Romani din Anglia, postati aici! (3)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Salutareee!
Bine ai revenit Mary-Jane(Cristina ;)!!!!!
M-am bucurat f tare cand am auzit de 'si am sa ma rog pt tine sa nasti in primavara un bebe sanatos, frumos si cuminte!Poate jucam si la botez :)
Felicitari!
Sa ai grija de tine, sa te odihnesti cat de mult poti si sa ne dai de stire ce mai faci!
Miruna, ti-am trimis un Pm dar se pare ca nu l-ai primit.
Nu mai retin daca ai fost personal la Home Office sau aveai de gand sa mergi.
Voiam sa aflu mai multe despre cum se petrec lucrurile in Croydon la HO.
Te mai intervieaza daca situatia e clara si ai actele ok?
Mersi mult!
Irinuca, scuze pt confuzia cu exam IELTS!
Vad ca esti f activa pe Forum asa ca banuiesc ca ai un bebe cuminte asa cum iti urasem eu la inceput!
Pupici la toata lumea si poate ne vedem curand!
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

CryssUK: Am un superbebe! Doarme toata noaptea!

Da, si eu vroiam sa stiu cum mai stau lucrurile la Croydon, ca in curand mergem sa aplicam ptr Indefinite Leave to Remain. Puteam sa aplicam din august, dar am tot amanat. Poate reusaim sa luam viza inainte de a merge in tzara.

Mai, eu tot n-am priceput (se trage de la statul prea mult acasa): merge sa il trec pe bebe pe pasaport si sa calatoresc cu el asha? Ma mai pot intoarce cu el din Romania sau ramane akolo doamne fereste????? Si eu si sotzul avem pasapoarte de tip nou. Maine mergem la ambasada, vomn vedea!

Miruna, pe situl ala (immigrationboard) este o oferta de aplicat ptr ILR prin avocat cu £750!!!

VA pupam,

Irinuca si bebe Andreas nascut pe 30/07/04

http://community.webshots.com/user/irrinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Hello!
Mary Jane felicitari! Chiar vorbeam cu Cryss si ea spunea ca are senzatia ca vei avea un bebe..Sa ai o sarcina usoara si sa aduci pe lume un bebe sanatos si frumos! Poate ne intalnim curand.
fetelor, tineti-mi pumnii, luni ma duc la ambasada sa aplic pt dependent visa si am ceva emotii. Am toate actele, in mod normal nu ar avea cum sa ma refuze, dar daca Doamne fer' se intampla ceva, fac apel imediat.
In alta ordine de idei, mi-e dor de Lari si de Londra un pik...!
Va pup, sper sa ne vedem intr-o zi toate. cryss si cu mine suntem disponibile, right?
Pupici.
Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Multumesc, fetelor. Scriu iar ca sa vedeti ca n-am disparut iar in eter ci ma voi tine de cuvint de data aceasta! Miine e ziua sotului meu, face 33 ani (eu am mai multisor).

Numai bine,

Mary-Jane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Irrinuca ai o dulceata de baietel...mereu ma uit la poze...e tare haios. Imi aduce aminte de David cand era cat o furnica...
Miruna si baietii tai sunt grozavi, tu cat mai stai acasa cu ei?
In curand ne punem si noi pe facut acte, viza pt sotul meu de dependent, suna bine nu??? O sa fie dependent (de mine, bineinteles!!!)!!!
La sf lunii dau si eu o fuga in Luton pt 2 zile, singurica...ca am de dat o evaluare si un examen...
Cu mutatu definitiv, asteptam pana cand sunt gata actele, adica preconizez ca in vara ne vom intoarce in Londra cu toti...
Imi pare bine ca nu trebuie sa plec singura cu David, ma gandeam cu groaza cum va fi, si solutia era asa simpla...nu imi pierd nici jobul, desi ma gandesc serios sa il schimb pentru ca nu vad cum m-as impaca cu timpul.

Sinzi si David
Poze cu David la 19luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Ce mai faceti? E vremea destul de frumoasa, profitati de ea? Ai mei au fost la un meci de fotbal ieri, azi n-avem planuri pt nimic.

E un festival de film romanesc la cinematograful The Other Cinema din Londra. Doua prietene romance s-au dus la un film de regizorul Pintilie, festivalul tine pina miercuri dar eu nu am timp sa merg.

S-a trezit Dominic, imi indrept atentia catre el.

Va pup,
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Sanziana: cat a crescut David, e fantastic! Ti-am zis ca l-am vazut la Vedete Dc pe prima pagina?!!!
Cand vii la Luton si ai timp sa treci pe la noi! Cum mah sa-ti schimbi jobul, dupa cat te-au platit?????

Am fost la ambasada, nu se poate trece piciul pe pasaport ptr ca avem pasapoarte model nou. Ca urmare, am facut imputernicire ptr cineva din Romania sa ne faca pasaport ptr el, daca se va putea. Toate actele ne-au costat 200 lire la consulat, am ramas fara bani de bilet de avion akum!

