Romani din Anglia, postati aici! (3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Miruna, welcome back!
Silver Eyes, eu chiar acuma incerc sa imi aduc o prietena aici ca au-pair. Totul depinde de familia pe care o gasesti. Cryss UK a gasit de exemplu o super familie si au fost de acord sa o ajute cu tot ce trebuia. Uite pe www.gumtree.com sunt foarte multe familii care cer aupair. Trebuie sa ai o declarate de la notar cum ca nu esti casatorita si ai sub 27 de ani si sa stii sa vb engleza cat de cat. Nu conteaza daca ai doar diploma de bac pt ca sunt familii care nu iti cer sa ai experiente anterioare. Daca esti hotarata sa vii ca aupair trebuie sa cauti familii. Adrese mai gasesti la aupair-world si greataupair.com. Bafta.
Cryss, vb maine, poate vii sambata pe aici...
Pupici.
Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Salutare!
Bine ai revenit,Miruna!
Am vazut pozele si mi s-a facut un dor mare sa merg la munte in Romania sau in casuta bunicilor mei sa imi petrec cateva zile insorite,intinsa pe iarba cu burta la soare. Peisajele alea de la casa socrilor tai is superbeeeeee
Horia si Martin parca au crescut tare, de cand i-am vazut in parc.Imi inchipui ce mandri au fost bunicii sa aiba nepotii acasa!
Poate o sa ne mai intalnim candva in toamna asta!
SilverEyes,daca mai ai intrebari scrie-mi un PM sau mail!
Andra,ne vedem sambata!
Eu sunt bine si incerc sa ma acomodez la vremea ploioasa care a inceput si care o sa tina multtt,dar ma consolez cu gandul ca nici in tara,toamna asta nu e prea frumoasa.
Copii au inceput scoala si eu am intrat in ritmul normal de lucru asa ca imi e mai usor.
Poate aranjam sa ne mai intalnim intr-un weekend intr-un parc.
Pupici la toata lumea!
Cristina




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilverEyes spune:

Merci atat lui Cryss cat si Motanik pt informatii...inca sunt in cautare de familii.Vreau sa va spun ca zilnic primesc cate un mail de la vreo familie interesata.
Ce se intampla insa:corespondam un timp(doua-trei mail-uri) si apoi ori se rupe legatura,ori ishi gasesc intre timp pe altcineva si asha mai departe.
Imi doresc f mult sa pot pleca,este visul meu dar se pare ca se lasa asteptat!Zilnic accesez cate 4-5 site-uri cu anunturi de la familii si intru in contact cu ei...dar poate ca asteptarea mai lunga imi va aduce si familia potrivita!
Va multumesc inca o data fetelor si tineti-mi pumnii sa ajung in UK curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Draga Silver Eyes,
Am vazut ultima ta postare si m-am gandit sa iti spun cum vad eu problema.
IN momentul initial nu are importanta cine pe cine contacteaza(tu pe ei sau ei pe tine),dar apoi TU esti cea care tb sa faci tot ce poti ca sa ii convingi ca nimeni nu o sa aiba grija de copii lor, mai bine decat ai sa o faci tu!Cred ca 90% din viata, tine de puterea noastra de convingere, de puterea de a ne directiona destinul si de a obtine ce vrem!
Poate multe dintre familiile care au renuntat la tine, nu erau ceea ce cautai si e mai bine ca nu te mai cauta!
Nu tb sa disperi,ai rabdare, insa cand crezi ca iti place f mult o familie incearca tot ce poti ca sa te accepte.
Englezii (in marea lor majoritate) sunt impresionabili,iar tu nu tb sa ii minti sau sa ii''aburesti'' cu tot felul de chestii, dar tb sa iti ''vinzi''imaginea cat mai bine.
Incearca sa scrii mailuri lungi , detaliate,sa deschizi discutii pe care ei ar vrea sa le deschida ulterior(de exemplu care tip de educatie e mai potrivita:cea f autoritara sau cea bazata pe comunicare,afectiune dar cu nota ei de fermitate?Spune-le ce crezi tu despre asta.Argumenteaza-ti punctul de vedere si adu exemple.''eu cand avea grija de XY faceam asa ......'')Nu uita ca venim dintr-o tara in care educatia cu batul si cureaua inca se mai practica pe scara larga si strainii stiu asta.
Spune-le cum vezi tu relatia cu copii,ca stii cum sa comunici cu ei, cum sa ii temperezi cand sunt obraznici,sa le distragi atentia de la prostii si lucruri rele, sa ii motivezi sa faca lucruri bune, etc, etc
Si inca ceva:SA NU accepti o familie care iti spune ca totul e roz.O familie serioasa iti spune si partile rele,ca doar nimic nu e perfect.
Cere-le un program detaliat cu orele si datoriile tale, ce tb sa faci, cand , etc Asta e f importnat pt ca sa nu te trezesti ca ei vor sa faci dublu decat iti cerusera initial.
Oricum ,odata ajunsa aici, chiar daca nu-ti place fam la care esti,poti sa te duci la orice alta familie si crede-ma ca sunt o gramada, mai ales ca ei te pot intervieva in persoana daca esti in UK
Pup,
Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PELATIA spune:

Buna !
MOTANIK :ai primit PM de la mine ?
MIRUNA ;am vazut pozele de acasa si mi se face un dor de duca pe care nu-l mai pot controla ....HORIA si MARTIN sunt asa dragalasi!
Dn pacate nu prea am timp acum ,poate Vineri o sa incerc sa pun si pozele..
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Buna, fetele.
Miruna frumoase poze, dar nu ar fi asa frumoase daca nu ai avea 2 beberlei scumpi si haiosi!!! Sunt chiar deosebiti!
Noi mai stam in Ro, pentru ca ne place, fac acum un curs de specialitate, si pentru ca e on-line, pot sa il fac de oriunde. Pentru testeri am sa fac naveta...hihi mare lucru 6 ore dus-intors!! ca avionul ma lasa in birou!!!
Am si eu o intrebare ...o cunostinta are 2 fete, sotul ei are cetatenie britanica, dar nu locuiesc nici unul in uk, ea le-a luat de la ambasada din Ro (zicea ea cetatenie pentru fete) eu cred ca sunt doar pasapoarte (din cate stiu eu) si acum vrea sa aplice pentru alocatia de stat in uk. ce trebuie sa faca?

Sinzi si David
http://community.webshots.com/user/sinzi_ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Dragele mele,
Am stat in stand-by o luna de zile gandidnu-ma ce sa fac daca nu am viza de dependent si am ajuns la o decizie in sfarsit. PLEC ACASA! Ma duc la ambasada in Romania ca altfel nu am cum sa aplic pt dependent si ma intorc in 3 saptamani. M-am gandit ca imi bat joc de situatia mea, ma duc sa fac curatenie in case cand pot munci intr-o scoala...Asa ca...tineti-mi pumnii, plec intr-o noua aventura la ambasada!!!
Pe de alta parte pot spune ca am avut noroc sa gasesc un bilet dus-intors cu 140 lire la KLM cu escala in Amsterdam, pe cand la toate celelalte companii aeriene preturile erau peste 250...
Pelatia am primit pm-ul tau, am fost foarte ocupata si nu am sunat seara gandindu-ma sa nu deranjez, dar am s-o fac dupa ce ma intorc din Romania. Plec pe 2 oct, sambata viitoare si ma intorc pe 21. Sper ca eu si Cryss sa putem strange lumea la o intalnire romaneasca get-beget!
Cam ata. Va pup.
Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Bravo Andra...asa te vreau...
Tinem pumnisorii si sa fie bine.Fruntea sus si tot inainte.

'Babies come into the world holding joy in their hands and when they open those small fingers, the whole world's supply is replenished.'

www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html" target="_blank"> Botez

Primele luni
Album2
Scumpetel

Iubi si Phillip (6.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilverEyes spune:

Cryss,cred k mi-ai purtat noroc!Uite,am gasit acum 2 zile o familie f simpatica care m-a acceptat si m-a ales din 40 de candidate.Nu stiu cum,poate din instinct,de la inceput m-am simtit mai apropiata de familia aceasta si am scris mail-uri cat mai detaliate si deschise si se pare ca au dat roade.
Acum ma pregatesc de plecare...de fapt e mult spus ca pana atunci mai e de obtinut un pasaport si o viza dar dak trec cu bine peste abtinerea vizei totul va fi OK.
Cryss,dak totul decurge OK poate ne vedem in Londra(eu voi sta la 50km de Londra).
T pup si iti multumesc pt toate informatiile si bunavointza ta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Imi cer scuze, n-am mai scris de 1 luna aproape!!!!

Botezul a fost marfa, fara scandaluri si inghesuiala Glumesc!
A trecut si bebe in randul crestinilor!

Cristina: Nu, nu eu am pomenit de examen, eu - dimpotriva - ziceam ca nu mi-a trebuit niciodata.

Miruna: Marfa poze. Ai platit loc intreg pentru piciuletzi sau numai taxa aia modica £16 sau £18 + taxe. Au si picii drept la bagaje sau numai parintzii??? Vreau sa stiu ptr ca ne pregatim si noi sa mergem cu Andreas acasa. Pana atunci e un drum si mai lung cu actele. Noroc ca imi traduc singura certificatul ca sa mai scutesc din cheltuieli. Am inteles ca trebuie sa facem certificat romanesc de nastere intai, apoi pasaport, apoi trebuie sa ii punem viza pe el, si de-abia atunci putem sa calatorim cu piciulica.
Daca ati fost cu copilasii in Romania, spuneti-mi si mie ce acte si ce viza au avut?

Sanzi_ana, i-am vazut poza lui David pe prima pagina, felicitari!!!!

Irinuca si bebe Andreas nascut pe 30/07/04

http://community.webshots.com/user/irrinuca

Mergi la inceput