput aranjementele si cu 5 luni inainte de nunta am aflat ca sunt insarcinata si ne-am bucurat tare mult.

Chiar daca am fost si mireasa si mamica ( graviduta ) m-am simtit foarte bine si intr-adevar a fost ziua noastra ! Acum o asteptam pe Alexia si suntem tare mandrii ca am reusit sa ajungem aici, pentru ca daca am fi " programat " totul ca la carte, sigur nu am fi fost fericiti, am fi trait doar dupa niste tipare..

Lasati-va parintii in pace daca nu vor sa se implice. Vor descoperi cu totii, la un moment dat, adevarata valoarea a familiei voastre !

casa de piatra si multa, multa fericire

cristina 28 saptamani, DPN 3 NOV, Dr. Marian Iliescu - Filantropia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu am fost la o nunta la care mirii aveau deja o fetita de 3 ani. Nu a fost cu nimic diferit fata de o nunta obisnuita. A venit si fetita la un moment dat, ne-am mai jucat si cu ea...
De ce sa fie diferit? Chiar imi amintesc ca a fost o nunta foarte frumoasa!
Casa de Piatra! Si nu te mai uita tu ce zice mama...las-o sa zica ce vrea...probabil ca e vorba de mentalitati diferite...nu te supara pe ea...
Sa va distrati bine si sa va iubiti!

Adina + Olivia Karla 04.03.2004
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Eu nu sunt in situatia ta in sensul ca nu am bebe dar chiar daca l-as avea cred ca la fel de entuziasmata as fii ca si acum in pregatirea nuntii mele. Am citit ce ai scris si la "rochie de mireasa de inchiriat" si mi-am dat seama ca nu esti prea entuziasmata. E pacat pui! E pacat pentru ca este o zi unica in viata oricarei femei mai ales ca esti la prima. Nici nu-ti doresc o a-2-a ! Si mai ales gandeste-te la papusica aia mica ce frumoasa va fi ea imbracata in miresica la nunta lui mami si-a lui tati. Trebuie sa te aduni...nu stiu..incearca sa-ti iei concediu si nu te mai gandi atat la mama sau la soacra... ca nu stiu ce nu te intreaba. E normal sa te doara.. sa iti doresti sa fie altfel.. sa fie si ele un pic "implicate" dar stii cum.. ele sunt de "moda veche" in sensul ca mai intai nunta si apoi copchii... pai deh! Ca asa se facea pe vremea lor! Nu stiu.. mi-e ciuda sa te vad asa... iar daca nu simti TU ca trebuie s-o faci mai bine n-o face decat sa te casatoresti asa... ca sa intri in randul lumii... Si daca ai nevoie de PRIETENI la nunta nu e nevoie decat sa faci o strigare aici pe forum... eu una ma duc oriunde sunt invitata!
Asa ca eu zic sa te mai gandesti.. de fapt sa te mai analizezi putin si sa te aud strigand in gura mare "fetelor ma marit!!! sunt fericita!"

Pupici si sa fie intr-un ceas bun!

Roxxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

UN FEL DE NUNTA original veti avea voi!
Lasa-ti parintii in pace, au o varsta la care trebuie suportati sau au momente cand nu se adapteaza nevoilor noastre!
Mergi inainte, imbracate mireasa, face-ti tot ce ati programat ca nu este nimic deplasat din ce ai spus tu.
Casa de piatra! intelegere si sanatate va doresc!

CriXia
http://community.webshots.com/user/crixia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Va multumesc pentru incurajari! Sper sa-mi treaca, si sa ma pot bucura cu adevarat de nunta noastra!
Totusi imi este greu. Stiu ca mama nu l-a vrut pe Ovidiu, de la inceput nu l-a placut, desi ar fi trebuit prima sa vada cat de minunat este el, cat de frumos se poarta si cu mine si cu fata, cat de mult ne iubeste si cat de mult ma ajuta, in tot ce fac! Mai ales ca 7 luni s-a mutat practic la noi, dupa ce am nascut, si ne-a ajutat!. Acum, il "accepta". Atat. Nu cu bratele deschise.
Parintii lui, din contra. desi nu au cu ce sa ne ajute, de cate ori vorbim la telefon, ne intreaba cum mai stau lucrurile cu nunta.
Pentru ca el e din Bacau, eu din Constanta si noi... la Bucuresti, parintii nostri nu s-au cunoscut inca. Mereu au fost astfel de situatii... ca nu s-au intalnit! La botez doar, parintii mei l-au cunoscut pe tatal lui Ovidiu, pe sora si pe fratele lui.
Acum, pe 20, mergem la ai lui cu fata. O sa fim toti. Ei bine, ai mei nu vor sa mearga. Ca e obositor, ca n-au bani, ca nu pot merge cu mana goala, ca e stresant, ca e departe!
Mai, mergem cu masina, nu ii trimit cu trenul, ai lui nu asteapta nimic, s-ar bucura enorm sa fim toti! Sunt oameni simpli, nepretentiosi. Stiu ca si ai mei au avut foarte multe probleme in ultimul an, dar este totusi o ocazie deosebita.. asa zic eu...
Asa ca nu pot sa nu am sufletul greu. Si din fericire il am pe Ovidiu langa mine. As fi vrut insa sa o am si pe mama. desi nu am fost apropiate niciodata... Poate acum ar fi fost o ocazie sa ne aropiem. Si totusi,... ea pare sa nu vrea. Nu cred ca o intereseaza.
Si inca un detaliu: fratele meu are nunta in februarie. Ei bine, mama este topita dupa viitoarea mea cumnata, ies impreuna in oras, la cumparaturi... spune tuturor ca fratele meu se insoara....
Si eu, ce sa mai zic???


Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Off pui parca imi vine sa plang si eu alaturi de tine Te inteleg.. abia acum cand ai spus si de nunta fratelui tau. Nu pot sa o inteleg pe mama ta mai ales ca esti fata ei si ar trebui sa fie mai apropiata de tine.. Dar daca ai avea o discutie face-to-face cu ea? Daca i-ai spune direct si sincer tot ce simti si tot ce te doare? Nu stiu.. poate ar rezolva poate n-ar rezolva nimic dar cel putin esti cu inima impacata ca i-ai facut cunoscute sentimentele tale. Poate e asa si din cauza ca nu l-a placut pe Ovidiu... i-a picat ei antipatic si pace. Poate sa stea omu' si-n cap ca daca i-a intrat ei in cap ca nu e bun de tine nu-o poti face sa vada altfel. De-asta zic... faptul ca n-ai facut ca ea... o face sa fie asa indiferenta si poate tocmai de aceea ar trebui sa ai o discutie cu ea. Oricum greseste ca se poarta asa, asta e clar. Dar asta nu trebuie sa te doboare! Din contra, sa fii puternica, sa reusesti sa ai o nunta frumoasa si sa fiti voi fericiti. Tot ce conteaza este ca Ovidiu este alaturi de tine!
Sa va dea Dumnezeu sanatate, fericire si... inca un .
Te pupa fata

Roxxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Fetele eu va pupic si ne vedem maine la noi barfe! O seara cat mai placuta va doresc in continuare!
Cum am mai spus... sunt dependenta de... DC!

Pupici la toate + la toti moderatorii care ne ingaduie sa ne facem de cap pe-aici


Roxxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_2004 spune:

Anca, si eu sunt de parere ca ar trebui sa discuti cu mama ta. Chiar daca nu rezolvi nimic, macar ai incercat si nu o sa zici mai tarziu "si daca as fi vorbit cu ea...".

Probabil idiferenta fata de nunta ta e din cauza ca mama ta nu l-a vrut pe Ovidiu si in felul asta isi manifesta dezacordul fata de alegerea ta. Dar eu cred ca nu o sa mai ramana indiferenta atunci cand o sa te vada intrand in biserica in rochie de mireasa. Poate si pentru asta nu tb. sa renunti la a-ti face rochie de mireasa.

Poate acum nu esti entuziasmata, dar mergi sa te uiti dupa rochite, sa le probezi, sa iti imaginezi cum ai vrea sa ai buchetul, sa cauti rochita pt papusica da fetita si entuziasmul o sa te prinda fara sa-ti dai seama.

Eu nu am copil dar la mine in casa nu se fumeaza asa ca toti prietenii fumatori sunt invitati pe balcon. Si nici unul nu se simte ofensat. Este o chestie de respect. Deci ce vreau sa zic este ca daca relatiile cu prieteni s-au raciti din cauza copilului si fumatului in casa etc atunci poate ca nu erau prieteni adevarati. Iar o nunta ca sa fie reusita nu tb sa fie mare.

Bafta!
Ana Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pd spune:

Eu si sotul meu (sot numai dupa cununia civila) suntem impreuna de 13 ani, de 12 locuim impreuna, dar intotdeauna am fost prea ocupati de carierele noastre ca sa ne gandim la casatorie sau la copii.
Anul trecut in toamna am aflat ca sunt insarcinata si atunci ne-am hotarat. In decembrie 2003 am facut cununia civila, pe 14 iunie 2004 s-a nascut piticutza noastra si pe 11 septembrie 2004 avem botezul fetitei si tot pe 11 nunta noastra. Nici pe noi nu ne ajuta parintii, ne ocupam singuri de tot. Eu am vrut sa-mi fac rochie de mireasa crem si nu alba, dar sotul meu nu a fost de acord asa ca o sa fie alba cu mici trandafirasi bleu pe corset. Pe undeva e chiar mai bine ca facem botezul si nunta in aceeasi zi pentru ca mai diminuam cheltuielile, ca doar facem masa doar o data.

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:

Draga Anca, la capitolul asta si noi suntem "exemplari"......si nu ne pare rau nici o secunda...sa-ti spun in 2 cuvinte povestioara noastra: noi ne-am casatorit in anul 1 de facultate, dar am facut doar cununia cuvila, din motive financiare........acu' am terminat anul 3(de curiozitate pt. cititori)......si vara trecuta am fost plecati prin vacante asa ca urma sa ne cununam religios vara asta, DAR in toamna am aflat ca vine bb.... si a venit ingerasul de Elise acu o luna si aproape o saptamana...si noi nu ne mai incapem in piele de fericire...nunta am fi facut-o oricum daca nu apareau alte probleme pe portativ, si snume plecarea dragilor nostri nasi in Canada, cu emigratiunea, BAT-O VINA....si intr-o scurta concluzie nunta va fi in vara 2005, cu bebitza la un an.....si o sa fie o nunta tare unica, parerea mea......
La fel si nunta ta e unica de tot si ar trebui sa nu mai pui la inima nimic...si restul ti-au spus fetele......
eu sunt cu bb urlacios in brate...si ma chinui de o juma de ora sa scriu cu o mana...
va pup
Florina, bb Elise si tati mihai
http://photos.yahoo.com/floppyflorina

Mergi la inceput