Bebelusi de ian-feb 2004 (25)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Andra, Ioana, iar s-a dus intalnirea noastra pe apa Sambetei! De data asta la propriu.

Babee, ai dreptate ca o crestere in greutate nu e totul si cat timp creste in inaltime, se dezvolta normal si este nu vioaie, ci o zvarluga de fata, at trebui sa ma linistesc. Dar e greu totusi sa nu identifici o cauza si prea comod ptr medic sa puna pe seama genelor care fie vorba intre noi sunt de fapt de "grasi".

Oricum, uitasem sa va spun ca restul analizelor sunt super. Ca, Mg, Fe sunt la limita superioara. Iar hemoglobina este 13!

Dady, stiu ca in poze pare mai grasuta, mai ales pozele de pe forum sunt vechi de cateva luni (uite asa imi trebuia ca nu pun altele). E mult mai slaba si alungita acum si i se simt costisoarele. Stiam de copro ca se face de 3 ori, insa pediatra nu ni l-a dat initial decat orientativ. Acum ramane sa vedem ce are. Pentru giardia i-a facut nu stiu ce antigen care am inteles ca nu poate iesi decat echivoc sau prezent daca ar avea, indiferent daca e starea de latenta. Cum e absent se pare ca nu are. Nu stiu ce este cu Eliza, nu e vorba de bani, incerc sa aflu unde s-ar face in Bucuresti.

Dady, sa nu uit. Alexandra mea nu bea deloc suc si nimic altceva pentru ca nu ii plac. De abia am pacalit-o cu putina apa la cana. Legat de supa, eu nu mai masor de mult cantitatile. Le fac din ochi.

Darael, nu voi profesa nimic legat de Drept, cel putin deocamdata. E a doua facultate ptr mine, imi pastrez calea de pana acum. Inca imi serveste foarte mult in ceea ce fac si probabil la un moment dat as putea sa ma decid sa profesez. Oricum, ma batea gandul dar nu m-am decis sa intru in Barou si sa ma suspend (pentru ca nu am voie si contract de munca si profesie liberala). In rest, sigur ca dau de baut. Imi cer scuze ca uitai, dar din pricina supararilor cu Alexandra. Ia poftiti la bauta!

Apropos de vesnicele mele suparari, pe masura ce se apropie revenirea la serviciu sunt din ce in ce mai trista. Azi cand am vazut-o razand pe Alex am izbucnit in plans la gandul ca voi vedea minunea mea numai 2 ore pe zi. Ma doare sufletul, de cand am inceput cautarile de bona am realizat cu adevarat ca nu voi mai sta mereu cu ea si ma simt bolnava.



Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

La multi ani, Andrei!!!

adlemi, sa iti traisca flacaul si sa fie sanatos


Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

ANDREI
Sa cresti mare, frumos si sanatos!
Fetelor, trebuie musai sa va spun. Am facut milk-shake-ul recomandat de Andruska Super buuuuuuuuun! Pe langa banana si lapte, am adaugat la urma un pliculet de zahar vanilat, sa il indulcesc si am amestecat bine bine bine....e grozav.
Am facut mai intai sucurile pentru Amos si tati al lui, ca si pe el il vitaminizez, nu?...ca e tot al nostru si apoi ma gandeam ca si mami si samburica trebuiesc vitaminizate cu ceva si am facut milk-shake-ul.
Mai tarziu ii fac si lui Amos, ma gandesc ca nu are cum sa nu ii placa, ca prea e bun.
Va pup si o zi buna si distractie plakuta, daca va intalniti.

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)
http://community.webshots.com/user/ClimAmos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Andrei! Sa cresti mare si cumintel!

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Uite ce uitasem sa va povestim ieri. Ptr ca dna doctor pleaca in concediu si nu se mai intoarce pana plecam noi:

- amanam vaccinul de 6 luni pana pe 30 august (cica e mai bine sa il facem la intoarcere decat sa fie maraita pe acolo);
- ne-a dat deja indicatii de papica ptr 6 luni. Noutati: s-a largit gama de fructe si legume (adica putem pune si rosie insa numai pulpa fara mijloc si fara coaja), la legumele pasate pun o "nuca" de unt, introduc oul cate 1/4 galbenus pe zi pana la un galbenus, care se va da alternativ cu carnea la masa de pranz, iar masa de 18 va fi iaurt introdus treptat de la 2 lingurite pe zi prin dublare pana la 150 gr iaurt (Covalact, Napolact, Danone Natural, de la 7 luni chiar si Cremoso), la masa 22 nu mai primeste orez Nestle ci cereale Hero orez, porumb si tapioca;
- trusa medicamente ptr calatorie: cele obisnuite (vigantol - nu se da in zilele de plaja, calciu si vit c daca sunt zilele obisnuite pe luna, fier, sab simplex), Nurofen si Calpol ptr febra si dureri, Calgel ptr dinti, Ospamox antibiotic pentru infectii gat sau altele mai grave, Sinupret sirop ptr tuse, Stery-mar spray nazal ptr nas infundat, Debridat pentru diaree sau alte afectiuni digestive;
- la plaja va sta fara crema pana la ora 10 dimineata si dupa 17 seara. In rest nu are voie intre 12-16, iar in restul orelor vom folosi crema protectie pentru copii cu factor 30 (se pare ca factor 60 este prea mult).

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Buna ziua si de la noi de la mare!!!!
la noi e soare,e frumos,desi in Bucuresti am auzit ca ploua.Albert s-a bronzat, desi nu l-am tinut la soare decat dupa ora 6 seara, in rest sub umbrela. I-am luat crema de protectie 30, dar nu prea i-am dat.
Doarme foarte bine la pranz si noaptea, ii prieste aerul.
Vorbim mai tarziu, va pup!!




Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Monica, sa va mearga concediul tot asa bine in continuare.
aici ne cam coacem si visam la zilele cind vom pleca si noi

Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:



LA MULTI ANI, ANDREI

Sa va dau vestea cea mare: am papat supita la greu. A mancat cam 20-30 ml si ar mai fi vrut, dar mi-a fost frica sa-i dau mai mult din prima. Fetelor deschidea gurita ca un pelican si sugea din lingurita mama, mama. Yes!!!!
Ce ma sfatuiti? Cat ii dau maine?? Peste cat timp ii dau supita cu legume pasate? Fructele le vom amana.
Roxana, am copiat ce ti-a recomandat dr.ta.Pup!
Monica,concediu placut si soare muuuult!
Va pup! S-a trezit.

http://community.webshots.com/user/dady1968

Tania= Anduta(14 sept'96)+ Bibi(14 febr'04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adlemi spune:

Buna seara.Tocmai ne-am intors de la mul asteptata intalnire din Herastrau-care s-a infaptuit in ciuda vremii.Si hai sa va povestesc…
Roxana_G care se tot plange de minunea ei de fata(care e super frumoasa!!!)nu stie ce inseamna sa ai inr-adevar probleme cu copilul...Cand am ajuns in parc,minunea ei de fata,Alex,manca.Si a tot mancat de nu mai putea sa-i ia biberonul.E,si dupa ce a mancat a povestit cu toata lumea, a ras, a dormit...Adica tot ce spunea mamica ei ca nu face.Pacaleala!!!
Ioana si Arturicii au fost la inaltime(si la propriu si la figurat!).Veti intelege de ce cand veti vedea pozele.
Andruska a venit cu toti cei trei baieti ai ei...Andrei e super simpatic,frumos si sociabil iar Matei cuminte si grasunel...Bun de mancat!
Iar al meu Andrei a sarbatorit implinirea celor 5 luni cu surle si trambite(la propriu!!!).A urlat jumate din drum,a fost plimbat in brate,a fost cautat in coarne...Degeaba!!!Si pentru ca tot m-a amuzat Roxana_G cu cat de rea e Alex a ei(care repet,e o minune de copil) hai sa va spun eu ce face Andrei.Inainte de baie urla(ca se plictiseste),cat e in apa e fericit,dupa baie,in prosop-urla ca urla,cand il sterg-urla ca de ce-l sterg,cand il imbrac-urla ca nu vrea imbracat,desi ii e foame dupa baie-urla ca nu vrea sa manance si,dupa ce mananca cu chiu cu vai si e mort de somn-urla ca nu vrea sa doarma!La 4 dimineata ne trezim in urlete si o luam de la capat cu spectacolul adiacent mesei.Dimineata se trezeste relativ bine dispus,dar nu tine mult>In concluzie,daca nu faci ce vrea el,cand vrea el si cum vrea el-naiba te-a luat!De fapt,m-a luat,ca tati e mai mult plecat si cand il vede e spectacol...Atata bucurie,si ras...Mami e buna doar pt masa,chin cu nani si schimbat scutece!!!E,dragele mele,asta e Bin Laden-ul meu Andrei...Si chiar nu exagerez!
Cam asta a fost intalnirea...Si poate ne vedem si maine,in acelasi loc si aceeasi formatie(sau in plus!Adina Iulia,ce zici???!).
Pupici si noapte buna!Multumim pt urari si celor care au fost azi in parc cu noi le multumim ca ne-au suportat!Si paote ne primesc si alta data!
Adlemi si Andrei(24 februarie 2004)
P.S. Dar avantajul cu sculatul la 4 dimineata-stau fara grija ca maine dimineata nu pierd meciul lui Doroftei!:-))))))))))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Ce frumos a fost in parc. Vrem si noi!!!!
Fetele, am si eu o intrebare. Va mai amintiti de pe vremea cand ati fost si aveati dureri de stomac, ce pastilute luati?? Ca pe mine de ieri, ma termina durerile. Ma ustura si simt nevoia sa rontzai mereu. Nu asta ar fi problema, dar cum termin de rontzait, iar ma iau durerile. Va rooooog, poate va mai amintiti de pastilute, sa imi cumpar si eu maine.
Va pupam si o seara linistita.
P.S.Asteptam poze din parc!!!

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)
http://community.webshots.com/user/ClimAmos

Mergi la inceput