Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (4)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monet spune:

hai, c-ati vorbit o gramada zilele astea, cu toate c-a fost weekendu'...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

dragele mele,
cu greu mai ajung si eu pe la voi, ca am intrat intr-o stare de depresie de nu mai stiu ce sa fac. in fiecare dimineata cind ma urc in masina, dupa ce am lasat-o pe lia in siguranta cu tanti lotti, ma podideste un plins sora cu disperarea, de sughit si hohotesc mai toate cele 30-40 de minute pina la universitate: viitorul mi-l inchipui cu o slujba pe undeva, slujba care-mi va lasa SI MAI PUTIN timp cu bebelina scumpa. uite, azi-dimineata m-am trezit prea tirziu si ea dormea ca un ingeras, am trezit-o sa o schimb si sa manince ca s-o pot duce la vecina si sa plec si eu. s-a trezit cu asa o veselie in ochisori, era gata de gingurit si povestit cu mine si eu.... a trebuit s-o grabesc cu toate si nu m-am putut bucura de ea. si nici ea de mine. uite, ca ma dau lacrimile si acuma..... pai, ce-o sa fie?! ca ea acuma are nevoie de mine, nu cind intru eu in pensie!?:) nu? ce sa fac? daca sotu' si-ar gasi o pozitie mai buna, am trage asa cu banii si-as sta si eu acasa cu copilul meu drag (eu imi termin teza si contractul meu cu universitatea expira la sfirsitul lui august)... pe de alta parte, sean (si are dreptate) imi zice ca tre' sa lucrez si eu doara n-am facut atita scoala pe degeaba.... of! ca-mi vine sa ma urc pe pereti si intre timp lia e departe de mineeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!

dragele de voi, madutza si uca, ma rog eu special pentru voi sa nu mai aveti probleme cu nabadaioasele de urechiuse....ce sa zic, incearca sa nu o tii in curent si tine-i o caciulita subtirica pe cap/pe urechi cind crezi ca ar putea-o afecta atmosfera din casa sau afara. mai tirziu, cind mai creste, o sa poti sa-i dai ceva mai 'naturist' ca sa-i intaresti sistemul imunitar. intreaba doctorita de ceva calciu cu magneziu (asta stiu eu ca boosteaza sistemul imunitar si i-ar da ucai aparare contra infectiilor - dar nu stiu cum e la prunci asa tineri....)

irinusha, eu tot ma uit la pozele lui cris si lumea mi se pare mai vesela si mai frumoasa. norocosi parinti sinteti! sa vi-l tina dumnezeu sanatos si tot asa voios! pe cind un dans la o terasa bavareza?;-)

anculina, mult noroc cu botezul si nu-ti face emotii, sa vezi ce bine-o sa iasa!

cady, da, da, le place smecherasilor cind masina se misca - vad ca si cumintica de lia mai face ifose cind stam prea mult la cite-un semafor!:)

gabitza, copilusii fac usor infectii simple la ochisori acum. du-l la doctor pe dennis si-l pupam si noi sa-i treaca:).

mai, ce focoase sinteti voi, cu nebuniile. la noi inca nici acum nu sintem pe deplin 'refacuti' - am eu un complex ca mai am de dat jos vreo 6-7 kile bune pina sa-mi revin. de-aia nu ma pot lasa in voia placerilor.... si sa ma vezi cum cad jos seara de obosita ce sint, ca nici nu stiu cind inchid ochii.... (dar oboseala, oricit de ametitoare, nu ma opreste s-o aud pe lia cind se misca si-i gata sa pape noaptea - drept ii ca-i deja 4-5-6am cind se trezeste:)).

cu ciclul, ce sa zic, nu mi-a venit inapoi inca dar sper sa nu vina pina vineri, ca tre' sa ma duc sa-mi fac din nou testul pap si daca singerez, iara nu iese lizibil!!

va pup, ca mai am de lucru si am o sedinta la 2pm. dupa care fug acasa (n-o sa fie mai devreme de 4 sau 5pm....ohhhhhh!!!!)

mona si lia (24 aprilie 2004)

www.seansimon.com

http://www.imagestation.com/album/?id=4286336995&mode=invite&slideshow=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina33 spune:

