Bebelusi de ian-feb 2004 (25)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

La multi ani Andrei! Sa fi te rog mai cuminte si sa nu o mai superi pe mami! Bine mai Adlemi, dar chiar de ziua lui il lauzi asa tare...

Cosmin e tot asa...cam marait (dar dupa povesta lui Adlemi inteleg ca nu ma pot plange). Oricum desi e un copil cuminte, atat cat poate un copil sa fie cuminte, are si el program de maraila zilnica dupa ora 18 si pana spre culcare. In sensul ca nu vrea sa stea deloc singur si daca un minut l-am lasat, plange apoi devine tare agiat si risc sa imi planga si la masa... dar daca am grija si-i cant in struna...adica stau cu el, ne jucam si daca nici nu sare peste jum de ora de somn, lucrurile sunt destul de bune.

Asta se intampla in conditii normale dar azi atat s-a foit, s-a rasucit si a marait ca nu mai stiam ce sa-i fac. I-am pus alt supozitor de Algocalmin ca avea si putina febra. In plus, din cauza ca la ora 17 daor a gustat, nu a mancat si eu nu am mai inistat, nu a mai dormit ca era flamand deci nici liniste nu am avut nici eu si nici el. A mancat cerealele de seara chair daca mai greu si s-a linistit. Dar numai eu stiu ce emotii am avut sa nu vomite ca am transpirat toata. Apoi s-a linistit, am facut baita si s-a culacat multumit!

Dar saracutul de el nu are nici o vina. Acum stiu ca nu-i sclifoseala ci din cauza ca desi nu pare, e bolnavior si pe langa otita aia, este si vaccinul si se pare ca dintii de sus sunt pe vine ca s-a umflat gingia chiar serios. Iar are saracutul cumul de probleme! Dimineta a vomitat din nou... asa ca la orizont vad Antibioticele...

A.. si dupa ce oul l-a refuzat, azi a refuzat si ficatelul de pui... cum i-am dat prima lingurita a inceput sa planga si sa scuipe... O fi si din cauza ca nu are pofta de mancare dar asa reactineaza chiar cand nu vrea sub nici o forma mancarea respectiva... La celelate mese mesteca incet sau sta cu mancare in gura si rade ... etc; azi numai branza de vaci cu piersica a papat-o cum trebuie. Deci, daca nu se razgandeste nu stiu ce o sa-i dau la pranz sa pape... e posibil sa nu-i palca cartoful, o sa incerc sa-i fac piureul cu carne, morcov , patrunjel, ardei... si sa pun orez ca altceva nu am idee... sa vedem asa...

Shaphir, si noi am facut azi milk-sake-ul ala cu lapte si banana dar am pus zahar normal, nu mi-a venit ideea sa pun zahar vanilat..dar data viitoare e de retinut... Eu nu pot bea prea mult dar sotul a baut mai mult de jum de litru... I-am dat si Cosmin dar de proba ca nu era fiert zaharul... a luat 3 guri si gata...
Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu vre-o informatie legata de vre-un medicamnet potrivit, asta daca o fi existand ceva indicat pe sarcina in sensul asta... Eu aveam greata nonstop dar nu am vomitat niciodata, in plus eram ametita de la hipoglicemie si hipotensiune... , nu am luat nimic dar am baut cafea si am tot stat nemiscata in pat ...abia reuseam sa fac fata la serviciu, tot cu lamaia dupa mine eram...


Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004
http://community.webshots.com/user/phelens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adlemi spune:

Tot eu...Si pentru ca ziua sa fie intr-adevar "extraordinara",dupa ce a mancat de seara,Andrei a avut iarasi scaun exploziv!!!Asta dupa 2 saptamani de tratament(incheiate ieri).Cred ca o sa innebunesc...
Noapte buna!
Adlemi si Andrei (24 februarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Adlemi, nu te-ai lasat si m-ai parat!

Noi ne-am rasfatat tare avand in vedere ca Alex era singura fetita printre baieti superbi. A mai venit o fetita frumusica foc spre sfarsit, dar tot minoritare eram.

Abia astept sa ne revedem maine. Dar prefer dimineata ca dupa-amiaza plecam cu tati la Snagov la niste prieteni.

Pupici.

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adlemi spune:

Roxana,dar nu te-am parat!!I-am facut reclama pozitivaAlexandrei!Ceeace cred ca ar trebui sa-i faci si tu...Caci cum vezi eu ma chinui mai tare,sunt mamica-"Corina eroina"!:-)))))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Saphir, scuze ca ma bag in vorba, dar exact la fel am patit si eu in primul trimestru de sarcina, ma durea stomacul, simteam nevoia sa rontai intr-una, si cred ca atunci m-am ingrasat cel mai tare, ca mancam non-stop, aveam aciditate in continuu........
Asa ca am folosit (cand vroiam sa mai inlocuiesc rontaielile cu altceva) Dicarbocalm. Sunt pastilele alea mari, care se sug 2 odata, un fel de pansament gastric usor, care mi-a fost recomandat de medic. Din pacate , nu stiu sub ce denumire s-or fi gasind acolo, la voi. Dar te poti uita la medicamentele care nu necesita reteta, sa ceri unul pe baza de Carbonat de Calciu, care se suge. Si poate merge si Maalox, ala sigur il gasesti, dar nu mai stiu f. sigur daca e voie.
Si curaj, ca trece prin trimestrul 2!!!
A, si felicitari, sa fie intr-un ceas bun si sa ai o fetita sanatoasa si cuminte, ca esti o mamica tare frumoasa si curajoasa!

Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Si noi la apel !!!

Am avut o zi tare frumoasa astazi: dimineata ne-am intalnit cu Arturicii in Herastrau si ne-am plimbat impreuna. Andrei s-a jucat cu finutul meu si cu fratele lui iar Daniel dupa ei.

La pranz am venit acasa, Matei a papat 190gr de piure de legume + 75gr iaurt DANONE natural , dupa care am fost si am papat undeva pe langa casa. A urmat o cununie civila unde am fost fara Matei (ca intre timp a trecut la program de si a ramas cu mamaia la plimbare ) si iarasi in Herastrau unde dupa cum bine stiti am fost gaschca maarreee si tare frumos a mai fost.


Arturicii
aveau care mai de care pozitii haioase in carutz, Philip adoarme in cele mai haioase feluri si sunt tare scumpi amandoi. Andrei mi-a spus cand am venit acasa ca sunt tare frumusei Arturicii .

Alexandra- este o scumpa si o roscovana, cumintica si voioasa foc. A zambit, vorbit, facut nani ,papat ...ce sa mai vrei mai mult de la ea ?

Andrei- a fost intr-adevar mai marait insa fetelor daca ati vedea in ce hal are gingiile de umflate eu nu am vazut asa ceva in viata mea . Imi era tare mila de el dar si de adlemi care nu mai stia ce sa ii faca . Sper sa aveti o noapte linistita !!!

Fetita care a mai venit, Andreea este nascuta tot pe 6 feb iar eu cu mama ei am fost 'colege' de suferinta dupa operatie. Doamne ce frumusica este si era toata imbracata in roz . Seamana toata cu tati si este o scumpinea !!! Sper sa mai avem ocazia sa ne mai vedem .

Altfel, baietii mei dorm deja si ma voi duce si eu cat de curand ptr ca azi noapte Matei nu prea m-a lasat, asa ca... somn usor si poate ne vedem si maine. Adina ce zici, te inscrii?

Noapte buna,

Andra mamica lui Andrei Teodor (18 septembrie 1999) si Matei Daniel (6 februarie 2004)

http://community.webshots.com/user/andruska30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Aha...deci pana la urma v-ati intalnit astazi...si unde-s pozele?????
Pai eu la ce ma uit???Haideti, veniti cu povestile....va rog eu frumos....

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'

http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html

http://community.webshots.com/user/babee11
http://community.webshots.com/user/phillip0602

Iubi si Phillip (6.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Ven, iti multumesc tare mult pt sfat si aprecieri. Stiam si eu de dicarbocalm, dar nu stiam daca e indicat in sarcina. Oricum, am neamurile in vacanta in Romania, daca nu gasesc aici nimic, le sun sa imi aduca de acolo.
Durerile astea de stomac, aciditate mai exact, mai aveam in Romania, cand se apropia toamna-iarna. Pana nu intram in iarna, nu ma lasa...tare nasoala stare.
..iar de ingrasat eu nu imi fac griji, ca am unde pune. Abia astept sa ma vad si eu odata in viata, grasa
P.S. Am tras si eu cu ochiul la pozele voastre si sunteti si voi nistre frumosi

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)
http://community.webshots.com/user/ClimAmos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:


Asa Babee hai sa le dam bataita.....pai noi la ce ne uitam????

Roxi Roxi deci fetita ta e o cumintica sio zambareata si pe deasupra mai si papa bine...multi multi ptr Alexuta...

Helen ...Rachella nu a facut otita...si prima oara si a doua oara a avut o usoara infectie....la otita nu am ajuns (Doamne fereste)...si desi nu a facut otita a luat antibiotic 10 zile ....acum incerc so feresc cat pot sa nu mai recidiveze...atatia ani am avut probleme cu urechile si stiu ce inseamna
Sanatate lui Cosmin

Si acum sa mai imi laud si eu mandrulina deci...non-stop zice tata si anca(foarte corect numele prietenei mele) ....mama nu vrea deloc si asa ma ofticcccccccccc ...sta in fundulet destul de mult timp ....a si era sa uit...azi a avut prima plonjare din pat....am lasato cu tacsu sa ma duc sai fac laptele si nu cred ca a durat un minut...cand m-am intors Rachella era intinsa pe jos....si radea...norocu ei e ..ca eu tot timpu cand plec din pat pun perne pe jos...si poate va intrebati ...da tacsu ce pasea?...era 6 dim si dormea ...desi l-am trezit sai zic ca ma duc sai fac laptele se pare ca la luat somnu din nou...e asta a fost...bine ca nu apatit nimic...

Ps.La Multi ani Andrei !!!!!!!!Sa cresti mare sanatos frumos si cumintel!!!!!!!!!!

Anita si Rachella -17.o1.2004
http://community.webshots.com/user/sugarbabe134

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Saphir si eu am avut aceeasi problema dar din pacate acum nu-mi mai aduc aminte ce pastile am luat ...imi sta pe limba....si nu pot sal zic...sper ca maine sa-mi aduc aminte.....

Anita si Rachella -17.o1.2004
http://community.webshots.com/user/sugarbabe134

Mergi la inceput