Bebelusi de ian-feb 2004 (25)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Postare rapida:
Andruska – Milubrei cereale cu lapte, mar si morcov de la Milupa sunt fara gluten in mod sigur si scrie asta foarte mic pe o laterala deasupra compozitiei.
Iar cu fetita pe care gasca fetelor ti-a prezis-o, sa stii ca e si ea pe undeva si o sa vina pe post de nora. Si asta repede, repede, ca Andrei e deja baiat mare si “insuratoare” scrie pe el !!!
Helen – va tinem pumnii la vaccin. Iar despre otita, ce sa zic ? Doamne fereste !
Babee – mortala freza !!! Si noi am crescut, asa ca acum facem baita intr-o vanita mai mare, cam trei sferturi din cada mare. Si ne place ca putem inota si stropi totul intr-o veselie. Atentie, Atena, vin inotatorii sa ia medalia de aur !!! Am auzit ca o sa ai o comoara de fata – jumatatea a prezis asta si in general nu se inseala. Asa ca poti sa incepi sa cauti nume de fetita si hainute pe rosu.
Roxana_G – felicitari fata frumoasa ! Acum cum o sa te strigam ? Doamna avocat sau judecator sau notar ??? Daaaaaaaa... berica o bem cu ocazia licentei sau nu ? Ca poporul a salivat pe forum in timp ce ti-a tinut pumnii !
CataD – bine ati venit in gasca “luptatorilor” cu degetelele. Noi ne jucam si cu patru odata si am reusit sa mai introducem si cate un degetel de la a doua manuta, asa ca iti dai seama ce veselie e in Timisoara.
Adina Iulia – Turcia sa scrie pe voi, copii frumosi ! Si sa nu uitati ca aveti nevoie de viza. Si Moti o sa stea cuminte si o sa creasca frumos sa o admirati cand o sa reveniti bronzati si relaxati.
Si, Adina Iulia - sa nu uit, ca am ramas datoare cu un raspuns regeritor la faptul ca nu am scuza cu a 2-a sarcina: desi eu vreau, momentan am scuza ca jumatatea e cam lenes in perioada asta cu , poate din cauza caldurii !
Evident, a fost o gluma – dupa cum stiti, Daria a fost a 3-a sarcina la noi si toata sarcina a fost dusa cu mare grija – cerclaj, repaus total, tratamente, concediu... Si, ca sa gasesc si culmea scuzelor, la noi inca nu “au aparut rusi”, asa ca pana atunci om mai vedea. Poate ca o sa fim alaturi de tine sa mai postam impreuna odata in timp ce toate celelalte fete nasc ! Uf, ce amintiri. Cand si cum a trecut atata timp de atunci ???
saphir – din cate stiu eu, carnea de mânzat este carnea de vitel sau vita foarte tanara. Si e buna, buna de tot. dar noi o sa mai asteptam un pic – o sa avem timp de asa ceva dupa ce nu o sa mai fie pe primul loc tzitzi .
Ioana77 – distractie placuta. Sa bei un pahar si pentru noi. De inghetata nu zic nimic, ca deja mi s-a facut pofta.

Gata, ca o sa vreti si data viitoare tot un cearceaf si nu vreau sa va dezamagesc.
,
DARAEL & Maria-Daria (16.02.2004)
http://community.webshots.com/user/darael100

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Ioana- maine la 10,30 este OK daca nu ploua . Oricum vb la telefon . Va deranjeaza daca mai vine si o cunostinta de-a mea care o fetitza nascuta tot pe 6 feb ? ADLEMI vii si tu? Roxana?

Noi s-ar putea sa ajungem pe la 11,15 ca pe la 10,00 Matei papa fructele asa ca ...intarziem putin, numai sa avem vreme faina.


Adina-
si eu zic sa va duceti in Turcia . Olivia are nevoie de parinti odihniti si bine dispusi asa ca...go for it !!!

DARAEL- multumesc ptr info cu cerealele . Nu le-am desfacut ca scrie de la 6 luni insa este bine sa stiu. Inca o data multumesc !!!

Roxana- imi pare rau ca iti faci probleme din cauza printesei tale si te inteleg perfect. De ce nu schimbi dr? La MEDICOVER sunt si alti dr pediatri dintre care dr Cosmina CRISTEA este f draguta si amabila (eu am fost cu Andrei la ea cand avea 10 luni si am fost f multumita ). Ptr mine este f imp sa am incredere in persoana care are grija de bb - de aceea am ramas cu dna Angela .

Ane- i-ai facut branza calcica Rachellei?

Dupa 5 ore de nemancat, Matei in seara asta nu prea a vurt tzitzi...papa si scuipa...oare sa fie sfarsitul ? Pana la urma m-am muls (cam 200ml) si i-am dat cu biberonul - a papat 120ml.