Mai monet, se pare ca n-ai avut depresia postnatala de te-a apucat taman acu.Io ce sa zic daca numai faptul ca ai facut o faculta si tre sa lucri te opreste io zic sa stai acas ca si dupa 2 ani tot aceeasi faculta o s-o ai facut si doctoratul asemenea.Daca mai sunt si banii la mijloc atunci ii mai naspa.Voi stiti cum sunteti dispusi sa mai o intindeti.Dar pentru linistea ta ar fi frumos sa stai cu Lia macar pina in primavara.
Si la mine e mai naspa ca pierd o parte din bani ca de, asta e la noi se lucreaza in gri.Da tot nu as pleca la lucru.
Mi-e ciuda pe al meu ca reuseste sa il calmeze pe Dragos si eu nu.Daca vreau sa il adorm si maisi reusesc are somnul atit de agitat incit daca atipesc ma trezesc de cite ori respira mai precipitat.Si uite asa ajunge sa-mi fie rau de somn ca mai bine nu dorm decit asa chinuit.
De 2 zile iar nu reusesc sa ii dau sa manince la 24 si ma trezeste la 3 dimi.Sper sa imi iasa azi ca s-a multumit cu mai putin la penultima masa si poate ii este foame la 23.
Sanatate multa la bebici!


Alina si bebe Dragos
http://www.inarad.ro/dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

MOna scumpo, pe scurt ca in seara asta a facut Cris teatru - iar urlete, cred ca de oboseala, iar a plouat si il trage la somn ... sau stiu eu ce are, ca l-am splatat urland, si amintandu-mi de Mamaleone, l-am infasat sa pape ... si acum doarme din nou, dar cat nu stiu.
Deci, dupa ce se termina contractul si tu lucrarea de diploma - sau ce e asta - nu poti sa faci o pauza, mai intindeti si voi de banuti - ca stim cu totii ca nu-i usor, dar merge ... ti-o spun din propria experienta :) - si iti cauti ceva, unde poti lucra de acasa ... cu internetul si computerul se poate ... poate-i mai prost platit, dar ai fi langa Lia. Oricum, nu stiu cum ati facut voi calculele, dar si tanti asta buna costa ... si parca tu ai munci pe gratis si mai esti si departe de Lia. Sunt sigura ca Lia e bine la aceasta tanti, dar vad ca tu nu esti bine ... Nu stiu, voi trebuie sa va stiti mai bine calculele, dar zau daca-mi place sa te vad asa trista. Si parca vad ca mai tarziu o sa-ti faci mustrari de constiinta ca nu ai fost langa Lia la varsta asta, cand cei mici descopera lumea. Poate gasiti o solutie buna ptr. voi toti. Eu iti doresc asta din tot sufletul. Dar pana atunci, hai, sterge-ti lacrimile, pupiceste-o pe Lia cand ajungi acasa si bucura-te ca ai asa o fetita reusita, de care te invidiem noi toate. :) Ai grija de tine ... pupici dulci!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

pt Mona si mica Lia. Vorba Irinushei, poate iti gasesti ceva de lucru acasa pe internet si te mai bucuri de Lia macar un an. Daca nu, stiu ca esti o tipa "stong" si o sa treci si peste asta. Crezi ca noi nu o sa intram in aceeasi pasa cand o sa incepem serviciul? Ai grija de tine si nu te mai obosi plangand, ca sa mai ai laptic sa ii dai Liei, macar un biberon pe zi. Multi pupici!

In legatura cu otita se pare ca nu e de la curent sau apa. De fapt este congestie otica (mucozitati din nas sau laptic intrate in urechea lui Eustach si care s-au inflamat). Nu am mai gasi dr. in seara asta, o sa ma duc maine.

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaleone spune:

In sfarsit putin timp...
Monet, m-ai atins la punctul sensibil: si eu mi-am batut capul cu serviciul, sa mai ma duc sau nu, ca de, am facut facultate... M-am tot gandit , am facut calcule si pana la urma am ajuns la concluzia ca cel mai bine stau eu cu ei( concluzie la care toate sunt sigura ca ati ajuns). Acum eu am si o experienta in plus de doi ani si am avut momente cand ma saturam de atata stat acasa si vroiam serviciu ca nu mai puteam, dar imi trecea mai ales cand ii vedeam pe bietii copii pe afara cu niste bone nasoale care ii faceau nesimtiti, nu erau atente ca mancau de pe jos, daca stateau pe ciment...maica-mea e la Constanta si nu-mi convine sa-l vad doar in week-end...si e altceva cand ii cresti tu, invata toate alea de la tine, vorbeste ca tine nu ca maica-ta sau ca bona, chestii de-astea.
Acum cat am fost insarcinata cu Elena si aveam probleme a trebuit sa il las la ai mei 2 luni, si apare un gol acolo, ca nu stiu cum a fost el in alea doua luni, mi s-a parut total schimbat cand a venit la maternitate sa-si vada surioara si pe mine dupa doua luni, facea o groaza de lucruri in plus si intre timp isi daduse si drumu la limbuta.
Astept sa se faca putin mai mari si sa fac ceva acasa ca acum e imposibil, ma gandeam chiar sa-mi deschid o gradinita ( daca oi avea bani)- ganduri...
Iertati-ma ca m-am lungit atat, dataga Monet chiar imi pare rau ca tre sa stai departe de puisoara ta, si poate vorba lu Irinusha faci ceva acasa, ca pana la urma cei mai importanti sunt copiii nostri(da mai avem nevoie si de bani, nu?) IH! e sistemul asta asa de idiot cu seviciile astea, ar trebui incurajate mamele sa stea acasa cu copiii ca sa iasa normali, ca au atata nevoie de noi, acum astia nu ti-ar da drumu nici cand nasti, sa stai acolo daca vrei toti banii.
Sa le plateasca ptr ca cresc copii. Chiar am impresia ca ceva de genu asta s-a intamplat in Germania dupa razboi.

Elena mea e bine, azi am fost la vaccin si a plans de mi-a rupt inima, eu eram tare curajoasa, obisnuita cu frasu care se chitaia putin si gata. Ea e mai sensibila, dar mai cuminte. rade la mine cand e treaza si imi zice cate un G de ma topesc...

Am uitat sa va zic ca am scapat si noi din Bucuresti o sapt, ne-am dus la strabunici si de acolo am plecat doar cu Elena la Predeal vreo 2 zile. Am luat si noi o gura de aer. Din pacate, exactin alea doa zile a fost super frig si a plouat asa ca am atat mai mult in camera,dar tot a fost ceva.

Apropos de ciclu, mi-a curs prima data un sange mai maroniu vreo 44 zile, si cand sa se opresca a venit sange in toata regula, si prima data m-am speriat( credeam ca e vreo hemoragie ceva) dar aveam si ceva dureri de spate si m-am linistit.
Dupa primanastere mi-a venit dupa 6 luni, si acum eram bucuroasa ca o sa fie la fel da uite ca nu.
HAi bine, ma car ca v-am innebunit, va salut pe toate si va puuup!



Laura, mamika lu Anghel si Elena (21 mai}.
http://community.webshots.com/user/lauragrigorescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Buna fetelor!
Ma bag si eu doar putin in vorba ca am doar o ora la dispozitie sa fac un dus si sa mai fac cate ceva pe aici. Sotiorul meu il lua pe Strumfulet cu masina ca tare marait fu toata ziua, sunt atat de obosita. Cred ca e intr-o perioada de crestere si nu am suficient laptic pentru el ca e tare nemultumit dupa masa, el care dupa masa avea chef de zambarit, si cere mai des, cam la o ora jumate sau si mai repede sa manance. I-am dat de fiecare data, sper sa creasca lactatia la nevoile lui ca asa stiam ca se procedeaza. Asta dureaza cam de 2-3-4 zile, nu stiu exact cand a inceput. Beau si ceai de fenicul si anason. Mai stiti voi altceva?

Monet zic si eu ca fetele, daca reusiti sa va descurcati financiar, macar cateva luni stai cu Lia, e minunat si pentru dezvoltarea ei si pentru tine. Si eu iau doar 55% din salariu ca asa e aici regula, nu 85% ca in Romania, asa ca s-a diminuat venutl destul de mult da din fericire are sotiorul salariu bun si ne putem descurca. Asa ca eu zic, daca sotiorul tau reuseste sa obtina un job mai bun si va descurcati, facultatea poti sa o valorifici si mai tarziu ca doar esti tanara.

Mamaleone pupici si pentru tine. Ce dragut ca ai un baietel si o fetita si amandoi asa draguti.

Madutza pupici pentru Mariuca. Cand mai aud de ea ca are probleme nici nu-mi vine sa ma mai plang ca e bebe plangacios, macar e sanatos ce sa mai zic.

Gabitza
, si al meu are secretie galbuie la ochisori, a fost mai intai la unul pe urma si la celalalt, i-a dat doctorul niste picaturi (antibiotic) da inca nu i-a trecut, insa nu e ceva grav. Evident e bine sa va duceti cu el la doctor.

Alina33, lasa, bucura-te ca sotul poate sa il calmeze. Mie mi-e teama sa i-l dau fara sa merg si eu cu ei, ca nu stiu daca reuseste sa il calmeze. Si lui ii e teama de asta. Asa poti sa mai respiri si tu uneori.

Anculina, Cady, distractie placuta la botez! Sa aveti o zi insorita si sa iasa totul superb.

Pupici la toate, fuuuuuuuuuug...

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cady spune:

Salutare lume,

Anculina, nu imi vine sa cred. Chiar vorbeam zilele trecute cu Roxana despre voi si ea spunea ca ii pare rau ca nu ti-a luat nr. de tel. sa mai vorbim. Eu ma vad cu ea dimineata cand iesim la plimbare. Hai ca mi se pare haioasa faza.... Ce faceti sunteti bine cu toti? Cum se simte tati acum dupa 2 luni ca atunci era topit dupa ea? Tot asa multe poze ii face? Si voua reusita buna la botez.

Mona, te sustinem puternic. O sa treci tu si peste perioada asta. Cum spunea si Alina, si peste cateva luni tot facultatea si doctoratul astea le ai facute, dar pe langa toate astea mai ai si multumirea sufleteasca ca ai fost alaturi de Lia. Dar fiecare familie isi stie rosturile ei asa ca roaga-te la Dumnezeu sa iti dea gandul cel mai bun.

Irinel, multumesc de urare. O sa va dau detalii, si poate reusesc si eu sa pun poze,...

Noi aseara am fost la plimbare in marsupiu si asa mult ne-a placut ca am tras un pui de somn la mami intre tzatze. Sunt tare fericita ca a acceptat sa fie purtat in port-bebe. E super pentru mine si vad ca si pentru el.

Pupici la toata lumea,

Cady si Rares Andrei (26 mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra M spune:

Cady,

Cate kg are bebele tau? Ca eu inca nu am folosit marsupiul desi suntem exact cu 1 luna mai mari. Acum avem 4.700.

Andra si Adelina Dora (26.04.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra M spune:

Buna fetele,

Eu am avut cam mult de lucru in ultimul timp si n-am mai scris, dar acum v-am citit si promit sa scriu.

Mona, lasa depresia, fii tare. Daca Lia e vesela cand te vede totul e OK! Desigur ca e bine sa fii cat mai mult langa copil, dar uneori nu se poate. Eu am reusit sa fiu cu bebelina mea, luand-o pe Adelina cu mine la lucru... Sunt multe variante.

Adelina mea e foarte cuminte, nu cred ca isi mai aminteste ce sunt aia colici. Ii place la servici mai mult ca acasa. ( Avem aer conditionat si e rasfatata tuturor). Ieri i-am atarnat o jucarie, si la serrvici, sa dea cu mana in ea si a fost foarte zambareata. Azi a papat prima data mar. Cam 3-4 lingurite de mar de vara dat pe razatoarea de sticla. I-a placut foarte mult. S-a lins de parca era Sab Simplex. Apoi cateva inghitituri de ceai si 35-40ml de suc de morcovi. E prima data cand n-a regurgitat suc de morcovel de loc. Adica n-a mai patat nimic!!! Si asa a sarit peste 1 masa. La urmatoarea a papat foarte bine.

Acum gangureste cate putin.

Am obisnuit-o si cu curentul. Azi noapte am dormit cu geamurile deschise pe ambele parti ale blocului. Si eu eram linistita ca sta acoperita ca am bagat-o intr-un sac de dormit de acela pt bebei. La 6.30 cand a dat trezirea o vad cu picioarele afara. Era doar in pampers. A rupt fermoarul!!

Acum doarme in fiecare noapte cam de la 23 la 6-7.

Duminica trecuta am avut botezul, la care n-a scos nici un planset, nici macar cand i-a turnat apa pe cap. A fost foarte curioasa. A zis popa in predica ca sa fie tot asa cuminte...

Va pupam,



Andra si Adelina Dora (26.04.2004)

Mergi la inceput