Bebelusi de iunie-iulie 2003 (26)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madic spune:

Buna mamici si copilasi,

Am urmarit si eu "polemica" generata de postarile Romanei si reactiile fetelor si, desi as fi vrut sa spun si eu ceva, cred ca mai bine ma abtin si ne intoarcem la subiectul nostru : copiii.
Oricum, sanatate multa ROMANA, ai grija de tine, de Alin si de Cristi, si incearca totusi sa te mai menajezi si tu putin. LA MULTI ANI! si pentru sotul tau.



Elena, cunoscuta si sub porecla-PIROTEHNISTA (ca stie sa detensioneze admosfera).


Subscriu total la cele spuse de BIBI.

Hai sa va povestesc eu ce-am mai descoperit in w-e, cit am stat si noi cu ea, ca stie Mariuca mea : a invatat-o buni sa-si stringa jucariile dupa ce-a terminat joaca(ii reuseste partial, dar e laudabila initiativa), stie sa ne aduca papucii (pentru care primeste un "atita mare fata"), striga catelul vecinilor ("CA" - insemnind Cara), pisica (piss, piss), hraneste puii de gaina mici, ca de aia mai marisori ii e frica, alearga toata strada cu copiii din vecini si aduna toate pietricelele, betele, frunzele si etc, de ma intreaba toata lumea daca planuisem sa avem baiat si a iesit fetita .
A, si ce i-a placut cel mai tare, a plimbat-o socru-meu cu bicicleta mare, dupa care n-a vrut cu nici un chip sa se mai dea jos, tipa si-mi dadea miinile la o parte sa n-o dau jos...

Cam atit, astept noi ispravi si de la voi.

V-am pupat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Buna fetele!
Hai sa va zic si eu de "performantele" lui Mihaita.
- zice si el ca si Maya foarte des "ACA', "ATA", indicand diverse lucruri. Cred ca semnifica o atentionare general valabila gen "asta" sau "acolo";
- zice CACA pentru: caca, tata, cu-cu
- Cu-ca, coa-ca tot pentru Cu-cu - bau
- ca-ca : tic-tac
- imita animale: ham, miau (mai rar), u-u-u (asa face maimuta si e misto si cand exemplifica atitudinea), uaaaaa (tigrul, leul), auuuuu (lupul)
- buuuuu (aspiratorul)
- pa
- mama
- Oaoa: Oana
- papa: pentru mancare
- apa
- pate:lapte
- pa, pa, pa: pam-pam-param (din melodia cu motanul)
- ba: bunica
- be-i: asta e Blacky, catelul cumnatei mele
- aaaa???: alo
- canta cand aude muzica sau cand vrea sa-i cantam, danseaza bataind din fundulet, vrea sa manance singur si stim toate ce inseamna asta, imita tusea, rasul, plansul si in general ce facem sau ce zicem noi;
- e un mamos din cale-afara, sta agatat numai de gatul meu, de picioare, vrea numai de mana cu mine, chestii de-astea.
- vrea sa fie ridicat in permanenta la lustra, la biblioteca, face dezastru in dulapuri etc
- a inceput sa ne loveasca cu manutele cand nu-i convine ceva si face scandal mare, inclusiv cu mimica de rigoare;
- am senzatia ca e cam incapatanat;
- se cearta deja cu Oana pe jucarii si in permanenta revendica amandoi aceeasi jucarie;
- daca o am pe Oana in brate si ne iubim, vine si el insistent, cere in brate, se lipeste de mine, dar o da pe Oana la o parte; asta nu-mi place deloc si ma asteptam ca Oana sa faca asta, dar e o minune de copil bun si iubitor;
Si mai sunt multe, dar deocamdata atat ca ma bate Oana la cap sa facem casuta.
Va pupam,

Elena, mami de Oana si Mihai
ne vedeti aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Din ciclul "lectii de viata pt mamici":am urmarit, saptamana trecuta, un documentar despre "maini iscusite", avandu-l drept personaj principal pe chirurgul Ben Carson,care a operat cu succes tumori cerebrale,a despartit siamezi uniti in jurul capului etc.
Cutremurator a fost momentul in care si-a prezentat pacienta favorita,o doamna in varsta, care infiase 8 copilasi cu malformatii craniene,cel mai mic avand cateva luni...Si revenea cu ei,periodic, la chirurg pt a "ajuta" natura sa mai indrepte cate ceva.Vorbea extraordinar de frumos despre copiii ei si emana pur si simplu fericire,considerand ca Dumnezeu i-a daruit acesti minunati copii, ea fiind oarba...
Gestul ei mi s-a parut admirabil, mai ales ca eu una nu as fi in stare de sa infiez un copil cu malformatii(spre rusinea mea!!!).
Si chiar ma gandeam daca nu ar trebui ca si pe forum sa existe o rubrica speciala pt parintii adoptivi...
Cu siguranta ca si noi am vea de invatat din experienta acestor oameni, care sunt capabili de un gest minunat!

Marta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Marta, nu e o rubrica speciala pentru parintii adoptivi, e adevarat, dar sunt topicuri la care posteaza acesti oameni minunati. Unul dintre ele, cel mai recent, este "M-am hotarat - adoptie" de la discutii generale, deja ajuns la partea a doua. Din cand in cand, mai au cate o raita pe acolo tocmai ca sa-mi incarc bateriile.

Elena, mami de Oana si Mihai
ne vedeti aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

La ciclul: "Ba al meu e mai destept!" sper sa apuc si eu sa postez. David nu zice NIMIC, nici ma-ma, nici ta-ta, nimic. scoate nuami niste sunete carora cu toata bunavointa nu putem sa le gasim o semnificatie. Face si el ca maimuta, motiv pentru care acum are nume de alint CITA, executa comenzi simple, gen " adu mingea" etc., tuseste, miroase flori, fumeaza( face puf, puf), imita rasul in hohote( adica horcaie intr-un mod nu tocmai dragalas), se uita la ceasul imaginar de pe mana cand il intrebi cat e ceasul, doarme, mananca, patruleaza, doarme, mananca, patruleaza....si tot asa. Cand e fff bine dispus danseaza si cand e foarte obosit isi canta.

In we asta am descoperit un temperament-metru.
Luati copii cu masina, intr-o plimbare scurta unde nu e trafic intens (de exemplu un drum de tara). Nu asezati copilul in scaunel ci asezati-l la voi in brate. Daca sta cuminte, respira calm si adanc si se muleaza pe corpul vostru de parca ar fi al doilea start de piele e calm si blajin. Asa e David. Daca refuza cu indarjire sa-l tineti in brate si e cand intre scaune dand buluc peste sofer, cand in picioare pe bancheta din spate targand de toate cele- e spirt.

Bibi si David
P.S. Elena e suparata pe mine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

Se vede treaba ca lumea este in concediu.....

Azi am fost la pasapoarte, am depus actele...ies vineri...am stat cu buburuza la pozat...i-au facut 3-4 poze ca se stramba in toate....si mie tot la fel...ca nu-mi placea nici una....la 8 dimineatza este cam devreme sa arati bine. Am rezervat si biletele de avion, plecam pe 23...toate gandurile mele sunt indreptate in directia asta...de abia astept sa plecam.

Aseara am fost in Cora sa-i luam tricicleta....nu mai sta deloc in carut si ceva tot trebuie sa luam....am gasit 800.000 lei atat de nasoale si de subrede....au cadru, dar daca se lasa pe o parte sigur cade....plus ca nu vrea jos, numai in picioare....asa ca nu i-am luat.

La capitolul realizari....sa ne laudam si noi:

* vorbeste la telefon, acum a trecut la cel fix....sta cu el atarnat la ureche si butoneaza....intelege daca-i zic du-te la telefon ca te cauta cineva...se duce si ridica receptorul;
* avem vreo trei-patru telecomenzi....de la tv,combina, aer...stie fiecare telecomda de la ce aparat este fara s ao fi invatat noi....pur si simplu o indreapta in directia aparatului respectiv.
* imita tusea;
* rade cand radem noi;
* intelege multe lucruri...de ex.ii spun..."vrea sa pape si ratusca..da-i si ei sa pape"..si se duce si ii da mancare in gura.
* danseaza mult ..imediat cum aude muzica..fara sa ii mai spun eu sa danseze....cel mai mult ii place pe muzica populara....am observar asta cand dadeam ture pe tv (zapam adica) sicum ajungeam la etno cum o apuca zbantuitul....spre disperearea mea..care am ascultat o gramada de muzica clasica in sarcina...
* canta la pian...apasa clapele si canta si ea;
* il striga pe tata cand nu este langa ea...ta-ta..tare de tot ca aud totzi vecinii;
*arata ochii si zice oca;

De zis zice: mama, tata, apa, papa, ao(alo), caca....si in continuare aca, uca, oca...la fel ca Mihaita..generic si pentru tot ce vede..intr-adevar un fel de atentionare..uite, acolo...

Ce mai..e desteapta ca ma-sa....

In we am fost la niste priteni in vizita, au o vila superba cu o gradina pe masura plina de topogane, leagane, balansoare...camere pline de jucarii...o incatare ptr. Maya..care desi ii vazuse pentru prima data, pe la 11 noaptea cand am vrut sa plecam, ramasese la ei in brate si ne facea pa-pa noua...cand am vrut sa o luam in brate, da-i plansete sa ramana acolo....copilul asta n-are mama, n-are tata...e fiica ploii.



Carmen si bb Maya Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

mama...acum am vazut ce mesaj lung am postat...am ajuns ca mamele alea disperate sa-si laude plozii......da' io nu sunt asa disperata...jur!

Carmen si bb Maya Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Inainte de orice, ca mi-e teama ca pleaca de la job, Bibi, cum naiba sa fiu suparata??? N-am nici un motiv, dimpotriva. Dar asta e alt subiect. Sau poate ca nu, uite, de multe ori ma abtin sa fac referiri foarte personale, sa intru in discutii sau replici care mi-ar face placere sau m-ar distra la culme, de teama sa nu monopolizez aiurea spatiul sau sa nu devin patetico - ridicola pe alocuri. Habar n-am cum a fost posibil sa-ti vina o asemenea idee bazaconioasa si departe rau, rau de realitate, dar daca prin absurd si complet ipotetic lipsa de reactie la ultima ta postare a nascut asa ceva, iti spun ca doar m-a pus pe ganduri si orice comentariu mi se parea discutabil. Asa incat am preferat sa iau postarea ta doar ca un nou prilej de a-mi reevalua pozitia personala referitor la ce spuneai tu. Si pentru ca pana si anumite emoticonuri mi se par mie uneori cam greu de folosit (am mari pitici pe creier in exprimarea simpatiilor de teama patetismului), ma risc fara nici un regret.
Revin.

Elena, mami de Oana si Mihai
ne vedeti aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

So, conform temperament - metrului, si Mihai e cumintel si linistit. Se uita pe geam, se lipeste de ma-sa, chestii de-astea de bun simt, spre deosebire de Oana care a fost si e pe dos.
Carmenutza, bravo ca ati reusit cu pasapoartele, inteleg ca ramane sardinia.
Cu tricicleta, acuma nu stiu exact de care zici tu, daca te referi la cele pe care le poate impinge si parintele, sunt varza. In plus, la 1 an nu merge nici unul pe tricicleta. Mai asteapta un an. Eu asa zic. Oana nici la doi nu mergea ca lumea, tricicleta fiind una nasparlie la care se pedala destul de greu. Plus ca inca sunt la faza explorarilor si nu prea au rabare sa stea pe tricicleta.(doar daca nu cumva te referi la alea pe care le poti impinge si tu).
Mai, e excelent cu Maya asa de sociabila!
Fetelor, cum ziceau si Carmenutza, si Bibi, si eu ma suspectez uneori sa nu dau in damblaua cu "sa vezi ce copii am", desi mai cad in pacat, mai ales la telefon cand face cineva imprudenta sa insiste pe intrebarea "ce fac copiii". E, atunci sa vedeti dezlantuire!


Elena, mami de Oana si Mihai
ne vedeti aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

quote:
Inainte de orice, ca mi-e teama ca pleaca de la job, Bibi, cum naiba sa fiu suparata??? N-am nici un motiv, dimpotriva

Uite ASAzambet mare am pe fata. Parca mi-a facut Cornel o declaratie de dragoste.

quote:
Si pentru ca pana si anumite emoticonuri mi se par mie uneori cam greu de folosit (am mari pitici pe creier in exprimarea simpatiilor de teama patetismului), ma risc fara nici un regret.


Tu esti ceva in genul iubitului meu frate care nu cumpara flori pentru ca : "E un gest penibil. Numai inginerii cumpara flori!"

Bibi si David

Mergi la inceput