Trebuie sa fug ca are treaba tati la calculici

si noapte buna





Andra mamica lui Andrei Teodor (18 septembrie 1999) si Matei Daniel (6 februarie 2004)

http://community.webshots.com/user/andruska30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Andruska i-am facut ...dar crezi ca a vrut??...neh...mofturoasa ca a mea nu are nimenea

Adina...gata?a-ti tulito in turcia???

Anita si Rachella -17.o1.2004
http://community.webshots.com/user/sugarbabe134

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Ane, se pare ca nu are nici o legatura recidiva otitei cu eforturile noastre de a avea grija cat mai mare de bebei..otita medie (fiind vorba de urechea medie... timpanul) se pare ca e data de ceva bacterii care fac ce vor ele intr-un cuvant... curentul ar mai influenta dar atat... vezi ca e un articol chiar pe site-ul asta. Eu nu am avut niciodata otita si nici sotul, dar am inteles ca doare rau iar Cosmin numai dureri nu pare sa aiba... El nu mananca si atat ..asta e singurul simptom evident... Si cu fatza asta de copil super sanatos nici nu-mi mai vine sa-l duc la dr. Dar sunt tare ingrijorata dupa ce am mai citit cate ceva despre otita... e periculosa rau... Doamne fereste!... sa perforeze timpanul, sa nu mai auda... Dar si numai sa-i distrugi sistemul imunitar cu atatea antibiotice si e de ajuns. Eu nu sunt impotriva medicamentelor dar nici chiar asa. Mie imi era teama ca nu i-a dat tratamnetul ca lumea si de aia a recidivat. Adica ..la 3 luni jum i-a dat Augmnetin - 5 zile, iar la 5 luni, Augmnetin 4 zile...dupa 2-3 zile totul parea ok dar... stiu si eu..! Pe prospect scria ca doza in otita medie e dubla si tratamentul dureza 10 zile. Eu ma tot gandeam la asta dar tu i-ai facut tratamentul cate 10 zile si tot degeaba... pana acum... Acum sunt si mai in ceata... In plus scrie ca otita medie se face in general ca o complicatie a rinofaringitelor, racelilor mai de durata, a gripei... si atunci, ai nostri de la ce au facut-o ca nu au fost raciti niciodata! O fi de la suptul culcat... dar Cosmin numai apa a baut culacat..si de la apa ce sa ramana pe acolo si sa se infecteze... Dar, in fine... sunt ca babele - eu imi cant, eu imi descant... dar nu mai stiu ce sa zic si sa fac...

Bineinteles nu a mancat mai nimic in dupamaiza asta...a venit ora mesei, parea ca ii e foame dar nu a vrut, l-am lasat, hotarata sa nu-l fortez dar era asa de agitat, nu-i trebuia nici joaca si nici somn...se maraia ca si cum i-ar fi fost foame... a trebuit sa-l fortez un pic si cumnva a mancat ... apoi a devenit f vesel si s-a zbenguit la greu! Starea asta e de neinteles...


Lasand otita la o parte, azi am avut si ceva distractie cu Cosmin... a ianceput sa faca niste mutritze de increzut si toata lumea s-a distrat pe seama lui, la vaccin... Statea in fudulet langa alti doi bebei de varsta lui si facea o fatza de mureai de ras, ... si cum 4-5 persoane se tot uitau la el, vorbeau si radeau, sarcul era si mai nelamurit ce se intampla.. e greu de descris. Pacat ca nu i-am putut face poza....Apoi a devenit tare zambaret si prietenos, dar cu mamicile bebeilor...se tot intindea la ele si chiuia... Oare de ce nu o fi inca interesat de copiii de varsta lui, ca mereu a fost in compania altor bebei la plimbare? Doar se uita fff mirat la ei, rar vrea sa ii atinga!
Asa... in plus tot ma intreaba unul si altul daca e fetita. Dar mie nu mi se pare chiar deloc sa semene a fetita?!

Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004
http://community.webshots.com/user/phelens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

buna seara

noi am fost la plimbarica, baita si apoi nani ca un copil cuminte ce este Matei.

eu cu tata ne-am uitat la monalisa smile - un fel de cercul poetilor disparuti cu fete. da' dragutz

Ane, Helen, imi pare rau pentru dragalashii vostri. le uram sanatate multa si sa scape de medicamente.

Ane, nici lui Matei nu-i prea place brinza simpla - si drept sa-ti spun, nici mie - deci i-o dau cu banana si asa maninca de nu mai poate. sau cu piersica.

va dorim o noapte linistita


Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

ARTICOLE:

Otita la copil
Unele dintre cele mai des întâlnite boli ce apar în perioada copilariei sunt otitele, afectiuni care, netratate corespunzator, pot duce la complicatii nedorite si dificil de vindecat.

Otita medie
Parintii trebuie sa stie ca, cel mai adesea, afectata este urechea medie, caz în care ne confruntam cu otita medie. Aceasta afectiune este, asa cum am spus, una dintre cele mai frecvente infectii ale copilului. Statistic s-a demonstrat ca unul din sase copii cu vârsta de pâna la un an face cel putin un episod de otita medie, dupa aceasta vârsta, frecventa bolii scazând mult. E important de stiut ca, de cele mai multe ori, otita medie este o complicatie a rinitei si rinofaringitei acute, boala aparând de obicei la câteva zile de la debutul unei infectii acute a cailor respiratoare. Infectarea urechii se realizeaza, în acest caz, prin trompa lui Eustachio - care asigura comunicarea dintre urechea medie si nazofaringe. La sugar si copilul mic, trompa lui Eustachio are anumite particularitati: este mai scurta si mai orizontala, este mai larga, ceea ce explica usurinta cu care microbii prezenti în nazofaringe pot ajunge în urechea medie, infectând-o. Plânsul sau suflarea incorecta a nasului favorizeaza împingerea secretiilor în trompa auditiva, antrenând obstructia acesteia si accentuarea infectiei. Pe lânga aceasta constitutie anatomica normala la vârste mici, alti factori care favorizeaza aparitia bolii sunt: prezenta vegetatiilor adenoide (asa zisi polipi), distrofia, imunodeficientele, malformatiile (gura de lup), alergia, sinuzita, precum si unii factori de mediu, cum ar fi: conditiile socio-economice precare, îngrijirea copilului în colectivitati (cresa, gradinita), familiile numeroase în care mai exista un copil cu otita medie, fumatul pasiv de catre copil, alimentarea copilului culcat pe spate si sezoanele reci. În practica medicala, s-a observat ca exista si o predispozitie legata de sex, otita medie întâlnindu-se mai des la baieti, decât la fetite.
Cum recunoastem o otita medie?
Înainte de toate, trebuie subliniat ca semnele de boala difera în functie de vârsta copilului. Astfel, la sugari, simptomatologia este nespecifica, micutii neputând spune ca îi dor urechile sau ca nu mai aud bine. Ei devin, în schimb, agitati, tipa si plâng aparent fara motiv, dorm mai prost, refuza alimentatia, au scaune diareice si fac febra. Diagnosticarea fiind dificila, este important ca, în toate cazurile în care un sugar sau un copil mic prezinta febra din cauze necunoscute, sa-i fie consultata si urechea medie. Prin urmare, un examen ORL se impune cu necesitate. Uneori, copilasul sugereaza ca-l deranjeaza urechile, aratând spre ele sau tragându-se de acestea si frecându-si capul de perna. De asemenea, în timpul suptului, simptomele se pot accentua, creându-i micutului un disconfort si mai mare.
Daca tratamentul nu este început la timp, evolutia bolii este spre supuratie. Apar secretii purulente la nivelul urechii, cu scaderea febrei, a durerii si ameliorarea starii generale. Acestea nu sunt motive de amânare a prezentarii la medic, pentru ca, netratata corespunzator, otita medie se poate croniciza si poate avea complicatii serioase (determina hipoacuzie si chiar surditate, pâna la meningite, abcese cerebrale, septicemii).
Tratamentul otitei medii
Antibioticul si durata tratamentului vor fi stabilite de catre medic, în functie de microbul incriminat. Se poate administra medicatie pentru scaderea febrei, calmante pentru durere (paracetamolul în doze uzuale fiind cel mai indicat), picaturi în nas pentru a desfunda trompa lui Eustachio si a elimina secretiile acumulate în urechea medie. Pentru calmarea durerii, este indicata si caldura locala (de exemplu, asezarea pe urechea afectata a unui scutec usor încalzit cu fierul de calcat). De asemenea copilul va trebui sa bea mai multe lichide, nu se va fuma în preajma lui si i se va asigura o atmosfera umeda (prin asezarea unui vas cu apa calda în camera).

Subiecti supusi riscului
Anumiti copii prezinta o susceptibilitate mai importanta. Putem deosebi patru grupe ale acestui tip: Cei nascuti prematur.
Copii ai caror parinti reprezinta un teren familial alergic.
Copii care prezinta antecedente de reflux gastro-esofagian.
Copii care au dezvoltat otite ce au afectat ambele urechi inca din primele luni de viata.

Tratarea otitei medii se face gratie antibioticelor pe durata a aproximativ zece zile. In general, penicilina combate infectia, iar alte medicamente atenueaza durerea si febra. In anumite cazuri, otita se dovedeste rezistenta acestui tratament; se va impune atunci inlocuirea lui cu antibiotice mai eficiente.
Daca 80% din otite se pot trata de la sine, este imposibil sa le deosebim pe cele care nu vor antrena complicatiile celorlalte. De accea, tratamentul cu antibiotice este generalizat.

Prevenirea
O diminuare a riscurilor otitelor repetate poate fi usor realizata gratie catorva precautii simple: Sfatuim renuntarea la fumat in apropierea copilului si mentinerea aerului curat si sanatos.
Cand copilul prezinta o raceala, o gripa sau o alergie trebuie sa i se dea sa bea si sa manance in pozitie verticala.
Pe cat posibil, optati pentru tinerea la domiciliu decat pentru cresa sau, in caz ca nu se poate, alegeti asezaminte care nu primesc decat un numar limitat de copii.
Evitati excesele sau insuficientele de incalzire.
Limitati baile in piscina care favorizeaza transmiterea infectiilor, in mod deosebit a otitelor. Dimpotriva, baile in mare sunt recomandate



Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004
http://community.webshots.com/user/phelens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Fetele am fost la cintarit, avem 7880gr, inaltimea nu o stim inca dar vom afla in 31 iulie cind mergem la vaccin.
Stam in fundulet singurica multa vreme, problema e cu statul pe spate, nu mai vrea deloc.Toata ziua ne mutam locul din patut in scaunelul de papa, leagan sau activity center.I l-am cumparat ieri si a fost super incintata de el, e tare buna inventia, a acaparat-o cu totul.Se impinge cu piciorusele si sta multicel, sper sa nu fie probleme dar e foarte energica, de la 3 luni a vrut in fundulet...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

quote:
Originally posted by Andruska
DARAEL- multumesc ptr info cu cerealele . Nu le-am desfacut ca scrie de la 6 luni insa este bine sa stiu. Inca o data multumesc !!!

Dupa 5 ore de nemancat, Matei in seara asta nu prea a vurt tzitzi...papa si scuipa...oare sa fie sfarsitul ? Pana la urma m-am muls (cam 200ml) si i-am dat cu biberonul - a papat 120ml.

Trebuie sa fug ca are treaba tati la calculici

si noapte buna

Andra mamica lui Andrei Teodor (18 septembrie 1999) si Matei Daniel (6 februarie 2004)

http://community.webshots.com/user/andruska30


Raspuns foarte rapid si foarte scurt:
Pe cerealele noastre scrie intr-o bulina mare rosie “dupa 4 luna a 4-a” si sub pana la varsta scolara – iar lateral “fara gluten”. Verifica daca scrie si pe cutiile cu bulina peste 6 luni – pentru acestea nu stiu daca e valabila treaba cu lipsa glutenului.
Si nu te necaji cu mancatul in perioada asta - si noi negociem intens la fiecare masa - mama Doamne, de ce o fi mai bun suculetul de mere decat tzitzi, nu stiu. poate sa-mi spuna cineva ???

Gata, am fugit.
,
DARAEL & Maria-Daria (16.02.2004)
http://community.webshots.com/user/darael100

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Andrei

Ane- eu i-o introduc in piureul de legume (la blender) si nu se mai simte nimic. O papa si cu iaurt . Anca - bine ca Matei al tau o papa cu banana, al meu cum simte gust de fructe in gura si mai ales oferite cu linguritza scuipa tot .

Ieri de ex, i-am facut iaurt cu fructe (un fel de Danone Delicios) era super buuuunnnnn - a deschis guritza si cand a dat de gust a inchis-o la loc. Pana la urma a papat tot iaurt simplu cu cereale .

Ramane valabila intalnirea de astazi ? Vad ca nu ploua..cel putin la ora asta .

Ma duc sa mai stau si eu in pat ca Matei a fost tare marait asta noapte, s-a trezit destul de des si nimic nu il multumea imi este mila de el ca vad ca se chinuie si nu am ce sa ii fac .

DARAEL - vad ca iarasi am inceput sa scriem una dupa alta...ca atunci cand alaptam, mai tii minte

Andra mamica lui Andrei Teodor (18 septembrie 1999) si Matei Daniel (6 februarie 2004)

http://community.webshots.com/user/andruska30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

buna dimineata

Matei s-a trezit dimineata pe la 6, a papat si apoi s-a jucat singur de-a ascunselea. isi tragea patura pe cap si si-o dadea in jos apoi tot el, dupa care ridea de nu mai putea. la fel rideam si noi pindindu-l

in rest cumintei, dragalsi de nu se mai poate si cam atit deocamdata

aaaaaaaa .... ar mai fi ceva ... tata lucreaza azi toata ziua

recuperam miine

acum merg sa-i fac supa cit nu e foarte cald si apoi fuguta afara.

va dorim un weekend minunat

Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput