Romani din Anglia, postati aici! (3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Irinucca: Felicitari pentru botez ! A intrat si el in rindul lumii, bravo !
N-am platit loc intreg pentru ei, mai avem pina cistigam la loterie ! I-am tinut in brate si a fost ok, mai bine decit credeam. E vital sa-i dai sa bea la decolare si aterizare ca sa nu i se infunde urechile. Cum nu ii platesti loc, n-ai dreptul la kg in plus la bagaje....
Cu actele e asa:
* certificat de nastere romanesc la consulat - e dovada cetateniei romane... trebuie sa traduci si legalizezi certificatul englezesc, dupa aia sa faci copie legalizata dupa el, o cerere care o downlodezi de pe site-ul ambasadei, pasaportul parintelui care depune cererea si .... £50... taxa consulara
* cind ai certificatul poti sa ti-l inscrii in pasaport - tot la consulat - trebuie poza si inca doua-trei acte, e banal... dar mai costa si aia vreo 30-40 de lire...
* daca vrei pasaport individual trebuie sa te duci in Iorga la Bucuresti, dar pentru asta vorbim pe PM ca altfel blocam serverul la cite si mai cite trebuie sa spun despre cum a fost cu gemenii plini de diaree pe holurile alea de la pasapoarte...
* poti sa-i iei viza de la consulatul britanic din bucuresti si daca il ai inscris in pasaport, nu trebuie sa aiba neaparat pasaport individual. cum locuiesti in anglia si copilul s-a nascut aici te califici la programul Drop Box - nu mai trebuie sa stai acolo la coada, te duci la poarta, depui dosarul, platesi taxa de viza si vii a doua zi... din nou, tot pe PM despre asta...

Hai pa la toata lumea



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Miruna: Merci ptr informatii! Va sa zica ordinea este: certificat de nastere (de la Consulat), apoi trecut copilul pe pasaport.
Am auzit ca akum se fac niste pasapoarte speciale ptr romanii cu domiciliul in alta tzara.
Va sa zica merge sa il treci si pe pasaport, nu neaparat sa ii faci pasaport separat?!

Irinuca si bebe Andreas nascut pe 30/07/04

http://community.webshots.com/user/irrinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Irinuca: Consulatul iti face pasaport doar daca tu sau sotul aveti Indefinite Leave to Remain - asta inseamna ca sinteti romani cu domiciliul in strainatate. Daca ai doar viza de munca sau un alt tip de viza, atunci te trimite la Bucuresti. Daca ai rezindenta, ei iti preiau actele si le trimit la Bucuresi unde ti se face pasaportul etc - toata treaba dureaza vreo 3-4 luni.
Daca il treci pe pasaport, nu poti sa calatoresti decit tu cu el. Noi am vrut sa le facem pasaport individual ca asa pot sa calatoreasca cu oricine (bunici etc), nu mai sint legati de noi - asta e diferenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Eh, akum mai inteleg.
Noi suntem pe punctul de a aplica ptr Indefinite Leave to Remain (suntem aici de mai mult de 4 ani). Chiar nu stiam daca sa aplicam intai si dupa aia sa plecam in tzara sau invers. Oricum, avem viza pana in 2007.

Deocamdata suntem la primul pas: comandat poze pasaport ptr pici pe freeserve, (sa vedem daca ies bine) si tradus certificat, pe care (din fereicire0) il traduc singura, ca sunt autorizata chiar de ei. Dupa care mergem intr-o zi la Ambasada, poate rezolvam cu certificatul de nastere. Am inzteles ca inainte dura mai mult ptr ca nu aveau hartie pretiparita ptr certificate, acum au primit si se pot elibera in aceeasi zi. Vom vedea.

PAsul urmator: poate ne explica consulul care sunt optiunile.
Am auzit de sistemul asta Drop-box. Se poate aplica si ptr Indefinite LEave prin sistemula asta???

Merci, mii de pupici ptr informatii!

