Mamici de septembrie-octombrie 2004(26)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Pupici fetelor.

La anestezist doar verificari de analize, pipait coloana si intrebari referitoare la antecedentele medicale. In rest, m-am chinuit sa inteleg ce spune (nenea- indian la origine)... Deci, panica degeaba.

Danyce... de cand ne amagesti cu pozele alea... Dar suntem fete rabdatoare si asteptam

Si eu folosesc protege-slip...

In privinta ajutorului eu nu prea am cui sa il cer. Sper ca mama sa poata veni macar o luna sa ma ajute...

Sa stiti ca preturile la hainute sunt si aici destul de ridicate (avand in vedere ca n-o sa le imbrace bebe mult, ca creste repede, nu vad de ce sunt asa scumpe)... Eu am cumparat ce era absolut necesar si scump in restul timpului, la solduri. Acum mai am maruntisurile si cate ceva pentru mine.

In ceea ce priveste "spaga", ma ingrozesc numai citind... e inadmisibil, zau! Nu are rost sa fac nici un comentariu ca stiu ca trebuie data si voi, saracele, sunteti cele care suferiti...

Sa stiti ca nici la mine nu a iesit cu predictia sexului. Pentru mine e clar dar bebe a iesit fetita (sa incep sa ma indoiesc?).

Nu stiu ce se intampla dar bebe e tare pus pe sucit si invartit azi... m-a zapacit, ce mai. Pe drum spre spital am crezut ca iese din burta prin buric, nu alta... si acum ca stau pe scaun si va scriu, ma innebuneste cu ghionturile... dar mami tot il iubeste

Va pupacim pe toate si va uram o seara buna.

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frosa spune:

Salut ,
nu o sa mai scriu pt fiecare (cum as fi vrut) pt ca trebuie sa se intoarca copilul si gata cu scrisul....... (in ultimul timp are o fixa , vrea sa ne jucam dea vrejul de fasole )

Apropo de secretii nu/ti face probleme si eu am exact la fel, l/am intrebat pe dr. de fiecare data si nu este nici o problema.

Cu spaga..... ce sa va spun, preturile trecute le am de la colegele mele care au nascut la Municipal, am citit si eu tot aici pe forum ca aceste preturi trecute de mine sunt cam mari dar eu asa am auzit. Oricum fiecare isi cunoaste dr. cu care va naste f bine, nu cred ca un dr. ok ar avea tupeul sa impuna anumite preturi. Cind am mai avut de a face cu doctorii, diferite situatii nu neaparat nasteri (tata, copil) am dat dupa ureche citeodata putin alte ori prea mult?? poate dar niciodata nu mi sa intimplat sa se uite strimb la mine sau sa/mi spuna ceva. Eu cred ca ar fi bine sa dea fiecare cit considera si sa nu fie nevoie sa faca imprumut pentru asta....
Pe mine nu dr. reprezinta problema ci toata armata de asistente si personal auxiliar care sunt si obraznice si oricum nu fac nimic indiferent daca le dai sau nu. Eu de data asta o sa fiu mai atenta si o sa dau numai la alea care le vad de cel putin 2 ori sau daca le cer eu ceva.

Cumparaturi...... eu am doar 2 body mici super haioase care cred ca o sa le poarte 1 saptamina (nr 50), si 4 mai mari un pic, o sa mai cumpar niste sosetele si cu asta gata pt primele saptamini. O sa mai ies sa cumpar dupa.. Apropo , eu cred ca cele mai bune bodyuri le gasiti la Z, sunt din bumbac bun si se intind.

Pa, pa ... vorbim miine ca vin baietii si trebuie sa trec la joc

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucule spune:

Buna fetelor, vin cu vesti noi:
- Am vazut si noi in sfarsit sexul copilului, de data asta s-a vazut ff clar deci este baiat- Tristan-

-Tristan are 1600 g, este sanatos, are tot ce ii trebuie

-Eu am ajuns la 77,2 kg...... adica am pus 12,2 kg in plus, sper sa le dau jos apoi...