Irinuca si bebe Andreas nascut pe 30/07/04

http://community.webshots.com/user/irrinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Salutari!
Eu, intr-adevar m-am relaxat weekend-ul trecut si il astept cu nerabdare pe urmatorul.
Am facut poze noaptea cu Tower Bridge si ne-am plimbat pe marginea Thames-ului.Zona este f luminata seara si e un peisaj superb!
Am fost si la schimbarea Garzii Reginei, ca ma tot batea Cristi la cap, dar ne-am plictisit si am dat bir cu fugitii intr-un timp f scurt de la inceperea ''festivitatii''cu pricina.
Andra,sper ca o sa ne dai vesti bune!!!!
Cum a fost la viza?
Mary Jane,poate reusim sau mai adunam lume pt o intalnire scurta, ca si data trecuta tot tu ai fost cu ideea si a mers.Poate eu nu am noroc!;)
Daca e vreme frumoasa putem merge in Hyde Park sau undeva unde sa se joace copii.
Sper ca toti 4 sunteti bine!:)
Miruna, ce mai fac bebeii tai?Nu s-au apucat de prostioare?Ca de acum cred ca merg cat de cat in picioare...
Patricia,acum ca ti-ai reparat calc poate ne mai spui ce mai faceti(tu si fetitele )
Roxana, drum bun in Romania!Nu ai scris nimic pe forum despre primele impresii ale vietii pe taram britanic
Va pup ca mi-e o foameee si e mancarea pe aragaz!Cristina




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Multumim Irina, nici nu o sa stii cand o sa creasca si mititelul tau, si o sa iti faca capul patrat cu nebunii si explorari.
Voi cand vreti sa veniti in tara?

Sinzi si David
Poze NOI-NOUTE cu David la 20luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Dragele mele,
Am venit cu vesti bune: am luat viza de dependent!!! Uraaa! Sa va povestesc pe scurt cum a fost, nu vreau sa va plictisesc dar se pare ca "regimul" iar s-a schimbat.

Data trecuta, acum 2 luni, deci nu foarte mult, va spuneam ca nu toata lumea mai trecea prin interviu, ca actele erau luate de un ofiter si apoi impartite intre ei si strigau la interviu dupa nume si pe cine vroiau ei. Ei, acum, am intrat in sala, am completat formularul, care mai nou e numai in engleza si exista o singura traducere pe o masutza (deci daca nu stii engleza ori rogi pe cineva sa te ajute ori stai la coada la traducere...) si apoi am trecut pe la Aurel (poate il stiti ca e de ani de zile ofiter la ei) care ne-a dat un nou bon de ordine si ne-a luat dosarele. Dosarele merg la casierie si suntem strigati pe nume sa mergem sa platim taxa (4.875.000lei pt dependenti). Platim, ni se da dosarul inapoi (impropriu spus dosar pt ca nu te lasa sa tii actele in nimic) si asteptam sa apara numarul de ordine la ghisee. Asta era si inainte si cred ca asa merge cel mai repede si pt ei, de au renuntat la varianta cu strigat la interviu dupa ce verificau dosarele ei.

Vine si nr meu (9 pt ca am mai fost in UK in ultimii 3 ani si am prioritate) si sunt chemata la ghiseul 3. Surpriza! Sau oroare! In clipa aia nu mai stiam daca imi parea bine sau nu: in fatza mea era acelasi tip care m-a umilit in ultimul hal data trecuta! Deci emotiile s-au dublat in momentul respectiv! Dar...culmea...parca era alt om! Mi-a vorbit foarte frumos, cateva intrebari si apoi m-a rugat sa iau loc 5 min si ma cheama iar. Am asteptat vreo 20-30 min, nu 5, dar cand m-a chemat mi-a zis doar sa vin la orele 15.00 ca viza va fi gata pana atunci. Si asa a fost. Simplu, nu? Pai trebuia sa fie asa ca indurasem destule data trecuta...

Am luat viza pana pe 29 august 2006, data cand ii expira si lui Lari viza. Acum...ma relaxez, imi vizitez prietenii, dau o fuga si pe la scoala ca tare mi-e dor de colegi si de copii si apoi, pe 21 ma urc frumos in avion si inapoi!!!!!

Cam asta e. Aaa, sa nu uit, era lume mai putina decat de obicei...cam 80 de persoane...
Miruna, stiu ca ai viza de dependent. Ce scrie pe viza ta? Scrie ceva de dreptul de munca? Pe a mea scrie doar no recourse to public funds...

Va pup si sper sa ne intalnim curand. Cryss, pupici, stiu ca vineri e ziua ta si iti urez de pe acum multa sanatate si fericire si LA MULTI ANI! Trebuie sa facem o bauta cand vin, acum avem motive!!
Andra.

Mergi la inceput