Irinuca si bebe Andreas nascut pe 30/07/04

http://community.webshots.com/user/irrinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Salutari la toata lumea!
Irinuca,felicitari pt botez!
Miruna,vad ca ai revenit in forta si iti doresc sa o tii tot asa!
Am sa iti trimit un PM ,poate imi poti da niste informatii,te rog!
Vad ca aici pe Forum am ramas cam putine....:(
Mai stii ceva de Cristina(Mary-Jane)?
Din cate stiti, Andra a plecat acasa ca sa isi rezolve cu viza si sper sa revina cat de curand in Londra (bineinteles cu statutul schimbat).
Eu si Andra ne-am intalnit destul de des in ultimul timp si ne gandeam ca e pacat ca nu putem fi mai multe fete de pe Forum, insa la voi e mai greu pt ca aveti bebei si timp putin!Am niste poze de la un gratar si sper sa reusesc sa le pun pe net zilele astea!
In rest eu sunt bine si astept cu nerabdare sarbatorile de iarna ca sa mergem in vizita in Romania si sa lenevim 2 saptamani!
Pup,
Cristina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi72 spune:

Buna fetelor,
am ajuns in sfarsit in londra. am gasit si unde sa stau pana in decembrie cand ma intorc acasa sa nasc. deci, odata ajunsa, sper sa putem lua legatura. pe curand, deci, ruxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

dragilor din anglia, va rog frumos ajutati-ma si pe mine cu o informatie. e drept ca ma bag printre voi ca musca, dar nu se merita sa deschid alt subiect.

intrebarea mea a legata de obtinerea cetateniei britanice. e vorba de varul meu care sta de multi ani in londra (tatal lui are deja cetatenia britanica de mult), iar acum in august a aplicat si el. el mi-a spus ca dureaza cam trei luni pana obtine hartia cu aprobarea sau cu refuzul. mie mi se pare cam repejor. va intreb pe voi, chiar dureaza numai trei luni de cand ai aplicat pana obtii raspunsul???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:


Irinucca: eu as direct la Home Office sa intreb - pentru Indefinite Leave to Remain e cel mai simplu sa aplici prin posta, sa trimiti toate actele si poate dura vreo 2 luni. Costa 150 de lire. Dar cu 250 de lire poti sa-ti faci appointment la Home Office in Croydon si daca e un caz clar poate sa ti-l dea chiar pe loc. Ce nu inteleg e de ce ti-au dat viza pina in 2007, daca acum poti deja sa aplici pentru ILR ? Incearca si www.immigrationboards.com - de acolo te duci la UK Immigration - gasesti acolo niste experti in probleme de imigratie, sfaturi gratis !!!

Roxana - nu stiu exact cum e la aplicatia pentru cetatenie, dar pare un caz simplu, care nu ar trebui sa tina prea mult. Trei luni cred ca e ok. Depinde daca el are rezidenta aici sau daca s-a nascut in UK. Daca are rezidenta poate sa aplice pentru cetatenie la 2 ani dupa - cred ! Daca are rezidenta de mai multi ani si tatal este cetatenie britanica, cred ca ar trebui sa fie caz direct.

Cristina - sigur ca as vrea sa intilnim, pacat de vremea asta - iar am intrat cu totii in pestera pentru 6 luni de-acum....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Miruna: merci, va tzin la curent. Deocamdata mergem joi la ambasada sa ii facem certificat de nastere lui pici.

Pai s-a nimerit sa fie pana in 2007. Sotzul meu a schimbat compania in 2002 si noua companie i-a re-aplicat ptr permis, deci vechea viza a fost imlocuita de una noua de inca 4-5 ani.

RoxanaK: nimeni nu stie cu exactitate cat dureaza aici obtinerea vizei dupa depunerea actelor. Inainte de a-l cunoaste pe sotzul meu eu am aplicat ptr viza prin avocat si am primit pasaportul inapoi in 4 saptamani, in conditiile in care alti romani pe care ii stiu au asteptat aproape 1 an.

Ruxi 72, bine ai venit, nu uita sa-ti schimbi steguletzul :-) De ce nu nasti aici, te tot plimbi pe drum gravida fiind????

Irinuca si bebe Andreas nascut pe 30/07/04

http://community.webshots.com/user/irrinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Buna fetelor,

am disparut o perioada lunga de timp dar am avut probleme cu computerul, apoi imi iesisem din obisnuinta de a posta. Acum m-am intors insa si va fi pe termen lung.

Sintem bine, am fost o saptamina in vacanta in Portugalia. De fapt am avut o conferinta si de aceea am fost f ocupata inainte (am avut o prezentare), dar restul zilelor au fost de vacanta, au venit si sotul si Dominic cu mine.

Sint insarcinata 17 saptamini si desi nu mi-a fost rau de loc am fost insa foarte obosita.

Va pup,

Mary-Jane

Mergi la inceput