Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (4)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

VA PUP PE TOATE! Nu cred ca o sa mai am timp sa intru pe net zilele astea, maine e botezul, deja au inceput sa vina musafirii... Tata a venit din Fagaras si deja la ora asta fata mea isi face plimbarica de dimineata cu bunicul... He, he... Ne-am smecherit! Am emotii cu vremea pt maine, ati auzit vreo prognoza?
A! Sia a mea are scuipilici mult de 2 zile si o impinge pe Suzi afara cu limbuta ! Ce o fi insemnand ? Pupilici la mamici si bb-ei !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina33 spune:

Salutare fetelor,si noi facem balonase si spunem "aabruuum" mai rar dar atunci suntem in extaz.A mai spus o singura data din greseala "mamuuu" si am facut amindoi ochii mari ca nu ne venea sa credem.Face asa multa saliva incit citeodata ii pun babetica sa nu se ude pe piept.Mai ales cind vorbim.Si ai vostri se enerveaza si pling dupa un timp pe jucariile care nu ii raspund?Eu trebuie sa ii schimb jucariile si locul in camera fiindca se enerveaza pe ele.Cu noi ii place ca vorbim mult cu el.Ma gindesc ca o fi tare vorbaret.
Si eu dorm cu geamul deschis dar tot agitat e noaptea nu stiu de ce.
Am citit ca ei mai au acum la 3 luni o crestere accelerata.Poate de aceea acum se trezeste noaptea sa manince.
Madutzo tu tot la Ploiesti stai?Pina cind?
Anculinna sa aveti parte de vreme frumoasa la botez!
Heron cum se impaca Marcus cu Adrian? Pe Marcus l-ai alptat?Te intreb ca noi ne gindim sa mai facem un bebe peste vreo 3 ani si eu acum nu prea am avut lapte cu toate ceaiurile baute si galactogilul luat.
Va pupacim


Alina si bebe Dragos
http://www.inarad.ro/dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heron spune:

Salutari din nou,

Va scriu cu o singura mina fiindca cu cealalta il tin pe Adi si asta pentru ca Alina33 m-a intrebat cum se impaca Marcus cu Adi. Excelent, Marcus de altfel zice ca el este taticu lui. Si pe Marcus l-am alaptat insa doar 8 saptamini fiindca am facut gresala sa-i dau sticla in paralel si cind a crescut putin si s-a smecherit, si-a zis ca este mai usor sa bea din sticla si mi-a refuzat pieptul. Pe Adi insa vreau sa-l alaptez 1 an de zile daca am lapte. Si cu Marcus am avut lapte iar cu Adi inca sint bine. Adi mi-a refuzat suzeta dar si sticla cu ceai Baby Calm (mama mi-a adus Baby Calm din Romania cind a venit la mine). Nu vrea decit lapte de la piept.

Va las acum ca ma doare mina.
Va pup si pe curind,

Liliana, Marcus (8 ani) si Adrian (11 saptamini)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Alina, noi o sa ramanem aici. Sotul meu are serviciu aici si sper sa gasesc si eu ceva macar la jumate din salariul pe care il aveam in Bucuresti. Daca nu o sa fac naveta, ca e aproape. E asa bine aici, nu ma mai simt printre straini. Vin bunicile si mai imi dau liber sa ma mai duc la cumparaturi...ma ajuta la treaba...

Liliana, nici Uca nu vrea sa vada nimic decat san. Cateodata ii place ceiutzul, dar nu stie sa traga din biberon, plescaie, ca tot iese ceva.

Azi a fost iar cumintica si a dormit destul de bine.

Voi ce mai ziceti mamicilor?

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna,
eu i-am facut ieri vaccinurile de 2 luni , cu toate ca mai sunt vreo 4 zile pana atunci. Trebuie sa il operez - partea a 2a - la sfarsitul lui august-inceputul lui septembrie si trebuie sa treaca cel putin 30 zile intre vaccin si operatie, asa ca ne-am grabit cu cateva zile. S-a conmportat foarte bine, temperatura i-a crescut foarte putin fata de obicei, nu a depasit 37,7. Doctora i-a dat preventiv Panadol Baby- 2,5 ml la 8 ore (functie de greutatea lui),desi pe prospect scrie ca in general nu se da pt. copii sub 3 luni (decat cu sfatul medicului). Cat timp i-ati dat voi ceva preventiv? O zi, trei zile?

Anacami (20.02.1975) si Sebastian Alexandru (26.05.2004)
http://community.webshots.com/user/anacami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaiuta spune:

Buna,

Madutza, eu ii dau 2 mese de lapte praf, una la pranz si una seara, inainte de culcare. Asa ca nu se suprapun cu orele de plimbare. Si nu prea imi vine sa ii mut mesele de lapte praf, ca mi-e ca il zapacesc si tare mi-e teama sa nu refuze sanul.
Problema cu plimbarea mai e si alta. Eu nu am nici un parc in zona (stau in Militari :( ) asa ca il plimb pe Horia pe niste strazi dragute cu case unde este f. multa liniste. Din pacate insa, e si mult soare, asa ca noi iesim doar dimineata devreme si seara tarziu. Ceea ce reduce simtitor timpul pe care il putem petrece afara. Mai depindem si de orele lui de masa care sint in fiecare zi altele ...
asa ca e greu cu plimbarea. Am zis insa sa ii iau ceai, pentru ca eu acasa mai ii dau si ii place.

Scupatei face is Horia la gurita de vero 2 saptamani. Eu initial am pus asta pe seama caldurii, ca a coincis cu schimbarea vremii. Dar acum m-am lamurit ca este intr-o faza in care ii place sa baleasca. Hmmm.

Mai am o problema cu el noaptea. Are nasucul cam incarcat (desi in nara nu se vede in general nimic) si "fornaie" noaptea de mis e face ba mila de el, ba frica sa nu se innece. Uneori stau treaza cate o ora sa vad ca nu se sufoca. Cum pot sa rezolv problema nasucului??? E posibil sa fie tot de la lipsa de aer in camera? Eu nu deschid geamul noaptea la camera, dar tin usa deschisa si geamul deschis la bucatarie si mai vine de acolo aer si racoare.

Pupici la mamici si bebici. Va povestim saptamana viitoare despre botez. Sper sa am si poze, dar trebuie neaparat sa le pun pe un site, ca albumul de aici l-am umplut deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina33 spune:

Mai mihaiuta, si noi fornaim noaptea de numa zici ca nu mai poate respira nu alta.Si noua ne-a zis doc sa ii punem ser fiziologic in nas dupa baie da eu uit de 2 zile si noaptea imi vine sa-mi dau ca mi-e mila de el.Ii pui cu seringa 0.5mlin fiecare nara si se desfunda.E bine cu seringa si nu cu pipeta ca ii poti pune in jet si merge unde trebuie nu ramine in nasuc.Il inghite, nu-i bai.Eu am observat ca daca ii dau suzeta in gura si ii pun picaturi nu mai plinge ca el crede ca e ceva de mincare.
Madutzo ce bine ca nu va navetiti.Drept ii ca nici departe nu e pentru naveta da se simte benzina la buzuner.Dar e bine daca stati singuri si sunteti multumiti,mai ales ca ai ajutor.
Anacami, eu nu i-am dat nimic la vaccin.A fost miriit si nu prea a mincat zilele alea dar nu i-am dat nimic.Doar din cind in cind comprese reci pe piciorus-nu-i placeau deloc-sa nu ramina nodul.Daca nu ii dai lapte 2 ore dupa vaccin cica n-ar trebui sa faca nimic.Acum stii tu ca nici un bebelus nu e ca altul.....

Alina si bebe Dragos
http://www.inarad.ro/dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Mihaiutza, ce paca ca nu aveti parc. La mine in fata blocului e un parculet mic, dar merge. Noroc ca a fost campanie electorala si l-au reamenajat. Suntem fro 5-6 mamici cu BB pana la 10 luni care stam in fiecare seara. Intr-o seara am stat pana la 11:30 ca dormea Uca si era o caldura in casa...Afara era foarte bine si a dormit si copilul linistit. II dau sa pape san, si chiar nu am nici o jena. I-am dat sa pape san si la terasa, luam masa cu totii . Cred ca este normal sa alaptezi cand ii este copilului foame si nu e un motiv pentru care sa stau tintuita in casa. Iti spun asta ca o parere a mea , fara nici o legatura cu plimbarile, doar ca mi-am adus aminte.

Da fetelor, puneti ser fiziologic in nas si se desfunda. Dupa aia trageti cu pompita ca s-au inmuiat mucisorii. La mine functioneaza.

Alina, cred ca diferenta dintre salarii este destul de mare sa acopere naveta. Om vedea ce gasesc aici, daca voi gasi numai salarii mici o sa ma intorc in Bucuresti. Pana la urma tot acolo sunt angajata si sunt sigura de serviciu. Dar, intr-adevar, e grea naveta. Mai e o chestie, la serviciul meu nu prea faceam ore suplimentare si la 4 ieseam, asta ar insemna la 5:30 sa fiu acasa. Daca as lucra aici poate as iesi la 6-7 seara si as ajunge la BB mai tarziu. Problema e ca nu stiu daca imi gasesc, e o piata a locurilor de munca deplorabila.

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

maduta si eu il alaptez pe bebe prin diverse locuri. in fond e ceva natural si cum al meu inca cere la 2 ore, ar insemna sa nu plec niciunde. ca amuzament sa stiti ca femeile di Canada au obtinut o lege prin care au voie sa umble pe strada cu sanii goi. asa ca sunt in legalitate...evident ca stau cat de cat ferita, uneori ma mai acopar cu un scutecel daca trece lume.
madutza sa stii caam trecut si eu cateva zile prin teroarea ca scade lapticul, cum ai patit tu acum 1-2 saptamani. cred ca e de la cresterea brusca a copilului. i-am dat sa suga si la 1 ora si un sfert ca altfel plangea, da cred ca isi revine treptat. s-ar putea sa mai patim asa pe la 3 luni ca cica la 3 si 6 saptamami si la 3 si 6 luni au salturi bruste de crestere si ia 2-3 zile sa se regleze lactatia corespunzator.
monet, nu s-o apropia timpul sa vina dintisorii? ma refer la salivatie...
alina, buna idee cu suzeta bagata sa nu planga cand ii pui serul. noi avem ser da nu l-am folosit inca, parca nu sforaie si mucisiori uneori se vad alteori nu.
pupici ca imi amorti mana unde sta bebe si doarme moflaind la suzeta.

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Pupici vorbaretelor!!!

Am trecut sa va pupicesc si sa vad ce mai faceti ... si ma bucur ca-i toata lumea vesela, vorbareata si fara "suparari".
Crisuletz e de ieri seara la Oma si Opa, mama-i in al saptelea cer, mi-l tine doar pe burta ei si-l studiaza de zor - a ajuns la concluzia ca-i Boby leit, ii spune acum Bobitzel doi - eu m-am obisnuit cu gandul ca nu mai e copilul in casa, insa casa-i pustie si Boby mi-a luat locul cu plansul pe umar si imi tot propune sa dam o fuga pana in München sa-l vedem pe Mishu. :)
Eu sunt multumita ca mi-am rezolvat trebuirile, am ajuns si la frizer si sunt iar gigea mai-mai ;) ... si l-am pacalit si pe Boby sa-mi dea cu aspiratorul ... vai, ce sotie!
Mi-a venit iar ciclu - si asta tocmai in week-end-ul liber, asta da ghinion - si vad ca-i pana acum tot fara dureri ... asa ca sper si mai mult ca s-a schimbat organismul. Da-i Doamne, ca tare nasol era inainte ...
Altfel? Ieri dimineata a fost din nou Cris = urlator ... iar nu stiu de ce si cum, ca s-a linistit dupa aceea ... o fi tot burtica. Sper sa-i treaca odata ... oricum ce-a fost greu a trecut ... e deja baiat mare, mananca la 4 ore, sta cuminte, "vorbeste" ... ce vreau mai mult?!
Mona, nu cred ca-s dintisorii, ca doar e prea mica ptr. dinti. Mama spune ca e mai bine sa iasa dintii mai tarziu ca sunt mai buni, rezista mai mult la carii decat la copiii, carora le ies mai devreme ... acum nu prea cred in chestii din astea, mi se pare iar o vorba batraneasca ... nu stiu?!
Cred mai degraba ca inca nu au invatat sa inghita saliva din gurita ... si Cris se mai baloseste, mai bine zis face baloane ... eu rad de el si-l intreb unde a gasit sapunul sa-l manance si parca ma intelege ca rade cu gura pana la urechi si face in continuare baloane. :))
Madutza, ma bucur ca-i Uca bine si ca doarme bine noaptea!!! Pup-o din partea mea! Si eu as alapta in public, daca as alapta, evident :) Bravo! Nu are rost sa va rusinati, e ceva natural!
Pupici la toata lumea!!!! Si un week-end minunat ... noi mergem sa ne rasfatam la un restaunrat in seara asta! Iuhu, ca duceam dorul!!!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput