Romani din Anglia, postati aici! (3)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Felicitari pentru vize si acte. N-ar trebui sa fie o asa mare ocazie, in sensul ca ar trebui sa decurga de la sine, dar in situatia actuala uite ca sint adevarate realizari.

Cind e ziua ta, Cristina (CryssUK)? A sotului meu a fost vinerea trecuta si a implinit 33 ani. De ziua lui a intrat intr-un stilp de lumina si acum are un ochi vinat...Culmea e ca eram cu el pe strada dar stateam de vorba amindoi, ne uitam unul la altul, nu unde mergeam si nici eu si nici el n-am vazut stilpul decit dupa ce s-a lovit. Mergeam sa-l luam pe Dominic de la un prieten. Inaninte de-a pleca de-acasa i-am zis lui Richard "hai sa mergem cu masina" dar el mi-a zis ca mai mare rusinea sa mergem cu masina 300-400m. I-am zis dup-aia "vezi, daca mergeam cu masina nu dadeai cu capul in stilp" si el mi-a zis "da, dar daca intram cu masina in el".

M-am mutat cu biroul la serviciu, acum am vedere directa la strada. E mai galagios ceva ca inainte, dar vad ca deja ma obisnuiesc.

Eu sint libera in half-term (saptamina 25 octombrie) daca vreti sa ne-ntilnim, dar sa avem si-o varianta in caz de ploaie si frig. Ma voi gindi.

Va pup,

Cristina/Mary-Jane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Felicitari, Motanik pentru viza!
No recourse to public funds inseamna ca ai drept de munca unde vrei tu. Asta e si ciudatenia la mine: Peter n-are voie sa lucreze decit la compania lui, dar eu am voie oriunde,

Salutari la toata lumea !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PELATIA spune:

[pup Buna!
Am fost la 3 filme ro,a fost superb.
A fost cineva?
MOTANIK ;FELICITARI PENTRU VIZA !
Eu am aplicat acum pentru 3 ani si sper sa fie ok,dar eu sunt cam stresata.Cum a spus si MIRUNA,ai dreptul sa lucrezi unde vrei,asa am si eu pe pasaport,asa ca ,poti sa-ti gasesti ceva in ,,teaching,,.Am o prietena bulgaroaica care a lucrat la o scoala, si avea 120 pe zi.Din pacate ea nu a fost multzumita si acum face altceva.Poate cind ajungi in LONDRA,o sa reusim sa ne intilnim.Se apropie ziua mea si am intrat intr-o stare cam aiurea.Vreau un bebe ,acum pina cind nu va fi prea tirziu,dar...si iar dar...
Cam cu cite luni inainte de un bebe trebuie sa renuntz la ,,vesnicele tigari,,?
Tot incerc sa renunt la sportul asta,sper ca de data asta sa am mai multa reusita.
Am o rugaminte;unde gasesc zahar vanilat ? vreau sa fac ceva dulce si uite ca nu am gasit sau nu am stiut unde sa caut.
Va pup si va urez o saptamina usoara !
Multe pupicuri bebelusilor!
PELATIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Pelatia,daca locuiesti in NW London mai sus de O2 Center este un magazin lituanian parca cu produse asemanatoare cu cele de acasa .Are si zahar vanilat si cafea Jacobs,printre altele.
Daca vrei mai multe detalii da-mi PM.

Joanna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Pelatia, ce bine ca te gindesti sa renunti la tigari. Fumatul poate intirzia conceptia (chiar am publicat un studiu pe tema asta prin '98). Stiu ca e f greu, dar realizabil. Cind e vorba de conceptie, poti avea control asupra fumatului mai usor decit asupra altor lucruri.

Doua prietene romance urmau sa mearga la filmele romanesti simbata. N-am vorbit cu ele de atunci, dar cred ca s-au dus.

Bine-ai venit si tie si Joannei, sau poate-ati mai fost pe-aici dar n-am vazut eu mesajele. Eu sint Cristina (o alta!), sint aici de 10 ani, locuiesc in Wimbledon, lucrez in centrul Londrei, am un baietel care face 5 ani pe 25 Octombrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Motanik (Andra) felicitari ptr viza!!!!!!!!!!!!!

Am fost si ni la ambasada si am scos certificatele (de casatorie si de nastere), si sunt ft suparata, ne-au scris pe certificatele britanice "inscris in registrul etc" in limba romana!!!!!!!!! Pai cum sa le mai prezentam noi aici cand mai avem nevoie, asa mazgalite in limba romana? Bai, astia nu au nici un pic de simtz al esteticului. Acum trebuie sa cerem alte copii noi!