-Imi amorteste cumplit mana dreapta, de fapt o am in continuu amortita, dr-ita mi-a zis ca este de la apa, ca e normal ca tralala

- Picioarele sunt ff umflate, dar am gasit un gel pt picioare care le raceste si apoi se desumfla, ce e nashpa la gelul asta este ca ale mele picioare stau desumflate doar 30-45 de minute, si mai stau cu ele si in sus..... ssi caldura asta ne omoara....

-Camera copilului este gata, mai am de luat salteaua pt pat si in rest este gata, si e cu albastru.

-Haine pt Tristan am o gramada deja, nu stiu de va apuca sa le imbrace pe toate si mai trebuie sa vina inca 100 de piese

-Cadita de baie nu am luat, insa am luat noua inventie care se cheama Tummy Tub, si care este ca o galeata transparenta....

http://www.domovital.com/

- Am luat biberoane si de toate cele ce trebuie

Acum acum trebuie sa plec, dar revin pe seara



ralucule
http://community.webshots.com/user/ralucule

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina G spune:

Buna fetelor,
Vin si eu la spartul targului. La mine e dimineata si la voi e seara...

Cristia, nu eu am scris de ceai. Si ca tot a venit vorba, eu personal nu vreau sa beau nimic. Aici se bate f. tare moneda pt. a NU se folosi nimic "naturist". Toate aceste plante care par inofensive cine stie ce efecte secundare pot avea. Aici doctorii te sfatuiesc sa nu te atingi de tratamente naturiste care nu au nici-un suport sau cercetare serioasa facuta si care sa dovedeasca ca sunt ok in timpul sarcinii. Marimar si restul fetelor, va rog sa nu sariti pe mine. Eu asa consider, si mai bine ma abtin de la tratamente naturiste.

Marimar, mi se pare f. mare primul tau bebe la nastere (4.650). Saraca de tine, ce trebuie sa te fi chinuit. Tu ai facut testul de diabet gestational la sarcina asta? (Banuiesc ca nu l-ai facut la cea trecuta.) Stii daca bebele de acum e in limitele normale de marime? Eu nu vreau deloc sa te sperii dar macrosomia (bebe f. mare) este cea mai comuna problema a sarcinii cu diabet gestational.

In rest, eu ma tot chinui cu spatele care ma omoara. Nu imi mai gasesc deloc locul, nu stiu ce sa mai fac. Dar asta e!!!! Mai am un pic.

Va pup pe toate,



- DPN Sep. 28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Buna fetele!
Am si eu un pic de ragaz sa va scriu.
Am fost dimineata la testul de toleranta la glucoza, ingrozitor mi s-a parut. Glucoza aia scarboasa noroc cu lamaia din sacosa si apoi mi s-a facut un pic de rau. Probabil ca mi-a scazut tensiunea ca nu am baut cafea cand am plecat, oricum am si adormit pe acolo pe culoar noroc cu o femeie care stia ca eram pt analiza si m-a trezit exact cand se facuse ora de luat sange.
Pe la 7,40 am baut glucoza si apoi din ora in ora pana la 10,30 ma duceaam sa-mi ia sange.
La 13.00 am sunat doctorita care mi-a spus ca totul e ok, glicemia in limitele normale. M-am bucurat tare!
Maine la 6,30 plec la mama la spital pe la 7,30 intra in operatie.
Nu am apucat sa citesc ce ati scris dar recuperez eu in zilele urmatoare, ma duc sa ma bag in pat ca maine ma asteapta o zi grea
Noapte buna!

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca de 32
sapt
http://community.webshots.com/user/madaspa
spit.Giulesti, dr Riga Bogdan
DPN 1 oct

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

fetelor!...CORINA,multumesc mult de sfaturi si incurajari,incerc sa fiu tare,dar uneori nu imi reuseste....cred ca si din cauza hormonilor,ma mai si enervezca toate se aduna,ma refer la boli,in loc sa fiu doar mare , cu burtica....hmmmmmmmmm,ce fain ar fi...oricum sa sti ca e super bun link-ul care mi l-ai dat,am citit acolo si ar fi cazul sa merg la dentist,desii am tot amanat pt ca imi e frica si m-am gandit ca oricum nu are ce sa-mi faca ca e de la sarcina,dar daca continui asa si saptamana viitoare nu am sa mai pot manca nimic si deci va trebui sa merg
CRISTIA,LORENA,ADELA,va multumesc si voua pt incurajari!
CRISTIA,cred ca e bine daca mergi la parintii tai,cineva trebuie sa te ajute,asa am auzit si eu ca prima luna e foarte grea...cum spunea si LORENA,eu nu am pe nimeni,din pacate,aici,sper ca ai mei parinti sa poata venii macar o luna,sa ma ajute mama ,ca altfel va fi groaznic...si sotul meu,ca la multe dintre voi,lucreaza foarte mult,are si programul tare nasol,de la 2 la pranz pana noaptea la 2...va da-ti seama ca voi inebunii singura....dar ce sa facem ,sa fim tari si se vor rezolva toate,nu?
FROSA SI ELYANNE,va multumesc si voua de incurajari,si sper sa aveti dreptate cu kg in plus...ca eu ma cam stresez acuma,si uneori ma deprima....nici nu imi vine sa ma uit in oglinda...FROSA,ce bine de tine ca mai ai un pic,fain,se pare ca vei fi printre primele care iti vei tine bebele in brate...sa stai cumintica sa mai creasca putin si sa auzim de bine!
MIHAELA(roandre),multumim de listuta,se apropie cu pasi repezi finalul!
RAISA ai fost tare draguta cu povestitul,si sa fii tare,sa nu te lasi intimidata,ca asa trebuie!..chiar mai ai un picut si tu,ultima 100m si la tine....bafta,sa auzim de bine!
RALUCULE,ma bucur ca parca esti mai bine si tu,te-ai mai lasat nervii,si ce fain ca esti gata cu camera lui bebe....foarte interesant tubul acela pt ala mic,e chiar fain...dar eu ma gandesc ca pt inceput,primele 3 luni nu e prea bun,iti trebuie o cadita ,pt ca eu am vazut ca trebuie sa avem mare grija de capul lor si de coloana pt a fi dreapta si totul ok..deci ma gandsc ca in tubulet il poti pune dupa ce mai creste putin!...imi dau si eu cu parerea,sper ca nu te deranjeaza!
MADA,sanatate multa si succes la operatie mamei tale...sa azuim numai de bine!...ce bine ca nu ai probleme cu glicemia!
Fetelor,azi am recuperat putin la scris,pt ca ma simt ceva mai bine,nu mai sunt asa de nervoasa ca ieri si nu ma mai doare capul ...dar am vazut ca starile de nervi sunt la toata lumea,deci ceva normal
Mama,dar voi ma omorati cu preturile astea din spitale...nasol,si vorba uneia dintre voi,oricum le dai "spaga "si tot nu iti acorda atentia cuvenita...,ar trebui !
Cat despre hainute,raportez si eu ca am cumparat,dar nu foarte multe ca am zis ca mai am timp....am luat doar un patut,un cosulet mai bine zis pt bebe,care il voi folosii pana la 8 luni,asa zice lumea!depinde cum va creste bebicul!....si ne-am uitat si noi la carucioare si alte chestii,tare dragute....si vad ca in Ro preturile sunt chiar mari...aici trebuie a recunosc ca sunt foarte accesibile,si uneori chiar mici,ca iti vine sa cumperi in prostie,nu te mai poti oprii...stiu ca nu prea are rost sa luam foarte multe pt inceput,fiindca bebeii cresc foarte repede si nu ai timp sa i l-e dai pe toate ....asa ca am cumparat si eu si pt luni mai mari...,spre disperarea lui tatai,care zice ca avem timp sa luam si mai in colo....
Fetelor hai ca iar am scris romane!
Va si sa ne auzim cu bine maine!
Mirela si ,29 sapt,Robert




http://community.webshots.com/user/crismir100
DPN 27 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Dragi burtici astazi mi-a fost cam rau, am vomitat de vreo 2 ori si ma doare spatele ingrozitor. Cred ca e si de la oboseala, stres, mirosuri de lavabila, lemn taiat...etc.
Acum sunt suparata tare ca am pierdut si emisiunea despre nasteri de pe Prima....uff si cat m-am tinut s-o vad!

Spagile la Cantacuzino ar fi cam urmatoarele:
- doctor = 100 euro
- anestezist = 1-1,5 mil
- neonatolog = 500.000
- ajutor doctor = 500.000
- asistenta sefa de pe etaj (iti spune medicul ca trebuie sa-i dai si ei ceva) = 500.000
- cea care il spala pe bebe = 50.000 de fiecare data cand vine (o data pe zi, dimineata vine)
- cea care iti face toaleta = 50.000 (ti se face de 2 ori pe zi)
- asistenta sefa care te pune la "pompa" de desfundat canalele pt sani = 50.000
- cea care ii da gauri in urechi bebelusei = 300.000
Cam astea ar fi in mare scorurile practicate. Primele 4 pozitii sunt "plasate" de catre sot dupa ce ai nascut. Restul ii impartim noi cand e cazul.

Noapte buna! Sper sa aveti toate parte de somnic in noaptea asta!


Mihaela si puiul mic de 33 saptamani si 3 zile
Dr Ciulcu, Cantacuzino
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Mada, iti tinem pumnii pt mama ta si cu siguranta operatia va fi reusita!



Mihaela si puiul mic de 33 saptamani si 3 zile
Dr Ciulcu, Cantacuzino
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Neata, fetele!
Mada, iti tinem pumnii pentru mama ta. Multa sanatate!
Roandre si eu ma lupt cu sotul meu, care nu vrea sa luam absolut nimic pentru bebelusa inainte de a se naste. Eu i-am luat pe ascuns cateva prosopele si asta e tot pana acum.
Adela, Frosa si eu am auzit de aceleasi tarife mari la Municipal. Chiar va spuneam acum cateva sapatmani ca am auzit de 3000 EURO = 100 la anestezist - erau tarife cerute pe fata la Municipal. Mi se par insa si mie mari.
Cristia eu nu cred ca m-as descurca fara ajutor. Am de gand sa stau la ai mei prima luna, apoi va veni mama sa ma ajute cu fetita cand si cand. Dupa ce ma intorc la birou o sa vina mama in fiecare zi sa stea cu ea. Iar la curatenie, am o femeie care vine o data pe saptamana.

Fetele care aveti nervi cu nesfarsitele amenajari ale caselor - se poate si mai rau! La noi nici macar nu s-a apucat nimeni de lucru desi se face o luna de cand am discutat cu firma respectiva.

Eu am o stare permanenat de nervi, ma enerveaza oricine si orice si nu mai am de loc rabdare.
Voi cum stati cu psihicul?
Raluca DPN 10 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frosa spune:

Cred ca ma lasa creierul, am vrut sa/i raspund lui Roandre aseara si am uitat.
Nu am cumparat trusa de epidurala pt ca astept sa vorbesc cu dr. marti sa vad ce zice si el, oricum daca este vreo urgenta (sper ca nu...) o gasesc chiar in municipal si o va lua sotul.

In dimineata asta sunt mai bine pt ca nu ma mai doare ovarul (cred ca am racit un pic) sper sa nu mai am proble cu el pt ca am zis ca mor 2 nopti.

Azi ma si vopsesc , vine coafeza la mine. O sa fie distractiv pt ca va trebui sa faca totul cu mine la orizontala, sper sa nu transform sufrageria intr/un mare lac.

Monica 35 sapt

Mergi la inceput