Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (4)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Felicitari Andra, sa fie tot asa de cumintica mereu, asa cum a zis preotul.

Fetelor, daca bebele meu a fost asa de marait, am incercat varianta cu infasatul. Am citit ca se trezesc si din cauza ca dau haotic din manute si picioruse si ca ii linisteste daca sunt infasati. Nici nu stiu ce sa cred. E drept ca s-a foit mai putin in somn, da s-a scremut la fiecare masa de am crezut ca face caca, insa de facut a facut doar o urma vaga de tot.Acum il desfacui si e tare incantat ca poate sa se miste in voia lui, zambareste de zor la jucarii. Da nu stiu de ce in timpul zilei devine marait rau, pare obosit, da de dormit nu doarme, plange si cand ii dau sa suga si dupa (de-asta cred ca nu am lapte suficient pe moment)... O sa incerc totusi sa il infasez si azi cand vreau sa il culc. La noi sunt si calduri mari, si ma gandesc ca poate si de-aia e asa marait. MAi e cineva care infaseaza copilul?

Pupicei si o zi buna la toate mamicile si toti bebicii


Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Irinel cred ca e marait si din cauza caldurii. Si a mea a fost maraita ieri si azi, dar am crezut ca si de la urechiuse. Abia astept sa ma duc diseara la dr. sa vad ce zice. Hai ca am divagat, si eu am observat ca se trezeste din cauza manutelor, tot asa, in timpul zileui cand nu are somnul profund. Atunci eu nu chiar o infas, dar dupa ce adoarme si o pun in carut ii pun un scutecel subtirepe dupa maini si picioarele i le las libere. La fel, cand o culc pe picioare, o infasor, dar usor la maini intr-un scutec subtire .

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Ha! Ha! Inseamna ca stati aproape una de alta,nu? Da, tati e pe zi ce trece mai topit dupa ea si o filmeaza, ii face si poze, tot tacamul... Si sa vezi ce rade la el... Dar nici cu al tau nu mi-e rusine, nu i-a taiat el unghiutele inca din maternitate ? Eu si dupa ce am adus-o acasa, a trebuit sa-mi fac curaj sa fac operatiunea asta !
Noi am luat-o o singura data la cumparaturi in port-bebe dar la inceput a fost cam agitata si cand a inceput sa si sughita a fost o "placere"... S-a linistit abia spre sfarsit, cand am terminat cumparaturile. In schimb in masina doarme la greu, cred ca am putesa sa plecam si la Timisoara cu masina si cu ea, n-are treaba, plus ca e foarte comod sa-i dau si ceai, si orice daca e cazul; iar in carucior, la fel, intai exploreaza lumea vreo jumate de ora e atenta la orice si sta cu ochii mari, mari, iar apoi adoarme usor-usor si doarme nene si cate 4-5 ore.
Mie tot nu mi-a venit ciclul.
Am chemat ieri preotul acasa si mi-a citit de 40 de zile ca sa pot merge si eu la botez la biserica, nu doar seara la baute ! Ha!
Sper sa avem parte de vreme frumoasa, ca noi petrecerea o facem la aer liber dupa biserica.
Auziti, voi panza aia alba de mir pe care o ia nasa ati lasat-o asa, parca e un cearceaf! Eu i-am cerut-o sa o spal, sa o calc si sa o tivesc si ma bate gandul sa iau o danteluta ceva sa ii aplic pe margini, sa ia o fata mai festiva. Ce ziceti ?
Fetelor, haideti ca deschid un subiect delicat!
Care va lasati copilasii cu mamele, matusile, vecinele, bonele - cu cine puteti - cand trebuie sa lipsiti putin sau mai mult, nu va crizati daca lipsitimai mult de 2 ore? Si nu aveti impresia ca nimic nu face bine si cum ar trebui persoana aia ?
Hai ca tre sa plec ! Vorbim !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Anculina, panza de mir o las asa, nici nu m-am gandit inca ce o sa fac din ea, cica trebuie facut ceva care sa poarte/foloseasca BB. Eu cred ca o sa-i fac o fatza de perna, ca si asa le schimb des.

Eu imi las fetita cu bunicile cand am vre-o treaba. Am incredere, ca doar ne-au crescut pe noi. Singura chestie e sa nu o infofoleasca. Oricum trebuie sa vin inapoi in 2-3 ore sa pape.

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Buna fetele!!1

Uff, dar rar mai scriu. Sa stiti ca citesc ce scrieti, dar nu apuc sa si scriu. Acum am citit in viteza cate ceva si sa nu va suparati daca nu raspund la toata lumea.
Mamaleone, LA MULTI ANI Elenei--sa creasca mare si frumoasa!!!!
Stii ca ai nostri copii sunt nascuti in aceeasi zi.

Irinel, eu nu-l infasez pe Stefan, dar daca il culc pe burtica doarme foarte bine. De exempludaca il pun pe spate doarme 2 ore. Daca il pun pe burtica doarme 4-5 chiar 6 ore. Eu sper sa nu fie nici o problema....vreau sa spun sa nu-i afecteze coloana sau ceva ca doarme asa, dar asa ii place. Am grija sa nu aiba nici o perna sau ceva in jur si isi intoarce singur capul.

Monet, mii de pupicuri> nu stiu ce sfat sa-ti dau. Iti doresc sa iei hotararea cea mai buna, si nu mai fi suparata ca nu-i face bine nici la Lia.

Acum despre noi. Stefa si-a facut cat de cat un program(sper sa ramana tot asa). Adoarme seara pe la 11 si se trezeste pe la 3-4. mananca si doarme iarasi 2-3 ore(depinde de toane)iarasi mananca si mai doarme pana pe la 8. in cursul zilei nu prea are regula. Azi mergem si noi la vaccin --azi avem 2 luni. parca nu-mi vine sa cred.
Eu inca mai am depresii--nu mi-au trecut. Dar sunt mai bine.
Mi-a venit si mie ciclu---desi la prima nastere nu am avut pana la 10 luni. Asta e!!!

va pup

Dana--mamica de 2 baieti, Andrei si Stefan(21 mai)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Fetele, n-am timp acuma, da' vreau numa sa va-ntreb pe cele care ati pompat laptic, inclusiv Monet :)) , ce pompe is mai bune,manuale, electrice... ce marca,etc.
va pupic si revin cand pot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Sa cresteti mari si sanatosi Stefan si Elena!!!!
Mii de pupici pentru bbici!!!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

La multi ani Stefan si Elena!!! Sa cresteti mari si cumintei si sa fiti fericiti voi si parintii vostri!

Piatra Lunii
eu am folosit pompa manuala Aventis. Nu stiu cum sunt celelalte da mie mi-a fost utila. Eu am ales-o si pentru ca pe forum multe fete ziceau ca au fost multumite de ea.

Dana, al meu ar dormi pe burta da tebuie sa fie deja aproape adormit cand il pun asa, ca altfel se trezeste si cum acum se tine tot mai bine, se ridica si se suceste, nu mai doarme. Tu cum il adormi pe Stefanel?

Pupici la toate

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

La multi ani Stefan si Elena pt. ieri!

La multi ani Victor si Horia!

Irinel, tu cu vechea problema cu adormitul BB-lui...Mie imi spui, ca m-am chinuit in seara asta 2 ore sa o adorm si cand sa o pun in patut se trezea.

Am fost la dr. si sunt bucuroasa ca i-a gasit gatul cu urechile curate, deci nu mai are nimic. Am stat de vb. cu dr. peste o ora si am intrebat-o cate in luna si stele, tot ce ma nelamura. Este o dr. tare buna si mi-a spus ca pot sa o sun oricand pt. cea mai mica problema. Ma bucur ca o am si pe ea, pe langa dr. de familie.

Acu' va pup ca e tarzior.


Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

dragi mamicute scumpe,
va multumesc asa mult pentru cuvintele voastre, sper si eu ca cea mai buna cale se va ivi dintre 'nori' si vom fi toti bucurosi. ca io ma uit numa' la fata mea si mi se pare ca totul e minunat - cum sa nu fie, cind am fost binecuvintata cu asa un sufletel iubit si fericit! si stiu ca toate simtiti la fel, ca sentimentul asta nu poate fi pus in cuvinte, atita e de minunat!!

piatra lunii, eu de la inceput am folosit pompa electrica medela - cum nu am alta cu care s-o compar, nu pot zice decit ca sint multumita, eu zic ca trage bine lapticul. prietena mea insa are o pompa manuala medela, care-i foarte ieftina si pentru ca ea are lapte normal, in cantitati normale, asa ca voi, nu ca mine:), zice ca pompeaza lejer vreo 160ml in 10-15 minute si zice ca nu i-i greu sa pompeze manual. eu una cred ca mie mi-ar fi greu cu pompa manuala... asta electrica a costat un pic mai putin de $300; aia manuala, am inteles ca e cam $25. atit stiu eu.

madutza, ce ma bucur ca uca-uca ii bine si curatica prin gitutz si urechiuse; sa dea domnul s-o tina tot asa!

irinel, eu cind lia se maraie, o iau la 'plimbare' - in brate, dar mai la verticala ca sa vada in jur sau in carucior daca vad ca ii convine si iesim doar aici, pe terasa din jurul casei - ii place mai ales daca-i cint! sa ma auziti cu repertoriul meu din amintiri: andries, phoenix, baniciu, holograf!!

ce fain de tine, andra, ca poti s-o iei pe printesa adelina cu tine la servici..... eu n-am sperante la asa ceva, of!

cady, deci e fain marsupiul? de cind ma tot gindesc sa-i cumpar, sa nu-i cumpar. ce ma opreste este dificultatea cu care de fapt pui copilul in el! sau ma insel?! oricum, fain de rares, daca-i place la mami-ntre-tzitzi!

parca mai vroiam sa va scriu ceva, dar m-am blocat.... azi am fost fara lia intre 9am si 7pm, a fost groaznic!! si cind am vazut-o, nici nu s-a uitat la mine, se conversa tare bine cu tanti lotti - desigur ca am tras o portie de plins pe ascuns ca m-a 'uitat' fata..... of, viata asta...

va pup si va imbratisez pe toate!

mona si lia (24 aprilie 2004)

www.seansimon.com

http://www.imagestation.com/album/?id=4286336995&mode=invite&slideshow=1

Mergi la inceput