Am vrea sa mergem in Romania cat de curand, acum asteptam sa fie gata pasaportul lui pitic. Dar am ramas cam falitzi, stie cineva unde gasim bilete de avion mai ieftine ptr decembrie??? Ptr octombrie am gasit o gramada de oferte, dar octombrie e octombrie.

PS Sa ma chemati si pe mine la intalnire!!!!!!

Irinuca si bebe Andreas nascut pe 30/07/04

http://community.webshots.com/user/irrinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Irinuca, cred ca vei avea nevoie de originalele in engleza poate o data la 5 ani. Nu-ti face griji, chiar daca nu arata perfect. Nu cred ca trebuie sa-ti pierzi timpul, nervii si poate si banii incercind sa obtii altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Hello!
Joanna,bine ai venit!
Mary-Jane,m-am amuzat f tare la faza cu sotul tau care a vrut sa se intreaca cu stalpul.Acum, fara gluma ...sper ca s-a facut bine!Se zice ca astfel de boacane aduc noroc !Eu sper sa ii aduca un bebe mic si galagios!
Iata ca pt mine s-a terminat ziua mea, adica astazi a fost,si inca nu am patit nimic rau! Dar la cat de zapacita am fost azi ma mir ca nu am intrat in vreo cladire ca stalpul il nimeream sigur.
Am petrecut ''cuminte'' si frumos,dar am ramas f surprinsa ca prieteni de ani de zile nu mi-au trimis nici macar un mesaj si ca oameni straini sau pe care ii cunosc de f putin timp s-au gandit sa imi faca o urare cat de mica.Insa , nu sunt trista sau dezamagita ci doar putin surprinsa.Ce la vie!
Eu in half term holiday sunt libera doar miercuri dupa amiaza, insa banuiesc ca multe fete ar prefera weekend-ul(asta daca ar vrea sa vina!)
Pelatia, eu folosesc esenta de vanilie (chiar azi am facut un tort)si se gaseste cam peste tot in Asda, Salisbury,etc.
Sanzi-ana, subscriu si eu ca admiratoare a puiului tau!Sa iti traiasca!
Andra, mersi mult pt urari si pt mesaj si o sa sarbatorim cand ajungi in Londra!
Pupici,
Cristina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Multumesc si bine v-am gasit!

Joanna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Multumesc pt felicitari, fetelor. Adevarul asta e, ca ne bucuram asa tare pt ca intr-adevar a ajuns o realizare. Cu o zi inainte sa merg eu la viza, am auzit ca din 90 de oameni 40 au fost respinsi, asa ca......
Am gasit deja un job de teacher assistant printr-o tipa care deja e profa in scoala aia de 3 ani si ma place foarte tare dar faza e ca nu prea imi convine mie la bani...cam 500-600 lire pe luna. Asa ca ma mai gandesc, bine ca acum pot alege.
Intr-adevar, Miruna, ciudata treaba cu vizele astea si cu dreptul de munca. Lari nu poate munci decat in domeniul in care e trecut la Home Office, eu pot munci orice.
Pelatia, well done! Si eu sunt fumatoare dar cred ca pot renunta la pacatoasele de tigari daca imi pun in cap sa fac copil. Si noi ne dorim un bebe dar vrem mai intai sa ne facem casa in Romania si asta inseasmna sa strangem niste bani si abia apoi sa ne gandim la bebelusi. Tu cati ani ai? Eu una iti doresc sa ramai insarcinata cat mai curand daca asta iti doresti si sa poti lasa tigarile. Avem si noi o prietena, Mariana, care era fumatoare inraita si acuma e insarcinata in 4 luni jumate si nu mai suporta nici macar sa fumeze cineva in aceeasi camera cu ea. Pe de alta parte, nasha mea de cununie a fumat toata perioada cat a fost insarcinata si totul a fost ok, acum are o fetitza perfect sanatoasa si sunt bine amandoua. Cred ca depinde si de organismul fiecareia dintre noi. Oricum, succes!
Irrinuca, nu stiu ce preturi sunt pt decembrie, dar eu am gasit la KLM Royal Dutch Airlines preturi super ca sa vin acasa. La toate companiile preturile erau la 300 si chiar mai mult iar la KLM mi-am luat cu 140 dus-intors, dar cu escala in Amsterdam.
Cam atat, va pup si va doresc un weekend super!
Andra.

Mergi la inceput