Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (4)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

asa e Madutza!
VAd ca Uca ta e tare cumintica si doarme, tare as vrea si eu...da al meu adoarme doar in brate si cand il pun jos...:-(tot mai trag nadeje sa se schimbe si sa nu-l fi invatat rau.
Pupic

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Buna fetilii!!!

Eu scriu cu o mana ca-mi adorm puiu' ... s-a cam invatat prost, dar vorba mamei mele, cred ca noua ne place mai mult ;)
Mey, pe noi puteti sa ne scoateti de la lista de plangareti ... mai degraba la zambareti ne este locul :) Si-a revenit baiatul meu, e iar un dulcel ... ptiu, ptiu, ptiu sa nu-l deochi, ca ma speriase si nu mai vreau ...
Gata, sunt iar la doua maini, doarme baiatul ca un brotacel in patut la el ... mai nou, doarme si noaptea la el in pat, dar trebuie sa fie adormit ca de buna voie si nesilit nu adoarme ... e prea curios ... si de cand cu caruselul nou prefera sa se zambareasca cu maimutoii decat sa doarma si daca-i obosit maraie ... asta-i inca problemuta noastra. In schimb nu mai avem altele ... iuhu!!! Face baiatul meu caca de unul singur, in fiecare zi, cel putin o data ... au aparut din nou coliceii, dar nu asa rau, decat se crispeaza, se chitaie putin, isi trage piciorusele la piept si trage niste parturi, de toata frumusetea ... dar nu plange de durere, deci tind sa cred ca nu mai le simte asa rau. Sa inteleg ca ii prieste lapticul nou, ca altceva nu am schimbat.

Pietricico, ii dau acum Beba 1 de Nestle (cred ca se gaseste si in Fr. daca-i de Nestle) ... si m-am ferit de Nestle ca de dracu, ca tot mi-am zis: astia fac de toate, bune, nu am ce zice, dar si lapte ptr. bb? Dar uite ca e bun ... cred ca-i bun ptr. ca-i probiotic. Cine stie?!

Irinel, saru'mana ca te-ai gandit la mine ... sa stii ca nu am aruncat-o, dar astept sa-si tina Cris bine-bine capul sa-l port in fata si nu pe umar ... am vazut la multe mamici in oras tipul asta de incheiat si mi-a placut ... acum e bine oricum, ca-l las pe Crisuletz in scaunelul lui, se uita pe pereti, "vorbeste", isi suge pumnul ... deci e cuminte. Nu se plictiseste asa de repede ... deci mai am si ptr. mine si altceva timp.

Mamaleone, mai ce copilasi reusiti ... sa-ti traiasca!!! Anghelus m-a dat gata in special, cred ca o sa rupa multe inimi cand s-o face mare! Pupicei la amandoi!

Madutzo
, grasunica ta e pe zi ce trece mai frumusica ... si e leita tu! Sa-ti traisca si sa fie sanatoasa!!! Mai, sa nu te superi, dar ma bag si eu putin: nu o infofolesti cam rau? Acum ca-i cald si aici - iuhu, ce fain! - il tin pe Cris si in casa si pe afara intr-un body ... fara caciulita suntem oricum mereu ca nu suporta nimic pe cap. L-am invatat prost, deja imi fac griji ca la iarna o sa fie amar si jale ... Deci nu te supara, mi-am dat si eu cu parerea dupa poze ... na, acum poti sa ma

Ca mi-a adus aminte Maria ... si noi suntem "nebunatici" de freo 3 saptamini ... recunosc ca nu asa de activi ca inainte de Cris, dar totusi ... e ceva ca mi-am luat inima-n dinti. Si e "ooooo", parca mai "ooooo" ca inainte de Cris, sau poate am uitat eu ?! ;))

Madutzo, nu stiu ce sa zic de Uca si baita, poate ca-i schimbarea de temperatura, de scenariu? .... Altfel nu-mi pot explica ... Am facut si eu ieri o isprava, sunt gaga ... i-am facut apita de baita mai rece - adica mult mai rece, asa cum facem noi dus - ca sa-mi racoresc baiatul fiind asa de cald ... si ce-a mai plans ... valeu!!! Pana l-am incalzit putin ca dupa, s-a linistit ... si cred ca m-a iertat ca mi-a zambit imediat. Deh, mama fara cap!

Acum mi-astept sotiorul de la munca ... incerc sa-l conving sa mergem sa bem o bere. E aici un "orasel" de casute de vara (nu pot explica mai bine) prin care ne plimbam noi cu Crisuletz, unde e si un restaurant cu gradina ... stil bavarez. Si de cand imi doresc sa stau afara la o masa sa beau o bere rece ... tot m-a amanat ca fara tigara nu are sens (explicatie: s-a lasat de fumat cand a aparut Cris pe lume ... a mai pasit el stram de cateva ori de atunci, dar acum e iar fara), dar azi sper sa am succes! Tineti-mi pumnii! :)

Va pupic dulce ... si pupicuri dulci la bb-i pe curisor! :)




Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Bai, dar sunt nesimtita rau ... sorry!!!
Uca, sa cresti mare, sanatoasa si frumoasa!!!! Pupici pe curisor!!!
Madutzo, si zici ca ti-a placut la Seciu? Noi am fost o singura data acolo, prin 93, cand am primit niste ciuperci stricate de la o "urechelnerita" sictirita rau ... si am zis ca a fost prima si ultima oara. Ca m-ai facut tare curiosa ... sa nu zic chiar cand am auzit de friptura de urs ...

Cristina, s-ar putea sa fi fost ciclu ... si la mine a fost primul ciclu f. scurt, n-am sangerat prea rau si iuhu, fara dureri. Vorba Madutzei, sper sa ramana asa!

Pupicuri din nou!!!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Irinusha, sa stii ca mancarea la Seciu a fost supert toata. E prima data cand asm fost si mi-a placut. In legatura cu hainutele, si eu o tin pe Uca in body cand e cald si fara nimic pe cap. Ii mai pun niste palarioare asa, de fitze si pt. urechiuse ca are sensibilitate, dar doar afara si nu intotdeauna. Poate ai vazut poze facute saptamana trecuta cand au fost si 18 grade. Hai ca daca ma gandesc bine, nu ma supar

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Madutzo, o ca nu te-ai suparat ca ma bag ca o baba ce sunt :) ...
Referitor la bere ... am plecat amandoi cu o sete'n gat, ca sa constatam ca era inchis ... luni au ziua libera ... tocmai cand reusisem sa-l conving ...
Dar week-end-ul viitor suntem iar "free" ca-i Crisuletz la bunici - deci e week-end-ul nostru liber - si sper ca de data asta ajungem la un restaurant sa facem pe porumbeii indragostiti ... trebuie sa ma tin tare, dormim dupa-amiaza, ca sa nu mai picam morti ca week-end-l trecut liber ... ca si atunci am avut "planuri mari". Na, mai vedem!
Cris doarme dus .... dupa plimbarica a marait putin, dar a primit lapticul, dupa o pauzica l-am bagat in "galeata", ne-am racorit si acum facem nani .... sper sa aiba o noapte buna, ca din cauza burticii noaptea trecuta a dormit mai mult pe burta mea. Nu a plans, dar asa mi-a fost mila cum se tot zvorcolea si-si tragea picioarele la burtica ... cum il puneam pe burta facea cateva parturi si se linistea. Si din pacate nu-i prea place singurel pe burta ... am incercat, dar se trezeste si face exercitii de tinut capul, de dormit ioc.
Gata, ca iar aberez prea mult! Va doresc o noapte linistita, fara colicei si fara plansete! Pupici dulci la bbici!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza_ro spune:

buna dragelor scumpicelor
irinusha si madutza vad ca v-ati conversat rau pe ultima pagina, madutza s-ar putea sa fie intradevar diferentza de temperatura motivul din care cauza Uca plange.Noi cand il balacim pe Dennisucu punem multa apa in cadita si il asezam intr-un sezlong special pentru caditza(sta ca intr-un fotoliu) si e total acoperit de apa.Si tace chitic, altfel cred ca ar urla si el.´

Irinusha, sa aveti un weekend fain tu si al tau sotz.

Mey fetelor am si eu vreo 2 intrebari, ma voi duce eu si pana la asistenta maine dar asha vreau sa stiu daca mai e vreun bebel cu asha problemutze.
Dennis e plin de bubulizte, ca nishte punctuletze sunt roshii, zici ca are cosuletze saracu.Ultima oara asistenta a zis ca sunt de la caldura si ca trec, dar vad ca nu mai trec si parca sau si intins.Voi ce stiti de asta?

Si apoi, la ochisorul drept lacrimeaza de ceva zile, asha ca si cum ar plange, credeti ca l-a tras curentul?Nu e o secretie alba si transparenta ca lacrimile.
Asteptam raspunsuri, multam fain!

Altfel suntem bine, asta noapte puiutzu a dormit de la 8 seara la 3 dimineatza, s-a trezit a molfait putin laptic si a adormit pana la 6 dimi, iar a molfait laptic si a adormit din nou pana la 9.Va dati seama cand somn am bagat eu, ma simt refacuta, insa noptile astea sunt destul de rare, in general se trezeste cam la 2-3 noaptea pentru papica.

Multi pupici la toata lumea!

Gabitza si baietzelul Dennis, data nashterii 9 iunie 2004

http://community.webshots.com/user/gabitza_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cady spune:

Salutare fetelor,

Sorry ca nu am mai intrat de mult pe aici. Acum am si eu putin timp liber si m-am gandit sa vad ce ati mai facut.

Dupa cate am observat spitalul Municipal e in top. Si eu tot acolo am nascut, etaj 5, salon 22.

Legat de ciclu nici nu stiu ce sa zic, am avut o sangerare saptamanile trecute, dar a durat f. putin. Am presupus ca e altceva. O sa vad ce zice dr. cand ma duc la el. Abia pe 30 am gasit liber la el.

Irinusha, ai dreptate acum parca sunt mai placute nebuniile decat inainte de nastere. Eu nu pot sa ma plang de o perioada prea mare de abstinenta, dar dupa ce am nascut a fost cu mult mai bine decat asteptarile mele.

Gabi, si lui Rares al meu ii apar bubite rosii de zici ca e la pubertate ,plin de cosuri. Si mie mi-a zis asistenta ca sunt de la caldura si sa ii dau cu pudra cu antibiotic, cea care am folosit-o si la buric, Baneocin. Iar in ultima vreme ii dau pe fata cu putina crema de galbenele si are o fata curata. Aceeasi crema o folosesc si pentru fundulet. E foarte buna.

Am observat ca a fost inghesuiala pe 26 mai la nasteri.

Anculina, si noi ne crestinam duminica, asa ca iti urez sa ai parte de o zi minunata si sa te distrezi.

Aseara am fost si noi pentru prima oara la cumparaturi in Cora, in port-bebe, si sunt incantata ca a dormit mai tot timpul. Am sesizat ca secretul e sa nu te opresti prea mult timp. La fel e si in masina, ii place cat e masina in mers, cand se opreste la stop, nu ne mai place si incepem sa plangem.

Maria, un sfat mic. Si Rares face mai ales kk, dar cum il scoatem din baita, il infofolim in prosop, ii stergem repede funduletul si ii punem imediat un scutem si de abia apoi se executa toate celelalte manevre. Si noi ne-am invatat lectia dupa spalat tot timpul prosoape si scutece. Nu facem nimic pana nu punem scutecul. Nu il fixam, dar il punem intre picioare, in felul acesta mai scutim spalatul. Sper ca nu te superi pentru sfat, dar ne-am confruntat cu aceleasi probleme. Eu ii spun manevra de urgenta.

Madutza, incearca sa o tii mai mult in apa, poate ii place apa. Rares se chitaie ca mai vrea sa stea chiar si cand il spal la fund la chiuveta, asa ca avem program de joaca cu apa. Iar seara tati il spala si il tine destul de multicel in cadita pentru ca ii place si mai ales ca vrem sa il obisnuim cu apa. Apa i-o facem destul de calduta, iar la sfarsit il infasuram cu totul intr-un prosop mare si il lasam sa stea asa cateva minute, nici capul nu ii se mai vede in el. Am citit in unele carti ca e bine sa incalzesti prosopul inainte sa pui copilul in el. Incearca si varianta asta. Si mai ales ai grija sa nu stea pe vreo cuta, ca o poate deranja si asta. Iar masajul il facem cu el tot in prosop. Ii scoate tati intai doar picioarele, apoi burtica si la sfarsit spatele.

Pupici la toata lumea,

Cady si Rares Andrei (26 mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Ha ! 26 mai 2004, Spitalul Municipal, etajul 5, A 2, aripa cu desene, rezerva 22, cezariene ? Cui i se aprinde un beculet ? Eu stateam langa usa de la toaleta. Petrecere frumoasa si tie la botez !
Bai fetelor, cum pun poze pe pagina aia?
Bubulina mea are zile bune ( doarme toata noaptea, papa bine, rade, gangureste, pedaleaza, vizitam casa, etc ) si zile proaste cand are crize de colici si e data total peste cap( are somnul agitat, se trezeste plangand din somn de durere, doarme putin, trage cateva reprize de plans-urlat pe zi de ti se rupe inima si ti se ridica parul in cap ), dar asta e.. Ne-am obisnuit... Am emotii sambata la botez, sa vad in ce toane o sa fie!
Dar stiti ce am observat, oricat de plangacioasa ar fi, cand o bagam in cadita si o asezam in chais-longue -ul de baie se relaxeaza total,gangureste de placere si ne urmareste destinsa si superatenta toate miscarile !
Cacuta in schimb facem tot doar cu supozitor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Buna mamicilor, pupici la bbici!!!

Gabitza, de bubitze nu-ti face griji, trec. Pot fi eczema nou-nascutului (i-a aparut din nou lui Cris si numai nou-nascut nu mai e!) sau de la caldura. Insa cu ochisorul nu-i de glumit, du-te la doctor. Poate sa fie o infectie a canalului lacrimogen ... nu-i grav, dar mai bine e sa-l vada doctorul. Pupici sa-i treaca!!!

Ptr. toti bb-ii cu botez, petrecere faina si un botez reusit! Vreau si eu ... si se pare a fi o mare incurcatura. Of, of!!!

Anculina, asa sunt toti cred ... dar de fapt asa sunt si oamenii ... cu toane.
Al meu azi doarme doar in brate ... il pun in patut si se trezeste un-doi-trei ... zici ca am somnifer pe brate si patul cuie ... si e mort de oboseala, se vede dupa ochisori. Deh, daca l-am invatat prost!

Azi in schimb am avut o zi buna - eu barem. Am facut revizia tehnica la masina. Am plecat cu morcovul bagat si m-am dus tocmai cand il aveam pe Cris (ca doar puteam s-o fac si vineri fara bb) ca sa i se faca lui nenea mecanic mila de noi, vezi Doamne familie tanara, cu bb, fara bani, hai sa inchidem un ochi si sa le dam "bulina". Si a tinut ... sau poate e "babulina" noastra de 13 anisori asa de buna-bunutza ca primeste "buline" si fara alt ajutor ... Crisuletz a fost un ingeras si a stat cuminte in scaunelul lui cat timp a facut nenea ala tot felul de teste ... ce sa mai, sunt happy. Pana in 2006 mergem fara probleme ... daca mai tine "babulina" pana atunci :)
Cam atat de la noi ... aici e cald, am fost putin si afara si am stat la soare - eu - si Cris sub umbrela ... si atat nou.
Va pupicesc si va doresc o zi superba si bb-i cuminti si fara colicei!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Vad ca voi la rezerva 22, eu la rezerva 21. Numai ca fusei un pic mai devreme Distractie placuta la botez!

Gabitza, si eu zic sa te duci cu ochisorul la dr. Mult succes!

Irinusha, felicitari pt. bulina! si pt. comportamentul lui Cris!

Cred ca Ucai ii place prea mult la baitza, ca aseara am pus radiatorul si tot a urlat. Trebuie sa se duca tati sa ii ia o caditza noua, ca asta e mica. Partea buna e ca dupa ce urla atat si mananca adoarme bustean.

Azi am fost la ORL pt. ca iar a facut o criza de urechi. Nu stiu ce sa ma mai fac cu ea! Dr. peste care am dat nu mi s-a parut prea priceputa si mi-a dat un al 3-lea antibiotic. Cred ca o sa ma duc in seara asta tot la pediatra care i-a dat Augmentinul sa o consulte, desi la telefon a zis ca nu crede ca a plans din cauza asta. Imi este frica sa nu prinda sensibilitate si sa nu fie alte complicatii, ca nu e de glumit. Cand ma gandesc ca are abia 2 luni si am bagat atata antibiotic, mi se face rau!



Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput