Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (4)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Madutza, ce vesti bune. Ma bucur mult ca MAriuca e bine.

Monet ce-o fi in sufletelul tau, numai tu stii, eu doar imi pot imagina. Da indiferent cu cine se converseaza Lia, tu esti singura ei mamica si totdeauna va fi asa, si asa cum o iubesti tu n-o sa o iubeasca nimeni altcineva si ea te va iubi la fel de mult.De fapt te iubeste deja, ea stie ca tu esti mamica ei. Hai fruntea sus si nu lasa norii sa-ti umbreasca fericirea de a o avea si a o creste.

La Multi ANi Victor si Horia si fericitilor parinti!! Fetelor ce dragut, acum avem sarbatoriti cam in fiecare zi :-)
Sa ne traiasca, sa creasca mari si sa fie fericiti!

Andra, ce fetita cumintica ai. Seamana cu Lia Monei.

PUpici la toate

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaiuta spune:

Buna,

Ca de obicei s-a scris f. mult pe forum zilele astea si n-am mai apucat sa citesc. Acum am dat direct la ultima pagina, dar m-am bucurat asa de tare sa citesc urarile lui Irinel pentru Horia.
Asa e! Astazi a implinit 2 luni. Mi se pare asa un baiat mare, desi afara tot le aud pe celelalte mamici cu carucioare spunandu-le copiilor lor cand trec pe langa noi: "Uite un bebe mic!"
Horia esta bine ... cel putin eu asa zic, pt. ca doctora este in concediu si nu l-a mai vazut cam demult, spre dezamagirea mea. Acum i-a fosrte bine in greutate. Abia astept sa-l cantaresc diseara dupa baita sa vedem cat a luat el in a doua luna. S-a cumintit foarte mult. Noaptea doarme bine (se culca cam tarziu e adevarat). Se scoala pe la 2-3, uneori chiar 4 (in fct. de masa de seara) dupa care il pun in patut cu ochii deschisi si se culca singur. Si se mai scoala o data spre dimineata si pana mancam pana ne schimbam deja e ora de iesit afara. Afara insa avem probleme din motive de foame. Deja nu mai pot sta cu el mai mult de 1, 1.5 ore ca urla. Asa ca ies si dimineata si seara. Saptamana asta si-a dat drumul si la stomacel, ca ajunsesem cu supozitor la 2 zile. Saptamana asta n-am mai avut nevoie de supozitoare. Sper s-o tinem asa. Si nici colici nu pare sa mai aiba prea rau. Singura problema e ca mai da afara dupa ce mananca. Cred ca nu il tin suficient in pozitie verticala si daca ies imediat afara sau ne apuca joaca si se zbantuie mai da afara. Sper asta sa fie.
Cam asta face Horia la 2 luni. Si se pregateste de botez (e duminica). I-a pregatit bunica deja hainutele de baietel cu care il ducem la botez. Abia astept. Eu intre timp fur din bomboanele pe care le-am cumparat pentru biserica :(. Sper sa nu trebuiasca sa cumpar altele pana atunci.

Va pup pe voi si pe toti bebelusii veseli de pe forum. Si sa stiti ca l-am laudat pe Horia. Uneori plange doar pentru ca vrea in brate si se uita urat la noi. Dar in rest e un scump.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Buna fetelleee!!!!!!!!
Uite intrai si io un pic pe la voi si vazui ce mult ati scris !!! Nu am citit dar sper ca diseara sa am timp!Acum ma pregatesc sa plec prin oras cu mama poate oi gasi si eu o tinuta sa imi placa, dar mai ales sa mi se potriveasca la pietul meu . Tati a fost plecat la Bucuresti de luni si a venit azi la noi! A fost destul de nasol fara el caci mama cand nu se mai intelegea cu sebi mi-l trecea mie in brate!!! Cu tati am mai mult timpde respiro!
Noi suntem bine sanatosi si vrem sa uram tuturor bebilor care au mai pus o luna la numar langa parintii lor iubitori !!!!!
Va pupic dulce de tot!!!!!

Nally si Sebastian (14.04.2004)
web
www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu" target="_blank">web

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana c spune:

Buna mamici!
La multi ani pt toti sarbatoriti
Nu prea am mai avut timp sa scriu,dar de citit am reusit asa printre picaturi...
Rares acum doarme pe burtica.Il mai infasam si eu asa doar la manute ca sa adoarma si mergea figura ,acum mai putin,de am baiat mare si vrea libertate Cu marsupiul Rares s-a abisnuit f bine si ii place,il plimb 2 ore fara probleme.
Am fost la oftalmologie (mi-a dat trimitere pediatra) cu R pt ca ii tot curgea un ochisor si imi era teama sa nu aibe conjunctivita.Doc mi-a dat picaturele si mi-a spus ca are un canal lacrimal infundat,deci nu este nimic grav,iar luni mergem cu "gamalia" la control sa ii mai vada o data ochisorul dupa tratament.Ii pun de 6 ori pe zi picaturi in ochisor si nu va pot spune ce mai plange saracutul,nu-i place de loc...dar trb sa ii pun.
Mona nu mai fi trista,Lia are o singura mamica,care este cea mai dulce mamica din lume pt fetita ei draga
Nally ti-ai gasit ceva frumos de imbracat?
Mihaela sa ne arati poze de la botez.
Madutza ce bine ca este in g=regula Uca!
Fetelor dau fuguta la un dus ca am inceput sa ma lipesc de caldura,va pup dulce!


Iuliana & Rares(12 iunie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heron spune:

Buna fetelor si bine v-am regasit!

N-am mai scris de mult timp dar noi suntem bine cu totii atit eu cit si baietii mei, Marcus de 8 ani si Adi de 11 saptamini si 1 zi.

Eu inca il alaptez pe Adi la cerere ceea ce inseamna ca in timpul zilei ii dau uneori si la 2 ore dar noaptea ma lasa sa dorm 7 ore. Acum doarme linga mine si de aceea m-am gindit sa mai dau si eu un semn de viata. Are deja 5700 g si este marisor in general. Ride, isi suge minutele si gingureste. Mai si plinge bineinteles fiindca cred eu ca seara ori este prea obosit fiindca nu doarme prea mult in timpul zilei ori ca are colici. Plinge si ziua fiindca se pare ca i se pregatesc gingiile de dintisori. Eu beau ceai de chimen si anason si Baby Calm si se pare ca ajuta cu laptele si chiar cu calmatul lui bebe.

Altfel, de Vineri, Marcus a intrat in vacanta si trebuie sa-l distrez si pe el printre alaptari. Pe 15 August, mergem in Romania sa-l aratam pe bebe la rude si prieteni. Am avut deja botezul aici pe 6 Iunie cind bebe a avut doar 4 saptamini si jumate si preotul mi-a facut si mie o binecuvintare inainte de-a intra in biserica.

Ma bucur de concediu de maternitate inca dar si dupa aceea voi lucra de acasa fiindca nu cred ca as putea altfel. Le compatimesc si imi pare rau pentru fetele care trebuie sa se intoarca la servici.

Sper sa mai pot intra din cind in cind pe computer si sa va mai dau de veste despre mine. Va citesc ceva mai des decit scriu, si sint alaturi de voi si la bine si la greu.

Numai bine si sanatate atit voua cit si puilor vostri.

Liliana, Marcus (8 ani jumate) si Adrian (11 saptamini si 1 zi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heron spune:

Am uitat sa va spun si eu ziua mea de nastere: 30 iunie 1967.
Va rog sa ma adaugati si pe mine.
Multumesc,

Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Buna fetele,

Cam liniste azi pe forum....

Noi am stat azi afara 5 ore in continuu, a fost asa bine...A dormit si a papat si a fost tare cumintica. Sunt fericita ca mi-a venit cosuletul scaun de masina.

Iuliana, merci de intrebare, Uca e bine acum, nu o mai dor urechile.

Mihaiutza, de ce nu ii iei apa calda in termos? Eu am vazut la mamicile de la noi din parc, isi pun si doza pt cat laptic fac intr-o cutiuta de vitamine d-aia inalta si subtire, din care pot turna in biberon fara sa curga. Fac lapticul pe loc si i-l dau. Asa puteti sa stati mai mult afara.

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

da, ca bine zice madutza: eu am uitat sa va pun la curent cu felul in care o tin pe lia (in weekenduri, ca-n rest nu apuc!) mai mult de 'intre mese' pe-afara. daca am laptic de-al meu, il tin in borcanelul (cu capac) de la pompa si-mi iau cu mine un termos de apa fierbinte. cind e momentul, pun in capacul (care-i ca o cana mare si lata) termosului apa fierbinte si asa incalzesc borcanelul cu lapte (care pina la acest moment sede in cutiuta-frigider pe care-o port cu mine). cind primeste lia lapte praf, pur si simplu duc cu mine in borcanel cantitatea de apa necesara si cind ii e foame fetei, prepar laptele pe loc (chiar imi car cu mine toata cutia cu lapte praf - o pun in saculetul caruciorului, care e dedesubt, cumva) - deci, fara termos si fara cutiuta frigorifica.

miine merg (cu lia) la vizita de la ginecolog sa-mi faca odata testul ala si sa fie lizibil!! apoi facem cumparaturi pentru masa de simbata - o serbam pe mama mea pentru cei 58 de ani si avem un total de 7 invitati...inca nu stiu ce-o sa gatesc, ceva simplu, ca mi-e o leneeeee....:) de-abia astept simbetele-duminicile ca sa ma odihnesc si sa fiu cu bebe, nu sa gatesc!:) na, sper c-o fi bine.

botez in ceas bun celor ce se crestineaza in weekendu asta!!!

poate mai apuc sa va citesc miine - la doctor merg doar pentru 11am.
pupici scumpi!!!

mona si lia (24 aprilie 2004)

www.seansimon.com

http://www.imagestation.com/album/?id=4286336995&mode=invite&slideshow=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

o, si mai vroiam sa spun ceva: de vreo 3 zile, lia face saliva in mod intentionat si si-o impinge afara pe barbie cu limba! vad ca face intentionat, ca si ride cind o atentionez..... sint si alti bebi care fac asa ceva?! in rest, e o scumpa, chiar daca in seara asta a fost cam maraita..... vroia sa doarma dar nu cred ca vroia sa-si tina ochii inchisi, parca sa nu piarda ceva....:). eu nu-s obisnuita cu asa manifestari, ca ea de fel e tare buna si doarme cind o pun in patut. poate pin-aici mi-o fo norocu':). glumesc, n-a fost asa rau, doar ca-mi resimt spatele acuma, c-am plimbarit-o prin casa carind-o in brate, ca daca sedeam nu era bine!:):)

va pupez. la voi e deja dimineata, io-acuma ma duc sa ma culc. noapte buna....;-)

mona si lia (24 aprilie 2004)

www.seansimon.com

http://www.imagestation.com/album/?id=4286336995&mode=invite&slideshow=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Mona, sa-ti traiasca mamica!

Asta a fost a 2-a noapte cand Uca doarme 7 ore lungi si late. Ce am schimbat? Pai tinem geamul deschis. Noi dormim toti trei in dormitor si va dati seama ce atmosfera se facea, pe langa faptul ca era cald rau. Am intrebat-o pe dr. daca putem sa dormim cu geamul deschis si ne-a aprobat, mai mult, ne-a indemnat. Bineinteles, in rest stam cu geamurile inchise. Si asa mamicile noastre cocolositoare zic ca nu e bine.

Sa aveti o zi minunata!

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput