Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (4)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monet spune:

dragele mele,

sintem in doi (sau doua, adica eu cu lia), sus in laborator ca am uitat ieri sa termin o chestie, asa ca a trebuit sa trec pe la universitate dupa vizita de la ginecolog (apropo, acolo sper ca toate au mers bine de data asta, s-au scuzat aia in fel si chip ca ma poarta pe drumuri si ca s-a gresit data trecuta!:) - ce-oi face? peste doua saptamini dau eu telefon sa aflu rezultatul - si sper ca e bun, ca prea mult m-am stresat!)
mai, ca toata lumea care trece pe aici se opreste la bebe si mie mi se umfla inima de bucurie si mindrie, mai ales!:) ii drept ca, cu ea aici, nu pot face lucru ca lumea, deci pentru mine s-o aduc pe lia cu mine la servici nu e o alternativa (trebuie sa ma tot plimb de la un etaj la altul - asa avem laboratoarele si nu pot sta cu ochii pe ea tot timpul....na, io tot cu problemele mele:)).

apropo, mi-au spus la doctor ca inca nu am ovulat si deci ciclul inca nu s-a instalat dar ca, dupa felul mucoaselor acolo si suculetelor, se pare ca se va reinstala curind (in urmatoarele 2-3 saptamini). o sa vedem. plus ca ma astept sa nu mai fie asa cu dureri cum o aveam (menstruatia) inainte de lia. po' sa sper, nu?:)

irinusha, si io zic ca n-or fi dintii asa de repede. m-am uitat la ea pe gingii si nu-i urma de nimic ce seamana a dintisori.... da' poate nu stiu io sa ma uit bine. pupici lu' cris si sapunelului lui!!:) o sa-i spun lu' lia ca si cris face spumite asa!

madutzo, da' cind vrei tu sa reincepi sa lucri? nu te grabi, draga mea, daca sinteti ok cu finantele, ca n-o sa-ti placa sa fii asa departe de uca-cuca-lui-mamuca.

irinel, fain, fata draga, ca alaptezi in public: sa va fie de bine la amindoi - tie si strumfuletului!! pofta buna, pui mic, ca-i mai fain in parc sau pe malul ontariului (doamne ce mi-a placut cind am fost in toronto!) decit inchis in casa, nu?;-)

va pupez, ca rezolv ce am de rezolvat si ma duc la cumparaturi - activitate mult mai placuta pentru liuca.

puuuuuuuuuuuuuuuuuuupici!

mona si lia (24 aprilie 2004)

www.seansimon.com

http://www.imagestation.com/album/?id=4286336995&mode=invite&slideshow=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

In sfarsit adormi Strumfuletul meu si se puse proprietarul sa taie iarba. Pana ieri renova de zor la apartamentul de sub noi ca vor sa il inchirieze din nou. Si de ore de liniste nu cred ca a auzit desi e croat, si europenii mai tin cont...:-( sper sa doarma bebe ca pana la urma am luat aer conditionat, n-am mai rezistat, si aparatul face ceva zgomot si cat de cat nu se aude chiar la maxim zgomotul de la masina de taiat iarba.
Ieri mi-a fost groaznic de rau, m-am "deranjat la stomac si aveam frisoane, greata. bebe plagea si eu ma uitam ca n-aveam forta sa il iau in brate. Asa ca l-am sunat pe sotior si l-am convins sa vina acasa ca nu sunt in stare sa am grija de el, si mi-e teama sa stau singura cu el. A venit sotul, m-am mai linistit si eu si am hotarat sa luam aerul conditionat caci eu de la calduri am probleme, nu e prima data. Cand eram mica, in Romania, toata vara ma chinuiam si o tineam pe ceai de menta, pe care eu il uram... Acum problema e ca ieri am baut un ceai de menta, de disperare, si vad ca bebelicul meu azi se scremu rau de tot si planse cand facu caca. Cred ca ceaiul meu e de vina ca am mai patit o data asa acum cateva saptamani, si tot asa, bausem ceai, da atunci bausem mai mult, acum m-am ferit ca stiam de data trecuta, da tot am baut unul, am zis ca decat sa ma deshidratez si sa se deshidrateze si el datorita mie...
Irinusha si eu trag nadejde la ciclu fara dureri, da mie inca nu mi-a venit...
Monet tie cum ti-au spus ca n-ai ovulat? Cum au vazut? As vrea si eu sa stiu ca ne-am tinut de nebuneli de vreo 2-3 ori si nu ne-am protejat...si e cam prea repede pentru bebe 2. Nu poti tu sa incerci sa iei un marsupiu sa o pui pe Lia acolo, ca asa te deplasezi mai usor cu ea si cum ea e cumintica, poti s-o tii cu tine. Din cate stiu, cu marsupiul, greutatea se repartizeaza diferit decat daca o tii in brate, si e mai usor de purtat.

Pupicei la toate

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cady spune:

Buna fetele,

Reusesc si eu sa ma intru pe aici sa vad ce mai faceti, voi si puiutii vostri.

Andra, noi saptamana trecuta aveam 4.820 kg. De abia astept sa mergem la dr. la cantarul oficial.

Mona, sa sti ca e foarte usor de pus copilul in marsupiu. Al meu se desface pe laterale. Du-te la magazin si pune-le pe vanzatoare sa iti arate mai multe modele. Dar din experienta prietenelor mele nu poti purta copilul prea multa vreme in el pentru ca daca devine prea greu iti rupe coloana. Si eu incerc sa profit de el acum cat e Andrei mic si nu imi este foarte greu pentru coloana.

Anca, iti doresc sa aveti parte de o vreme supervba maine si asteptam sa te intorci cu poze si impresii.

Cady si Rares Andrei (26 mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cady spune:

Madutza, imi place de tine ca reusesti sa alaptezi copilul oriunde. Eu inca nu am incercat. Ce e drept e ca nici nu am avut ocazia.

Si noi iesim foarte devreme dimineata afara pentru a evita canicula. Astazi la ora 8 eram in parc si deja atmosfera era irespirabila. Cel putin pentru mine. Andrei a dormit ceva, toata chestia e sa nu ma opresc din mers. Dar cum astazi m-am intalnit cu o fosta colega care era si ea in parc cu fetita ei, am stat si noi de vorba ca gagicile. Dar nu prea multa vreme pentru ca s-a trezit puiul meu si a inceput sa isi manifeste nemultumirea fata de faptul ca am oprit caruciorul din mers. Acelasi lucru il patesc si daca il pun in marsupiu. Doarme atata timp cat sunt in miscare. Daca ma opresc se trezeste.

Andrei fornaie mai ales cand plange. Dar tot timpul sunt cu ochii prin narile lui si cum vad cate ceva incerc sa il pescuiesc, iar daca nu se poate pune cu seringa niste ser. Si se rezolva. Mai stranuta si el din cand in cand si mai scapa de ei.

Cady

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Salutari fetelor,
A adormit fata mea pe burta si am putin liniste ca sa intru pe forum. Cand doarme pe spate se trezeste si tresare des, asa ca trebuie sa o iau iar in brate sa o linistesc si sa o adorm din nou.
Am fost si la concert Motzart acum doua seri si Alexandra a ramas cu o prietena. A fost cuminte si a baut laptic din biberon. Cand am ajuns noi acasa ea dormea deja dupa baita. Ii place tare mult la baita ca nu a zis nimic ca nu e mami langa ea. Si a dormit asa de bine dupa aceea ca m-am intrebat daca mi-a remarcat lipsa.

Irinel, ce bine ca v-ati luat aer conditionat. Noi inca nu am facut-o, si a fost destul de cald zilele trecute. Cred ca a fost peste 30 de grade. Strumfuletul tau va dormi mai bine pe zgomotul de la climatizator, nu-ti fa probleme. Numai sa nu fie foarte rece in camera, comparativ cu restul apartamentului.
Noi avem un port bebe dar nu are suport pentru cap. Iar Alexandra nu isi tine inca capul singura. Nu l-am incercat inca si probabil cand isi va tine ea capul singura va fi prea grea ca sa o port mult timp.

Noi am observat ca de doua zile nu mai plangem din cauza colicilor. Sper sa fi trecut.
Ieri am alaptat-o pe Alexandra intr-un parc , nu era lume, iar cand trecea cineva acoperem cu bluza sa nu se vada mare lucru. A fost prima data cand am facut-o in "public". Asa am putut sa stam mai mult afara. Inainte ne intorceam acasa de fiecare data cand vroia sa manance. Si era foarte des uneori.


Claudia si Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Irinel dragutel, imi pare rau de tine ... sper sa-ti mearga mai bine, mai ales ca zici ca-i de la caldurica. Sa stapaniti faimosul aparat sanatosi si Strumfuletz sa doarma bine la zgomotul lui. Dar ai grija cu ceaiul de menta, opreste lactatia. Cand a trebuit eu sa opresc laptele am baut litrii pe zi. Ceaiul de menta si inca unul, la care nu mai stiu denumirea pe romaneste - ma uit maine in dictionar si vi-o spun daca vrea sa mai stie cineva - asa ca ai grija ... nu cred ca functioneaza de la o cana, dar mai bine nu mai bea. Gaseste altceva bun ptr. burtica, dar nu ceaiul de menta. Pupici Strumfuletzului ... tot asa cu colicei e?
Mona, pupici Liutei! Tie iti tin pumnii sa iasa bine testul ... sunt sigura de altfel ca nu-i nimic grav! PUpici voua doua! :)
Am fost in oras ca doi porumbei ... compania a fost super - adica sotiorul meu - ca intotdeauna, insa mancarea a fost nasolica-nasolica. Nu mai merg la turci! Ihh! Dar barem ne-am simtit noi bine in doi ...
Pupici si o noapte buna!!!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Irinusha, mersic, habar n-aveam. Oricum nu am mai baut, da ieri mi-a fost teama sa nu continui tot asa iar la farmacie mi-au zis ca nu e nici un medicament pentru asta recomandat gravidelor...:-(azi sunt bine si nu am de gand sa mai beau, oricum e bine de stiut si pentru cand vom vrea sa intarcam pruncii, da mai e pana atunci. Eu as vrea sa stiu care e celalalt ceai despre care vorbesti.
Ce frumos ca v-ati plimbarit ca porumbeii. Cand eram in Germania (era un orasel mic, sau sat, nici acum nu stiu, ca arata super da era micut de tot (Hufingen) era un turc care facea un kebap mama-mama, mereu dadeam cu nasul pe acolo eu cu sotul si, desi era scandalul cu boala vacii nebune si carnea era de vita, nu ne puteam abtine sa nu papam. Da probabil nu toti turcii au mancarica buna. Oricum, important e ca v-ati simtit voi bine, nu?
Strumfuletul cred ca mai are colici da ii dau mereu Gripe Water si e binisor, nu mai plange asa mult. Noi nu ii mai dadeam ca am crezut ca nu mai are colici, ca nu se mai strangea, si ne miram ca e plangacios. Cred ca de-asta plangea si in plus, si de caldura. Ieri au fost 31 de grade dar datorita umiditatii au zis ca s-au simtit ca 46(!!). Aici e foarte multa umiditate vara.

Monet, am uitat, cand mai veniti prin Toronto, sa imi spui si ne vedem si noi si bebeii, da?

Pupici

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Buna fetele!

Si eu il alaptez pe Stefa prin parcuri si ma acopar cu un prosopel sau ceva si totul e in regula. Am vazut multe mamici facand asta.

Monet si al meu baietel face balonase din saliva. Se si distreaza pe seama asta. Nici vorba de dinti. Asa facea si Andrei si nu a avut nici un dinte pana la 10 luni.

Ieri a fost la noi un fotograf profesionist de la Canadian baby. Fetelor a fost super. L-a imbracat pe Stefa si l-a pozat in diferite ipostaze. Am crezut ca mor de ras. Si el zambea la fiecare poza. Adevarul e ca tipul era un adevarat profesioniost. O sa primesc pozele peste 10 zile.Fetele din Canada nu ratati intalnirea cu Canadian Baby. Nu o sa va para rau. daca nu v-au sunat inca va pot da eu numarul de telefon. Imi parea asa de rau ca nu am filmat!!!
Azi am fost la plaja cu copii. Am fost la un lac si am stat de dimineata de la 10 pana pe la 2. Stefa a dormmit si s-a si jucat.Atata l-am plimbat de cand s-a nascut ca doarme oriunde.

va pupacesc si week-end placut!!!

Dana--mamica de 2 baieti--Andrei si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brinnie spune:

Multumesc de invitatie Madutza!eu sunt inca noua si ma pierd in atatea forumuri.Victor este nascut pe 12 mai.E un gras - are 5.800,desi la nastere nu a avut decat 4.250.Chiar incep sa-mi fac probleme de cat poate sa manance - e sac fara fund!Noi mai avem o fetita - Karina(are 1 an si 10 luni) si cu ea, mancatul era o intreaga aventura.
La Karina in prima luna n-am fost om; eram asa de stresata si ingrozita, cand deschidea ochii inlemneam.Acum pare asa de simplu, ca am ajuns sa-mi fac probleme de constiinta.Victor doarme toata ziua, se trezeste numai ca sa manance.Este normal?Karina,e adevarat ca dormea toata noaptea, dar ziua nu inchidea nici un ochi.Victor cand se trezeste rade de-i crapa falcile,apoi mananca TOT si adoarme, ca dupa atata efort este obosit frant!
Bun gasit si de acum, ca v-am gasit, o sa va tin la curent cu ce face grasul meu.

nnie(inca ), Victor si Karina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Brinnie,
eu l-am nascut pe 26 mai, a avut la nastere 2840 g iar acum are 5400!

Anacami (20.02.1975) si Sebastian Alexandru (26.05.2004)
http://community.webshots.com/user/anacami

Mergi la inceput